TPNG (Tankerska Next Generation d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TPNG (Tankerska Next Generation d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Zanimljivo je sada pogledati kako je izgledao postignuti TCE u Q2 u odnosu na ono što bi bilo za očekivati ako se usporedi sa prosječno postignutim vozarinama za MR segment. Q1 i Q3 su dosta bliski u odnosu na prosjek Atl. i Pac. vozarina, dok je Q2 prilično podbacio, za čak 34%. Da sam zločest rekao bih da su naštimavali loš FI pred namjeru preuzimanja. Tablica je u prilogu.

.

Ako istom ovom analogijom pogledamo Q4, za očekivati je približno isti rezultat kao u Q3, što na godišnjom razini daje 132M kn neto dobiti, odnosno 15 kn EPS (u postu iznad sam greškom napisao 19 kn). Tablica je u prilogu.

.

Prilažem i graf i tablicu gdje se može vidjeti ovogodišnje kretanje MR vozarina.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Cesto su oni svoju dobit znali preko nekih knjigovodstvenih metoda prikazati kao gubitak, Q2 je smijesan, samo su oni na svijetu imali gubitak zbog razlike tecaja??

Bas sam htio pitati, posto sam prodao puno dionica TPNG, a ostavio 550 komada cisto da je malo pratim, local patriotski posto sam iz Zadra, isplatili mi se i dalje biti u dionici ili i to prodati. Isto tako razmisljam i uzeti jos 450 komada pa da imam okruglih 1000, mozda zbog buduce dividende jer mislim da ce je isplatiti i da ce biti masna..

Ako predju 95 % isplatit ce vas po 78 kn htjeli to vi ili ne. Nemaju obavezu angaziranja nikakvih procijena društva.

Fer cijena je cijena iz ponude .

 

Pozdrav

svi smo mi Crobex

mitkko, 29.10.2022. u 14:21

NAVps je trenutno 135 kn

P/NAV=0,57

 

fina cifra…

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

kicancro, 29.10.2022. u 19:14

Cesto su oni svoju dobit znali preko nekih knjigovodstvenih metoda prikazati kao gubitak, Q2 je smijesan, samo su oni na svijetu imali gubitak zbog razlike tecaja??

Bas sam htio pitati, posto sam prodao puno dionica TPNG, a ostavio 550 komada cisto da je malo pratim, local patriotski posto sam iz Zadra, isplatili mi se i dalje biti u dionici ili i to prodati. Isto tako razmisljam i uzeti jos 450 komada pa da imam okruglih 1000, mozda zbog buduce dividende jer mislim da ce je isplatiti i da ce biti masna..

Nije samo stvar tečajnih razlika, imali su još veće tečajne razlike u Q3. U Q2 su jednostavno nekako uspjeli postići neuobičajeno značajno manje vozarine u odnosu na indeks. Na TCE tečajne razlike nemaju utjecaj.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

ja mislim da bi ovi iz zadra pod hitno trebali sklopiti strateško partnerstvo s prvim plinarskim. mislim da bi se jako lijepo slagali, imaju iste manire

 

mi mali možemo zavijati na Mjesec, ali ovi dhupeglavci iz mf su dnodna. prodali su po 76-78 prije mjesec-dva, a sada mogu dobiti plus 100 – i to nije naknadna pamet jer svatko zdrave pameti i zdravih očiju je još od 24 02 znao što će uslijediti

 

a oni nakon 7 godina tavorenja u dionici prodaju za 30 posto zarade

 

jel radio tko u mf ili ima kakv uvid. na koju foru i po kojoj logici ti stručnjaci rade – što, platiš im kavu i oni ti prodaju na lijepe oči. katastrofa

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

mitkko, 29.10.2022. u 16:48

Razmišljam si kako bi mogli proći dioničari koji eventualno nebi svoje dionice sada prodali Tankerskoj… kako bi prošli u slučaju istiskivanja.

.

Kažu da se u slučaju istiskivanja dioničare moraju obeštetiti tako što će se angažirati neovisni procjeniteljkoji bi trebao utvrditi fer vrijednost dionice. Kažu da se fer vrijednost utvrđuje na tri načina:

– metoda multiplikatora

– statička metoda

– DCF metoda.

.

Nisam stručnjak za ovakve stvari pa vas molim za pomoć.

.

Ako uzmemo metodu multiplikatora vjerojatno bismo trebali gledati EV/EBITDA i slične pokazatelje. Strani brodari se trže na oko 5-6 EV/EBITDA, moja procjena za TPNG za ovu cijelu godinu je oko 3,72, što daje upside potencijal od oko 48%.

.

Statička metoda bi vjerojatno uzela u obzir P/NAV i usporedila sa stranim brodarima. Kako se trenutno strani brodari trguju oko NAV-a, to bi značilo da je ovdje upside potencijal oko 76%.

.

