Unatoč pompozno najavljenim ‘velim gradskim projektima’ koji će zauvijek promjeniti gradske vizure, do isteka mandata splitske koalicijske vlasti za godinu dana, čini se da će od svega jedino rukometna dvorana u Lori biti dovršena. Pozornost na gradsku sporost u realizaciji skrenuo je prošli tjedan i Željko Kerum. Naime, splitski gradonačelnik Ivan Kuret sa svitom suradnika krenuo je u obilazak gradilišta najvećih splitskih hotela, Marjan i Split, kako bi se na licu mjesta uvjerio hoće li biti spremni za doček gostiju za Svjetsko rukometno prvenstvo. Kerum je tada ljutito kazao da će Marjan sa 330 luksuznih soba, najlukusznijim wellnessom s bazenima, salom za 110 ljudi, biti dovršen do lipnja iduće godine, no što je s proširenjem Branimirove obale, uvjeta da bi Marjan uopće dobio željenih pet zvjezdica.
Širenje obale
Grad mora proširiti zapadnu obalu za čak 17 metara te premjestiti benzinsku postaju koja se nalazi točno ispred hotela. Glavni splitski urbavnist Branko Poljanić objasnio je Kerumu kako procedura dugo traje, projekt valovanja je davno naručen, rade se predstudije i studije te Grad očekuje da bi u skorije vrijeme mogli dobiti dozvolu. Kerum je inzistirao na odgovoru hoće li dozvola stići do kraja godine, a dogovor je bio: teško. ‘Ja sam hotel kupio prije tri godine i realno bi bilo da je već otvoren. Na žalost, nije. Činjenica je da u Splitu svaku stvar koja se traži umjesto tri mjeseca ili šest mjeseci treba čekati tri godine’, rekao je Kerum pred gradskim čelnicima. Koalicjiski partner HDZ-a u splitskoj gradskoj vlasti, poduzetnička Lista Velog Mista, potporu HDZ-u uvjetovala je upravi realizacijom najavljenih projekata. Premda se o splitskim megaprojektima mnogo pisalo u protekle tri godine, otkako su HDZ i Velo Misto preuzeli vlast u Banovini, tek se nakon usvajanja izmijenjenog GUP-a krenulo u ozbiljnije pripreme. Prvi u nizu najavljenih gradskih projekata, premještanje kolodvora u Kopilicu, pričekat će idući manadat. Izrađene su geodetske podloge, čeka se prometna studija. Prema najavama, u roku od godine i pol dana započet će se s iseljenjem kompleksa željezničkog i autobusnog kolodvora iz Gradske luke u predgrađe Kopilica. Projekt je podijeljen na tri zone. U zoni A predviđena je gradnja lučkih, proizvodnih, poslovnih, uslužnih, turističko-ugostiteljskih, sportsko-rekreacijskih, javnih, društvenih i kulturnih sadržaja na zemljištu površine od 68,7 hektara. Zona B predviđa gradnju glavnog željezničkog kolodvora, glavnog autobusnog kolodvora, podzemnih garaža te pratećih poslovnih, uslužnih i turističko-ugostiteljskih sadržaja na površini od 21,30 hektara, dok će se u Zoni C na zemljištu površine od 12 hektara graditi poslovni, uslužni, trgovački, turističko-ugostiteljski, sportsko-rekreacijski, javni, društveni i stambeni sadržaji. Vrijednost ulaganja procijenjena je na 400 do 450 milijuna eura. Drugi projekt, gradnja poduzetničke zone na Dračevcu, u fazi je rješavanja imovinsko-pravnih poslova. Tek je usvojena Programska studija na Poglavarstvu te je ugovorena izrada urbanističkog plana uređenja. U tijeku je postupak preuzimanja vojnog kompleksa u vlasništvo Grada Splita. Ugovor ne može biti potpisan sve dok se ne riješe imovinsko-pravna pitanje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu