Sudeći prema lanjskim podacima o padu bukinga, pogotovo u Europi, te aktualnoj krizi, prve prognoze najveće svjetske turističke burze, sajma ITB Berlin koji se održava od 11. do 15. ožujka, za ovogodisnju turističku sezonu ne donose mnogo optimizma.
Predviđa se pritom da će prva polovica godine za turizam biti mnogo lošija u odnosu na isto razdoblje u prošloj godini, a iako su prognoze za drugu polovicu godine nešto bolje, veće promjene ne očekuju se prije 2010. godine. Stoga sve države moraju uložiti maksimalan napor da pomognu turističkom sektoru, glavni su naglasci s otvorenja berlinskog sajma. ITB Berlin glasi kao vodeći svjetski sajam na području turizma i putovanja. Na ovogodisnjem sajmu očekuje se oko 180 tisuća posjetitelja, od toga 108 tisuća stručnih, a na sajmu izlaze oko 11.000 izlagača iz 180 zemalja. Na štandu Hrvatske turističke zajednice sudjeluje dvadeset izlagača.Nakon pada bukinga u siječnju, trenutno se bilježi porast, kazao je na otvorenju Sajma Klaus Laepple, predsjednik njemačke turističke federacije. Španjolska je i dalje najpopularnija destinacija u Europi, no Turska bilježi najveći rast od osam posto. Laepple tvrdi da će u ovoj godini turistima biti presudna vrijednost za novac i kvaliteta usluge.U Berlinu će se ovih dana naći 120 ministara turizma, uključujući hrvatskog ministra Damira Bajsa kojeg očekuje nekoliko važnih radnih sastanaka s predstavnicima Svjetske turističke organizacije, njemačke Vlade te predstavnika njemačkih turoperatora. Hrvatska će u ovoj turističkoj godini, koja je zbog krize izuzetno zahtjevna i neizvjesna za svjetski turizam, pokušati ponoviti prošlogodišnje turističke rezultate, naglasio je Damir Bajs na konferenciji za novinare održane u srijedu koju je posjetilo i četrdesetak inozemnih novinara. Iako naglašava da Hrvatska svojim turistima daje veću vrijednost za novac u usporedbi s konkurentskim zemljama, ministar Damir Bajs je svjestan da će dio sektora u privlačenju gostiju snižavati cijene.”Prema službenim podacima njemačkog i autrijskog zavoda za statistiku, jedan euro u Hrvatskoj vrijedi deset posto više nego u Njemačkoj, a sto eura u Austriji vrijedi 129 eura u Hrvatskoj.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu