TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Je, ali ako želim biti dugoročni investitor, onda je ulazak u Europu brzo, a tada je garnica 75%

Miješaš sqeez-out i izvrštenje dionice sa tržišta.

Sqeez-out – dionice moraš prodat.

Izvrštenje – dionice možeš prodat.

Vlasnik računa Stanje [%] Vrsta računa
1. SILBA PARTICIPATIONS B.V. 519.104 82,87 Osnovni račun
2. TANKERSKA PLOVIDBA D.D. 11.000 1,76 Osnovni račun
3. PBZ D.D. 10.497 1,68 Skrb. račun
4. FINTRADE D.O.O. 6.081 0,97 Osnovni račun
5. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ALLIANZ ZB D.O.O. ZA AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND 4.655 0,74 Skrb. račun
6. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 3.606 0,58 Skrb. račun
7. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 3.267 0,52 Skrb. račun
8. NAVA BANKA D.D. ZAGREB 1.347 0,22 Osnovni račun
9. PBZ D.D. 1.046 0,17 Skrb. račun
10. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 1.001 0,16 Skrb. račun
Ukupno: 89,66

broj 7 minus 102 kom
broj 6 minus 11 kom



Je, ali ako želim biti dugoročni investitor, onda je ulazak u Europu brzo, a tada je garnica 75%

Miješaš sqeez-out i izvrštenje dionice sa tržišta.

Sqeez-out – dionice moraš prodat.

Izvrštenje – dionice možeš prodat.

[/quote]

Tako će izgledati itvrštenje

Članak 332. – ulaskom u EU

(1) Glavna skupština društva sa sjedištem u Republici Hrvatskoj čiji vrijednosni papiri su uvršteni na
urenenom tržištu u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici, može donijeti odluku o povlačenju
dionica ili drugih vlasničkih vrijednosnih papira sa uvrštenja na urenenom tržištu.
(2) Odluka iz stavka 1. ovog članka donosi se glasovima koji predstavljaju najmanje tri četvrtine
temeljnog kapitala zastupljenog na glavnoj skupštini pri donošenju odluke. Statutom se može odrediti i
veća većina za donošenje ovakve odluke.
(3) Objava povlačenja sa uvrštenja na urenenom tržištu, kao predmeta dnevnog reda glavne skupštine,
pravilna je samo kad uključuje i neopozivu izjavu društva kojom se društvo obvezuje od svih
dioničara koji glasuju protiv takve odluke otkupiti njihove dionice uz pravičnu naknadu.
(4) U odluci o povlačenju sa uvrštenja na urenenom tržištu mora biti navedena tvrtka, sjedište, podaci
o vrijednosnom papiru, te drugi podaci nužni za provedbu te odluke.
(5) Svaki dioničar društva koji je glasovao protiv odluke o povlačenju sa uvrštenja na urenenom
tržištu, može zahtijevati od društva da društvo preuzme njegove dionice, uz pravičnu naknadu. Ovo
pravo ima i dioničar koji nije sudjelovao u radu odnosne glavne skupštine zbog toga što je glavna
skupština sazvana nepravilno ili nepravovremeno.
(6) Odluku o povlačenju vrijednosnih papira sa uvrštenja na urenenom tržištu nije moguće pobijati
zbog toga što novčana naknada za dionice nije pravična. Zahtjev dioničara zastarijeva u roku od dva
mjeseca od dana upisa odluke o povlačenju sa uvrštenja na urenenom tržištu u sudski registar.
(7) Odluka o povlačenju sa uvrštenja na urenenom tržištu upisuje se u sudski registar i počinje
djelovati:
-142

1. ako je odluka donesena većinom većom od devet desetina potrebnih glasova, danom upisa odluke u
sudski registar izuzev ako je odlukom odreneno da počinje djelovati tek protekom odrenenog roka od
upisa odluke u sudski registar,
2. u svim ostalim slučajevima, u roku od 6 mjeseci od dana upisa odluke u sudski registar.
(8) Društvo mora, po upisu odluke o povlačenju sa uvrštenja na urenenom tržištu u sudski registar,
izvijestiti ureneno tržište dostavljanjem odluke o povlačenju sa uvrštenja, sa kojeg će dionice biti
povučene iz uvrštenja sljedeći radni dan nakon stupanja na snagu odluke.
(9) Pravičnom naknadom iz stavka 5. ovog članka, smatrat će se prosječna cijena dionica ostvarena na
urenenom tržištu, izračunata kao ponderirani prosjek svih cijena ostvarenih na urenenom tržištu u
zadnja tri mjeseca prije donošenja odluke o povlačenju sa urenenog tržišta.

