SLRS (Solaris d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska SLRS (Solaris d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Jako je zanimljiva situacija. ZTK predviđa da se prosječna cijena izračunava kao ponderirani prosjek svih cijena na uredjenom trzistu u zadnja 3 mjeseca PRIJE DANA OBJAVE POZIVA NA GLAVNU SKUPSTINU.

Solaris je sada u objavi naveo samo da se “razmatra sazivanje Glavne skupstine”.

Dakle, sad vecinski vlasnik moze pratiti sto ce se dogadjati s cijenom i nakon npr 3 mj niske cijene na zse moze sazvati skupstinu (npr danas je 60ak dionica otislo po 472 kn, sutra cijena mozda ode jos nize, a UGO gleda i uziva u cinjenici da ce nas se rjesiti po mizernoj cijeni) .

Ako vecinski procijeni da mu ne pase prosjek (npr pojavi se neki jaci mali dionicar i krene nabijati cijenu), moze se cekati sa sazivanjem skupstine dok trgovanje bude rjeđe od 1/3 trgovinskih dana u 3 mj i tek onda sazvati skupstinu te naruciti elaborat o fer vrijednosti.

"Wide diversification is only required when investors do not understand what they are doing." - Warren Buffet

NickLeeson, 15.01.2021. u 12:39

Jako je zanimljiva situacija. ZTK predviđa da se prosječna cijena izračunava kao ponderirani prosjek svih cijena na uredjenom trzistu u zadnja 3 mjeseca PRIJE DANA OBJAVE POZIVA NA GLAVNU SKUPSTINU.

Solaris je sada u objavi naveo samo da se “razmatra sazivanje Glavne skupstine”.

Dakle, sad vecinski vlasnik moze pratiti sto ce se dogadjati s cijenom i nakon npr 3 mj niske cijene na zse moze sazvati skupstinu (npr danas je 60ak dionica otislo po 472 kn, sutra cijena mozda ode jos nize, a UGO gleda i uziva u cinjenici da ce nas se rjesiti po mizernoj cijeni) .

Ako vecinski procijeni da mu ne pase prosjek (npr pojavi se neki jaci mali dionicar i krene nabijati cijenu), moze se cekati sa sazivanjem skupstine dok trgovanje bude rjeđe od 1/3 trgovinskih dana u 3 mj i tek onda sazvati skupstinu te naruciti elaborat o fer vrijednosti.

Tocno. Mozda je s tim ciljem i objavljena vijest o razmatranju da se potakne trgovanje, a vecinski dobije nizak prosjek koji ce mu omoguciti genijalci koji sad spustaju cijenu svima da bi “spasili” svojih 7 dionica

Onda zasto mali prodaju sada po ovako malim cijenama kad je za sada situacija takva da nema trecina trgovinskih dana i da fer cijena moze bit samo odredena i veca .

Zasto mali sami sebe ruse .?

Mozda to nisu mali ..samo izgleda kao mal.

Prvo, mislim da ovdje ne isplaćuje većinski, nego društvo. Dakle, ne Ugo, nego Solaris, tako da te konstrukcije da će Ugo tu nešto ušićariti i nemaju baš smisla.

Drugo, čekajući da pozivom na glavnu skupštinu riskira se da netko tko već ima dosta dionica počne kupovati ako procijeni da je fer cijena veća od trenutne na burzi.

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

Zlatek, 15.01.2021. u 17:44

Prvo, mislim da ovdje ne isplaćuje većinski, nego društvo. Dakle, ne Ugo, nego Solaris, tako da te konstrukcije da će Ugo tu nešto ušićariti i nemaju baš smisla.

Drugo, čekajući da pozivom na glavnu skupštinu riskira se da netko tko već ima dosta dionica počne kupovati ako procijeni da je fer cijena veća od trenutne na burzi.

Pogledaj koju “fer” vrijednost su izbacili na HMST.

"Wide diversification is only required when investors do not understand what they are doing." - Warren Buffet

buafff, 15.01.2021. u 12:15

 





NickLeeson, 15.01.2021. u 10:58



 

Moguci scenarij je da ce ova objava izazvati paniku, da ce u sljedeca 3 mjeseca manjinski dionicari panicno prodavati dionice ispod 500 kn te da ce, slijedom toga biti ostvaren uvjet da se dionicom trgovalo kroz 30 od 90 dana.

A onda cemo mi ostali biti isplaceni s velikodusnih npr 450 kn tromjesecnog prosjeka.

A sve po zakonu šta je najgore…

 



 

Pošto se ne radi o squeeze outu, dionice ne morate prodavati, mozete ih i dalje imati iako nece kotirat na burzi. Ja ih neman namjeru prodavat po ovoj cijeni.

 

I koja korist od dionice koju ne mozes prodati nego putem njuškala?

Dividendu ne isplaćuju, a zbog poreznog štita amortizacije dobiti nema. Drzati dionice 10 godina bez ikakve koristi i onda shvatiti da je inflacija pojela 50% sadasnje vrijednosti i da ih nemas gdje prodati?

Ima li tko od kolega da je ostao u firmi nakon prijasnjih delistiranja? Ako da, kakav je bio razvoj događanja?

"Wide diversification is only required when investors do not understand what they are doing." - Warren Buffet

NickLeeson, 15.01.2021. u 17:49

 





Zlatek, 15.01.2021. u 17:44



 

Prvo, mislim da ovdje ne isplaćuje većinski, nego društvo. Dakle, ne Ugo, nego Solaris, tako da te konstrukcije da će Ugo tu nešto ušićariti i nemaju baš smisla.

Drugo, čekajući da pozivom na glavnu skupštinu riskira se da netko tko već ima dosta dionica počne kupovati ako procijeni da je fer cijena veća od trenutne na burzi.

 



 

Pogledaj koju “fer” vrijednost su izbacili na HMST.

A zašto ti ne napišeš ako si pogledao?

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

Zlatek, 15.01.2021. u 17:44

Prvo, mislim da ovdje ne isplaćuje većinski, nego društvo. Dakle, ne Ugo, nego Solaris, tako da te konstrukcije da će Ugo tu nešto ušićariti i nemaju baš smisla.

Drugo, čekajući da pozivom na glavnu skupštinu riskira se da netko tko već ima dosta dionica počne kupovati ako procijeni da je fer cijena veća od trenutne na burzi.

Ako solaris kupuje za trezor od malih onda se Ugu povecava udio jer se trezorske ne broje.

To ti je kao da tvoja nova zena natjera tvoju bivsu zenu da joj proda njenu polovicu vaseg zajednickog stana po 500 eura/m2. Jelda si onda i ti u plusu jer je to bracna stecevina s novom zenom?

Ova objava ima puno rijeci i recenica ali u njoj nije nista jasno napisano .

Koja je svrha objave zna samo onaj tko ju je objavio .

Posljedica objave je pad cijene dionice jer dionicarima na temelju objave nista nije jasno .

Potpuno je nerazumljivo tko prodaje dionicu i zasto po ovim cijenama kad dionica sigurno vise vrijedi a i nejasno je tko kupuje na ovim razinama ako ide delistiranje .

Sto ce nekome te dionice po 450 kn .

Ja to ne mogu razumiti s trgovackog aspekta .

Nenek65, 15.01.2021. u 15:47

Onda zasto mali prodaju sada po ovako malim cijenama kad je za sada situacija takva da nema trecina trgovinskih dana i da fer cijena moze bit samo odredena i veca .

Zasto mali sami sebe ruse .?

Mozda to nisu mali ..samo izgleda kao mal.

Ne vjerujem da bi se na taj nacin usudili manipulirati trzistem kad zakonski mogu sve rijesiti s “fer” vrijednosti.

Fer cijena moze biti određena i veća, ali se mi bojimo da ce biti određena manja.

Primjer. Prilikom slanja ponude za preuzimanje za HMST nuđeno je 431 kn po dionici, kasnije nakon ponude i otkupa se trgovalo po cijeni oko 300   Kn +/- 75 kn, a kod squeeze outa je revizor izbacio cijenu od 162 kn po dionici.

"Wide diversification is only required when investors do not understand what they are doing." - Warren Buffet

NickLeeson, 15.01.2021. u 22:38

 





Nenek65, 15.01.2021. u 15:47



 

Onda zasto mali prodaju sada po ovako malim cijenama kad je za sada situacija takva da nema trecina trgovinskih dana i da fer cijena moze bit samo odredena i veca .

Zasto mali sami sebe ruse .?

Mozda to nisu mali ..samo izgleda kao mal.

 



 

Ne vjerujem da bi se na taj nacin usudili manipulirati trzistem kad zakonski mogu sve rijesiti s “fer” vrijednosti.

Fer cijena moze biti određena i veća, ali se mi bojimo da ce biti određena manja.

Primjer. Prilikom slanja ponude za preuzimanje za HMST nuđeno je 431 kn po dionici, kasnije nakon ponude i otkupa se trgovalo po cijeni oko 300   Kn +/- 75 kn, a kod squeeze outa je revizor izbacio cijenu od 162 kn po dionici.

Da, i tih 162 kn bilo je oko 2,7 BVPS.

Po toj multipli SLRS “vrijedi” skoro 3.000 kn 🙂

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

U zadnja 2 mjeseca bilo je oko 40 radnih dana burze. Ako u narednih mjesec dana bude barem 20 dana u kojima će se trgovati sa SLRS, po zakonu mogu malim dionicarima isplatiti taj jadni prosjek koji ce biti ostvaren u narednih 20 dana.

E sad, pitanje je tko je znajuci za gore napisano toliko lud da prodaje.

"Wide diversification is only required when investors do not understand what they are doing." - Warren Buffet

Da,postoji velika vjerovatnost da uslijed objave cijena ide dole iz meni nerazumljivih razloga za prodaju na tim cijenama ..trgovina dobije na likvidnosti slijedecih par mjeseci ali na nizim nivoima i mi dionicari za par mjeseci imamo situaciju da ima likvidnosti trecina trgovanja ali prosjek puno nizi od sadasnjeg 450 bez trgovinskih dana znaci moze bit samo vise po procjeni .

Eto dobili bi situaciju srednja cijena puno niza od sadasnje 450 kn likvidnost i validnu isplatu po tim mizernim cijenama .

Zato i pisem da mi nije jasna sadasnja panicna prodaja malih dionicara kad u ruci trenutno imaju dionicu koja puno vise vrijedi ??

Ako naknada bude pravična, idem na GS i glasam protiv. Ali ako predložena naknada bude “nepravična” ne idem na GS i ne prodajem.

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

NickLeeson, 15.01.2021. u 17:58

 



 

 

Od delistanih dionica imate primjer PVCM koji je prije i nakon delista vecinski vise puta htio otkupiti od malih dionice. Pa je cijena isla od 18700 po dionici do 37000kn po dionici. Zadnja cijena po kojoj je vecinski kupovao je 60000 kn od grada Bakra. U meduvremenu je isplaceno dividende cca 25 000 kn.


Ako firma raste i dobro posluje, raste i cijena dionice, bila ona na burzi ili ne. Jasno bolje je da je na burzi, ali nije smak svijeta da nije. Ako ste tu dugorocno ista vam je stvar prakticno, kad bude vecinski prodava prodate i vi.
Vecinski je daleko od 95%, gdje vas zakonski moze prisilit da mu prodate dionice, a danas sutra kad vecinski bude prodavao SLRS, vi dobivate istu cijenu kao i on za firmu.


NickLeeson, 15.01.2021. u 10:58



 

 

Moguci scenarij je da ce ova objava izazvati paniku, da ce u sljedeca 3 mjeseca manjinski dionicari panicno prodavati dionice ispod 500 kn te da ce, slijedom toga biti ostvaren uvjet da se dionicom trgovalo kroz 30 od 90 dana.

A onda cemo mi ostali biti isplaceni s velikodusnih npr 450 kn tromjesecnog prosjeka.

A sve po zakonu šta je najgore…

 

 



 

Pošto se ne radi o squeeze outu, dionice ne morate prodavati, mozete ih i dalje imati iako nece kotirat na burzi. Ja ih neman namjeru prodavat po ovoj cijeni.

 



 

 

I koja korist od dionice koju ne mozes prodati nego putem njuškala?

Dividendu ne isplaćuju, a zbog poreznog štita amortizacije dobiti nema. Drzati dionice 10 godina bez ikakve koristi i onda shvatiti da je inflacija pojela 50% sadasnje vrijednosti i da ih nemas gdje prodati?

Ima li tko od kolega da je ostao u firmi nakon prijasnjih delistiranja? Ako da, kakav je bio razvoj događanja?

 

New Report

Close