Hrvatski proizvođači lijekova dali su podršku europskim farmaceutskim kućama koje su pokrenule postupak pred Sudom EU protiv uvođenja sustava proširene odgovornosti proizvođača u Direktivu o pročišćavanju komunalnih otpadnih voda.
Tužbu su pokrenuli Accord, Adamed, Fresenius Kabi, Insud, Polpharma, Sandoz, STADA, Teva, Viatris i Zentiva uz podršku krovne udruge Medicines for Europe. Tvrde da bi takva Direktiva ugrozila opskrbu ključnih lijekova – onih za kardiovaskularne bolesti, karcinome, bakterijske infekcije, dijabetes, mentalno zdravlje, upalne bolesti crijeva i epilepsije.
Direktiva obvezuje proizvođače generičkih lijekova da snose nerazmjernu glavninu troškova za uklanjanje ostataka iz komunalnih otpadnih voda koje, osim iz farmaceutske i kozmetičke industrije, potječu iz raznih drugih industrijskih ili poljoprivrednih izvora. Industrija generičkih lijekova čini 19 posto ukupne tržišne vrijednosti u EU, a od nje se očekuje da snosi 60 posto troškova pročišćavanja.
Osnažiti proizvodnju
“Nužno je poduzeti sve korake kako bismo očuvali i osnažili farmaceutsku proizvodnju na vlastitom tlu, blizu pacijenata, posebice imajući na umu trenutačne geopolitičke tenzije koja dodatno ugrožava sigurnost globalnih opskrbnih lanaca”, naglasili su u HUP – UPL-u.
“Snažno podržavamo proizvođače lijekova u nastojanjima za pravednije opterećenje troškovima. Ovakva Direktiva i novi enormni troškovi ugrozit će opskrbu kritičnim lijekovima za pacijente i u Hrvatskoj. Već sada suočavamo se s ozbiljnim izazovima u dostupnosti mnogih lijekova”, rekla je Irena Weber, glavna direktorica HUP-a.
Hrvatska farmaceutska industrija isporučuje generičke lijekove zdravstvenom sustavu i pacijentima, a 68 posto svih lijekova izdanih na recept zauzima samo osam posto udjela u budžetu zdravstvenog sustava.
Do 11 mlrd. eura troška
“Naša farmaceutska industrija vodi brigu o okolišu, pogoni su opremljeni najmodernijim sustavima za pročišćavanje voda i zraka, redovito kontroliraju onečišćenja koja nastaju tijekom proizvodnih procesa, pod nadzorom su nadležnih institucija i nezavisnih laboratorija. Naše članice pomno prate i na najmanju moguću mjeru smanjuju količinu efluenata u vodama koje se ispuštaju na proizvodnim lokacijama te prepoznaju važnost smanjenja utjecaja farmaceutskih proizvoda na okoliš”, dodali su u HUP UPL-u.
Direktiva se poziva na procijenjeni trošak pročišćavanja otpadnih voda od 1,18 milijardi eura godišnje, dok bi, prema izjavama iz njemačke vlade i europskih vodoprivrednih poduzeća, ti troškovi mogli iznositi između 5 i 11 milijardi eura godišnje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu