Turistički sektor – usporedba tvrtki, ulaganja, …

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Turistički sektor – usporedba tvrtki, ulaganja, …

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ODRŽIVI TURIZAM

Istra je već na rubu opterećenja, a samo ove godine još je 12 tisuća novih građevinskih dozvola


Zašto se ne ugledamo ne neke druge europske regije koje su zabranile iznajmljivanje strancima?

VODITELJICA ISPOSTAVE HTZ-A U MÜNCHENU

Nera Miličić: Nijemci iz srednje klase i dalje imaju novca, a oni i biraju Hrvatsku za odmor


https://www.vecernji.hr/vijesti/nera-milicic-nijemci-iz-srednje-klase-i-dalje-imaju-novca-a-oni-i-biraju-hrvatsku-za-odmor-1746461

Jadranu je potrebno čak 70 tisuća sezonaca, stižu i radnici iz Meksika

 

https://www.glas-slavonije.hr/543631/1/Jadranu-je-potrebno-cak-70-tisuca-sezonaca-stizu-i-radnici-iz-Meksika

Selimir Ognjenović “doktor” bavarsko-hrvatskog turizma: “Ne mogu zamisliti hrvatski turizam bez njemačkog gosta”


https://www.dalmacijadanas.hr/foto-i-video-selimir-ognjenovic-doktor-bavarsko-hrvatskog-turizma-ne-mogu-zamisliti-hrvatski-turizam-bez-njemackog-gosta/

Nastavljamo s dosljednom politikom gospodarskog rasta, cijene energenata ostat će nepromijenjene

Damir Habijan: Nastavljamo s dosljednom politikom gospodarskog rasta, cijene energenata ostat će nepromijenjene

Svake godine na proljeće kreće medijsko bombardiranje najavama o propasti turističke sezone. Hoće li tako biti i 2024.?


https://zadarski.slobodnadalmacija.hr/zadar/regional/svake-godine-na-proljece-krece-medijsko-bombardiranje-najavama-o-propasti-turisticke-sezone-hoce-li-tako-biti-i-2024-1367156

Aaajmo braaaaćooo sladokugličariii i katastrofičariiiiii… 😀 😀 😀

Prema podacima sustava eVisitor, u Hrvatskoj je u prošloj godini ostvareno više od 20,6 milijuna dolazaka i 108 milijuna noćenja, što u odnosu na 2022. predstavlja rast od 9 posto u dolascima i 3 posto u noćenjima. Obrađeni podaci DZS-a govore o sličnih 9,7 posto više dolazaka i 2,6 posto više noćenja. Dakle, prema fizičkim pokazateljima, 2023. bila je na razini rekordne 2019., što znači da se turizam u potpunosti oporavio od pandemije.


Ono što je još važnije, financijski pokazatelji bili su daleko bolji nego ikada ranije. HNB još nije objavio kakvi su bili prihodi od turizma u posljednjem kvartalu 2023., no na temelju podataka za prva tri kvartala možemo zaključiti da su ukupni prihodi od inozemnog turizma prošle godine bili blizu – 15 milijardi eura. Prethodne godine iznosili su 13,1 mlrd. eura, a 2019. 10,5 mlrd. Dakle, govorimo o porastu od oko 40 posto u odnosu na “rekordnu” 2019. (istodobno su cijene restorana i hotela povećane oko 36%). Ovime 2019. odlazi u “ropotarnicu povijesti” tj. nema više potrebe biti referentnom godinom; 2023. je bila daleko najbolja godina u povijesti hrvatskog turizma.


Pogledajmo i podatke iz sustava fiskalizacije koji možda najbolje pokazuju kakva je bila prošla turistička godina. Ukupan iznos izdanih računa u kategoriji “Smještaj” u 2023. je u odnosu na 2022. porastao za 24,5%, dok je u kategoriji “Djelatnost pripreme i usluživanja hrane i pića” porastao za 23,6%. Da odmah preduhitrimo one koji će reći “To je samo zbog porasta cijena!”: broj izdanih računa je u 2023. u istim kategorijama porastao za 5,9% odnosno 6,6% u odnosu na 2022. Dakle, turista je zbilja bilo više, više se trošilo unatoč višim cijenama, što nas pak vodi (šokantnom) zaključku kako “kuglica sladoleda” nije otjerala turiste iz Hrvatske.

Ovo mi je upalo u oči. Dobre najave za sezonu i podaci o bookingu u objektima.