Što se tiče DCF metode, molim jednu dobru dušu da njome pokuša procijeniti dionicu. Ja bih ovo računao vrlo konzervativno za raspon sljedeće tri godine, i to na način da bih pretpostavio da će firma postići prosječnu godišnju vozarinu od 25.000 USD po brodu, što odgovara trenutno trogodišnjeg TC-u.

.

Zanima me vidjeti temeljem ove tri metode koliki je trenutni diskont dionice i kako bih prošao kada bih se sada recimo zainatio, kupio dionica koliko uspijem kupiti na burzi i čekam istiskivanje. To bi se vjerojatno odigralo kroz sljedećih godinu-dvije. Ja si računam da će TPNG ove godine imati EPS oko 19 kn, što će Tankerska si vjerojatno htjeti isplatiti kroz dividendu pa bih i ja tu mogao prve godine profitirati. Kako je povoljan ciklus tek krenuo, konzervativno računam daće TPNG sljedeću godinu imati EPS oko 25 kn.

.

Dakle, ovo bi možda imalo smisla napraviti ako bi potencijal profita kroz istiskivanje bio zadovoljavajući. Što to točno znači još nisam siguran. Sljedeća godina na burzi neće biti bajkovita, tako da možda i nije loša ideja riskirati ovdje i prezimiti u TPNG.

.

Ajde molim vas da se netko potrudi provrtiti DCF.

Mittko prijatelju,

Pratio sam (kao aktivni i pasivni dionik) nekoliko elaborata neovisnog procjenitelja (CHAG, LURA,BPBA, PBZ, mislim i da BLKL nesto shemira sa procijeniteljem)..i svima je jedna stvar bila zajednicka…nijedan elaborat nije pokazao ni priblizno fer cijenu jer tog “neovisnog” strucnjaka angazira i placa drustvo tako da je on cisti placenik koji potpise ono sto mu oni serviraju…

A to pogotovo vrijedi u ovoj situaciji gdje kolo vodi TNPL…borba s njima je gubljenje vremena i zivaca…pa sjeti se samo kako su lani blokirali dokap JDPL-a i kakav su nedavno Q2 servirali…strasno…jaci su od drzave, neovisni procjenitelj tu nema nikakvog utjecaja…imho

P.s. Ja svoje prodajem u ponudi…

Rastimo zajedno...

Ma jasno. Pratim ovo sa strane i samo razmisljam naglas. Citao sam malo te zakone i kazu da ukoliko se mali dionicari ne slazu sa procjenom procjenitelja mogu sami traziti angaziranje drugog procjenitelja posredstvom trgovackog suda pa se sudski s njima natezati… ali sve mi je jasno sta pricas.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

imaš ovdje od hmst

https://eho.zse.hr/obavijesti-izdavatelja/view/1040

zadnja cijena na burzi 400 i nešto a nas su ispratili po 160

Izgledalo je da TP neće stati samo na preuzimanju TPNG i da će  svoju šapu staviti i na TUHO.  Prema ovome tko im je sve prodao svoje dionice, i do kojeg postotka su došli (24,53%), tako je izgledalo.  Danka Nakić, kao članica Uprave bi trebala objaviti po koliko je prodala svoje dionice, tako da znamo po koliko se vrednuje TUHO.

 

https://www.057info.hr/vijesti/2022-10-29/tankerska-plovidba-usla-u-vlasnicku-strukturu-turisthotela-kao-najveci-pojedinacni-dionicar

 

… došlo je do hlađenja … zasad ništa od preuzimanja.

 

https://www.057info.hr/vijesti/2022-11-02/tankerska-zeli-oploditi-svoje-ulaganje-u-turisthotel-prema-kojem-postoje-i-emocije

 

Zasad.

 

 

Jel nije Tankerska bila dužna objaviti po kojoj su cijeni stekli dionice?

 

https://eho.zse.hr/fileadmin/issuers/TUHO/ZPI-TUHO-f5d87e219bb96e07170954ea234e482c.pdf

Platili su 4.600 kuna po dionici. To je preko tri book-a.

 

https://eho.zse.hr/fileadmin/issuers/TUHO/ZPI-TUHO-b557902ba24da5e4318a35c039edc7a6.pdf

Tankerska je htjela preuzeti, te dati Valamaru da vodi TUHO, sto je Valamar odbio. Vjerojatno traze nekoga i dalje tko bi to vodio za njih.

To je posao a ne nase “mrcvarenje”

Njih cetvero prodalo dionice za 362 mil kuna !!

Ma svaka cast !

Za ostatak Tankerskoj po toj cijeni treba preko milijardu kuna ?!?!..Da ce ic na otkup svih ??

Tesko

 

Pozdrav

svi smo mi Crobex

https://www.vecernji.hr/vijesti/medunarodna-istraga-sverca-li-se-ruska-nafta-prema-sad-u-hrvatskim-tankerima-1631388

New Report

Close