Znanstvenici Zavoda za molekularnu medicinu Instituta “Ruđer Bošković” otkrili su dva lijeka koji predstavljaju revoluciju u liječenju dviju teških i neizlječivih bolesti, cjepivo i lijek protiv genitalnog herpesa koji se povezuje s nastankom raka maternice i sidom te lijek za Dupuytrenovu kontrakturu šake koja uzrokuje potpunu invalidnost šake. Lijekovi su pred kliničkim ispitivanjem, a završnu fazu patentiranja rezultata istraživanja koji će se uskoro objaviti u prestižnim znanstvenim časopisima omogućuje donacija Fonda za razvoj i zapošljavanje u iznosu od 2,4 milijuna kuna.
Važan kao Sumamed
Ugovor o suradnji potpisali su jučer Andrija Popović, predsjednik Uprave Fonda te predstojnik Zavoda za molekularnu medicinu Krešimir Pavelić.“Važnost ovih lijekova za hrvatsku farmaceutiku i znanost je impresivan i stoji uz bok otkriću Sumameda. Uvjereni smo da će mukotrpan rad naših znanstvenika imati goleme učinke na nacionalno gospodarstvo”, kazao je na konferenciji za novinare Andrija Popović. Kako je proces od otkrića do komercijalizacije novog lijeka dugotrajan i veoma skup, do pojavljivanja lijekova na tržištu proći će još najmanje nekoliko godina. Za lansiranje svakog novog lijeka potrebno je ulaganje od barem milijardu dolara. Krešimir Pavelić istaknuo je da su već započeli pregovori s jednom moćnom globalnom farmaceutskom kompanijom te dvije domaće farmaceutske tvrtke, no nije želio otkriti o kojim je tvrtkama riječ. Zanimljivo je također da do sada nijedna kuna za istraživanje ova dva lijeka nije došla iz farmaceutske industrije što se rijetko događa. Sredstva za istraživanje Institut je, naime, dobio iz programa hrvatskog inovacijskog tehnologijskog razvitka (HITRA). “Nadamo se da ćemo dogovoriti suradnju s domaćom farmaceutskom industrijom te da ćemo uspjeti finalizirati ova naša otkrića”, kaže Pavelić te dodaje kako bi rezultat ovih istraživanja trebao biti razvoj i proizvodnja novih vlastitih lijekova. Zavod za molekularnu medicinu godišnje testira i kreira oko 120 novih potencijalnih lijekova, no svega nekoliko ih dođe do faze kliničkog ispitivanja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu