TISK (Tisak d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TISK (Tisak d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Švarci legendo [thumbsup]

CASH, ZVZD, ATPL, LEDO, PTKM, MRSK. Hic Rhodos, hic salta !!!!

hej Arnolde, danas opcija pada crobija na 2000 nije izgledala tako ne realno 🙁
Ali na tisku se lijepo branilo dno, nisam uspio kupit po 350, ali zato me u jutro odmah poklopilo oko 370. Izišao je onaj Rajf iz top 10 i on je bio taj koji je rasprodavao bez obzira na cijenu.
Slažem se u potpunosti s razmišljanjem da dosadašnji pad ne može biti ponovljen, iz čisto matematičkih razloga 🙂
I ne se brinuti, definitivno sam ja ovdje najveća budala, imam ulaz po 1400 i to sa ogromnom količinom novaca, tako da me sva ova podebljavanja ( od 1000 na niže konstantno podebljavam ) ne mogu spasiti.
No, ja i dalje vjerujem u Tisak, ljudi neće prestat pušit, ni kupovat novine, Tisak je dobio svoje povećane rabate i ostale naknade, novine su poskupile, Tisak Media ide dobro… dolazi kriza, a u krizi je najbolje imati keš mašinu, a Tisak je keš mašina…kune su danas najtraženija a kako se bude produbljavala kriza biti će sve teže uloviti ih. Tisak će uskoro imati na raspolaganju keša više od mnogih banaka 🙂



@samby

Ne razumijem, zašto bi cash mašina bila neka prednost za dioničare? Prednost je to što Tisak nema rizika naplate, i što će moći, po dobrom starom Konzumovom običaju, forsirati razliku između dana prodaje i dana plaćanja dobavljaču. Ta lova se može okretati na novčanom tržištu, i vjerojatno će se prihod od pasivne kamate (ili dobiti) u novčanom fondu povećati. No ne vjerujem da će to biti značajno.

Pretpostavimo da Tisak uspije dogovoriti odgodu plaćanja dobavljačima od 90 dana. Na 2,4mrld kuna prihoda, uzmimo da su ulazni računi cca 1,8 mlrd kuna. To bi značilo da bi prosječno držao cca 400 mil kn "tuđih" novaca kod sebe na računu. Uz 5% kamata će imati 20 mil kn extra financijske dobiti.


Dugo sam u wholesale-retail poslu ( FMCG ) i mogu ti reći da krivo računaš. Nema 5% kamata ( godišnje ), radi se o tome da onaj tko ima keša u doba potražnje je car. Ne plasira se višak keša u banku, niti se posuđuje (možda samo ako nemaš pametnije ideje, a onda otpusti financijskog dišu ).
Rade se cesije, asignacije ( naknade su ti već sad 2-5% na mjesečnom nivou, ako zatvaraš kupce koji su problematičniji sa plaćanjem ). U doba krize naknade tipa cassa sconto idu suludo u vis, nemaju veze sa kamatom i prestaju biti naknada za trošak kapitala. S obzirom da Tisak prodaje i dosta "jeftinih gluposti" ( predmeti manje vrijednosti – maramice, non brand slatkiši, kojoekakve sličice, điđe i drangulije iz kine itd ) na tome se jednostavno dere i ucjenjuje dobavljača. Ako hoće lovu – daj cassa sconto. A sposobni financijski direktor ti u doba potražnje za kunama može privrediti i nekoliko postotaka mjesečno samo sudjelujući u financijskim kružnim kompenzacijama ili preuzimajući tuđe dugove.


Dolazi vrijeme kada će zavladati glad za cashom , kao što reće Nadan Vidošević. Nije li to sada velika prednost TISKA za kojega se kaže da cash mašina .

Samo ti sanjaj. Tisak ima jako elastičnu robu, odnosno robu čija prodaja jako ovisi o kupovnoj moći (osim duvana, ali zar nije onda bolje kupiti Adris). Recesija se prvo osjeti na proizvodima koji nisu neophodni ili kojih se je najlakše odreći. Osim toga, tu je i internet (da ne spominjem rapidshare i sl.).

