TNSA (Transadria d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TNSA (Transadria d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



@bananarama
zahvljujem na odgovoru, ali koliko čitam sve moguće verzije zakona o uvijetima zakonskom preuzimanja jednostavno ne mogu izračunati koja bi bila sadašnja vrijednost ponude za preuzimanje, a na temelju dosadašnjih cijena dionica.
Oni se mogu pozvati na razne parkse odnosno vremenske okvire i tako je teško utvrditi zakosnku cijenu preuzimanja ?

Treba zvati u "Magra-u"
Bivšem ministru odlićno ide određivanja ponuda.
Najsvježiji primjer SNHO-LRH.

[/quote]

Kako će Mate Granić računati ako imamo :
prosijek godine 2.800,00 kn
prosijek 1/2 godine 2.700,00 kn-a

ili nešto drugo ?

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.


@bananarama
zahvljujem na odgovoru, ali koliko čitam sve moguće verzije zakona o uvijetima zakonskom preuzimanja jednostavno ne mogu izračunati koja bi bila sadašnja vrijednost ponude za preuzimanje, a na temelju dosadašnjih cijena dionica.
Oni se mogu pozvati na razne parkse odnosno vremenske okvire i tako je teško utvrditi zakosnku cijenu preuzimanja ?

Zakonska? Ne manje od 7.901.

Neznam tko je bijesan pa svima samo dijeli jedinice, ali sam popravio isto .


@ashrak

ok, ali koja je računica , vidim da na niti jednoj dionici s obvezom preuzimanja nitko nema pojma o cijeni, gdje je problem, zašto nema jasne računice ?

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.

Rješenje o obvezi preuzimanja doneseno je 25.03.2010., a obveza je nastala 15.07.2008. ;
25.04.2010. trebali su donijeti ponudu o preuzimanju po nalogu Hanfe .

https://docs.google.com/viewer?url=http://www.hanfa.hr/uploads/14-10-15.pdf

Kako je odredbom članka 49. ZPDD-a propisano da, ukoliko ponuditelj ne objavi ponudu za
preuzimanje pod uvjetima i na način iz ZPDD-a, svaki dioničar ciljnog društva može putem mjesno
nadležnog trgovačkog suda zahtijevati obvezno sklapanje ugovora o prodaji dionica, pod uvjetima pod
kojima je morala biti objavljena ponuda za preuzimanje, to je Agencija naložila Ciljnom društvu da u
roku od 15 dana ovo rješenje dostavi svim dioničarima.

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.

Prema ZPDD-u ;
Ponuđena cijena ne može biti niža od najviše cijene po kojoj je ponuditelj, ili osoba koja s njime zajednički djeluje, stekao dionice s pravom glasa u razdoblju od jedne godine prije dana objavljivanja ponude za preuzimanje.
(4) Ako je ponuđena cijena iz prethodnog stavka ovoga Zakona niža od prosječne cijene ostvarene na burzi ili uređenom javnom tržištu, ponuditelj mora ponuditi najmanje prosječnu cijenu ostvarenu na burzi ili javnom organiziranom tržištu.
(5) Ako ponuditelj ili osoba s kojom zajednički djeluje nije u razdoblju od jedne godine prije dana objavljivanja ponude, stekao dionice izdavatelja koje su predmet ponude, cijena u ponudi ne smije biti niža od prosječne cijene ostvarene na burzi ili javnom organiziranom tržištu.
(6) Prosječna cijena dionica na burzi ili organiziranom tržištu izračunava se kao ponderirani prosjek zaključnih cijena u zadnja 3 mjeseca prije nastanka obveze objavljivanja ponude za preuzimanje.
————————————————————————————————————————
Prosijek zadnjih 3 mjeseca prije nastanka obveze iznosi – 6.227,00 kn-a
Prosijek zadnjih 12 mjeseca prije nastanka obveze iznosi -6.898,66 kn-a

Izgleda da nam je ostala samo mogućnost da svaki dioničar zasebno digne tužbu radi naplate s kamatama prema obveznicima ili ;
1. TNSA
2. utvrñeno da djeluju zajednički meñusobno i sa Ciljnim društvom:
1. Marijan Ključariček iz Rijeke, Mihanovićeva 1, predsjednik Uprave Ciljnog društva,
2. Miran Ključariček iz Mihotića, 43. istarske divizije 75, član Uprave Ciljnog društva,
3. Damir Račić iz Zagreba, Nalješkovićeva 27, predsjednik Nadzornog odbora Ciljnog
društva,
4. Vedran Petković iz Zagreba, Sveti Duh 181, zamjenik predsjednika Nadzornog odbora
Ciljnog društva,
5. Dinko Kamenić iz Samobora, Žumberačka 9a, član Nadzornog odbora Ciljnog društva,
6. Ivica Paršić iz Zagreba, Zeleni trg 2, član Nadzornog odbora Ciljnog društva (u vrijeme
nastanka obveze objavljivanja ponude za preuzimanje),

Sve drugo čekamo uzalud.

