PVCM (Pevec d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PVCM (Pevec d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Citam malo Zakon o trgovačkim društvima vidim u pozivu na skupstinu pise:

II.
Temeljni kapital Drustva smanjuje se na redovni nacin u svrhu omogucavanja spajanja dionica,a bez isplate dionicarima Drustva.

Sad citam u zakonu odjeljak

Odjeljak 8. SMANJENJE TEMELJNOGA KAPITALA
Pododjeljak 1. Redovno smanjenje temeljnoga kapitala

Pretpostavke

Članak 342.

(4) U društvu koje je izdalo dionice s nominalnim iznosom temeljni se kapital smanjuje smanjenjem nominalnog iznosa dionica. Ako bi iznos smanjenja temeljnog kapitala koji otpada na svaku dionicu doveo do toga da bi nominalni iznos dionice bio niži od dopuštenog najnižeg takvog iznosa pa ga se više ne bi moglo smanjiti, smanjenje se provodi spajanjem dionica. U odluci o smanjenju temeljnog kapitala mora se odrediti način njegova smanjenja.

Koliko ja svacam taj dio sta sam procitao smanjenje po tome se na redovan nacin treba provest na nacin i da se smanjuje nominalni iznos sta ovdje nije slucaj…..sad ovaj zakon je predug da ga procitam cijelog danas pa mozda postoji jos koja stavka ali sigurno ce jos netko bacit oko na to da vidimo ima li koja opcija, a ne bi bilo lose i da je neki bolji poznavatelj zakona pri ruci

Pa lijepo ti piše da se temeljni kapital smanjuje povlačenjem 80 redovitih dionica društva. Ne može biti jasnije. Dakle, 80 dionica koje drži “trezor” se ovom odlukom poništavaju, za tih 8000 kuna se smanjuje kapital, a za isti iznos će povećati neku drugu kapitalnu stavku, premiju na emitirane dionice i/ili sl.

da se nebi stekao pogrešan dojam da sam zagovornik i pravdatelj postupaka večinskih vlasnika koji su i dalje na granici da se mogu okarakterizirati kao antimalodioničarski.
jednostavno se nisam dao preplašiti i preveliku težinu dati naspram fundamentima koji su i tada bili odlični a danas su izgledno još bolji.
nije fer što mi mali dioničari moramo donositi odluke za koje nemamo iste informacije kao večinski vlasnici ali ima dosta toga što upučuje na…
nekima je to bilo dovoljno da kupe u delistingu,nekima i poslije toga,nekima je danas a nekima neće biti nikad i to je ok jer svi mi imamo pravo na vl izbor.
ono na što nebi trebali imati pravo a neki se nemogu suzdržati je traženje u drugima krivce za vl odluke.
prije godinu dana imali smo službenu “fer” procjenu ugrubo na 200 a danas na 400,koji je smjer meni je jasno i što se može očekivati za godinu dana ili od divke prije toga.
zadovoljan sam da se dionicom ne trguje(za sada) pa me se nemože napadati da navijam za kupovinu.
teško da strpljivi neće dočekati ponovno uvrštenje iako pri ovakvoj divid politici meni to i nije neki problem.
postoje i drugi kanali kojima je moguće rješiti se tereta,spasiti potrebite,učiniti dobro…..
činjenica da ti kanali ne odražavaju fer vrijednost ali ako si učesnici tako izaberu …
za sad je i dalje u toku širenje prodajne mreže što se kako se je i nedavno dokazalo vrlo pozitivno odrazilo na poslovanje pa je realno za očekivati da će se taj trend nastaviti.
prostora za napredak ima vrlo mnogo a posebice u širenju asortimana,nije potrebno uiložiti više od nekoliko sati i napraviti konkurenz analizu.
ako je i ovako profitaabilnost na ovoj razini držim da su marže odlične i da se može značajno unaprijediti rezultat.
živimo u dinamičnom svijetu u kojem se u sekundi mogu dogoditi značajne promjene i garancije nema na marketu,samo preuzimanje risk reward ratia kako ga sami vidimo.
ovo je bio još jedan primjer koji je potvrdio da se ne treba povoditi za večinom i da sudbinu večine treba izbjegavati što više oslanjajući se na vl procjene i odluke te pokušati muški snositi posljedice istih.

pokušaje večinskih vlasnika u smanijvanju broja i udjela malih dioničara možemo i dalje očekivati.
tko je iz tih pokušaja izvukao prave zaključke mogao je na tome odlično profitirati.
i danas svjedočimo ponavljanju tog obrasca,jedan je scenarij izgledniji.
tko želi skuplje prodati svoju kožu mora nešto i pretrpjeti,tko ne želi taj je dobio koliko je i tražio zar ne?
ako se >30% divke za 2018 može svrstati u kategoriju trpljenje?
svi mi imamo neke svoje kriterije i dobro da je tako i neka ostane tako.
pvcm se je odmetnuo u jednu od najboljih prilika u zadnje vrijeme sa perspektivom da se taj trend nastavi.
smanjenje broja dionica sa značaj nim povečanjem cijene će imati posljedice na trgovanje kroz dostupnost ali bilo je i drugih takvih primjera ili još i izraženijih pa se je trgovalo.
u dobra vremena to bi utjecalo pozitivno na cijenu a u loša negativno.
u kojim smo sad vremenima i koja sljede to je jedna druga tema
držim da će interesa uvijek biti i da će večinski ipak kroz vrijeme težiti istiskivanju jer čini se da
se “zlatna koka” ne želi dijeliti.
kao što svjedočimo ljestvica se diže vrlo agresivno nebi li se to sprovelo u što većoj mjeri.
iz toga izvlačim da je izgledno situacija i bitno bolja nego je nama dostupno,te da su očekivanja insajdera značajno bolja od naših.
ako bi se kroz dizanje rejtinga podignuo sentiment na tržištu pvcm je jedna od dionica sa največim potencijalom rasta kroz neotključane fundamente.
ako bi se večinski odlučio na vračanje dionice na market to bi bio još jedan jaki ubrzivač.
držim da je to u direktoj vezi sa procesom okrupnjavanja gdje se želi pokupiti što više dionica prije otključavanja prave vrijednosti.
ima tu još nemalo nepoznanica ali svakim danom manje pa u skladu sa time i prostora za pokupiti vrhnje.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...


Prvo je bila prica da su branitelji masovno prodali dionice po nerealnoj niskoj cijeni. Sada su ti isti odjednom zabrinuti zbog statusa branitelja dionicara. Odlucite se jesu li branitelji rasprodali dionice ili ne… No moram priznati mudro se u prvi plan gura prica o "otimanju dionica jadnim prevarenim braniteljima".
O kakvom se otimanju radi kada ce drustvo otkupiti dionicu po trenutnoj cijeni? Dobro je netko napisao ukoliko ne mozete samo dokupiti dionice udruzite se. To je najmanji problem ukoliko ste sigurni da drustvo ima perspektivu i da ce cijena dionice rasti.

Citirat ću sam sebe od pred godinu dana:


A vidi indijanaca. Mislite da su ljudi s Marsa pali? Vesla cicali? Virite iz dupeta upravi. Jedini ko je gori od ove uprave su guzoljupci ko vi. Ne da po ovoj upravi treba pljuvati, nego ih još treba staviti u udžbenike kao primjer najgoreg oblika nesređene države i ono što dioničarstvo NIJE!

P.S. Pozdrav od novog dioničara Peveca!

Po kakvoj trenutnoj cijeni? Stavi dionicu na burzu pa onda pričaj o trenutnoj cijeni. Slobodno se ti pravi g.up, al ima ljudi koji i nisu toliko. Ne moramo se mi odluciti jesu li branitelji prodali ili nisu. “Branitelji” nisu jedna osoba. Na vašu žalost, ima ih dosta, i očito ovi koji nisu prodali svoje “milom” na vaše “izdašne ponude”, sada im treba oteti “silom”.

Kao što sam reko, ova uprava, a i vi, njihova potrčka, ste dno dna, oličenje ovog pokvarenog društva.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

rekli bi naši stari
di ima love nema poštenja
nadodao bi da su mudri skužili di ima više nepoštenja ima i više love
ima tko vidi i želi preuzeti rizik a ima i tko ne vidi ili ne želi.
danas ima manje nepoznanica ali je i propušteno >150% na godinu dana.
teško da se za godinu dana neće moći opet napisati da je u nekom razmjeru propušteno.
rezimirat ćemo.

ako je cilj za prikazati kao naš market kao oličenje nepoštenja to je legitimno pravo ali
poštenje i pare?
još se pare nisu ni pojavile a već je poštenje nestalo a sa parama je to samo ubrzalo.
nema poštenja u ničemu na brdovitom balkanu.
rekli bi naši stari
ni med cvetjem ni pravice
vani je malo bolje ali ne puno bolje ,samo su metode sofisticiranije,za obrazovanije ljude mora se to malo bolje zapakirati.
od plakanja nema ništa,treba učiti na tuđoj školi a ako neide i na svojoj.
naučeno primjeniti i naplatiti onima koji nemaju vremena za učiti.
zakoni su to prirode koji rade selekciju stotinama tisuća godina.
da su svi već sve naučili dali bi mogli kako jesmo ili kako ćemo?
imali bi bitno veće šanse za postati dio negativne evolucijske statistike.
svaku nezakonist treba prijaviti i protiv nje se boriti kao dio vječnog procesa koji vodi u bolju budućnost.
iako vjerujem da se večina na marketu ne zamara sa tim detaljima osim kada osobno pretrpe neku štetu.
veliki smo mi apsurdistan pa ne čudi ni da nam je market apsurdan.
osim nas velike manjine u nekom dijelu financijski pismenih svi drugi iz svojih razloga ne žele tržišta kapitala,veći dio njih nezna ni da je to na njihovu značajnu financijsku štetu.
isti su spremni nmnogostruko više vremena uložiti u gledanje turskih sapunica,nevažnih utakmica ili ….
a narod?
“narod živi kako narod zaslužuje”
ili može se reći živi kako si je izabrao,svaki dan izabire i svaki će dan izabirati dok je živ.
navijam za njega da evoluira,nemožeš ga natjerati,mora sam htjeti,dok mu je dobro ili podnošljivo nije izgledno iako bilo bi mu puno mudrije.
neki su se odlučili na odlazak i brzo shvatili bolnu istinu da na zapadu se traži još veći stupanj evolucijskog kapaciteta iako mora se priznati u boljim uvjetima.
i tako od peveca do evolucije naroda u samo par redaka,kad te hoće inspiracija i imaš viška vremena a na marketu bonaca na kvadrat.
:))

p.s.
statistički gledano i tome će doći kraj prije ili kasnije
tu smo da nas se iznenadi zar ne? i ponekad da pokupimo bonuse na bonuse koji drugi nisu htjeli već su nas natjerali…
sunce svakim danom višlje na nebu,grije jače i idemo prema proljeću pa je jedan scenarij za mrvicu izvjesniji
možda griješim,nebi bilo….

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Ha gledajte vidjeli su većinski vlasnici kako je “dobro” prošla akcija gospodina Ostoje sa alfabetima, pa zaključili zašto da i oni ne pokupe vrhnje sličnom akcijom.
Sve po zakonu a kako bi drugacije…

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Upitno je je li sve po zakonu. Dionica nije na burzi da bi se nekakav prosjek mogao primijeniti. Pitanje je da netko ovo utuži koji bi to ovlašteni vještak na sudu potpisao da Pevec vrijedi manje od p/e 4, a pogotovo gledajući zadnje tri god koje se inače gledaju u parnicama.
Po zakonu je da svi imamo iste uvjete za kupiti, to stoji. Ali oni koji će biti isplaćeni neće biti po fer cijeni jer sam gore naveo zašto. Sa novcem od prošle god koji je još u firmi bilo bi zanimljivo vidjeti koliki je ev/ebitda.
Ovo je zapravo jako sklisko, kakva fer vrijednost, book je potpuno nebitan ako obara p/e na 4.
Puta 2,5 pa onda i ostali perametri mogu proći.

Imam Pvcm i kupit ću 50kom

Zahtjeve za prijateljstvom odobravam ali ne odgovaram na pp.



Citam malo Zakon o trgovačkim društvima vidim u pozivu na skupstinu pise:

II.
Temeljni kapital Drustva smanjuje se na redovni nacin u svrhu omogucavanja spajanja dionica,a bez isplate dionicarima Drustva.

Sad citam u zakonu odjeljak

Odjeljak 8. SMANJENJE TEMELJNOGA KAPITALA
Pododjeljak 1. Redovno smanjenje temeljnoga kapitala

Pretpostavke

Članak 342.

(4) U društvu koje je izdalo dionice s nominalnim iznosom temeljni se kapital smanjuje smanjenjem nominalnog iznosa dionica. Ako bi iznos smanjenja temeljnog kapitala koji otpada na svaku dionicu doveo do toga da bi nominalni iznos dionice bio niži od dopuštenog najnižeg takvog iznosa pa ga se više ne bi moglo smanjiti, smanjenje se provodi spajanjem dionica. U odluci o smanjenju temeljnog kapitala mora se odrediti način njegova smanjenja.

Koliko ja svacam taj dio sta sam procitao smanjenje po tome se na redovan nacin treba provest na nacin i da se smanjuje nominalni iznos sta ovdje nije slucaj…..sad ovaj zakon je predug da ga procitam cijelog danas pa mozda postoji jos koja stavka ali sigurno ce jos netko bacit oko na to da vidimo ima li koja opcija, a ne bi bilo lose i da je neki bolji poznavatelj zakona pri ruci

Pa lijepo ti piše da se temeljni kapital smanjuje povlačenjem 80 redovitih dionica društva. Ne može biti jasnije. Dakle, 80 dionica koje drži "trezor" se ovom odlukom poništavaju, za tih 8000 kuna se smanjuje kapital, a za isti iznos će povećati neku drugu kapitalnu stavku, premiju na emitirane dionice i/ili sl.

[/quote]

Nisi razumio o cemu ja pisem u pozivu na glavnu skusptinu kod smanjenja temeljnog kapitala moraju navest po zakonu na koji nacin se provodi to smanjenje jer su ta smanjenja regulirana zakonom kako se smiju provest i sta se mora zadovoljit, u tocki dva poziva na glavnu skupstini je navedeno da se smanjenje kapitala provodi redovnim nacinom. Pod tockom zakona je opisano koje su pretpostavke potrebne zadovoljit da bi se redovnim nacinom provelo smanjenje kapitala, a jedna od pretpostavki redovnog nacina smanjenja kapitala je da “U društvu koje je izdalo dionice s nominalnim iznosom temeljni se kapital smanjuje smanjenjem nominalnog iznosa dionica. ” znaci definirano je kako se to smanjenje provodi te da se treba provest smanjenjem nominalnog iznosa kako je opisano, sta ovdje nije slucaj.

Cijela moja poanta se svodi da na krivi nacin se pozivaju na zakon na koji misle provest smanjenje kapitala, po meni su se u toj tocki trebali pozvat na nacin da se temeljni kapital kapital smanjuje Smanjenjem temeljnoga kapitala povlačenjem dionica kako je opisano u zakonu “Pododjeljak 3. Smanjenje temeljnoga kapitala povlačenjem dionica”, a ne pozivajuci se da se temeljni kapital smanjuje redovnim nacinom kako je opisano u zakonu “Pododjeljak 1. Redovno smanjenje temeljnoga kapitala” jer se radi o drugacijim pretpostavkama na koji se zakon odnosi u ta dva slucaja

Zato molim da ili nekog tko se vise razumi u tumacenje zakona da vidi ovaj slucaj koji spominjem ili da bar procitate odredbe zakona prije nego komentirate sta mislite jer jedno je pravda (necije misljenje sta bi bilo pravo), a drugo pravo (tumacenje po slovu zakona).