Bez obzira na stanje na TK, ovakvo nešto se ovoj dionici moralo dogoditi. Već mi je glupo ponavljati se, ali … dugoročno ovdje nema kruha.

Ajde Vorda daj se molim te uozbilji sad si našao likovati o fundamentima i cijeni Tiska, al da je glupo da se ponavljaš to stoji
-nemoj zamjeriti što sam ovako direktan [tongue]

Bez obzira na stanje na TK, ovakvo nešto se ovoj dionici moralo dogoditi. Već mi je glupo ponavljati se, ali … dugoročno ovdje nema kruha.

svašta…

I'LL BE BACK


Bez obzira na stanje na TK, ovakvo nešto se ovoj dionici moralo dogoditi. Već mi je glupo ponavljati se, ali … dugoročno ovdje nema kruha.

svašta…
[/quote]
u pravu si…
ajde ako se nisi ukrcao barem pričaj kao ja…
ja nikada nisam srao po tisku samo sam govorio da će u potop.-.

tisk je odlična firma…dobit se brutalno smanjila ali kaj ne spominješ povečanje prihoda?
heheheh
ma dok oni meni povečavaju prihode je odlično…neka ima pada dobit ali neka prihodi rastu…pa tako dve godine bez problema…a onda rock and roll

Moji postovi ne predstavljaju nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!

Što mislite hoće li se, a ako hoće u kojoj mjeri smanjiti prihodi Tiska zbog očekivano slabije iduće turističke sezone? Ili će se to bez problena nadoknaditi uvođenjem izdavanja računa i Tisak Mediom?

Ja ne prihvaćam prvi prijedlog Ramljakove nagodbe!


Što mislite hoće li se, a ako hoće u kojoj mjeri smanjiti prihodi Tiska zbog očekivano slabije iduće turističke sezone? Ili će se to bez problena nadoknaditi uvođenjem izdavanja računa i Tisak Mediom?

Ne prihod će se povečati i to drastično..najviše radi pc blagajna…
eto kako sam ja čuo ( ne mora biti istina) oni kiosci na trgu dnevno su gubili oko 2000…hmmm pa ti vidi….

u zadnje vrijeme gdje god kupim pljuge ili neš uvijek dobijem račun…drugo tisk media je tu…

e sada kakva će dobit biti vidjet ćemo

Moji postovi ne predstavljaju nagovor niti na kupnju niti na prodaju dionica!




@samby

Ne razumijem, zašto bi cash mašina bila neka prednost za dioničare? Prednost je to što Tisak nema rizika naplate, i što će moći, po dobrom starom Konzumovom običaju, forsirati razliku između dana prodaje i dana plaćanja dobavljaču. Ta lova se može okretati na novčanom tržištu, i vjerojatno će se prihod od pasivne kamate (ili dobiti) u novčanom fondu povećati. No ne vjerujem da će to biti značajno.

Pretpostavimo da Tisak uspije dogovoriti odgodu plaćanja dobavljačima od 90 dana. Na 2,4mrld kuna prihoda, uzmimo da su ulazni računi cca 1,8 mlrd kuna. To bi značilo da bi prosječno držao cca 400 mil kn "tuđih" novaca kod sebe na računu. Uz 5% kamata će imati 20 mil kn extra financijske dobiti.


Dugo sam u wholesale-retail poslu ( FMCG ) i mogu ti reći da krivo računaš. Nema 5% kamata ( godišnje ), radi se o tome da onaj tko ima keša u doba potražnje je car. Ne plasira se višak keša u banku, niti se posuđuje (možda samo ako nemaš pametnije ideje, a onda otpusti financijskog dišu ).
Rade se cesije, asignacije ( naknade su ti već sad 2-5% na mjesečnom nivou, ako zatvaraš kupce koji su problematičniji sa plaćanjem ). U doba krize naknade tipa cassa sconto idu suludo u vis, nemaju veze sa kamatom i prestaju biti naknada za trošak kapitala. S obzirom da Tisak prodaje i dosta "jeftinih gluposti" ( predmeti manje vrijednosti – maramice, non brand slatkiši, kojoekakve sličice, điđe i drangulije iz kine itd ) na tome se jednostavno dere i ucjenjuje dobavljača. Ako hoće lovu – daj cassa sconto. A sposobni financijski direktor ti u doba potražnje za kunama može privrediti i nekoliko postotaka mjesečno samo sudjelujući u financijskim kružnim kompenzacijama ili preuzimajući tuđe dugove.
[/quote]
Poučan post, evo jedna stotka od mene:) Ma poznat mi je koncept (nažalost), htio sam samo napraviti procjenu koliki postotak može Tisak izmusti iz odgode plaćanja dobavljačima. Koliko sam shvatio, dobar CFO bi trebao ostvariti barem par posto više od kamate na money marketu (recimo 10% u tekućim uvjetima).

