NIS spremno dočekuje privatizaciju

Autor: Rato Petković , 27. prosinac 2005. u 06:00

BEOGRAD – Naftna industrija Srbije uspjela je riješiti sve dubioze financijske prirode tako da očekuje veliku utakmicu konkurenata za njezinu kupnju. Prema riječima predsjednika Upravnog odbora Dioničarskog društva NIS-a, Željka Popovića, izmjereni su kineski i ruski dug. Prvi u iznosu od 260 milijuna dolara na ime uvezene nafte, a drugi vrijedan 243 milijuna dolara proizašao od uvoza plina. Kinezi su otpisali 70 milijuna dolara duga, a preostali reprogramirali na osam godina.
Pored vanjskih dugova regulirani su i interni dugovi u visini 400 milijuna dolara, koji postoje između pojedinih dijelova kompanije. Time je financijski konsolidirana kompanija koja je imala negativan kapital od 250 milijuna dolara. S takvom bilancom sigurno bi se našla u stječaju da nije u državnom vlasništvu. Popović je objasnio kako je NIS na koncu 2004. godine imao pozitivan neto kapital od 500 milijuna dolara te da će 2005. godinu završitii s milijardu dolara pozitivnog neto kapitala.
NIS se smatra jednom od najvrjednijih resursa Srbije. Za njezinu privatizaciju zainteresirani su OMV, MOL, Lukoil, Helenik Petrolem. NIS je jedina naftna kompanija u regiji koja nije privatizirana što u toj tvrtki smatraju prednošću jer očekuju da će dobro proći u konkurenciji velikih naftnih kompanija koje pokazuju golemu želju da dođu na srpsko tržište.
U NIS-u predstojeću privatizaciju dočekuju s nadama da će novi vlasnik uložiti značajna sredstva u njezinu tehnološku modernizaciju. Vrijednost NIS-a procijenjena je na 1,6 milijardi eura, a za njezinu tehnološku obnovu potrebno je uložiti blizu milijardu dolara. Srbija nema tolika sredstva, pa je prinuđena prodati, poslije elektroprivrede, najveće javno poduzeće koje je na zahtjev MMF-a podijeljno na tri poduzeća: Srbijaplin, Transnafta i Dioničarsko društvo NIS. Popović je rekao da menadžment NIS-a ima jasnu viziju i ambicije koje su vezane za rafineriju nafte u Bosanskom Brodu, kao i za benzinske crpke u BiH i Makedoniji.
Uprava NIS-a zahtijeva od vlasti u Srbiji i Vojvodini da tu kompaniju proglase strateški važnom za privredni razvoj cjelokupne privrede.

Komentirajte prvi

New Report

Close