Sud sutra odlučuje o optužnici protiv vrha VSOA-e zbog izvlačenja novca za doušnike

Autor: Poslovni.hr/Hina , 27. studeni 2013. u 17:48
Thinkstock

Nagađalo se da su Grdić, Preost i Kuljanić, pravdajući isplate nagrada i troškove tajnim informatorima, iz blagajne VSOA-e za posebne namjene otuđili po 1,5 milijuna svaki, Ivanković oko pola milijuna kuna, a Lukinić oko 200 tisuća kuna.

Zagrebački Županijski sud sutra bi trebao raspravljati o osnovanosti optužnice protiv bivšeg ravnatelja Vojne sigurnosno obavještajne agencije (VSOA) Darka Grdića, njegova zamjenika Ognjena Preosta i još trojice djelatnika agencije koje Uskok tereti da su od 2009. do 2012. otuđili najmanje pet milijuna kuna iz sredstava za tzv. posebne namjene, odnosno isplate informatorima.

Zbog toga se nagađa da bi suđenje moglo biti provedeno u tajnosti. No, o tome će se, potvrdi li se Uskokova optužnicu podignuta krajem rujna, odlučivati na početku suđenja, jer je sjednica optužnog vijeća, ali i naknadno pripremno ročište po slovu zakona zatvoreno za javnost.

Prema pisanju medija uz Grdića i Preosta pod istragom su od travnja ove godine bili tajnik kabineta ravnatelja VSOA-e Zdeslav Ivanković, operativni dočasnik u kabinetu ravnatelja Denis Lukinić te načelnik Odsjeka za operativnu tehniku Uprave za informacijsku sigurnost VSOA-e Tibor Mijo Kuljanić.

Nagađalo se da su Grdić, Preost i Kuljanić, pravdajući isplate nagrada i troškove tajnim informatorima, iz blagajne VSOA-e za posebne namjene otuđili po 1,5 milijuna svaki, Ivanković oko pola milijuna kuna, a Lukinić oko 200 tisuća kuna.

O navodnom nenamjenskom trošenju sredstava VSOA-e počelo se govoriti nakon smjene na vrhu te agencije sredinom prošle godine, kada je novo vodstvo podnijelo prijave nadležnim državnim tijelima, nakon čega je proveden i izvanredni nadzor rada VSOA-e. Tada se posumnjalo da nije riječ o neracionalnom trošenju, već o sustavnom izvlačenju novca.

Grdić je na čelu VSOA-e bio od srpnja 2008. do srpnja prošle godine kada je imenovan glavnim inspektorom obrane. U Hrvatsku vojsku uključio se u travnju 1991., a u Domovinskom ratu bio je zapovjednik obrane grada Zagreba i načelnik Stožera Zbornog područja Osijek. Od 1998. do 1999. bio je pročelnik Vojnog kabineta u Uredu predsjednika Republike, zatim načelnik Uprave za operativne poslove Glavnog stožera, zapovjednik Hrvatskoga vojnog učilišta te zapovjednik Zapovjedništva za združenu izobrazbu i obuku. Od kolovoza 2003. do rujna 2007. bio je hrvatski vojni predstavnik pri NATO-u.

Komentirajte prvi

New Report

Close