Mislim da cassa sconto je ipak ograničen na proizvode koji nisu iz Adrisa, Leda, Jamnice, EPHa i Styrie. E sad….ostali ipak imaju prilično mali udjel u ukupnoj prodaji.

&&&Dugo sam u wholesale-retail poslu ( FMCG ) i mogu ti reći da krivo računaš. Nema 5% kamata ( godišnje ), radi se o tome da onaj tko ima keša u doba potražnje je car. Ne plasira se višak keša u banku, niti se posuđuje (možda samo ako nemaš pametnije ideje, a onda otpusti financijskog dišu ).
Rade se cesije, asignacije ( naknade su ti već sad 2-5% na mjesečnom nivou, ako zatvaraš kupce koji su problematičniji sa plaćanjem ). U doba krize naknade tipa cassa sconto idu suludo u vis, nemaju veze sa kamatom i prestaju biti naknada za trošak kapitala. S obzirom da Tisak prodaje i dosta "jeftinih gluposti" ( predmeti manje vrijednosti – maramice, non brand slatkiši, kojoekakve sličice, điđe i drangulije iz kine itd ) na tome se jednostavno dere i ucjenjuje dobavljača. Ako hoće lovu – daj cassa sconto. A sposobni financijski direktor ti u doba potražnje za kunama može privrediti i nekoliko postotaka mjesečno samo sudjelujući u financijskim kružnim kompenzacijama ili preuzimajući tuđe dugove.
&&&&&&
Cassa sconto je odličan izvor prihoda pogotovo u firmama kao tisak koji imaju brzi cash flow. Ja bi rekao da njihovi dobavljači (osim Agorokora) imaju čak i fiksan cassa sconto bez obzira na potrebu dobavljača sa cashom (uvijek plaćaju 15 ti 20 ti 30 ti dan). Ako nemaju trebali bi jer ih ništa ne košta. Konzum to sigurno nema jer mu nije u interesu plaćat robu cashom nego kompenzacijom tako što je dobro samo za Tode dok ostale ko šiša.Zato uvijek tvrdim da ono di se Toda nije pos.o vrijedi više nego u sklopu njegove organizacije(Jmnica, Ledo, i ostali). Sumnjam da se netko ozbiljnije(naglašavam da nebi bilo kritika) bavi upravljanjem cash flowom u agrokoru

Stali smo malo…
Sutra ćemo vjerojatno opet gore. Čini mi se da je za ulaz nekako bolji kraj dana kad se daytraderi namiruju. Početak je preturbulentan i prebrzo ode u blokadu.
Kad ne bi imao svoj posao, mogao bi konkurirat ovim brzim potezačima.

Slaba likvidnost. Od pocetka 5 mjeseca smo samo jednom imali preko milijun kn prometa i to 03.10. Interesa bas i nema vise!

Svatko danas trguje na burzi ali rijetki ostaju psihicki zdravi!

Uzeo u petak na 368, danas na 500 i lupam se u glavu zakaj nisam u petak svu lovu ulupao u naše kioske.

KUPUJMO I PROIZVODIMO HRVATSKO


Slaba likvidnost. Od pocetka 5 mjeseca smo samo jednom imali preko milijun kn prometa i to 03.10. Interesa bas i nema vise!

pa budi sretan da ti drhtavci ne ulaze…zar misliš da je rast na velikom prometu dobar? pad na velikom prometu je dobar, a rast na malom….dakle, sve se odvija kako treba. nek idu u plovidbe i ostale…

...povijest se ponavlja...

New Report

Close