VART (Varteks d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VART (Varteks d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Mislim da zara i h und m nisu u istoj niši sa varteksom. Mozda zara premium. Ili COS od h und m. Ali COS niti ne postoji u HR. U niši s varteksom ce mozda biti massimo dutti.
A cijenom je vartkes povoljniji. Sada jos osim kvalitete materijala i kvalitete izrade, koja je bolja od bilo kojega gore spomenutog, ponuditi i krojeve. Ipak je vecinom kupovina odjece impulsivna.I poneku inovativnost u prodaji.
Npr. osim odijela za maturu sto ne nudi i komplete haljina i odijela i za majke i oceve te djece ? :)))

Status Quo: Roll Over Lay Down

Što to znači u niši sa Varteksom? Ne razumijem. Može li malo detaljnije.

Ili da prevedemo u brojke Varteks sa 28 prodajnih mjesta radi 40M, a Massimo Dutti sa 2 oko 80M. Toliko su daleko da je to neopisivo. Varteks kao brand vrijedi malo ili ništa.

Ovakvo razmišljanje da je Varteksov brand “nešto” je u rangu jednog uvaženog marketingaša koji drži predavanja po Hrvatskoj o tome kako su hrvatski brandovi jaki i oduprijeli su se stranoj konkrenciji što bi se dogodilo frišku figu da nisu bili dio Konzumove ergele (Todorić & Friends) i posljedično tome zatvorenog tržišta. Zato su kao najvažniji ustupak koji su dobavljači Konzuma (Marica V.) tražili u Agrokorovoj nagodbi bio da ih se ne makne s polica određen broj godina. Varteksovu policu i hrvatsku lisnicu zauzeli su neki drugi igrači.

Varteks je tvrtka bez jasnog fokusa … malo su brand za poslovne muškarce, pa poslovne žene, pa mlade, časkom su tako posebni u Europi da će svi kupovati preko web-a te super duper komade odjeće pa malo izrađuju tzv. PRO odjeću i još malo bi šivali za druge … jednostavno ne znaju osnovno u čemu su konkuretni i dobri (i da nisu u dizajnu i marketingu već dugo niti će ih oživjeti zadnji pokušaji niti to mogu jer nije sve do njih).


Mislim da zara i h und m nisu u istoj niši sa varteksom. Mozda zara premium. Ili COS od h und m. Ali COS niti ne postoji u HR. U niši s varteksom ce mozda biti massimo dutti.
A cijenom je vartkes povoljniji. Sada jos osim kvalitete materijala i kvalitete izrade, koja je bolja od bilo kojega gore spomenutog, ponuditi i krojeve. Ipak je vecinom kupovina odjece impulsivna.I poneku inovativnost u prodaji.
Npr. osim odijela za maturu sto ne nudi i komplete haljina i odijela i za majke i oceve te djece ? :)))

Ideje naše benzin Vaš!

Massimo Dutti ima 4 ducana u Hr. ( ne 2 )
Massimo Dutti je Inditex koji je osnovan 1975.
Kvaliteta sivanja i materijali su losiji od Varteksa.
Niša je prodajna, ona na koju cilja i Varteks,.ista je target skupina, malo zenska, malo muska, malo poslovna, malo casual.
HM je posustao zato STO NEMA kvalitetan web shop.
Vlasnik Inditexa je Spanjolac kojj je 1985 zapoeceo od 0.
Vlasnik Varteksa je Hrvat koji je 2018 zapoceo od 0.

Status Quo: Roll Over Lay Down

Ok. Bilo bi tu još pitanja zašto je ovome dosta 4 prodajna mjesta, a drugome ni 28 nije dosta. No to je tek dio formule.

S obzirom da novac nema domoljubne boje (naučio Konzum i mnogi drugi na svojoj koži) zbog čega bi današnji kupac konkretnog Inditex dućana srednje klase kupovao u neuglednijem dućanu, neugledniju odjeću, brenda generacije djedova i baka.

Malo sam Varteks Young i gađam Zaru, malo sam Varteks koji gađa ozbiljnije kupce Massimo Duttija.

Sve skupa to mi je izgubljena priča kao i konkretni komplet microbita koji skuplja prašinu u ladici radnog stola …. poludobra priča koja nije progurana do kraja

Ideje naše benzin Vaš!

Dovoljno je reci da je bruto dobit vateksa u prva 2 mjeseca 2019 bila za ugrubo 80 % veca nego u isto vrijeme prosle godine. Prodaja ide.

Status Quo: Roll Over Lay Down

Tocnije. I vise od 80 %.
Do dana objave ovog dokumenta Varteks ostvaruje i nešto veću razliku u početku godine
nego u dolje prikazanom međuizvještaju poslovodstva s 71% većim prihodima nego u
usporedivom razdoblju 2018. i 32% većima nego u 2017., a prihodi su na usporedivoj osnovi.
Pri tome je bruto dobit (prihodi umanjeni za trošak prodane robe, ali bez troškova poslovanja
maloprodaje) veća za 102% i 94% nego u usporedivim razdobljima 2018. i 2017.

