Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Kako kaže zakon i kolega ValueWalk mi smo samo dužni voditi obračun i prijaviti. Samo se pitam zašto da ja sebi skratim pola života dok sve to poizračunavam kad će ionako netko morati to sve pregledati i ako želi biti siguran da sam predao točan izračun on sam morati izgubiti pola života pri provjeri mojih poluživotnih izračuna. Tko je tu lud.

zato što si ti porezni obveznik i dužan si prijaviti točan dohodak i na to platiti porez.
1. opcija je da prijaviš sve uredno
2. opcija je da ne prijaviš ništa a onda su podopcije ove opcije
a) da te ne skuže i ne idu provjeravati dočekaš zastaru i sve 5
a) da te skuže, pročešljaju, izračunaju ti poreznu obvezu (vjeruj mi da će to znati napraviti), naplate zatezne kamate i stisnu ti prekršajnu ili čak i kaznenu prijavu zbog utaje.


kako da složim cca 2000 ovogodišnjih transkacija?

malo sam i rekao… prije će biti 4000

Ne znam kako je kod domaćih,jer jedino sam ADRS prodao kupljen 2015,ali kod stranog brokera nije nikakav problem izlistati realizirane transakcije,manje troškovi brokera,na dnevnoj ili godišnjoj bazi.

"Only dead fish swim with the stream"

@jedandvatričetiripetšestsedambc

Točan? Budući nisam robot a kažu da je ljudski griješiti tko meni garantira da ću tih cca 3000 transakcija dobro izračunati? Gdje u zakonu stoji koje su sankcije ukoliko napravim pogrešku?

使用を信頼し、あなた自身の能力の

@bigfoot

da, na stranim prvo osmisle program pa onda udare a ovdje prvo hoće pare pa tek onda možda neku pinku izdvoje za neki softverčić.

使用を信頼し、あなた自身の能力の


pozitivno je da na današnju prodaju porezna obveza nastupa tek 31.01.2018 i svejedno se slabo prodaje

28.02.2018

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

znači omogućeno im je? pa oće li to odrađivati ili ne?
da li moram današnju transakciju i dalje s pažnjom samostalno bilježiti ili će oni to umjesto mene odraditi?
što je s onim rokom koji se smanjio sa 3 na dvije godine?
da li se to odnosi samo na dionice kupljene od ove godine ili vrijedi i retroaktivno za prošlogodiošnje stečene dionice?

ina2, hvala na svim odgovorima, ako odobrite zahtjev za prijateljstvom (profil/poruke), moći ćemo se međusobno čitati prije odobrenja moderatora.

Znam kako se inače ispunjava joppd, ali ipak mi ova situacija nikako nije bila jasna, pa sam htio rješiti osnovna pitanja koja se tiču svih.

evo sad imam članak i ono što sam pretpostavio, se pokazalo točnim: zakon i joppd su u međusobnoj kontradikciji, pa se gospođa iz rrifa dosjetila kako “prilagoditi” pojam primitka i načina isplate, a sve tako da vuk bude sit i ovce na broju…. bolje rečeno vuk je sit, a gospođa je bacila popis ovaca u more, pa sad ne znamo jesu li ovce na broju, ali pravimo se da jesu…

Pragmatično gledajući, dilema je riješena, rješenje je možda neprincipjelno, ali (srećom za nas) najjednostavnije.

Ono što je meni iritantno, je to, da se u ovakvim situacijama pravnici (očito i računovođe), koji se vjerojatno nalaze u neformalnoj komunikaciji s državnim službenicima i od njih dobivaju neformalne upute, usuđuju zapravo proizvoljno interpretirati propise koji sadrže grešku. Umjesto da se na grešku ukaže i razotrkije nekompetencija državne službe, tobože se brani sustav i time zapravo produbljuje pravna nesigurnost.

@invest

pa ja samo danas već imam 15 transakcija… bokte lude zemlje.

使用を信頼し、あなた自身の能力の

@PoAskuBidu
fifo evidenciju biste po zakonu trebali imati, ali ako sam dobro shvatio, ne morate ju priložiti prilikom prijave.
Ako ste sve što ste prodali u 2016 i kupili u 2016 onda se fifo-dobitak svodi na razliku svih kupnji i prodaja, pa si tako možete olakšati proračun.

fifo je zapravo bitan samo ako prodajete dionice iz neoporezive godine i ako niste na kraju godine rasprodali sve što ste kupili, kako bi se znalo koje prodaje su neoporezive i koje kupnje ne igraju ulogu.


Iz oba dvije brokerske kuce mozes izvuci svoje transakcije kupnje i prodaje pa slazi po fifo.

A ako ti svaka posalje svoj JOPPD s tim ne mozes nista.


ako nije trgovano s istim dionicama kod oba brokera onda se može dobitak/gubitak zbrojiti.

@spekulant, da, ako nije trgovao s istim dionicama kod oba i ako je sve imao registirano s brokerima za one papire s kojima je kod pojedinog brokera trgovao.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

@špekulant

I meni ima logike da obje brok. kuće npr dostave izračun dobiti koju sam ostvario kod svake pojedinačno, zatim to zbrojim i na to platim porez + prirez ali bojim se da neće biti tako jednostavno, Da bar bude dovoljno tako, nitko sretniji od mene. Ajde vidjet ćemo, hvala na odgovoru.


@Vedro
Nebo, nisam trgovao istim dionicama kod oba brokera.

使用を信頼し、あなた自身の能力の

PoAskupoBidu

I kako ti evidentiraš tih 15 transakcija?
SKDD ako hoće može sve evidentirati!
http://www.skdd.hr/portal/f?p=100:10

New Report

Close