VART (Varteks d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VART (Varteks d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



A tko će to kupiti i zašto?

Tekstilnu firmu, s neefikasnom proizvodnjom. Nekretnine? Pa obzirom da banke ne zele dati kredit očito su sve preostale nekretnine kolateralizirane.

Jedino sto vrijedi je brand ili robne marke, a obzirom na lokalni karakter price, i ta je vrijednost upitna. Ima li još sto vrijedno? Navedite ako ima.

Postoji mogućnost da se firma presloži i “stane na noge” i da joj se uveća vrijednost, a onda se opet vraćamo na početno pitanje, a tko će to kupiti i zašto?

1. Banke su po definiciji konzervativne ustanove i tako ulazu. Varteks je trenutno vise startup nego etablirana kompanija, a kad si zadnji put cuo da je Banka investirala u startup (osim ako nije iz nekog njenog inkubatora)? Dakle taj argument ne vrijedi.

2. Tko ce kupiti tekstilnu firmu koja unatoc svemu vec 100 g. nekako uspijeva prezivjeti u situaciji kada su neki od najbogatijih evropljanina upravo u tekstilu i kad su M&A aktivnosti u toj industriji prilicno jake, uostalom kao i multiple. Varteks ima know-how, uhodane procese i moze biti sinergijska komponenta nekog veceg branda koji mozda osim fast-fashion-bangladesh-mode zeli ponuditi i neki premium segment za frakciju cijene koju ce dobiti u ostatku europe (a u bangladeshu takav know-how ne mogu dobiti)?

Jeli takav scenarij bas tesko zamisliti?
[/quote]

Blah… startup u industriji 19. stoljeća?! Varteks je tehnološki, kadrovski i kapitalno devastirana firma sa losim poslovnim performansama i ludom željom jednog entuzijasta da napravi kopernikantaki turnaround. Pravo je pitanje kolike su šanse za to?

Ne znam po čemu bi Varteks u bilo čemu bio predstavnik premium segmenta. I sto je to uopće bitno? To je kao da tvrdiš da se u hotelijerstvu novci samo zaradjuju na upravljanju hotelima sa 5 zvjezdica. Ja eto misim da jednako profitabilni mogu biti i hotelii sa 3 zvjezdice ali sa dobrim poslovnim modelom i pozicioniranjem.

Ako nadalje misliš da su švelje lošije u Bangladešu nego u Hrvatskoj, grdo se varaš. Vidim da brkaš razinu i vrstu doradnog posla sa snagom i vrijednošću brenda. Drugim riječima, za Varteks kao firmu, nema kupaca. Znamo da se prije godinu ili dvije pokušavao dokapitalizirati i nje bilo interesa. To je objektivna činjenica.

Da li spomenuti pojedinac može napraviti spomenuti turnaround ja zaista ne znam, ali iskreno sumnjam. Ako me u roku od godine dana uvjeri da je turnaround održiv i da ima logičnu i dohodovnu strategiju spreman sam priznati svoju grešku i čestitati mu na uspjehu. Do sada, ono sto je vidljivo, mislim da je u značajnoj mjeri posljedica ciljanog PR-a, a u manjoj mjeri uistinu promjena dugorocnih trendova. Naravno, to je moje osobno misljenje.

Koja komedija ovdje…a ekipa naivna…ili se pravi bedasta…
Sasvim je jasno…da se ekipica iz Varteksa dogovorila s kupcem onih trezorskih dionica…da će malo poslije dati priopćenje za javnost…kako u maloprodaji postižu fantastične rezultate…i time razgolicati maštu…i lansirati cijenu na burzi preko 20 kn…osiguravajući kupcima trezorskih dionica zaradu…
Da se razumijemo…nemam podatak koliko varteks ima trenutno zaposlenih…znam da je svojevremeno imao i 1800 ljudi…sad su vjerojatno oko 1000…
Pa ne može takva firma poslovati s dobiti, a da joj se poslovni plan i prihodi temelje na maloprodaji…oni bez prave narudzbe ne mogu poslovati pozitivno…svojevremeno su dobivali poslove za morh i policiju…
Sad isto dobe..ali u paketu s još tekstilnih kompanija…koje su puno bolje pozicionirane na tržistu od varteksa…jer se radi o postrojenjima s 30 ljudi…oni mogu radit i živjet od maloprodaje…varteks ne…
I te objave…naraslo za 100%…a to mozda znaci da su prije prodali 1 odjelo pa su sad 2..i imaju rast od 100%…ali i dalje su u banani…
I to objavljuju nakon što su ponudili trezorske…a prije rezultata…
Pump&dump….svaka čast


zašto bi pumpao, kome je ovdje bitna cijena dionice? bitno je poslovanje, na stvari gledate vrlo površno