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.

Ništa neće biti uzalud ako DORH i USKOK učine svoj dio posla i to čim prije.

I njima (ZO) je još veća frka. Posjeduju dionice, a mogu samo u njih gledati. Nemaju pravo glasa, nema kupnje, a što je najgore nema prodaje. Kao da si u haremu, okružen ljepoticama, ali bez one stvari! A k tome još im “vise” i fotelje u zraku, jer vrijeme curi, a skupština se približava [lol]

Lako je zapaziti da sve kriminalne i korupcijske afere, kao i neki njihovi protagonisti, koje trenutno potresaju Hrvatsku imaju veze s "Transadrijom". Nabrojit ću samo neke.
– pokušaj menađerskog preuzimanja tvrtke sredstvima tvrtke. Uprava TR zadužila je firmu i na tekući račun vlasnika TIP-a d.o.o. Šibenik uplatila 32 mil kn za kupovinu podizeća koje vrijedi minimalno 10 puta manje i time osigurala sredstva za kupovinu dionica, a sve pod parolom zaštite od neprijateljskog preuzimanja. Isto kao Podravka, samo manje i još očiglednije izvedeno.
– angažiranje notornog Ratka Mačeka i plaćanje 350.000 kn za kvazi usluge
– da je Hypo banka glavna banka poduzeća sasvim je razumljivo u kontekstu saznanja o načinu poslovanja pomenute banke.
-udruživanje i obveza davanje ponude za otkup dionica, isto kao Badel,
Ali o tome se ne piše, kao da ne postoji. Zato mi je razumljivo bahačenje Uprave i Nadzornog. Probajte ih kao dioničar upitati kada misle održati Skupštinu. Najbolje što možete doživljeti je da Vam spuste telefon. Oni su očito iznad zakona ili se barem takvim doživljavaju.

@tiho70
OK, ali sve što si napsao vidi se iz Hanfinog rješenja ;
https://docs.google.com/viewer?url=http://www.hanfa.hr/uploads/14-10-15.pdf

Pitanje je što dalje ?
Zakon predviđa pojedinačnu tužbu svakog dioničara zasebnomu trgovačkom sudu prebivališta na temelju Hanfinog rješenja.
Iz proizlazi da bi bilo dobro organizirati se i podići zajedničku tužbu jer se ništa drugo neće desiti .

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.


@tiho70
OK, ali sve što si napsao vidi se iz Hanfinog rješenja ;
https://docs.google.com/viewer?url=http://www.hanfa.hr/uploads/14-10-15.pdf

Pitanje je što dalje ?
Zakon predviđa pojedinačnu tužbu svakog dioničara zasebnomu trgovačkom sudu prebivališta na temelju Hanfinog rješenja.
Iz proizlazi da bi bilo dobro organizirati se i podići zajedničku tužbu jer se ništa drugo neće desiti .

…pitanje je što će Upravni sud odlučiti. Pogledaj priopćenje udruge malih dioničara od 26.08.2009
http://www.transadria.org/priopcenja.htm


Prema ZPDD-u ;
Ponuđena cijena ne može biti niža od najviše cijene po kojoj je ponuditelj, ili osoba koja s njime zajednički djeluje, stekao dionice s pravom glasa u razdoblju od jedne godine prije dana objavljivanja ponude za preuzimanje.
(4) Ako je ponuđena cijena iz prethodnog stavka ovoga Zakona niža od prosječne cijene ostvarene na burzi ili uređenom javnom tržištu, ponuditelj mora ponuditi najmanje prosječnu cijenu ostvarenu na burzi ili javnom organiziranom tržištu.
(5) Ako ponuditelj ili osoba s kojom zajednički djeluje nije u razdoblju od jedne godine prije dana objavljivanja ponude, stekao dionice izdavatelja koje su predmet ponude, cijena u ponudi ne smije biti niža od prosječne cijene ostvarene na burzi ili javnom organiziranom tržištu.
(6) Prosječna cijena dionica na burzi ili organiziranom tržištu izračunava se kao ponderirani prosjek zaključnih cijena u zadnja 3 mjeseca prije nastanka obveze objavljivanja ponude za preuzimanje.
————————————————————————————————————————
Prosijek zadnjih 3 mjeseca prije nastanka obveze iznosi – 6.227,00 kn-a
Prosijek zadnjih 12 mjeseca prije nastanka obveze iznosi -6.898,66 kn-a

