Građani Slavonskog Broda uskoro bi trebali udisati čisti zrak: Pao dogovor između Čermaka, Rusa i Plinacroa

Autor: Poslovni.hr , 24. svibanj 2019. u 10:11
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL

Zbog zagađenja zraka iz Rafinerije nafte u Brodu stanovnici Slavonskog Broda su često prosvjedovali što nije ni čudno jer je u pojedinim trenucima razina zagađenja zraka bila i 40 puta veća od dopuštene.

Slavonski Brod bi nakon subote trebao biti korak bliže čistom zraku. Naime, u subotu u 13:30 sati u Slavonskom Brodu ugovoren je sastanak na kojem će predstavnici Rafinerije nafte Brod (RNB), Crodux plina, Zarubežnjefta i Plinacroa potpisati tri ugovora kojima bi konačno trebao biti riješen problem plinifikacije rafinerije u Bosanskom Brodu, doznaje tportal.

Potpisivanjem ovih sporazuma konačno se stvaraju pravni preduvjeti za rješavanje pitanja plinifikacije rafinerije i prelaska na novi čišći energent koji će eliminirati zagađenje prouzročeno radom rafinerije koja sada kao pogonsko gorivo koristi mazut.

Plinifikacija rafinerije će uvelike smanjiti onečišćenje zraka s obje strane državne granice izazvano radom Rafinerije te omogućiti modernizaciju na razinu visokih ekoloških standarda čime će postati konkurentna na tržištu i svesti utjecaj na okoliš na prihvatljivu razinu.

Zbog zagađenja zraka iz Rafinerije nafte u Brodu stanovnici Slavonskog Broda su često prosvjedovali što nije ni čudno jer je u pojedinim trenucima razina zagađenja zraka bila i 40 puta veća od dopuštene. Na godišnjoj razini koncentracija sumporovodika je i 28 puta viša što Slavonski Brod stavlja na kartu najzagađenijih europskih gradova.

Problem zagađenja zraka u Slavonskom Brodu od rafinerije koja se nalazi tek preko rijeke Save, ali u drugoj državi Bosni i Hercegovini, na najvišu je razinu podignula hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović prilikom susreta s predsjednikom Vladimirom Putinom pošto je ruska državna kompanija vlasnik rafinerije u Bosanskom Brodu.

Od tada se problem počeo rješavati nakon što je Putin obećao modernizaciju rafinerije i njen skori prelazak na plinski pogon. Ali i u tu je zapinjalo jer se zainteresirane strane, pošto je mnogo gospodarskih i političkih interesa u igri, nisu mogle dogovoriti oko načina na koji bi problem trebao biti riješen.

Riječ je o kompaniji u ruskom vlasništvu koja se nalazi u srpskom dijelu Bosne i Hercegovine, a koja zagađuje veliki grad u Hrvatskoj. Rješavanja problema zapinjalo je u različitim vizijama kako bi se projekt trebao provesti posebno u odnosima između Croduxa, tvrtke u vlasništvu Ivan Čermaka i Zarubežnjefta ruske tvrtke koja je vlasnik rafinerije u Bosanskom Brodu. No, izgleda da su ti problemi riješeni.

Opskrba prirodnim plinom Rafinerija nafte Brod (RNB) od strane opskrbljivača Crodux plin obavit će se izravnim priključenjem na plinski transportni sustav Hrvatske prenamjenom postojećeg produktovoda Slobodnica – Brod u izravni plinovod, koji će biti korišten isključivo za opskrbu prirodnim plinom RNB.

Bit će potpisana tri sporazuma: Sporazum o izgradnji, operativnom korištenju i održavanju izravnog plinovoda između RNB, Zarubežnjefta i Crodux plina, Glavni ugovor o opskrbi prirodni plinom, između RNB i Crodux plina i Predugovor o priključenju na transportni sustav, između Plinacro d.o.o. i Crodux plina d.o.o., a potpisivanju će nazočiti i hrvatska predsjednica, a ispred Vlade nazočan će biti ministar zaštite okoliša i enrgetike Tomislav Ćorić. Osim nje u Slavonskom Brodu u subot će bitiSergey I. Kudryashov generalni direktor Zarubežnjefta, Anatoly V. Karalys, generalni direktor Rafinerije Nafte Brod i Branko Radošević, direktor Crodux energetike i Ivica Arar, predsjednik uprave Plinacroa.

Komentirajte prvi

New Report

Close