Provedbom reforme zdravstva, koja će prema prvim procjenama sustavu osigurati oko 5,5 milijardi kuna dodatnog prihoda, ne samo da će se ukinuti deficit zdravstvenog proračuna, već će se omogućiti i nova ulaganja u sustav, najavio je ministar zdravstva Darko Milinović koji je jučer pred oko petsto uzvanika javnosti predstavio prijedlog reforme zdravstva čija je najveća novost povećanje participacija. “Iduća će godina biti stabilizacijska, no ako u njoj dugove u zdravstvu koji su sad na razini od oko četiri milijarde kuna uspijemo svesti na nulu, već 2010. otvara se mogućnost smanjenja doprinosa na plaću, od čega će gospodarstvo imati ogromnu korist, no to je nemoguće bez dodatnih izvora financiranja zdravstvene zaštite”, izjavio je Milinović istaknuvši da je sadašnje financiranje zdravstva neodrživo među ostalim i stoga što potiče rast deficita državnog proračuna. Ministar napominje da se nepotrebno diže prašina oko novih nameta u zdravstvu te ističe da je reforma socijalno osjetljiva. Naime, radno aktivni građani, koji jedini plaćaju zdravstvenu zaštitu, potroše tek 2,6 milijardi kuna za liječenje, odnosno tek oko 25 posto ukupnog zdravstvenog proračuna, dok sve ostalo odlazi na zdravstvenu zaštitu onih koji ne plaćaju ništa zbog čega se generiraju dugovi.
Participacija i takse
Cilj reforme među ostalim je uvođenje fiksne stope izdvajanja iz državnog proračuna kroz tri godine, moguće smanjenje doprinosa, konkurentnije gospodarstvo te novi izvori financiranja. U nove izvore financiranja spadaju takse na cigarete koje će puniti takozvani “Fond zdrava Hrvatska”, a primjena kreće već s početkom iduće godine kad će cigarete poskupjeti 5 kuna, u 2010. godini porast će za još šest kuna, a u godini poslije za dodatnih sedam kuna. Participaciju će ubuduće morati plaćati svi osiguranici, a za one koji će biti oslobođeni (djeca, trudnice, invalidi, nezaposleni, oni s transplatacijom) trošak participacije pokrivat će država. Novim participacijama planira se ostvariti dodatni prihod od 2,1 milijarde kuna godišnje. U primarnoj zdravstvenoj zaštiti uvodi se participacija od 15 kuna po posjetu liječniku te po receptu, što će vrijediti za sve pacijente osim u pedijatriji, a razmatra se da dio od participacije ostaje ordinacijama. U specijalističkoj zdravstvenoj zaštiti uvodi se jedinstvena stopa od 20 posto izuzev hemodijalize, s tim da je maksimalni iznos tri tisuće kuna, a minimalni se tek treba odrediti. Participacije će pokrivati police dopunskog zdravstvenog osiguranja čija cijena ostaje jednaka za umirovljenike čija je mirovina manja od prosječne plaće (50 kuna), dok će ostalima poskupjeti za 10 do 40 kuna. Zaposlenima s plaćom nižom od prosječne polica dopunskog ostaje 80 kuna, a za aktivne i umirovljene građane koji su oslobođeni participacije dopunsko će plaćati država, kao i za ratne vojne invalide. Od dopunskog osiguranja u planu je dodatan prihod od 1,5 milijarde kuna godišnje. Osim što će plaćati participacije, umirovljenici s mirovinom većom od polovice prosječne plaće ubuduće će plaćati i zdravstveni doprinos, što je oko trećine umirovljenika, no još nije razrađeno u kojem iznosu, a za ostale će doprinos plaćati proračun.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Milinovićevih smo se “bisera”, hvala Bogu već dobrano naslušali. Tako je na početku svog mandata da će se svi građani morati plaćati zdravstvene usluge, jer da moraju znati da ništa nije besplatno.
Molim Vas, pa zar ovo zdravstvo sada financira njegov ćaća ili možda je njegov fakultet plaćao njegov ćaća?
Kaže da sada zaposleni troše svega 25 % od onog što su kroz doprinose uplatili, dok ostalo troše oni koji ništa sada ne pridonose (misli vjerojatno, između ostalih, i na umirovljenike). A tko je gospodine Milinoviću plaćao sva Vaša cijepljenja dok ste bili dijete, pa Vaš fakultet… Vidite to su, dok Vi niste ništa doprinosili plaćali oni koji danas ništa ne dipronose. I ne trebaju, jer su sve bolnice itd. izgrađene njihovim novcem u njihovo vrijeme, dok ste se Vi pišali u gaće ili primjerice sve nekretnine koje su sada Todorićevo vlasništvo.
Što je novo za vrijeme Vaše vlasti izgrađeno?
Bilo bi bolje da primjerice u Domu zdravlja na Krugama pogledate koliko koja “privatna” ordinacija radi. Neke rade manje od 4 sata dnevno, dok “vlasnici” ordinacija primaju punu plaću. Sredite to i sredit ćete polovicu deficita po osnovi izdvajanja za zdravstvo u proračunu.
I treba li uopće u ordinacijama opće prakse liječnik, čiji se posao ionako svodi – kao kod policajca na raskrižju, na preusmjeravanje ovom ili onom specijalisti, odnosno na u 90 % slučajeva – administrativne poslove. Ne bi li se za te poslove mogli angažirati niže obrazovani zdravstveni djelatnici, a skupe liječnike angažirati tamo gdje će se baviti svojim zanimanjem.
Ili napr. ja kome je utvrđena dijagnoza i koji redovito svaki mjesec moram ići u ordinaciju po 2 uputnice i 4 recepta.
Ne bi li takvi kao ja mogli dobiti trajne uputnice, odnosno recepte. Jer nije pošteno da samo zbog loše organiziranog zdravstvenog sustava moram dolaziti svaki mjesec u liječničku ordinaciju zbog istih razloga, što mi je itekakvo opterećenje, a sada ponovno plaćati još i masnu participaciju ili je to način kako nam “maznuti lovu”?
Ali nije jako inteligentan, a čini mi se, prema predloženim mjerama ni pametan, jer bi i moja pokojna baba znala gubitke nadomjestiti tako da nekom otme pare.
Itd, itd…
Bio bih gore navedenom novinaru zahvalan kad bi ovaj komentar proslijedio Milinoviću.
Uključite se u raspravu