SAPN (Saponia d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska SAPN (Saponia d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@accountant – to kupca pitaj da ti objasni kako je došao do te cifre :p


na temelju čega? kolega One je bar naveo pri 11 EV/Ebitda i kolika je Ebitda (doduše, nije naveo koliki je računao dug i novac + FI)
ja sam također naveo koliko očekujem, značajno manje:
pri 11 EV/Ebitda, pri dugu od 56 mil kn i 520 tis kn novac + FI i Ebitdi od 18 mil kn ne više od 142,75 mil kn za cijelu MRSK
to je otprilike 100 kn po dionici MRSK odnosno za SAPN udjel je to cca 115 kn priljeva po dionici

evo, jel možete tako inače nema smisla, nije usporedivo i ne znamo na temelju kojeg parametra ste 'toliko optimistični'

Ovo je valuacija koja i meni izgleda vrlo vjerojatna i to u optimističnom scenariju.Pitanje je sada tko je pokrenuo proces prodaje, kupac ili prodavač i o tome će dosta ovisiti konačan ishod transakcije. Doduše piše se da ima više interesenata pa bi moglo doći do nadmetanja, ali teško mi je vjerovati da će Saponija dobiti bitno više od ovih 115 kuna po dionici Maraske u ovoj transakciji koje si spomenuo.
Sve ostalo su želje i pozdravi nas dioničara 🙂
No na rezultate ovog procesa ćemo vjerojatno morati pričekati do ljeta ili iza ljeta tako da ima vremena za analize.

Ono što će na kratki rok odrediti kretanje cijene dionice Saponije jesu rezultati za 4Q2019, a taj ćemo podatak imati za tri tjedna. Strpljen, spašen.

Zašto misliš da će proces prodaje trajati do kraja ljeta? Ja mislim da će završiti brže tim više što si iz Saponie napisali da je izvjesno da će završiti potpisivanjem ugovora.

@matovilka

Klasična priča za poticanje i širenje defetizma koje ima za cilj odvratiti kupce na burzi od kupovine i potaknuti prodavatelje…. Niska ili niža valuacija + odugovlacenje prodaje. Već viđeno. BS jednom rječju. Iz dosadasnjeg iskustva to obicno koriste “Tzv. prerani prodavatelji” ili “gledaoci s tribina” koji ionako nemaju ili nisu ni imali namjeru kupovati, al imaju komentar o svemu.

Ako je zainteresirani kupac juicy onda je sigurno upućen jer taj interes traje već više godina tako da im je sigurno poznato poslovanje Maraske. To bi trebalo ići brzo jer je i njima žetva u turističkoj sezoni.


…. Niska ili niža valuacija + odugovlacenje prodaje. Već viđeno. BS jednom rječju. Iz dosadasnjeg iskustva to obicno koriste “Tzv. prerani prodavatelji” ili “gledaoci s tribina” koji ionako nemaju ili nisu ni imali namjeru kupovati, al imaju komentar o svemu.

osjećam se prozvanim 🙂
samo sam, uz još neke kolege, probao dati valuaciju na temelju dostupnih podataka iz GFI i periodičnih izvještaja
tu moju valuaciju a i ostalih kolega ne morate uzeti ‘za ozbiljno’, to su ionako prst-gore prst-dolje vrednovanja… moguće da postoje kosturi iz ormara? kao što se pokazalo na SAPN recimo s Agrokorom
moguće da je MRSK nekome baš dobra priča i prilika da zaokruži asortiman (tipa Stanić i Juicy) pa cijena u ponudi prevagne na više?
ali nazvati ovo sve što smo pokušali dati vama i drugima ovdje, kao neki okvir za ravnanje, nazvati to – BS – mislim da je previše

meni ni i džepa ni u džep: nit će Uprava radi toga prodati MRSK-u po cca 20 milja EURa
što prije shvatite da vam nisam neprijatelj, to bolje
mogli bi nešto i naučiti… ili naučite i prosvjetlite nas pa podastrite vaše viđenje ali poduprite to brojkama i činjenicama a ne tipa: ‘ide to po 30 mil EUR jer je Stanić galantne ruke i ima para…’
i ne zna kud bi s parama 🙁



@matovilka

Klasična priča za poticanje i širenje defetizma koje ima za cilj odvratiti kupce na burzi od kupovine i potaknuti prodavatelje…. Niska ili niža valuacija + odugovlacenje prodaje. Već viđeno. BS jednom rječju. Iz dosadasnjeg iskustva to obicno koriste “Tzv. prerani prodavatelji” ili “gledaoci s tribina” koji ionako nemaju ili nisu ni imali namjeru kupovati, al imaju komentar o svemu.

U potpunosti si u krivu. Samo iznosim svoje stajalište i valuaciju koja ne mora nužno biti točna ali ne vodim se idejom da će netko kupiti ili prodati zato jer sam ja nešto napisao. Niti mi je to cilj za razliku od većine ljudi na forumu.
A ako te interesira da li imam dionicu Saponije ili ne mogu ti reći slijedeće.Ako cijena poraste za 100 kn vrijednost dionica Saponije će mi porasti za 100k kn.
Ukoliko trebaš dokaz za to, reci cijenu na kojoj želiš vidjeti istaknutu prodaju mojih dionica, ali da je iznad 400 kn i ja ću ti ih tamo staviti danas u 11:55. Da više završimo sa pričom da li ja imam ili nemam dionice Saponije.

Mislim da je za iznošenje mišljenja o poslovanju firme i cijeni dionice nepotrebno iznositi imas li ili nemas dionicu. ili npr. ako nemaš dionicu što radiš na temi
Ledsamurai, zašto misliš da će se prodaja razvući do iza ljeta?



…. Niska ili niža valuacija + odugovlacenje prodaje. Već viđeno. BS jednom rječju. Iz dosadasnjeg iskustva to obicno koriste “Tzv. prerani prodavatelji” ili “gledaoci s tribina” koji ionako nemaju ili nisu ni imali namjeru kupovati, al imaju komentar o svemu.

osjećam se prozvanim 🙂
samo sam, uz još neke kolege, probao dati valuaciju na temelju dostupnih podataka iz GFI i periodičnih izvještaja
tu moju valuaciju a i ostalih kolega ne morate uzeti 'za ozbiljno', to su ionako prst-gore prst-dolje vrednovanja… moguće da postoje kosturi iz ormara? kao što se pokazalo na SAPN recimo s Agrokorom
moguće da je MRSK nekome baš dobra priča i prilika da zaokruži asortiman (tipa Stanić i Juicy) pa cijena u ponudi prevagne na više?
ali nazvati ovo sve što smo pokušali dati vama i drugima ovdje, kao neki okvir za ravnanje, nazvati to – BS – mislim da je previše

meni ni i džepa ni u džep: nit će Uprava radi toga prodati MRSK-u po cca 20 milja EURa
što prije shvatite da vam nisam neprijatelj, to bolje
mogli bi nešto i naučiti… ili naučite i prosvjetlite nas pa podastrite vaše viđenje ali poduprite to brojkama i činjenicama a ne tipa: 'ide to po 30 mil EUR jer je Stanić galantne ruke i ima para…'
i ne zna kud bi s parama 🙁
[/quote]

To sto ste se vi našli prozvani to je vas problem. Ja nikoga nisam prozivao osobno, nickom ili slično.

Mene samo zanima kako ste vi pročitali sto sam ja pisao iako nismo prijatelji na forumu?


Mislim da je za iznošenje mišljenja o poslovanju firme i cijeni dionice nepotrebno iznositi imas li ili nemas dionicu. ili npr. ako nemaš dionicu što radiš na temi
Ledsamurai, zašto misliš da će se prodaja razvući do iza ljeta?

Nemam neki poseban razlog, ali ti procesi znaju potrajati. Znam za slučajeve kad su takve transakcije preuzimanja trajale i duže od godinu dana.
Ovaj proces vjerojatno nije započeo s danom objave, ali vjerojatno nije ni pred zaključenjem čim se u medijima iznosila informacija da postoji više interesenata.

Je ovdje će sigurno AZTN i masa drugih regulatornih agencija raditi probleme.

On jadan ništa ne zna, al non stop gnoji.

Ako ne znaš ništa i nemaš neki poseban razlog onda se odi bezrazložno negdje drugdje “prostitutirati”.


Mislim da je za iznošenje mišljenja o poslovanju firme i cijeni dionice nepotrebno iznositi imas li ili nemas dionicu. ili npr. ako nemaš dionicu što radiš na temi
Ledsamurai, zašto misliš da će se prodaja razvući do iza ljeta?

Btw, na 404 kn – danas do kraja dana 😉

Ajme meni, baš nekog zanima koliko ti imaš ili nemaš dionica. Tako su se neki amateri i na Optimi hvalili sa nalozima da kupuju ili prodaju malo više komada, poanta je da nisu baš nešto zaradili. Al dobro, svatko ima svoje veselje i pametan je za sebe.


Ako je zainteresirani kupac juicy onda je sigurno upućen jer taj interes traje već više godina tako da im je sigurno poznato poslovanje Maraske. To bi trebalo ići brzo jer je i njima žetva u turističkoj sezoni.

Koliko ta ekipa koja podcjenjuje vrijednost Saponije i Maraske zna nešto vidi se po tome da su bili uvjereni sto posto da Maraska nejde u prodaju, opet su pogriješili.


Zašto misliš da će proces prodaje trajati do kraja ljeta? Ja mislim da će završiti brže tim više što si iz Saponie napisali da je izvjesno da će završiti potpisivanjem ugovora.

Naravno da će završiti relativno brzo, doista ne vidim razloga da tako ne bude i dosta je teško shvatiti zašto netko piše da će dugo trajati proces prodaje Maraske.
A znamo da su napisali da su u pregovorima s kupcem i da se očekuje potpisivanje kupoprodajnog ugovora.

New Report

Close