TPNG (Tankerska Next Generation d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TPNG (Tankerska Next Generation d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Lucijan, 27.09.2022. u 14:27

Dokap je jedno , placanje svima ostalima je drugo.

Sa 300 mil kuna su mogli ic u dokap..imat plus 6 mil dionica ..TPNG sa 300 mil kuna kupi sta hoce ili joj treba..TP iz odluka izbaci sve mirovince ili tko god joj smeta bez da im je isplatila i kune..Ojacali sebe i svoju firmu a nikome drugome nisu nista platili.

Ali ok..kako kaze jedan pametnjakovic..Tko sam ja da me se pita. Njihovi novci ..njihova odluka…

Bar je za zse dobro da se nesto kuna “zavrti” na drugim dionicama.

 

Pozdrav

 

Vidi matematiku. U prilogu je tablica gdje sam usporedio ove dvije varijante povećanja udjela u firmi – prva je dokap, druga kupovina dionica od mirovinaca.

.

Za dokap imam tri varijante, različite su cijene stjecanja novih dionica u dokapu – 60, 75 i 100 kn. Izračun je išao u smjeru da variranjem cijene novih dionica te uz ciljani iznos dokapa od recimo 200 milijuna kn vidim kako bi izgledali poslovni udjeli nakon dokapa te koliki bi bio trošak stjecanja, odnosno povećanja udjela Tankerske u firmi za 1 postotni poen. Ovo sve uz pretpostavku da bi oni bili jedini sudionici u dokapu.

.

Treba uzeti u obzir da NAV po dionici iznosi oko 120 kn (zadnje sam računao prije mjesec dana, danas je mogućei više), zato je pitanje po kojoj cijeni bi išlo izdanje novih dionica. Organizacija dokapa bi trajala neko vrijeme, vjerojatno bi morali raditi nekakav prospekt, u međuvremenu bi izašao FI koji će biti odličan… Tako da mislim da bi teško prošao dokap po cijeni manjoj od 75 kn, a vjerojatno bi se morali isprsiti i više. Ako bi izdanje išlo po preniskoj cijeni postoji mogućnost da bi se i mirovinci i/ili neki drugi igrači priključili, a sa druge strane bi gledali da ne idu ni previsoko jer im to hebe matematiku. Također, treba uzeti u obzir da bi u nekom slučaju kemijanja i očiglednog pogodovanja sebi TP bila opet na tapeti, što u najmanju ruku nije dobro za njihov ionako poljuljani imidž, a sigurno im ne trebaju ni tada mogući politički pritisci, prozivanja da su opet nasanjkali mirovince i ukrali naše mirovine, i slično.

.

Druga varijanta stjecanja udjela je ova kupovina udjela od mirovinaca. Pretpostavio sam da su do sada kupili oko 3 milijuna dionica i da su ih, konzervativno, platili prosječno 75 kn po dionici (nije mi se dalo točno sve zbrajati, ovo je sve  aproksimativno i procjenjujem konzervativno). U ovoj varijanti nema negativnog publiciteta, mirovinci su svojevoljno prodali svoje udjele, nešto i zaradili, itd.

.

Rezime ove usporedbe je da bi trošak povećanja 1 postotnog poena udjela u varijanti dokapa po 75 kn te ove kupovine od mirovinaca bio jednak – 6,5 milijuna kn. Sa druge strane je bitna razlika što bi u varijanti dokapa TP morala uložiti/angažirati 200 milijuna kn čime bi povećala svoj udio na svega 65%. Ovako u varijanti kupnje je za tih uloženih 200 milijuna došla do gotovo 90% vlasništva, a sve brzo, čisto i bez potencijalnih zahebancija, nepoznanica i muljanja sa dokapom.

 

Tablica je u prilogu.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

OTP indexni je kupovao valjda zato jer mora, ali ovaj na skrbničkom Croatia banke?

 

https://www.mojedionice.com/trg/IzvDionicariPromjene.aspx?sifSim=TPNG-R-A

KUPNJE (5.907) – TPNG

Hvala na trudu .

Uvrstite u tablicu 250 mil po 50 kn ( nominala) uz iskljucenje ostalih ( 2/3 glasova na g.s. i odluka prodje )  pa da vidimo koji bi onda bio postatak ?

Nije isto ostavit 250 mil kuna u “svojoj” firmi ili isplatit ostale da bi imao “mir”

 

Pozdrav

svi smo mi Crobex

https://eho.zse.hr/fileadmin/issuers/TPNG/ZPI-TPNG-a34862aa7b9a5258f30fe61d21ecf00d.pdf

Ja mislim da se još natežu oko Zabe, jer bez tih dionica nisu odradili željeno. Možda su već i postigli neki dogovor. A i tada će morati još malo kupovati na burzi.

Za njih je povoljna okolnost da će se sada nakon povlačenja onog naloga, do 80 kuna nakupiti možda i dovoljan broj dionica.

Čekati i vidjet ćemo.

 

 

Lucijan, 28.09.2022. u 09:33

Hvala na trudu .

Uvrstite u tablicu 250 mil po 50 kn ( nominala) uz iskljucenje ostalih ( 2/3 glasova na g.s. i odluka prodje )  pa da vidimo koji bi onda bio postatak ?

Nije isto ostavit 250 mil kuna u “svojoj” firmi ili isplatit ostale da bi imao “mir”

 

Pozdrav

Upravo to je poanta ove moje tablice. Nisu otkupili dionice da bi “kupili mir”, vec zato sto ima smisla financijski gledano.

 

.

 

Mogli su naravno biti pi.ke pa jos bolje napraviti dokap u imovini – jednostavno prebace dva svoja broda kojima prethodno jos dodatno precijene vrijednost i eto, nitko ih ne moze u dokapu pratiti i da to zele, uopce ne moraju koristiti tu nepopularnu mjeru iskljucenja ostalih dionicara.

.

U tablici sam u izracunu troska racunao samo iznos novaca koji kroz dokap pripadne drugim suvlasnicima, dakle stvarni trosak, tako da se ova tvoja konstatacija “Nije isto ostavit 250 mil kuna u “svojoj” firmi” moze tocno kvantificirati, sve kako je prikazano u tablici.

.

Da su napravili dokap po 50 kn, za 250 M kn bi dobili 5M novih dionica cime bi dosli do udjela od cca 70%, a trosak tog stjecanja bi bio oko 75M kn.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Da se podsjetimo, ovako je počelo.  A sada nakon sedam godina, adio.

 

https://www.index.hr/tag/53036/tankerska-plovidba.aspx

 

 

ja ove mirovince ne žišku – za što oni beru svoje plate, to ni oni sami ne znaju

 

pa ako tnpl ima računa i znanja da krene nešto kupovati po 75, ima li itko u tim mir društvima sa završenom srednjim školom da zna podijeliti knjigovodstvenu vrijednost s brojem dionica plus pola sata surfanja kaj se dešavaus vijete i zakaj bša sada tnpl hoće da otkupi

 

nakon 7 godina dobili su heb 15 posto – 75 za 65. pa to ni za inflaciju jedva da pokrije

 

ima li tamo itko muhda i mozga da u ime mirovinaca kaže – obećali ste 2015 brda i doline, niste isplatili ništa, sad kad se pomalja svjetlo u tunelu sad nas hoćete šutnuti. može,, ali plus 50 posto i sretno vam blo

 

tkogod se pojavi na burzi tražeći nvac, zdrav razum nalaže da s u statut piše

 

1. OBAVEZNO JEDNA ČETVRTINA DOBITI U DIVKU. OBAVEZNO. TE PRIČE KAO REINVESTICIJA, RAZVOJ, TO PRIČAJ NEKOM DRUGOM

 

2.DELIST MOŽE AI MOR 75 SVIH DIONICA GLASATI. SVIH

 

3. PRIJE DELISTA – SVA ZADRŽANA DOBIT MORA BITI ISPLAĆENA

 

onda se ovakve gadljive stvari ne bi dešavale

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Trenutna tržišna kapitalizacija manje od 685 milijuna kuna. Zadržana dobit i rezerve sada su sigurno debelo preko 200 milijuna kuna. Za koliko su oni zapravo kupili TPNG?

 

Obzirom na ogromnu kupnju neki dan po 78 kn, vjerojatno će za preostale još malo dići, možda 80-85 kn što je sve premalo obzirom na jak rast vozarina i svijetlu budućnost koja je pred firmom. Slažem se da su mirovinci prejeftino prodali jer da su bili složni mogli su doći na 90-100 kn u pregovorima.

Ignore: KressoM, delux

Tankerska u lovu na ‘zlatnu koku’, mirovinci se iskrcali


već u utorak zadarska kompanija vrlo je vjerojatno prešla i 90 posto s obzirom na objavu kupnje dodatnih 23.423 dionice i već navedenu blok-transakciju. Gruba računica na temelju javno dostupnih objava pokazuje da je Tankerska plovidba na okrupnjavanje udjela u TNG-u do sada utrošila 252,6 milijuna kuna, odnosno 33,6 milijuna eura. Bačen novac? Baš i ne, ocjenjuju financijaši u neslužbenom razgovoru. Pritom ukazuju na neto vrijednost imovine (NAV) TNG-a koja je tijekom ove godine značajno porasla i uvelike nadmašuje vrijednost kompanije na burzi. Naime, NAV, prema podacima iz TNG-ova polugodišnjeg izvješća, 30. lipnja iznosio je 114,4 milijuna američkih dolara. Preračunato prema srednjem tečaju HNB-a na taj dan, NAV je iznosio 819,7 milijuna kuna dok je tržišna kapitalizacija zadnjeg dana lipnja iznosila 473,3 milijuna kuna.


Drugim riječima, vrijednost imovine kompanije bila je za 73,2 posto viša od burzovne vrijednosti. Za ilustraciju, NAV je godinu ranije iznosio 71,5 milijuna dolara….Da joj tržišne prilike idu na ruku priznaje i TNG u polugodišnjem izvješću kako su presudan utjecaj na povećanje prihoda u drugom tromjesečju 2022. godine imale značajno više vozarine na „spot” tržištu. „Zarada produkt tankera se više nego utrostručila, sa 6400 dolara po danu u rujnu 2021. na više od 26.000 dolara u travnju 2022.“, stoji u izvješću. Kakav je poremećaj na tržištu stvoren zbog rata govori i podatak Eurostata da je Rusija činila 40% europskog uvoza rafiniranih proizvoda, dosegnuvši 800.000 barela dnevno u 2020., od čega je 55% bilo dizel i plinsko ulje….

Tankerska u lovu na ‘zlatnu koku’, mirovinci se iskrcali

Ignore: KressoM, delux

očito je da idu na sitiskivanje za što im treba 95% pa bi zadnje komade do tog % mogli plaćati daleko iznad 80 kn. koji je minimum kod istiskivanja? ako se ne varam najviša cijena koju su platili  u zadnja 3 mjeseca na burzi, a to je bilo 78 kn pred par dana. koja je onda logika ovih koji sada prodaju po 75??!?

budapest !

Imaju nalog od 31750 komada na 75,6 kn….ali ne trzaju…tu je problem što još tih 4% koliko im fali da zatvore priču očigledno žele samo oni ne ma drugih koji su zainteresirani za kupnju tako puno dionica..

zvekir, 29.09.2022. u 11:12

očito je da idu na sitiskivanje za što im treba 95% pa bi zadnje komade do tog % mogli plaćati daleko iznad 80 kn. koji je minimum kod istiskivanja? ako se ne varam najviša cijena koju su platili  u zadnja 3 mjeseca na burzi, a to je bilo 78 kn pred par dana. koja je onda logika ovih koji sada prodaju po 75??!?

jesi li siguran u ovo

 

New Report

Close