Glavni 'krivac' za travanjski rast inoduga je inozaduživanje države (euroobveznice), dok se u bankarskom sektoru usporava proces razduživanja prema inozemstvu.
Bruto inozemni dug Hrvatske je zaključno s travnjem dosegnuo 45,8 milijardi eura. Bio je to ujedno i treći uzastopni mjesec rasta inoduga, s tim da je mjesečni skok za 821 milijun eura u odnosu na ožujak bio snažniji nego u prethodna dva mjeseca. U najvećoj mjeri tavanjski je porast inoduga posljedica zaduženja države kroz izdanje euroobveznice u iznosu 1,5 milijardi dolara (nešto manje od 960 milijuna eura), zbog čega je vanjski dug sektora države u konačnici povećan za oko 710 milijuna eura, na ukupno 9,4 milijarde eura.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu