VART (Varteks d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VART (Varteks d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Mene jako zanima tko će sudjelovati u dokapu.

Ne vjerujem da će se stajati u redovima, zapravo mislim da će kandidati biti malobrojni, ako će ih uopće biti.

Tu treba još puno rada i racionalizacija, kao i ulaganja da se firma “osovi” na noge.

Mislim da većina ovdje ne shvaća osnove analize financijskih izvještaja. Činjenica je da nekonsolidirani ozvještaj ta Varteks d.d. ne prikazuje oporavak poslovanja o kojem svi pricaju jer tu nema značajnijeg rasta prihoda a kvartalna dobit je 600tisuca a kumulativni gubitak preko 3 milje.
Zasto je to bitno? Pa zato jer upravo u te brojke ulazi famozna priča a rekordnoj prodaji i rastu marže što opet nije točno jer u usporedbi s 2018 rezultat je bolji samo zbog manjeg troska osoblja za 3 milijuna koji je posljedica otpustanja ljudi (sto smatram jedinom dobrom stvari jer su poceli rezati režiji – uhljebe).
Konsolidirani izvjestaj je bolji jer u njemu imaju uključen rezultat Varteks PRO preko kojeg peglaju javnu nabavu gdje jedino imaju pozitivne marze i koji im je u stvarnosti donio 3 milje dobiti u kvartalu.
Problem je taj sto PRO to moze odraditi u samo jednom kvartalu, a ne u sva tri i zato d.d. konstantno iskazuje gubitke.
I uprava je vec najavila minus i u 3. kvartalu (jer nece biti dobre realizacije od nabava) a to samo govori da d.d. mora uložiti jos puno desetaka milijuna kn u restrukturiranje, razvoj i modernizaciju za preokret i uspjeh.
Ako netko misli da je 1 kvartal mjerilo u ovom biznisu (koji je jako sezonski orijentiran) taj je lud.
Drugo dugorocno ovaj biznis ima problem s troskom rada i zadrzavanjem radne snage a to tek sad ceka Varteks jer 3300kn neto prosjecna placa koju imaju ne ulijeva povjerenje u dugorocni opstanak kad vec svi u okolici imaju prosjek preko 5000kn.
To je realnost a pred ekipom je jako težak put samo
ovaj put država vec nece uskakati s stotinama milijuna da spašava kao sto nisu htjeli vise niti brodogradnju spašavati


Mislim da većina ovdje ne shvaća osnove analize financijskih izvještaja. Činjenica je da nekonsolidirani ozvještaj ta Varteks d.d. ne prikazuje oporavak poslovanja o kojem svi pricaju jer tu nema značajnijeg rasta prihoda a kvartalna dobit je 600tisuca a kumulativni gubitak preko 3 milje.
Zasto je to bitno? Pa zato jer upravo u te brojke ulazi famozna priča a rekordnoj prodaji i rastu marže što opet nije točno jer u usporedbi s 2018 rezultat je bolji samo zbog manjeg troska osoblja za 3 milijuna koji je posljedica otpustanja ljudi (sto smatram jedinom dobrom stvari jer su poceli rezati režiji – uhljebe).
Konsolidirani izvjestaj je bolji jer u njemu imaju uključen rezultat Varteks PRO preko kojeg peglaju javnu nabavu gdje jedino imaju pozitivne marze i koji im je u stvarnosti donio 3 milje dobiti u kvartalu.
Problem je taj sto PRO to moze odraditi u samo jednom kvartalu, a ne u sva tri i zato d.d. konstantno iskazuje gubitke.
I uprava je vec najavila minus i u 3. kvartalu (jer nece biti dobre realizacije od nabava) a to samo govori da d.d. mora uložiti jos puno desetaka milijuna kn u restrukturiranje, razvoj i modernizaciju za preokret i uspjeh.
Ako netko misli da je 1 kvartal mjerilo u ovom biznisu (koji je jako sezonski orijentiran) taj je lud.
Drugo dugorocno ovaj biznis ima problem s troskom rada i zadrzavanjem radne snage a to tek sad ceka Varteks jer 3300kn neto prosjecna placa koju imaju ne ulijeva povjerenje u dugorocni opstanak kad vec svi u okolici imaju prosjek preko 5000kn.
To je realnost a pred ekipom je jako težak put samo
ovaj put država vec nece uskakati s stotinama milijuna da spašava kao sto nisu htjeli vise niti brodogradnju spašavati

Krivo. Prihodi ne rastu značajnije jer se niskoprofitabilni (lohn) poslovi za druge kompanije supstituiraju većem proizvodnjom za vlastitu robnu marku što je odličan potez zbog puno većih marži.

gota
imenuj jednog tekstilca gdje je plaća 5000 kn! imam u susjedstvu firmu s 300 ljudi i jako dobro znam koliko su im plače.

Ne govorim o tekstilu već prerađivačkoj industriji. Rh ima sve veći problem s radnom snagom jer ljudi (a pogotovo nove mlade generacije) ne žele više raditi za plaće ispod 4-5 tisuca kn neto i to je vec
premalo (tu mislim na poslove koji su najmanje placeni a sto konfekcioniranje jest).
Drugo ne postoji vise nijedna srednja skola koja bi izucavala taj zanat i tvrtke moraju same educirati ljude.
E sad se stavite u cipele mladog covjeka i razmislite da li bi isao izucavati zanat za koji me postoji skola vec usavrsavanje u firmi i placa od 3300-3500 neto mjesecno. To je strukturni problem grane (ne samo Varteksa) i zato smatram da im nece biti lako kao uostalom i svim ostalim tekstilcima. Postoje procjene da ce u RH u marednih 5 godina 50% radnih mjesta u tekstilu nestati upravo iz razloga sto ovi veci ne mogu pratiti trgiste rada s trzisnim uvjetima tj placama.

nazalost u izvjescu se ta tranzicija ne vidi a niti u dobiti se to ne vidi znacajnije u odnosu na 2018. Uspoređivanje 2q s 1q je glupost jer ako pogledate sve kvartale varteksa unatrag 10g onda cete vidjeti o čemu pricam. Osobno mislim da ovakvo senzacionalisticko napuhavanje loseg rezultata u cjelini (a sto se u izvjestaju jako dobro vidi kad se sve brojke uzmu u obzir a ne samo dvije i to selektivno) ne ide korist transparentnosti poslovanja ove tvrtke i mislim da bi tu management morao malo
bolje iznositi cinjenice, jer ovako dovode u zabludu potencijalne investitore s procjenama rezultata koje nisu na realnim i zdravim osnovama.
uglavnom vidjet cete nakon 3q rezultat. Ako uspiju odrzati pozitivan kvartal pa i nakon toga i 4q kao i ukupno 2019 tada se moze pricati o pocetku oporavka. Nemojte
zaboraviti da ce minimalac ici brutalno gore od 1.1.2020 ( izborna je godina) a kako su i varteksu vecina radnika na minimalcu sto je i sama uprava javno rekla to znaci dodatni veci trosak sam s te osnove.

Gota je u pravu. Obratite pažnju na razloge rasta marže – pad troškova proizvodnje. Kako je došlo do njih? Pogledajte bilancu, aktiva, zalihe gotovih proizvoda. Rast 50% u odnosu na isti kvartal lani. Što nam to govori? Proizvode ko ludi uz iste troškove pa su im jedinični troškovi proizvodnje pali – odatle rast profitabilnosti. Problem je što nisu prodali to što su proizveli, a pitanje je kad će. Zalihe koštaju, kroz skladištenje i vezani kapital, tako da su s ovim vjerojatno sebi napravili medvjeđu uslugu. Ako ne podignu prodaju za bar 10% u sljedećim kvartalima, vidjet ćete ubrzo negativne efekte ovog pumpanja zaliha kroz rast troškova za prodano i financijskih troškova…

Ti si to kao i uvijek (a to je ocito već postalo pravilo koliko pratim tvoje upise) pogrešno razumio. Dakle, koliko ja razumijem VART radi lohn poslove i vlastite brendove. Zalihe rastu jer očito nastoje smanjiti udio Lohna, a povećati vlastitu prodaju. Zato se najveći dionicar toliko trudi oko prodaje i maloprodaje. Tu su marže mnogo vece. A kako ne možeš za sezonu jesen-zima proizvoditi u jesen i zimu, nego sada, taj rast zaliha je očito vezan uz povećanu proizvodnju namijenjenu domaćem i regionalnom trzistu kroz vlastitu prodajnu mrežu za jesen i zimu 2020. Tako ja to vidim.

Zalihe mu rastu jer nije u stanju prodati sve što je proizveo i vežu mu kapital. A lohn poslovi nisu nužno loši iako imaju jadnu maržu, jer je bolje da angažiraš kapacitete nego da ti zjape prazni, bitno je da se pokriju varijabilni troškovi i bar dio fiksnih. Varteks nije radio lohn jer mu je bilo to super, nego iz gole potrebe, a sad pametovanje kako će oni zamijeniti lohn vlastitim brandom je lakše reći nego napraviti. Koliko ja vidim, čak i da se to događa, ide puževim korakom i trebat će mu još godine i godine da bude na razini marže koja bi mu garantirala stabilno poslovanje. Vidjet ćemo Q3, tipujem na -7 ili -8 mil. Kn, a do kraja godine oko -20 mil. Kn

Proizvodnja odjeće nije proizvodnja cigle. Radi se o sezonskoj robi koju treba osmisliti, dizajnirati, proizvesti, promovirati i prodati. To je proces koji traje. Očito za lohn posao gdje daješ uslugu krojenja i šivanja to nije ni kapitalno, a ni kadrovski (u smislu učešća i broja uključenih u sve procese), a ni prodajno toliko bitno ni zahtjevno. Tamo gdje ti preuzimaš sve gore navedene uloge, takva aktivnost zahtjeva pripremu i drugačiji pristup cijelom procesu. Da bi ispravno procjenio neku vrijednost treba imati informacije o samome procesu. Svi mi ovdje nabadamo iz brojeva, ali treba biti fer i korektan i krenuti od suštine, samog načina restrukturiranja i ciljeva. I ne aprirori pojednostavljeno zakljuciti na temelju prošlih događaja. Nešto se očito mijenja, a to ne mora nužno biti loše zato sto mi to ne znamo interpretirati ili ne razumijemo proces restrukturiranja i zaokret u strategiji. Ja ne vjerujem da će se Varteks pretvoriti iz ružnog pačeta, u prekrasnog labuda, no to mi ne daje za pravo da zaključujem o necem o čemu ne znam gotovo ništa ili znam vrlo malo. Čitajući sto ti pišeš, nekako mi se cini da prepojednostavljeno gledaš na bilancu i RDiG i kao da insistiras na stereotipu – to ne valja i to će uskoro propasti. Možda, al to se još ne vidi iz bilance i RDiG.

Nije problem u rastu zaliha ako je to produktivan rast koji ce se u kratkom roku (3-6 mjeseci) monetizirati bez prevelikog diskonta.
Nazalost jedno su zelje a drugo realnost tj. zakonitost nemilosrdnog trzista.
Npr. u prvim izvjescima nove uprave a i javnim objavama govorilo se o zaokretu u nacinu i vrsti prodaje te kako nece vise puno diskontirati u maloprodaji.
Danas koliko vidim snizuju i do 50% a to je realnost znaci super je nabildati zalihu za nadolazecu sezonu no sto ako se ne proda?
Meni niti sve to nije problem vec cinjenica da se isticu brutalni rast u maloprodaji kao i rast marze, ali ja to jednostavno u RDGu ne vidim kad usporedujem 2q 2019 i 2q 2018. Kao sto sam prije napisao usporedba 2q i 1q je glupost jer nisu iste sezone i ista vrsta prodaje.

Zalihe mu rastu jer su mu skladišta puna kaputa koji tek trebaju ići u prodaju, a već su proizvedeni.Nedavno je objavio slike kaputa u skladištu.Skladišta su mu krcata.Znači sezonu jesen/zima dočekuje i više nego spreman što do sada nije bio slučaj.Uvijek su kasnili ne samo za sezonu jesen/zima nego općenito.To će Vam potvrditi bilo koja njihova trgovkinja.


Mislim da većina ovdje ne shvaća osnove analize financijskih izvještaja. Činjenica je da nekonsolidirani ozvještaj ta Varteks d.d. ne prikazuje oporavak poslovanja o kojem svi pricaju jer tu nema značajnijeg rasta prihoda a kvartalna dobit je 600tisuca a kumulativni gubitak preko 3 milje.
Zasto je to bitno? Pa zato jer upravo u te brojke ulazi famozna priča a rekordnoj prodaji i rastu marže što opet nije točno jer u usporedbi s 2018 rezultat je bolji samo zbog manjeg troska osoblja za 3 milijuna koji je posljedica otpustanja ljudi (sto smatram jedinom dobrom stvari jer su poceli rezati režiji – uhljebe).
Konsolidirani izvjestaj je bolji jer u njemu imaju uključen rezultat Varteks PRO preko kojeg peglaju javnu nabavu gdje jedino imaju pozitivne marze i koji im je u stvarnosti donio 3 milje dobiti u kvartalu.
Problem je taj sto PRO to moze odraditi u samo jednom kvartalu, a ne u sva tri i zato d.d. konstantno iskazuje gubitke.
I uprava je vec najavila minus i u 3. kvartalu (jer nece biti dobre realizacije od nabava) a to samo govori da d.d. mora uložiti jos puno desetaka milijuna kn u restrukturiranje, razvoj i modernizaciju za preokret i uspjeh.
Ako netko misli da je 1 kvartal mjerilo u ovom biznisu (koji je jako sezonski orijentiran) taj je lud.
Drugo dugorocno ovaj biznis ima problem s troskom rada i zadrzavanjem radne snage a to tek sad ceka Varteks jer 3300kn neto prosjecna placa koju imaju ne ulijeva povjerenje u dugorocni opstanak kad vec svi u okolici imaju prosjek preko 5000kn.
To je realnost a pred ekipom je jako težak put samo
ovaj put država vec nece uskakati s stotinama milijuna da spašava kao sto nisu htjeli vise niti brodogradnju spašavati

bravo, odlican i 100% tocan post!

