U dvije godine pod turskim vlasnikom u Petrokemiji 142 milijuna eura gubitka

Autor: Marija Brnić
17. svibanj 2025. u 10:00
Podijeli članak —
Potpisivanje ugovora o dokapitalizaciji između Yilrima i Vlade u krajem prošle godine prošlo je u dobrom raspoloženju, no čini se da slijede burni dani za kutinskog proizvođača/R. Anić/PIXSELL

Uprava kutinske tvrtke objavila 160 otkaza i gašenje dva postrojenja.

Najava Uprave kutinske Petrokemije da ide s otpuštanjem 160 radnika i zatvaranjem dva proizvodna postrojenja podigla je temperaturu u Kutini.

Dva sindikata, EKN i DEMOS-HUS, promptno su alarmirali Vladu i ministra gospodarstva Antu Šušnjara, no, kako se doznaje, informacije o planovima za Petrokemiju Uprava tvrtke još je prošli tjedan prezentirala u Ministarstvu gospodarstva.

Plan reduciranja proizvodnje i radnih mjesta oni opravdavaju tržišnim razlozima, no sindikalci su uvjereni da je to samo početak.

Stiže Skalicki
“Imamo provjerene informacije da se priprema “izlazna strategija”, što može značiti i trajno gašenje proizvodnje”, navode sindikalci u svojoj objavi te radnike pozivaju na solidarnost i borbu za svoja radna mjesta. Proizvodnja mineralnih gnojiva pokrenuta u ožujku, prije desetak dana je obustavljena, što se također smatra lošim znakom.

Istina, nije posve neočekivano, budući da su prema dostupnim informacijama iz kompanije, skladišta popunjena i nema značajnije prodaje. Sindikati sada traže izravan sastanak s većinskim vlasnicima, turskom grupacijom Yildirim, te traže informacije od Ministarstva i Vlade o daljnjim planovima koji su im prošli tjedan prezentirali iz redova Yildirima.

Od ponedjeljka 19. svibnja, Upravi Petrokemije će se pridružiti i hrvatski član Miroslav Skalicki, čije je imenovanje prošli tjedan službeno odobrio Nadzorni odbor te se računa i da će država, koja ima kontrolni paket dionica u kutinskoj tvrtki, raspolagati boljim uvidom u njezino poslovanje.

Porazno loša 2024.
U prošloj godini rezultati su još porazniji nego u 2023. Prihodi su, istina, prema prvim podacima Fine, bili u porastu (čak za 27%), i dosegli 125 milijuna eura, no taj pomak izazvan je potonućem u prethodnoj godini, jednoj od najlošijih za poslovanje. U 2023. su oni pali za 69 posto, s 262 milijuna na 98 milijuna eura, s tim da je i 2022. bila prihodovno slabija nego ranije godine.

Gubitak s kojim je završena 2024. još je veći nego u 2023., dosegao je čak 79 milijuna eura. U 2023. gubitak je iznosio 63 milijuna eura. U dvije godine u kojima je Petrokemija poslovala pod turskim vlasnikom gubici su dosegnuli 142 milijuna eura. Broj zaposlenih već duže vrijeme kontinuirano pada, 2019. ih je bilo 1500, a lani 1153.

Autor: Marija Brnić
17. svibanj 2025. u 10:00
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close