PVCM (Pevec d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PVCM (Pevec d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Hvala gospodine Zoriću na objašnjenju.
Budući da je te dionice od Grada Osijeka još u svibnju kupila Dicentra po 199kn za dionicu jer nitko nije bio spreman više ponuditi za dionicu Peveca, što je također vidljivo u pdf privitku na službenim stranicama Grada Osijeka, koliko je realno da bi nama malim dioničarima netko u budućnosti mogao ponuditi više kada nitko nije zainteresiran?
Dicentra očito već sada ima preko 50% dionica i koliko uopće možemo očekivati da bi u budućnosti netko skupljao dionice kada ionako ne može utjecati na odluke većinskog vlasnika?

Nitko ne moze utjecati na odluke vlasnika plave lagune, valamara ili bilo koje dionice na burzi pa opet ljudi s njima trguju. Pevec je bez daljnjega najbolja prilika poslje turista, nema tko ne ide u Pevec i kupuje tamo robu, reklame su neprestano u sandučiću, promet mu raste preko 15% godišnje, to što je trenutno zatišje na burzi ne mora značiti da na jesen neće opet krenuti jača trgovina i potražnja za dionicama.
[/quote]

prilično je degutantno vlasnike valamara i plave lagune spominjati u jednoj rečenici s pevecom. postoji korektno ponasanje i postoji nekorektno ponasanje

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...




Hvala gospodine Zoriću na objašnjenju.
Budući da je te dionice od Grada Osijeka još u svibnju kupila Dicentra po 199kn za dionicu jer nitko nije bio spreman više ponuditi za dionicu Peveca, što je također vidljivo u pdf privitku na službenim stranicama Grada Osijeka, koliko je realno da bi nama malim dioničarima netko u budućnosti mogao ponuditi više kada nitko nije zainteresiran?
Dicentra očito već sada ima preko 50% dionica i koliko uopće možemo očekivati da bi u budućnosti netko skupljao dionice kada ionako ne može utjecati na odluke većinskog vlasnika?

Nitko ne moze utjecati na odluke vlasnika plave lagune, valamara ili bilo koje dionice na burzi pa opet ljudi s njima trguju. Pevec je bez daljnjega najbolja prilika poslje turista, nema tko ne ide u Pevec i kupuje tamo robu, reklame su neprestano u sandučiću, promet mu raste preko 15% godišnje, to što je trenutno zatišje na burzi ne mora značiti da na jesen neće opet krenuti jača trgovina i potražnja za dionicama.
[/quote]

prilično je degutantno vlasnike valamara i plave lagune spominjati u jednoj rečenici s pevecom. postoji korektno ponasanje i postoji nekorektno ponasanje

[/quote]

Svojedobno ja Valamar nudio ponudu za preuzimanje po 9,17 kn (110/12). Danas je cijena oko 44….

http://zse.hr/userdocsimages/novosti/484-05-VLHO_ponuda_za_preuzimanje.pdf

http://easistem.hr/index.php/hr/vijest/vazna-obavijest-za-dionicare-korf-r-a-i-vlho-r-a





Hvala gospodine Zoriću na objašnjenju.
Budući da je te dionice od Grada Osijeka još u svibnju kupila Dicentra po 199kn za dionicu jer nitko nije bio spreman više ponuditi za dionicu Peveca, što je također vidljivo u pdf privitku na službenim stranicama Grada Osijeka, koliko je realno da bi nama malim dioničarima netko u budućnosti mogao ponuditi više kada nitko nije zainteresiran?
Dicentra očito već sada ima preko 50% dionica i koliko uopće možemo očekivati da bi u budućnosti netko skupljao dionice kada ionako ne može utjecati na odluke većinskog vlasnika?

Nitko ne moze utjecati na odluke vlasnika plave lagune, valamara ili bilo koje dionice na burzi pa opet ljudi s njima trguju. Pevec je bez daljnjega najbolja prilika poslje turista, nema tko ne ide u Pevec i kupuje tamo robu, reklame su neprestano u sandučiću, promet mu raste preko 15% godišnje, to što je trenutno zatišje na burzi ne mora značiti da na jesen neće opet krenuti jača trgovina i potražnja za dionicama.
[/quote]

prilično je degutantno vlasnike valamara i plave lagune spominjati u jednoj rečenici s pevecom. postoji korektno ponasanje i postoji nekorektno ponasanje

[/quote]

