Turudić o izručenju: Nakon 1. siječnja Perković je ‘u milosti’ Županijskog suda u Zagrebu

Autor: Agencija VLM , 19. prosinac 2013. u 14:29
Photo: Anto Magzan/PIXSELL

Državni odvjetnik poziva osobu za koju je izdan uhidbeni nalog, ispita ga, pita ga pristaje li na predaju ili ne pristaje, kazao je Ivan Turudić.

Predsjednik Vrhovnog suda Branko Hrvatin te predsjednik Županijskog suda u Zagrebu Ivan Turudić danas nisu željeli nagađati što će se 1. siječnja kada na snagu stupi europski uhidbeni nalog dogoditi s Josipom Perkovićem kojeg traži Njemačka zbog sumnje da je sudjelovao u organizaciji ubojstva hrvatskog političkog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine u Njemačkoj.

Nakon aktiviranja tog europskog uhidbenog naloga nadležan je Županijski sud u Zagrebu, kazao je Turudić.

– Državni odvjetnik poziva osobu za koju je izdan uhidbeni nalog, ispita ga, pita ga pristaje li na predaju ili ne pristaje. Ovisno o odgovoru koji ta osoba da, odlazi kod suca istrage ako pristaje na izvršenje naloga, i to je zapravo jedna formalna procedura. Ako ne pristaje na predaju, ide pred izvanraspravno Vijeće županijskog suda, koje vodi jedan kontradiktoran nejavni postupak, donosi odluku protiv koje je dopuštena žalba Vrhovnom sudu – pojašnjava Turudić. Nije želio odgovoriti na pitanje je li zastara razlog za neizručenje jer bi to, rekao je, "mirisalo na prejudiciranje odluke za koju ne zna kakva će biti". Isto tako nije želio ni odgovoriti na pitanje poštuje li se, u slučaju europskog uhidbenog naloga, zastara u zemlji koja je poslala nalog ili u zemlji od koje se traži izručenje.

– Ne mogu vam na to odgovoriti. Kad bih vam odgovorio na to, sugerirao bih eventualnu odluku Županijskog suda – kazao je Turudić. Ponovno je izrazio nezadovoljstvo što europski uhidbeni nalozi za djela prije vremenskog ograničenja i dalje stoje u MUP-u, a ne na sudu.

– Oni su morali biti na sudu, to je flagrantno kršenje zakona. O tome se izjasnila i stručna javnost, profesori Pravnog fakulteta, mogu slobodno reći gotovo svi pravnici smatraju da o takvom zahtjevu, kojem se možda i ne mora udovoljiti, uvijek mora odlučiti sud. Nikada ni nigdje ne može to biti stvar odluke premijera koji govori da je nastupila zastara u konkretnom predmetu. To je naprosto nedopustivo – kritičan je Turudić koji ne zna zašto do suda nije došao ni predmet Josipa Perkovića.

– Ne znam zašto taj predmet nije došao na sud. Nemam nikakvih saznanja osim što sam čitao u novinama da se nalazi u tamo. Formalno ne znam niti gdje se nalazi – čudi se Turudić. Jamči da će Sud doista donijeti odluku pozivajući se i na iskustva drugih zemalja, kao i u svakom drugom slučaju.

– Takve stvari se moraju, to su sudbene stvari, o njima mora odlučiti sud, a ne politika. Smisao EUN-a je upravo u tome da se zaobiđe izvršna vlast. To je zakon o suradnji između sudova zemalja članica, ne između vlada i bilo bi dobro kad bi političari to jednom shvatili. Možda bi bilo dobro i da pročitaju taj zakon – jasan je predsjednik zagrebačkog Županijskog suda.

Komentirajte prvi

New Report

Close