Laži izmišljaju ljubomorni i nesposobni šire ih budale a vjeruju idioti!!!

o tom potom…u EU nećemo ući još nekoliko godina, a tada ni cijena TNPL na burzi neće biti ovako smiješno niska…s druge strane, podjela nagradnih dionica zaposlenima u dionicama pokazuje da uprava TNPL ne razmišlja u tom pravcu jer bi im u protivnom dala nagradu u novcu, a ne u dionicama jer Silba i tako kontrolira više od tih 75% i te dodatne dionice nisu im potrebne za tako nešto, pa kad ih već dijele, očito žele da firma i dalje kotira na burzi…

prodali smo za šaku EUra svoju slobodu, ponos i samostalnost .....amen

Miješaš sqeez-out i izvrštenje dionice sa tržišta.

Sqeez-out – dionice moraš prodat.

Izvrštenje – dionice možeš prodat.

U redu, priznajem: miješam pojmove i premalo znam. Ako je SQUEEZE OUT (gnječiti, iscijediti, ISTISNUTI,…), onda moram prodati dionice. Komu? Valjda, većinskom vlasniku (Silba). Ako je IZVRŠTENJE, onda ne moram. Super, onda mi preostaje Mali oglasnik.

E, sad, može li mi koja dobra duša (ashrak?) kazati što većinski vlasnik treba odlučiti, ili napraviti, da potpuno zakonito načini squeeze out i mene, kao maloga dioničara, PRISILI na prodaju dionica. Po mogućnosti, i kako se određuje cijena u tom slučaju. Unaprijed hvala.

Nevjerojatno, kako tko kupi par komada TNPL, opet iznova ista pitanja! Pa dokle više? Odi malo unazad, na temu squeeze outa imaš desetak napisanih stranica i stotinjak postova, stvarno nema smisla da mlatimo opet po istome. Pozdrav

moje poruke nisu poziv na kupnju ili prodaju dionica niti savjet za ulaganje

Treba mu najprije 95 % dionica.

Sazove skupštinu koja o tom donese odluku, a cijenu otpremnine odredi sam uvažavajući prilike društva.

Tvoje dionice postaju njegove, a on ti je dužan ovu otpremninu.

Međutim, ukoliko nisi zadovoljan s istim iznosom na tvoj zahtjev će primjerenu otpremninu odrediti sud i ista ne može biti nikako biti manja od vrijednost NAV-a u tom trenutku, budući će sud cijenu utvrđivati putem neovisnog revizora.

Postoji još jedna mogućnost sqeez-outa vezana uz davanje ponude za preuzimanje (stupa na snagu tek poslije ulaska u EU), a gdje ukoliko ponuditelj stekne preko 95 % može podnijeti zahtjev za upis dionica manjiskih dioničar i gdje nema odluke glavne skupštine, te se pravična naknada određuje kao i prosječna cijena ostvarena na burzi ili uređenom javnom tržištu u zadnja tri mjeseca prije nastanka obveze na objavljivanje ponude za preuzimanje.

Ovdje postoji i jedna nejasnoća (opasnost) Zakona o preuzimanja … i laiku je malo komplicirano, al evo.

Naime, ovdje zakon o preuzimanju … isključuje primjenu odredbi ZTD-a, pa i ovih odredbi o određivanju otpremnine (pravične naknade) od strane sude te u istom članku određuje što se smatra pravičnom naknada (prosječna cijena u zadnja tri mjeseca).

Međutim, odredba je napisana na način da isključuje primjenu odedbi članka 300.f do 300.k Zakona o trgovačkim društvima od podnošenja zahtjeva do okončanja postupka prijenosa dionica manjinskih dioničara, pa bi iz istoga proizlazilo da je i ovdje moguće ispitivati naknadu od strane suda.(što je dijelom u suprotnosti s prethodnim odredbama).

Prakse još nema niti neće biti (primjena tek po ulasku u EU), komentara zakona još nema, ali konzultirao sam par sudaca i isti su mišljenja (kao i ja ) da će biti moguće ispitivati pravičnost otpremnine od strane suda, jer zakon isključuje primjenu odredbu ZTD-a (dakle ispitivanje primjerene otpremnine) samo do okončanja prijenosa dionica s malih dioničara, a to je odmah po odobrenju zahtjeva (isti se podnosi SDA i ona istovremeno s odobrenjem vrši prijenos dionica).

Malo sam vas umea, ali sad otprilike znate što vas može očekivat.