Svojedobno ja Valamar nudio ponudu za preuzimanje po 9,17 kn (110/12). Danas je cijena oko 44….

http://zse.hr/userdocsimages/novosti/484-05-VLHO_ponuda_za_preuzimanje.pdf

http://easistem.hr/index.php/hr/vijest/vazna-obavijest-za-dionicare-korf-r-a-i-vlho-r-a

[/quote]

nije u tome stvar, naravno da kupac nudi što manje može. to je legitimno. nije legitimno iznositi alternativne cinjenice sto bi rekao trump – npr. pred sudom tvrdim da radim na izlistavanju, a onda dva mjeseca poslije sprovedem delistiranje.

bilo kako bilo – ne čini ono što ne zelis da postane opće pravilo. tko smatra da ovakvo ponašanje uprave je prihvatljivo i ovdje i uopče na burzi, za njega je ovo odlična prilika – jeftino, a dobro posluje

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


Svojedobno ja Valamar nudio ponudu za preuzimanje po 9,17 kn (110/12). Danas je cijena oko 44….

http://zse.hr/userdocsimages/novosti/484-05-VLHO_ponuda_za_preuzimanje.pdf

Ne samo da su vlasnici Valamara koje se danas kuje u zvijezde tada dali ponudu za preuzimanje (što je ok), nego su 2013. povukli dionice RIVP-a s uređenog tržišta i to unatoč protivljenju manjinskih dioničara (točka 3). Nakon toga dionice su završile na MTP-u (istom tržištu gdje je Pevec sada). Cijena RIVP-a tada se kretala oko 13 kn.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]


Gospodine Zoriću, prateći forum vidim da ste vrlo upućeni, pa bih zamolio Vas ili nekog drugog ukoliko ima saznanja da mi objasni sljedeće. U privitku je PDF format preuzet sa službenih stranica Grada Osijeka http://www.osijek.hr/prijenos-sjednice/
Kako je moguće da u ožujku 2017-e prilikom ponude Pevecovih dionica u vlasništvu Grada Osijeka nitko te iste dionice nije otkupio?!
Posebno mi je zanimljiva činjenica da su među ponuđačima Hrvoje Marković koji je predsjednik Udruge malih dioničara Peveca i Tomislav Trčak član Uprave Samoborka d.d.
Molim i njih ako su na forumu da objasne zbog čega su toliko nudili a nisu kupili.

Jeste li pročitali ovaj PDF što ste stavili u privitak? Odgovori na vaša pitanja se nalaze u članku 2. i 3. odluke o odabiru najpovoljnijeg ponuditelja.



Svojedobno ja Valamar nudio ponudu za preuzimanje po 9,17 kn (110/12). Danas je cijena oko 44….

http://zse.hr/userdocsimages/novosti/484-05-VLHO_ponuda_za_preuzimanje.pdf

Ne samo da su vlasnici Valamara koje se danas kuje u zvijezde tada dali ponudu za preuzimanje (što je ok), nego su 2013. povukli dionice RIVP-a s uređenog tržišta i to unatoč protivljenju manjinskih dioničara (točka 3). Nakon toga dionice su završile na MTP-u (istom tržištu gdje je Pevec sada). Cijena RIVP-a tada se kretala oko 13 kn.
[/quote]

pa to vam je odličan primjer kako će ovo zavrsiti – ili imate bakića koji ih natjera na pristojnost, ili nemate. ovdhe ga nema. jedino da sam otkriju ristojnost

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...



Ne samo da su vlasnici Valamara koje se danas kuje u zvijezde tada dali ponudu za preuzimanje (što je ok), nego su 2013. povukli dionice RIVP-a s uređenog tržišta i to unatoč protivljenju manjinskih dioničara (točka 3). Nakon toga dionice su završile na MTP-u (istom tržištu gdje je Pevec sada). Cijena RIVP-a tada se kretala oko 13 kn.

pa to vam je odličan primjer kako će ovo zavrsiti – ili imate bakića koji ih natjera na pristojnost, ili nemate. ovdhe ga nema. jedino da sam otkriju ristojnost
[/quote]

Ma baš ih je on natjerao na pristojnost. Nemojte širiti neosnovanu propagandu. On je bio dioničar već dvije godine kad se to dogodilo. Stvari su se odvile svojim prirodnim tijekom – 1) vlasnici su raznim metodama maksimalno povećali svoj udio u firmi za koju su znali da vrijedi nekoliko puta više od cijene na burzi, 2) nakon što su im zatrebale veće količine vanjskog kapitala za daljnje širenje povećali su transparentnost i prikazali prave rezultate. Nema tu mjesta za priče o superherojima.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

Gospodine Markoviću zahvaljujem što ste se javili.
Budući da ste bili ponuđač, koliko ste točno nudili?
Kako to da svi oni koji su za dionicu Peveca nudili više od 200 kuna su odustali u drugom krugu?