Izgleda da nam je ostala samo mogućnost da svaki dioničar zasebno digne tužbu radi naplate s kamatama prema obveznicima ili ;
1. TNSA
2. utvrñeno da djeluju zajednički meñusobno i sa Ciljnim društvom:
1. Marijan Ključariček iz Rijeke, Mihanovićeva 1, predsjednik Uprave Ciljnog društva,
2. Miran Ključariček iz Mihotića, 43. istarske divizije 75, član Uprave Ciljnog društva,
3. Damir Račić iz Zagreba, Nalješkovićeva 27, predsjednik Nadzornog odbora Ciljnog
društva,
4. Vedran Petković iz Zagreba, Sveti Duh 181, zamjenik predsjednika Nadzornog odbora
Ciljnog društva,
5. Dinko Kamenić iz Samobora, Žumberačka 9a, član Nadzornog odbora Ciljnog društva,
6. Ivica Paršić iz Zagreba, Zeleni trg 2, član Nadzornog odbora Ciljnog društva (u vrijeme
nastanka obveze objavljivanja ponude za preuzimanje),

Sve drugo čekamo uzalud.

Nisam bio pri kompu, pa odgovor na privat i ovdje.

Zašto 7.901. Prema ZPPD-u prosjek se uzima u obzira samo ukoliko je isti manji od najveće cijene po kojoj su osobe koje djeluju zajednički stjecale dionice godinu dana prije nastanka obveze.

Kako su članovi uprave i nadzornog odbora i sama Transadria unutar godine dana stjecali dionice po cijeni većoj od prosjeka to bi se kao cijena u ponudi uzimala ta cijena.

Konkretno ovdje je utvrđeno zajedničko djelovanje Ciljanog društva (Transadrie) s ostalom ekipom, pa u odabir ulazi i cijena po kojoj je stjecao trezor.

Nemam sada spis kod sebe a ne traži mi se točan datum (čini mi se 10 mjesec 2007.g.) ali najviša cijena po kojoj je netko od njih stjecao dionice unutar godine dana je najmanje 7.901 kn po kojoj je dionice stjecala Transadria d.d..

@ashrak
kako se nisi javljao bio sam prisiljen pročitati odluku Hanfe kao i ZPPD.
Naime oni imaju više mogućnosti za odbir ponudbene cijene, a prije sam ih napisao.

Ono što je bitno je činjenica da su oni već 25.04.2010., a ukoliko se javila konkurencija za preuzimanje onda 25.05.2010 bili u obvezi dati ponudu za preuzimanje .
Nadalje;
kako su se oglušili na sve naloge suda i Hanfe ZPPD predviđa jedinu mogućnost, a to je tužba trgovačkom sudu svakog dioničara posebno s prisilom ugovora o otkupu dionica.

Treba podiči zajedničku tužbu malih dioničara, ali nastati će problem jer pretpostavljam nemaju novaca, a tada TNSA šaljemo u stečaj .
Kako se nitko od vas ne izjašnjava po tom pitanju 02.10.10. ja ću sam podnijeti tužbu ukoliko do tada ne bude ponude.

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.

Mogućnost je samo jedna a određuje se prema članku 16. Zakona.

A isti kaže da

"Cijena u ponudi za preuzimanje ne može biti niža od najviše cijene po kojoj su ponuditelj i osobe koje s njim djeluju zajednički stekli dionice s pravom glasa u razdoblju od jedne godine prije dana nastanka obveze".

Ti citiraš zakon iz 2002.g. koji više nije na snazi.

Dakle, cijena se određuje prema danu nastanka obveze.

Ovdje je obveza nastala u srpnju 2008.g. (tako je Hanfa utvrdila), a po najvećoj cijeni je stjecao trezor u listopadu 2007. Taj iznos je veći od tromjesječnog prosijeka prije dana nastanka obveze i tu smo. Znači ne niža od 7.901.

Vjeruj mi ovo kažem kao profesionalac, koji se tim bavi. I ne moraš ništa čekat, već si mogao tužit. Toliko od mene.

http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/transport/zoran-korda-kljucaricek-pronevjerio-milijune-u-transadriji,-a-podrzavaju-ga-linic-i-polancec,58649.html
Kada nema ništa novog, može se "učiti" i iz starijih članaka!

Neke sličnosti ima i ovdje! Trebali bi i mi početi sa štrajkom "glađu", možda uspijemo privući pažnju nadležnih!
http://www.poslovni.hr/vijesti/znate-li-da-kamensko-vodi-kutlin-suradnik-159105.aspx

New Report

Close