Ignore : renči

Ako je ovo fer cijena zašto nisu išli na smanjenje od 500 puta? Pa zato što onda ni mi srednji nebi mogli nadokupiti, a kamoli mali. Slijedila bi tužba preko udruge i sve bi palo u vodu.
Ovako će pokupiti desetice, a stotice ostaju.
Onaj tko ima 80 kom može kupiti 20, a ako nema love ni za to onda će mu ova cijena biti dobro došla lova.
U tom grmu vam leži zec. Usko grlo strahovito diže cijenu 170, 223, 387…….1000kn

Zahtjeve za prijateljstvom odobravam ali ne odgovaram na pp.

Zna li netko što se dogodi u ovom slučaju? Buni me “dan poziva na skupštinu”, i stavka o tome da tko promjeni stanje na računu nakon tog dana “nema pravo” na dokup.

recimo da sam na dan objave imao 167 dionica, sutra kupim od kolege 142 dionice. Imam 309 dionica. Što se događa u tom slučaju? imam više scenarija;

A) dobijem 3 nove, 9 starih mi isplaćuju (nije mi dopušteno dokupiti ništa)
B) dobijem 3 nove, 9 starih mi isplaćuju (odlučio sam ništa dokupiti)

C) dobijem 2 nove, 67+42 starih mi isplaćuju (nije mi dopušteno dokupiti ništa)
D) dobijem 2 nove, 67+42 starih mi isplaćuju (odlučio sam ništa dokupiti)

E) dobijem 1 novu, 67 sam odlučio dokupiti 33 pa dobijem još jednu novu; od ovih “koleginih” 142 dionice dobijem 1 novu, a ovih 42 mi isplaćuju (jer mi nedaju da diram te nove), na kraju imam 3 nove

F) dobijem 3 automatski, dopušteno mi je dokupiti ovih 9 sa 91, pa na kraju imam 4 nove

Uspio sam smisliti još neke scenarije, ali sam i sebe zbunio. Pitanje je, ako kupim na trzistu (njuskalu) još dionica poslje datuma objave poziva (30.01.2019.) jesu li mi te nove dionice “blokirane” po pitanju dokupa, ili su mi sve dionice “blokiranje”?

Inače, bio sam skeptičan prema poslovanju, ali sami su najavili EPS 107kn za 2018.-tu.

teajder27, kada se budu spajale dionice gledati će se koliko imaš dionica i prema tome će se dobivati “nove” bez obzira kako si ih stekao prije datuma spajanja, a višak će ti isplatiti (dakle maksimalno ti mogu isplatiti 99x387kn.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

To bi imalo najviše smisla. Ali čitam poziv na GS(https://pevec.hr/kompanija/wp-content/uploads/02_Poziv-za-Glavnu-skupštinu.pdf), AD 3. točke VIII i IX upućuju na nešto drugo.

“ako nabavlja dionice nakon” poziva na GS… “više nema pravo pribavljanja” kako je opisano u točki V.

Udruga se napokon oglasila; https://udp.hr/vijesti/izvanredna-glavna-skustina-spajanje-dionica/

Pokušavaju organizirati “trziste” (razmjenu inf.) za male dioničare na kojem bi dioničari mogli doći do željene količine.

Nisam znao da je toliki veliki postotak dioničara ispod 100 dionica.

Netko bi od dioničara trebao javno reći da kao da nije dovoljno da su vjerovnici opljačkani prvi puta u stečaju, nego ih se sada još jednom pljačka nakon što se Pevec oporavio. Tko šuti, dobije ga. Pardon, vidim da ide isplata. Pa šta se onda bunite? Možete prodat, možete nadokupit, Amerika!

Šta je sigurno sigurno je , ja ću dokupit od gospode komadić po ps-u da ne bude kakva pravna doskočica u igri sa kupovanjem ( njuškalo npr.)nakon objave ovog poziva.

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI


AD 3. točke VIII i IX upućuju na nešto drugo.

“ako nabavlja dionice nakon” poziva na GS… “više nema pravo pribavljanja” kako je opisano u točki V.


Pa u točki V piše o pribavljanju OD DRUŠTVA.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

New Report

Close