 

(…) Razlog potrage za radnicima jest otvaranje većine objekata i prije Uskrsa te svakako i novog 5* camping resorta na otoku Pagu, sve sukladno dobrim najavama za sezonu i podacima bookinga u objektima. (…)

https://www.istriaterramagica.eu/novosti/turizam/novigradska-tvrtka-za-sezonu-trazi-1-200-radnika-objavila-sto-im-sve-nudi/

 

Hrvatska za Šveđane najbolja destinacija za putovanja u 2024.


Hrvatska je u Švedskoj na jednom od najvažnijih poslovnih turističkih događanja u Stockholmu “Travel News Marketu” prema istraživanju strukovnih magazina proglašena najboljom destinacijom za sedmodnevna putovanja u 2024., izvijestila je u utorak Hrvatska turistička zajednica (HTZ).

https://www.tportal.hr/biznis/clanak/hrvatska-za-svedane-najbolja-destinacija-za-putovanja-u-2024-20231114

 

 

Siječanj u RH je prema fizičkom obujmu noćenja (i dolazaka) bio odličan za hotelijere, index noćenja 105-106.

59% gostiju je odsjelo u hotelima.

 

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

Odlične vijesti: Vodeća svjetska turistička agencija svrstala Hrvatsku u 10 top destinacija za 2024.!

Odlične vijesti: Vodeća svjetska turistička agencija svrstala Hrvatsku u 10 top destinacija za 2024.!

Booking je odlican. Ja sam otvorio mjesec prije Uskrsa, inace sam ocekivao da cu eventualno imati 1 rezervaciju na 3 apartmana kad ono popunjena sva 3 za Uskrs al jos zanimljivije da je jedan i tjedan prije. Solidno se puni sezona ali cak i 9. mjesec vec imam 30% pun.
Gledam malo otputovati s obitelji u neku od mediteranskih konkurencija i vidim da su i kod njih cijene na max. a i tamo se puni.
Drago mi je tako ali mi je u jednu ruku zao ljudi koji nemaju svoje nekretnine u RH jer nece dobro proci. Ostaje opcija preseliti 20-30km od obale ili Zagreba. Ali uz more od neke normalne HR place nece biti pomaka. (iako i te place rastu)

Tako da smo vec u situaciji da dolace stanovnistvo ako ima nekretninu nije voljno raditi a za dovesti nekoga nema nista za unajmiti. Tu je za turizam jako bitno da kompanije osiguraju smjestaj za svoje radnike cime mogu za relativno nizu placu imati osiguranu radnu snagu.
Stabilizacija cijena energenata, malo solara za smanjivanje troskova i evo prostora za porast dobiti.
mozda ne kao KODT/KOEI ali i dalje sam optimistican za HR turizam. 🙂

Maro77: “Booking je odlican. Ja sam otvorio mjesec  dana prije Uskrsa, inace sam ocekivao da cu eventualno imati 1 rezervaciju na 3 apartmana kad ono popunjena sva 3 za Uskrs al jos zanimljivije da je jedan i tjedan prije. Solidno se puni sezona, ali cak i 9. mjesec vec imam 30% pun.”

Drago mi je zbog Vas i zbog svih nas. Ako je tako u privatnom smještaju, onda stvarno nema razloga sumnjati da je u hotelima u najmanju ruku isto ili još bolje. Dapače. Vjerojatno su se dobro organizirali i izreklamirali u inozemstvu i vjerojatno imaju dosta upita.

Stječe se dojam između vijesti, komentara i početnih brojki da bi i 2024. mogla biti uspješna tj. ponavljanje uspješne 2023. godine.  Mi, investitori u turističke dionice, idemo dalje. Korak po korak do ATH-ja. 🙂

U 2024. ocekujem daljnje podizanje cijena (manjom stopom nego do sada), sjeverni Jadran ce biti bilizu rezultata 2023. tako da tu rast vidim prvenstveno u podizanju kvalitete. Juzni Jadran (Dubrovnik) ima jos dosta prostora za rast sto je u neku ruku pozitivno jer znamo da moze, ali i negativno jer sam ocekivao brzi oporavak.

 

Ako cijena najma bude previsoka, hotelijeri bi mogli odustati od parkova i livada, a njihovo održavanje past će na teret građana!


https://dubrovacki.slobodnadalmacija.hr/dubrovnik/vijesti/turizam-i-gospodarstvo/ako-cijena-najma-bude-previsoka-hotelijeri-bi-mogli-odustati-od-parkova-i-livada-a-njihovo-odrzavanje-past-ce-na-teret-gradana-1367730

New Report

Close