…s druge strane, podjela nagradnih dionica zaposlenima u dionicama pokazuje da uprava TNPL ne razmišlja u tom pravcu jer bi im u protivnom dala nagradu u novcu, a ne u dionicama jer Silba i tako kontrolira više od tih 75% i te dodatne dionice nisu im potrebne za tako nešto, pa kad ih već dijele, očito žele da firma i dalje kotira na burzi…

koliko vidim(o), jos uvik nema nikakve podjele tih dionica zaposlenicima tj. jos uvik je vidljivo da je u ovom trenutku jedini vlasnik tih 11,000 novosetecenih dionica samo i iskljucivo Tankerska d.d.

dalje, uopce me ne bi zacudilo da zaposlenici prisatnu na "podjelu" tih dionica na isti nacin kao sto su im podijeljene (ili, pridijeljene) dionice iz Silba BV, odnosnos na nacin da svakom zaposleniku pridjeli odredjeni broj dionica od kojih on uziva dividendu, ali NEMA pravo s tim dionicama trgovati.


… Malo sam vas umea, ali sad otprilike znate što vas može očekivat.

Zahvalan sam na temeljitom odgovoru. Evo, ispisat ću ga na papir i temeljito proučiti. Vama čista stotka!


Nevjerojatno, kako tko kupi par komada TNPL, opet iznova ista pitanja! Pa dokle više?…

Gospon, nemojte se ljutiti. Sada je najvažnije sačuvati život, zdravlje i hladnu glavu.

(Prvu) TNPL sam kupio prije dvije godine. Pratim ovaj forum barem godinu dana, a te se rasprave ne sjećam. Što ću, nisam baš vičan s kompjutorima, a kako stoje stvari, ni s dionicama.

@ashrak, to je dosta korisno i dobro objasnjenje, samo je mali problem u tome sto nitko normalan ne bi sebi pozelija ostvarivanje neke pravicne protuvrijednosti svojih dionica pokrecuci parnicu na nekom Trgovackom Sudu u Hrvatskoj.

Cak i ako bi zanemarili sad vec svjestki poznatu kvalitetu hrvatskog pravosudja, ako uzmes u obzir moguce trajanje te parnice te troskove vjestacanje, odvjetnika, zdravlja i zivaca itd itd, onda je puno razumnije i ekonomski opravdanije prihvatiti nekavu "nepravicnu" naknade ponudjene pri squeeze-outu.



@ashrak
, to je dosta korisno i dobro objasnjenje, samo je mali problem u tome sto nitko normalan ne bi sebi pozelija ostvarivanje neke pravicne protuvrijednosti svojih dionica pokrecuci parnicu na nekom Trgovackom Sudu u Hrvatskoj.

Cak i ako bi zanemarili sad vec svjestki poznatu kvalitetu hrvatskog pravosudja, ako uzmes u obzir moguce trajanje te parnice te troskove vjestacanje, odvjetnika, zdravlja i zivaca itd itd, onda je puno razumnije i ekonomski opravdanije prihvatiti nekavu "nepravicnu" naknade ponudjene pri squeeze-outu.

Jasno, bolje da ti ponude neku fer cijenu

Ali da nije baš sve tako crno, neki dan je upravo provomoćno potvrđeno rješenje TS u Splitu gdje je na zahtjev malih dioničara naknada uvećana za više od 100 %.

A za troškove odvjetnika ćemo lako. [wink]

A sad malo lancuna.U ova teška vrimena mislim da je i to potrebno.

Svi brodari padaju ko maca.I kod nas i vani.Napravio sam malu analizu i usporedio cijenu dionice na kraju dana 05.10.2008 odnosu na 01.01.2008.

Od početka godine 18 stranih tankeraša

Prosječni gubitak 51%,M/Medijan/ 51
Za 12 bulkbrodara prosječan pad 62% M 65

US$ sa 4,99 došao na 5,24 porast 5%,indeks 1,05

crobex sa 5.200 pao na 2.663 pa 49%,indeks 0,51

američki indeks DIJA pao sa 13.044 na 9.447 , pao za 28% , indeks 0.72
dodatna korekcija prema grobex o,72-0,51 =o,29 ,index 0,71

Fair pad tankera:

o,51x o,79×1,05 =0,42 Pad 58% je fair.
o,51je pada tankerskih brodara u svijetu
0,79 je korekcija crobeksa prema dija
1.o5 je vezano uz US$

Fair pad bulkova :
0,38X0,79X1,o5 = o,32 Pad 68% je fair.

TNPL tankeri 80% povečanje flote 11%
ukupno tankeri 91puta 0,48 = 44 indeks 0,44

ukupno bulkovi 20% 20 puta 0,32= 6 indeks 0,06

Ukupno bulk i tankeri 0,50 .

Dakle uračunavajuči sve kataklizme zadnjih dana i od početka godine minimalna cijena TNPL bi
u ovom trenutku trebala biti:
7.100Xo,50 = 3.550

Do samo petnaest dana ranije ovo je bilo barem 30% povoljnije jer su svjetski brodari pali preko
30%,pa je ta minimalna cijena trebala biti minimalno 5.000 KN i više.

New Report

Close