SAPN (Saponia d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska SAPN (Saponia d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kako sam i pretpostavljao Rivp je povukao i mogao bi do 28-29kn glatko.

Saponija – svi cekaju da ovaj Erste proda zadnjih 800kom. Cak 6200 kom prodao je u padu od 286 do 224kn. Jednom kad izadje i ovu sicu povrat na 290kn. Zanimljivo danas je ocito shvatio pogresku jer trzista jako rastu pa je zadnjih 800kom naredao na prodaju od 244 do 286kn.

Crobex bi trebao snaznije povuci. Inace Saponija kasni za Crobexom nekih 13-15% al uhvati prikljucak u par dana.

Inace ja ocekujem extra 2.kvartal jer prvi je imao samo kratki period u ozujku.

Saponia ima slican pattern kao i Crobex. Od vecih igraca imamo ulazak Adika koji vec duze miruje, iako ocekujem da pocme opet kupovati jer mu je prosjek iznad 290kn i iimamo izlaz Erstea. Erste pao sa 7200 na po mojoj racunici cca 800 kom. Iza toga ne postoji niti jedan veci prodavac pa ocekujem jaci skok. Zanimljivo danas na kupnji do 218  kn bilo je cak 2200kom.

Tehnicki kao i kod grafa Crobexa i Saponia je vrlo vjerovatno odradila ciklus i trebala bi rasti.

Naravno ovo nije nikakav nagovor za trgovanje. Proboj razine 250 otvara vrata za razinu 320 kn.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

I tako je Erste fond napokon izisao vani. Sad ne vidim tko bi uopce blokirao cijenu do 320kn. Nitko nema neku kolicinu, a i Adikko je frisku kupac. Pogotovo uz BV od 0.43 i ovo pozitivno izvjesce. Iako smatram da bi iduce izvjesce za vrijeme karantene mogla biti dobit veca 100% u odnosu na ovaj kvartal jer tada je islo leva leva…

Dok ne vidimo konsolidirano izvješće ne možemo pričati hvalospjeve. A pogotovo sanjati o dvostrukoj dobiti idući kvartal. A to što ga do sad nisu objavili, nije nikako pozitivno.

Kakve veze ima konsolidirano izvješće?

Pitanje je je li firma oodcijenjena ili ne?

Jednom kad se sve poklopi onda ćeš kupovati na 300 ili 400 kuna!

 

Tako je, izvješća su nebitna. Najbitnija je količina druka na forumu.

Pa jel ja drukam za bilo koju dionicu?

Izvjesca su naravno bitna, al još bitnija je fundamentalna podcijenjenost koja je kod SAPN u FCMG branši u Hrvata najviše izražena.

Takodjer je bitno anticipirati dugoročni oporavak, jer ako ćeš čekati da Denon potvrdi, cijena će biti daleko od današnjih.

https://zse.hr/UserDocsImages/financ/SAPN-fin2020-1Q-NotREV-K-HR.pdf

Je, slažem se da je SAPN podcijenjena i to dosta. Nikad nisam ni tvrdio drugačije. Ubacio sam komentar kad je kolega SALT pričao o velikom povečanju dobiti, a o tome se nije moglo pričati samo na osnovi nekonsolidiranog. Vidjet ćemo kako će raditi Maraska i Kandit u ostatku godine. Za poduzeće Saponiu se ne brinem, nekako ne vjerujem da Maraska može u plusu završit godinu,, a za Kandit ne znam što bih mislio. Njihov low budget asortiman možda u nadolazećoj krizi bude hit. Vidjet ćemo.

komot, 20.05.2020. u 20:48

Je, slažem se da je SAPN podcijenjena i to dosta. Nikad nisam ni tvrdio drugačije. Ubacio sam komentar kad je kolega SALT pričao o velikom povečanju dobiti, a o tome se nije moglo pričati samo na osnovi nekonsolidiranog. Vidjet ćemo kako će raditi Maraska i Kandit u ostatku godine. Za poduzeće Saponiu se ne brinem, nekako ne vjerujem da Maraska može u plusu završit godinu,, a za Kandit ne znam što bih mislio. Njihov low budget asortiman možda u nadolazećoj krizi bude hit. Vidjet ćemo.

Pitanje je da li će Maraska uopće i biti u Saponijinom portfelju na kraju ove godine.

Nego nitko ne komentira pojavu novog mirovinca u TOP10. Erste je već sada OUT, a PBZ IN

kolege one, komot

dajte mi objasnite još jednom po čemu ste zaključili da je podcijenjena?

po zbroju dijelova (biznisa) koje okuplja u grupu? ili…

jer prema dva sajta na kojima gledam (investiramo.com i mojedionice.com) prosjek EV/Ebitda u zadnjih pet godina je 5,20 i nekako se odbija u rasponu od 4-6

trenutno je na EV/Ebitda 5

povrat na kapital u zadnjih pet godina jedva 2,9% (za usporedbu, ATGR ima preko 11%, čak se i kapitalno intenzivni ADRS drži na preko 7% a ARNT preko 8%)

marža EBITDA (dakle prije kamata na zajmove i amortizacije, otpisa i sl.) im je nešto ispod 8%

 

samo nemojte reći da ‘u slučaju preuzimanja ovo ili ono…’ jer vidimo da MRSK nije prodana, a kad će – ne zna se

Pa npr. P/e kad se isključe jednokratne stavke ili p/b. Ove pokazatelje  roe ili roa po meni krivo tumačite. Ako dionica s tako slabim povratom na kapital ili slabom npm ima niski p/e, to znači da ima još puno prostora za povečanje efikasnosti. Što bi se desilo s dobiti da se po tim parametrima približe atgr? Koja je korist kupiti dionicu koja je skupa, a firma nema unutarnje rezerve za poboljšanje efikasnosti jer su svi parametri već blizu maksimuma?

Kakav P/E o čemu ti pišeš čovječe?

Firma koja radi 800 milijuna kuna prohoda sa Ebitdom od 90-100 milijuna kuna se vrednuje 23 milijuna eura. Na pol booka i 20% sales odnosno EV Ebitda 5. Da samo zadrže takav rezultat, u FMCG sektoru vrijede najmanje barem 1XSales.

Danas je prodaja bila brutalna…ne mogu ni srusiti do 250kn. Kuonja i samo kupnja. Atpl,Sapn, Dlkv, Hpb…mogu lako narasti 50% u par dana

salt, 21.05.2020. u 21:56

Danas je prodaja bila brutalna…ne mogu ni srusiti do 250kn. Kuonja i samo kupnja. Atpl,Sapn, Dlkv, Hpb…mogu lako narasti 50% u par dana

U par sati, ma u par minuta, dani su vječnost u tvom ulagačkom horizontu.

New Report

Close