na ignoriranju: ljudska bijeda "nabiduasku" (dno dna)

Preko 3 mil. kn dobiti. Marcipan i ekipa su sigurno na aparatima jer su tvrdili da Varteks ne može biti profitabilan. Hrvatski jal je dobro poznat širom svijeta. Vrijeme će pokazati da su u krivu. Najbogatiji Europljani su tekstilci koji su se znali prilagoditi. Ima još problema (likvidnost/obrtni kapital) kao što se navodi u izvješću ali uz ovakve poraste maloprodaje imale bi ih i puno veće kompanije iz sektora. Kad se riješi dokap i/ili prodaja imovine koja trenutno nikako ne pridonosi rezultatu, ovo će biti bonbon. Ne zanima me što će se događati u slijedećih 2-3 godine ali me zanima Varteks za 5-6 godina.

da je marcipan na aparatima…ta ti je dobra…na aparatima ti je Varteks već poduže vremena….samo ne znam tko će ga više spašavati…prije su to bile država i banke…sad se svelo na dva slova na papiru…a i njima su izvori financiranja polako presušili…pa traže naivce koji bi podržali njihove “vizije”…
očito si analfabeta što se tiče čitanja financijskih izvješća…kao i more drugih ovdje…koji gledaju samo stavku “dobit grupe”….a od šume ne vidite drvo…
kad se riješi dokap…pa dokap se već u nekoliko navrata pokušavao riješiti…pa se nije…a i imovina se već prodaje 5 godina, sele se pogoni….pa još ništa od toga…to su sve sami spinovi…ništa drugo…kupovanje vremena kojeg nemaju….isto kao što više nemaju ni keša za poslovanje….
da mogu selit ili prodat nekretnine…već bi to napravili…dakle, jasno je da ne mogu…iz određenih imovinsko-pravnih razloga….

Nemoguce. Pa nedavno su ovdje njeki pisali da je to "rezultat PR-a" i da nema tu "dugorocnog turnarounda" jer to je "tehnološki, kadrovski i kapitalno devastirana firma sa losim poslovnim performansama".
Di si frende? 🙂

pa je….ti to ne vidiš u FI?
evo…marcipan će ti pomoći…marcipan ti je najveći prijatelj ovdje već godinama….
pogledaj u bilanci stavku “zalihe”….porasle sa 29 mil kn na 42 mil kn…zašto? jer nemaju kome prodat to što su napravili…to ti se zove gomilanje nekonkurentnih zaliha gotovih proizvoda čija je neto utrživa vrijednost manja od troška stjecanja istih…
pogledaj koji gubitak firma prenosi iz prethodnog razdoblja…26 mil kn…
dugoročne obveze porasle sa 122 mil kn na 124 mil kn…
kratokoročne obveze porasle sa 105 mil kn na 118 mil kn…
novac u blagajni….1.2 mil kn….nemaju više…
i onda vi pričate o famoznoj dobiti od 3 mil kn….do koje je došlo….zbog čega?
smanjenja troškova radne snage…
troškovi osoblja su smanjeni u kvartalu za cca 1.6 mil kn….
o kakvo vi to Varteksu pričate? koji nudi perspektivu…a istovremeno smanjuje plaće ili otpušta radnike?
koji rasprodaje trezorske dionice?
uzmite sve gore napisano u obzir…prije donošenja bilo kakvih zaključaka na temelju prikazane dobiti…
a i živo me zanima…nakon “dubinskog” snimanja firme…tko će sudjelovati u dokapu…sve je tempirano da se po svaku cijenu nađe neki naivac da ulupa keš ovdje…od prodaje trezorskih dionica…pa objave famoznih brojeva u maloprodaji…i napucavanju cijene na preko 20 kn….pa sad do ovakvog zakamufliranog izvješća…sve samo s ciljem da se nađe netko tko bi im dao 10 mil kn….
žalosno…
a i volio bi čuti što doktor ima za reć…čovjek je kupovao varteks dok je bio po 200+ kn….a nikako da mu prođu postovi…pozdrav doktore…

New Report

Close