Vi kupujete dionice kompanija…jer imate višak novaca…jer ste dobročinitelj, nastojite kompaniju izvuć iz dreka..ali nikako da zaradite…jel tako? To vam nikad nije ni palo na pamet..eto..tek toliko da se možete hvaliti da ste dioničar…vaša dijagnoza je…dugoročni investitor..a zna se tko ima takve dijagnoze na zse…oni koji su već zaboravili što je to zarada…

Varteks u Srbiji ima lijepu imovinu. Knjigovodstvena vrijednost trgovina i robnih kuća koje su vraćene Varteksu procijenjena je na 10 milijuna eura. To vam je oko 5 eura po dionici. Varteksu je vraćeno 33 prodajna objekta, koja raspolažu s ukupno 8000 četvornih metara prodajnog i skladišnog prostora.

[b]Jednog dana krenuli smo mi putem kojim nisu mogli svi. Bili smo sigurni u svoj hepiend. U svoj dixie band[/b].


Koja komedija ovdje…a ekipa naivna…ili se pravi bedasta…
Sasvim je jasno…da se ekipica iz Varteksa dogovorila s kupcem onih trezorskih dionica…da će malo poslije dati priopćenje za javnost…kako u maloprodaji postižu fantastične rezultate…i time razgolicati maštu…i lansirati cijenu na burzi preko 20 kn…osiguravajući kupcima trezorskih dionica zaradu…
Da se razumijemo…nemam podatak koliko varteks ima trenutno zaposlenih…znam da je svojevremeno imao i 1800 ljudi…sad su vjerojatno oko 1000…
Pa ne može takva firma poslovati s dobiti, a da joj se poslovni plan i prihodi temelje na maloprodaji…oni bez prave narudzbe ne mogu poslovati pozitivno…svojevremeno su dobivali poslove za morh i policiju…
Sad isto dobe..ali u paketu s još tekstilnih kompanija…koje su puno bolje pozicionirane na tržistu od varteksa…jer se radi o postrojenjima s 30 ljudi…oni mogu radit i živjet od maloprodaje…varteks ne…
I te objave…naraslo za 100%…a to mozda znaci da su prije prodali 1 odjelo pa su sad 2..i imaju rast od 100%…ali i dalje su u banani…
I to objavljuju nakon što su ponudili trezorske…a prije rezultata…
Pump&dump….svaka čast

dobar i realan osvrt



zašto bi pumpao, kome je ovdje bitna cijena dionice? bitno je poslovanje, na stvari gledate vrlo površno

Vi kupujete dionice kompanija…jer imate višak novaca…jer ste dobročinitelj, nastojite kompaniju izvuć iz dreka..ali nikako da zaradite…jel tako? To vam nikad nije ni palo na pamet..eto..tek toliko da se možete hvaliti da ste dioničar…vaša dijagnoza je…dugoročni investitor..a zna se tko ima takve dijagnoze na zse…oni koji su već zaboravili što je to zarada…
[/quote]

recite mi vi kako da zaradim, molim vas, jer ni u jednom postu to niste napisali. Ali molim konkretne savjete, a ne one političarske “bla bla bla”. Uostalom, ne slažete se sa mojom tvrdnjom da je bitno poslovanje, a ne cijena? ili da vam pojednostavim, da ste vi vlasnik neke kompanije izlistane na burzi, što bi vam bilo bitno, dobro poslovanje ili relativno visoka cijena dionice?


… ;. Uostalom, ne slažete se sa mojom tvrdnjom da je bitno poslovanje, a ne cijena? ili da vam pojednostavim, da ste vi vlasnik neke kompanije izlistane na burzi, što bi vam bilo bitno, dobro poslovanje ili relativno visoka cijena dionice?