Status Quo: Roll Over Lay Down

Sve će se znati krajem Q1 izvješća.
Na primjer kad je Coca-Cola HBC prije nešto godina u Hrvatskoj shvatila da nije najefikasnija u segmentu logistike onda je otpustila sve vozače i ponudila im opciju da otkupe vozila i voze za njih. Ima bezbroj primjera kako se kompanije fokusiraju na ono što čine najbolje. Varteks je poslovao dobro sa svojim brendovima samo kad je ponuda bila manja od potražnje. Danas kad je situacija obrnuta oni pokušavaju preokrenuti smjer što je neodgovorno prema dioničarima makar većinski misli da ide u pravom smjeru. Oduprijeti se globalnoj FMCG industriji na malom lokalnom tržištu nije moguće. Imamo bezbroj primjera u Hrvatskoj (osim onih sretnika koji su drugim metodama zatvorili kanale distribucije). Uzdati se u Varteksovo odijelo je isto kao uzdati se u RIZ-ov televizor ili recentni primjer Uljanikovog broda.


Tocnije. I vise od 80 %.
Do dana objave ovog dokumenta Varteks ostvaruje i nešto veću razliku u početku godine
nego u dolje prikazanom međuizvještaju poslovodstva s 71% većim prihodima nego u
usporedivom razdoblju 2018. i 32% većima nego u 2017., a prihodi su na usporedivoj osnovi.
Pri tome je bruto dobit (prihodi umanjeni za trošak prodane robe, ali bez troškova poslovanja
maloprodaje) veća za 102% i 94% nego u usporedivim razdobljima 2018. i 2017.

Ideje naše benzin Vaš!

Po meni ste malo prepesimistični što ne znači da niste u pravu ali…Varteka više nije državna firma.. Rast prihoda od 29 % u odnosu na 2017 koja bi nam trebala biti mjerodavna je ljep rezultat pogotovo ako znamo da je firma bila pred stečajem i nedostajalo je obrtnog kapitala..
Po pitanju dizajna je itekako napravljen zaokret, ali prostora još ima..
Marketing od kako je gdin. Bakić preuzeo firmu je itekako oživio.. Svi ambasadori su im poznata imena..
Modabus s kojim se mnogi isprdavaju je po meni skroz ok kako sam i ranije naveo.. Mislim da je samo u jednom mjestu kupaca bilo ispod 100..Uglavnom ih je preko 200-300… Iznos prosječne kupovine prepuštam Vama.. Koliko mi je poznato ulažu u nove strojeve i ako uspije ova dokap dio novaca će opet ici u nove strojeve što diže produktivnost.. I povrh svega imamo vlasnika koji se itekako zainatio da pokaže da se može.. Vrijeme će pokazati da li će uspjeti, a ja mu držim palčeve da uspije.

Slijedeca zemlja u koju ce se ici je Slovenija, a po tome UK ! Razvoj i prodaja svog proizvoda donosi 10 do 15 puta vece prihode od rada za druge.

Status Quo: Roll Over Lay Down

Bilo bi im bolje da odrade domaću zadaću, a ne da snivaju o UK …. otvorili su trgovinu u Arena centru (ajde nešto) koja je 5 puta manja kvadraturom od Massimo Duttija (baš sam dosadan sa njim) i nekativna kroz komunikacijske kanale samog centra … što reći


Slijedeca zemlja u koju ce se ici je Slovenija, a po tome UK ! Razvoj i prodaja svog proizvoda donosi 10 do 15 puta vece prihode od rada za druge.

Ideje naše benzin Vaš!

http://zse.hr/userdocsimages/novosti/aKYA4faF310RQgWdhIgnjg==.pdf

Potpisao bih sve što gospodin marković govori.
Cijenim pokušaje predsjednika uprave u revitalizaciji proizvodnje i dizanje brenda ali bojim se da je za to prekasno.
Nije nikakv druk ali mislim da otkazivanje dokapa jer je isti bio ispod 10Mio kuna govori samo za sebe.
Novi predsjednik uprave potrošio je puno novaca na Varteksu I sad imamo na djelu spašavanje vojnika Ryana problem je u tome što je taj vojnik ne ranjen već dobro osakaćen od onih istih zapovjednika vojnika koje je novi predsjetnik uprave donedavno zdušno držao i podržavao na zapovjedničkim pozicijama a sad ih optužuje za lager za gumbe star 20godina.

Uglavnom usluga šivanja za druge mala marža stvaranje i dizanje vlastitog brenda jako skupo.
Imam poruku: predsjedniče izdrži ali bojim se da si zakasnio!

Iskusniji kolega znaju: nije majka cigu klela što je kocko već što se išo vadit…

OŠ NEŠ BANGLADEŠ!

Kako stvari stoje Varteks će ove godine podići svoje prihode. Značajno. Uz takvo povećanje prihoda mora i dobit kapnuti. Za iduću godinu ne znam ali za ovu znam. Znam jer vidim što se s Varteksovim dućanima događa.

[b]Jednog dana krenuli smo mi putem kojim nisu mogli svi. Bili smo sigurni u svoj hepiend. U svoj dixie band[/b].


http://zse.hr/userdocsimages/novosti/aKYA4faF310RQgWdhIgnjg==.pdf

Bolje. Sad kad dodu rezultati, doci ce i banke.



http://zse.hr/userdocsimages/novosti/aKYA4faF310RQgWdhIgnjg==.pdf

Bolje. Sad kad dodu rezultati, doci ce i banke.
[/quote]

samo neozbiljan ulagač može propast dokapa prikazivati kao nešto pozitivno

New Report

Close