Paneuropska mirovinska štednja dostupna i u Hrvatskoj zapela u povojima, stručnjaci otkrivaju zašto

Autor: Ana Roksandić
20. svibanj 2025. u 09:41
Podijeli članak —
Model mirovinskog proizvoda je predviđen za štediše koji tijekom karijere često mijenjaju poslove i države, no prepreka mu je neisplativost za pružatelje/Armin Durgut/PIXSELL

Hanfa potvrdila da nijedna domaća financijska institucija ne nudi PEPP.

Paneuropski osobni mirovinski proizvod (PEPP), dobrovoljni i individualni oblik mirovinske štednje dostupan kod nas, kao i diljem Europske unije, prema mišljenju pojedinih financijskih stručnjaka, ali i regulatora, nije ispunio svoj potencijal. Osmišljen kako bi osigurao dodatni prihod u starosti i kao nadopuna javnim mirovinskim sustavima, za PEPP nema interesa koliko bi se možda očekivalo.

Slovački pružatelj tog proizvoda Finax poziva Europsku komisiju (EK) na temeljitu reformu. U tome nisu jedini, Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovne mirovine (EIOPA) nedavno je preporučilo reviziju uredbe o Paneuropskom osobnom mirovinskom proizvodu. Sada se očekuje se da će Europska komisija u skorije vrijeme predstaviti novi regulatorni prijedlog.

“U sadašnjem obliku PEPP ne može ostvariti svoj osnovni cilj i postati univerzalno, dobrovoljno mirovinsko rješenje dostupno građanima diljem Europe. Razlog tome su pretjerana kompleksnost i rigidnost regulative, kao i nedostatak fleksibilnosti”, kazao je Juraj Hrbaty, izvršni direktor Finaxa.

U Akciju za dvije godine

Europska komisija najavila je kako je formalni pregled učinkovitosti PEPP-a predviđen za 2027.

Neostvaren cilj
Iz Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa) potvrdili su da trenutno jedini PEPP proizvod dostupan hrvatskim građanima dolazi od Finaxa, slovačkog investicijskog društva, dok ga nijedna domaća financijska institucija zasad ne nudi.

“Važno je napomenuti da PEPP mogu nuditi ne samo mirovinska društva, kao u slučaju dobrovoljne mirovinske štednje, već i mirovinska osiguravajuća društva, institucije za strukovno osiguranje iz drugih država članica, banke, investicijska društva i osiguravajuća društva”, poručili su iz Hanfe.

Kad je uveden, PEPP je osmišljen za nove generacije štediša koji tijekom karijere često mijenjaju poslove i države, rade fleksibilno ili na nepuno radno vrijeme, a uz to žele digitalna financijska rješenja. Unatoč prednostima koje svojim korisnicima predstavljaju, iz Finaxa nam kažu kako trenutno bilježe tek umjerenu potražnju i ograničenu ponudu kad je riječ o prekograničnim PEPP proizvodima.

“Na temelju našeg iskustva i detaljne analize, identificirali smo niz ključnih problema te predlažemo ciljana poboljšanja koja bi trebali podržati svi dionici. Pozivamo institucije EU da PEPP-u udahnu novi život i vrate se njegovoj izvornoj ideji, da bude suvremen, pristupačan i konkurentan alat mirovinske štednje za sve građane Europske unije”, naglasio je Hrbaty.

Iz Hanfe, koja je članica EIOPA-e, su nam kazali da sudjeluju u raspravama o mogućim prilagodbama regulative i potvrdili kako je Europska komisija najavila inicijativu za reviziju regulatornog okvira. Formalni pregled učinkovitosti PEPP-a predviđen je za 2027. godinu. Domaći regulator potvrđuje da PEPP nije ušao u širu upotrebu na Starom kontinentu. “Činjenica da PEPP do sada nije šire zaživio ni na europskoj razini upućuje na postojanje određenih prepreka koje nadilaze pojedinačna nacionalna tržišta.

U travnju 2024. EIOPA je objavila dokument ‘Budućnost paneuropskog osobnog mirovinskog proizvoda’, u kojem se navodi da trenutačni regulatorni i tržišni uvjeti ograničavaju širu dostupnost i korištenje PEPP-a. U dokumentu se kao ključne prepreke ističu nedostatak poreznih poticaja, složenost proizvoda, ograničenja u distribuciji te regulatorno ograničenje naknade”, kažu nam iz Hanfe.

1

posto godišnje iznosi naknada pružateljima za osnovni PEPP

Ograničena dostupnost
Osim što nije zaživio popularnost među korisnicima, za PEPP gotovo da i nema pružatelja. Osim slovačkog Finaxa, u Europi ga nudi samo jedna tvrtka iz Cipra. Osnovni PEPP ne smije naplaćivati više od jedan posto godišnje naknade te je baš taj nizak limit profitabilnosti razlog zašto nema više igrača na tom tržištu.

Hanfa nije provodila ispitivanje tržišta kojim bi se detaljno analizirali razlozi zbog kojih domaće financijske institucije zasad nisu odlučile ponuditi PEPP proizvod. Stoga ne možemo sa sigurnošću ocijeniti u kojoj mjeri regulatorno ograničenje naknade od jedan posto godišnje, kao ni drugi potencijalni čimbenici, utječu na tu odluku”, kazali su iz Hanfe. Financijska stručnjakinja iz Finaxa predlaže rješenje.

PEPP-u je potrebna demokratizacija i otvorenije tržište za nove pružatelje usluga. U Finaxu od početaka poslujemo s niskim, optimiziranim troškovima, to je naš poslovni model, tako da za nas to nije problem, ali za tradicionalne institucije, naknada ispod jedan posto možda neće biti održiva.

Uvođenje više, privremene naknade tijekom početne faze proizvoda moglo bi pomoći bi u izgradnji tržišta. Dugoročno, međutim, struktura naknada mora ostati konkurentna i povoljna za štediše”, izjavila je Tamara Vrhovec Sekáč, voditeljica međunarodnog širenja poslovanja.

Autor: Ana Roksandić
20. svibanj 2025. u 09:41
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close