Meni je dobro poslovanje najvažnije!
I to nema alternativu!
Uostalom, kakvo je to uopće pitanje, kao da je moguće imati dobru cijenu bez dobrog poslovanja?
Obrnuto je moguće.

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

Ukoliko je istina o imovini Varteksa u Srbiji onda nema zime za Varteks.

Ja još nisam čuo da je bilo kojoj kompaniji iz Hrvatske vraćena imovina koju su imali prije raspada Jugoslavije, kao ni obrnuti slučaj da je Hrvatska vratila imovinu bilo kome s prostora bivše države.


Ukoliko je istina o imovini Varteksa u Srbiji onda nema zime za Varteks.

to su samo želje i pozdravi.

https://www.vecernji.hr/vijesti/varteksu-vraceno-tridesetak-prodavaonica-u-srbiji-725747

[b]Jednog dana krenuli smo mi putem kojim nisu mogli svi. Bili smo sigurni u svoj hepiend. U svoj dixie band[/b].


Blah… startup u industriji 19. stoljeća?! Varteks je tehnološki, kadrovski i kapitalno devastirana firma sa losim poslovnim performansama…

koje se popravljaju za 100% u kvartalu..


i ludom željom jednog entuzijasta da napravi kopernikantaki turnaround. Pravo je pitanje kolike su šanse za to?

Upravo si opisao srz poduzetnistva. 90% civilizacijskih uspjeha pocinje sa varijantom “Luda želja jednog entuzijasta….”


Ne znam po čemu bi Varteks u bilo čemu bio predstavnik premium segmenta. I sto je to uopće bitno? To je kao da tvrdiš da se u hotelijerstvu novci samo zaradjuju na upravljanju hotelima sa 5 zvjezdica. Ja eto misim da jednako profitabilni mogu biti i hotelii sa 3 zvjezdice ali sa dobrim poslovnim modelom i pozicioniranjem.

Strawman argument.


Ako nadalje misliš da su švelje lošije u Bangladešu nego u Hrvatskoj, grdo se varaš. Vidim da brkaš razinu i vrstu doradnog posla sa snagom i vrijednošću brenda. Drugim riječima, za Varteks kao firmu, nema kupaca. Znamo da se prije godinu ili dvije pokušavao dokapitalizirati i nje bilo interesa. To je objektivna činjenica.

Cijela tvoja teza je bazirana na performansama firme u proslom razdoblju. Investiranje je aktivnost okrenuta ka buducnosti, ne proslosti. You can’t see the future by looking at the rear-view mirror.


Da li spomenuti pojedinac može napraviti spomenuti turnaround ja zaista ne znam, ali iskreno sumnjam. Ako me u roku od godine dana uvjeri da je turnaround održiv i da ima logičnu i dohodovnu strategiju spreman sam priznati svoju grešku i čestitati mu na uspjehu. Do sada, ono sto je vidljivo, mislim da je u značajnoj mjeri posljedica ciljanog PR-a, a u manjoj mjeri uistinu promjena dugorocnih trendova. Naravno, to je moje osobno misljenje.

PR je mocan, ali nije svemoguc. Po toj logici dovoljno je samo ulupati pare u dobar marketing i eto ti prihoda. Bilo bi divno da je tako. U nekom trenutku PR prestaje prodavati proizvod, a isti pocinje prodavati sam sebe.

https://novac.jutarnji.hr/makro-mikro/covjek-koji-je-popularnog-proizvodaca-obuce-vratio-u-zivot/9068738/

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

jasno mi je da fondovi nisu prepoznali priliku ulaganja u nase velike turisticke kompanije ali mije mi jasno kako modni macak nije vidio da je Varteks firma koja je pred stecajem sa jako malom dodanom vrednoscu da nektetnine vrijede malo ili nista ili su pod hipotekom i da proizvod koji proizvodi Varteks nema tko kupiti (izgubljeno trziste ex yu)

bar smo od trebaju nam hoteli za lokalnu privredu dosli do trebaju nam da bi si kroporacije zaradjivale a mi onda imali sto kupovati I dobar ROI

Hm

https://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/lEg6DJfbxL9S7scZETAvog==.pdf

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.

New Report

Close