Što nam je činiti – kupiti, prodati ili nešto treće?


Gospodine Markoviću zahvaljujem što ste se javili.
Budući da ste bili ponuđač, koliko ste točno nudili?
Kako to da svi oni koji su za dionicu Peveca nudili više od 200 kuna su odustali u drugom krugu?

Zašto postavljate pitanja čiji odgovori se nalaze u dokumentima koje ste sami stavili ovdje? Zašto je cijena dionice pala sa skoro 300 kuna na ispod 200 kuna kada je Samoborka prodala svoje dionice?


Što nam je činiti – kupiti, prodati ili nešto treće?

Ne znam, realno jedini veći rizik koji nije već u cijeni a možda i je je razvodnjavanje ako većinski odluči dokapitalizirati firmu po nerealno niskoj cijeni. Old_Gunner je izračanuo neto dobit prošle godine bez jednokratnih troškova od oko 42 kune po dionici.


Gospodine Markoviću zahvaljujem što ste se javili.
Budući da ste bili ponuđač, koliko ste točno nudili?
Kako to da svi oni koji su za dionicu Peveca nudili više od 200 kuna su odustali u drugom krugu?

Jedan dan na forumu, a već ispitivate ko udba…

Zahtjeve za prijateljstvom odobravam ali ne odgovaram na pp.




Istina, što da sad radim, to realnost dioničarstva, al bez obzira na sve Pevec je bez daljnjega najbolja prilika zse poslje turista.

Da bi za nas buekdžije Pevec dosita bio ili postao najbolja prilika na burzi, njegovo dobro ili predvidljivo sve bolje poslovanje mora se prvo odraziti na cijenu dionice kako bi mi istu mogli unvočiti i zaraditi. Ne postoji na svijetu druga vrsta zarade od toga da nesto kupis po x, a proda po x plus nesto – to radimo mi buregdzije, to radi adris, to radi pevec.

A poslovanje se jako odražava na cijenu dionice kad izvjesni strukture taje to psolovanje i ne žele ga podjeliti sa javnosti e da bi taj pojačani interes potaknuo potraznju, a potraznja cijenu itd.

Kaze čelnik udrug emalih da nisu dobili nijednu brojku o poslovanju za 2017 – dakle 49 psoto dionicara ne zna da li ima 49 psoto gubitka ili 49 posto recimo 40 milje zarade. a oni bi kao trebali dokupiti ili barem zadrzati svoje dionice.

Vi ako ste mali dionicar vi mozeete zaraditi samo od rasta dionice, nikako drukčije. ako ste pak u nekoj kombinaciji s dicentrom, onda mozete zaraditi i na druge nacine. 99 posto nas nismo u nikakvoj kombinaciji s dicentrom i s toga njeni psotupci koji idu za tim da umanje vrijednsot dionice, rade protiv nasih interesa
[/quote]

Rasprava se vodi u apsurd, da li su dioničari zakinuti u francku? Dividenda stiže uredno svake godine, isto tako u Tnpl, to što je franck izložen previše Agrokoru, ali isto tako je i medika, a sad pričati da se ovdje dioničarima taje neki podaci a tamo negdje cvjetaju ruže, da ce se dobit skrivati, sad su paranoje nastupile, da li u jednoj od navedenih firmi dioničari adrs, atgr, mdka, frnk, kras, hpb, ddjh imaju neki posebni tretman? Ajmo biti iskreni.

Ja sam udjelničar u raznim d.o.o. vima, nemam pojma što ima u firmi, a svake godine mi uredno sjedne dividenda.
[/quote]

Ma kakva mrtva dividenda…. Tko se od nje još obogatio osim ako ima par posto firme. Franck je pred stečajem, Tankerska istiskuje dioničare, a to će se jednom dogoditi i s Pevecom. Kad te većinski ne želi unutra treba se maknuti van osim ako se radi bas o izrazito podcijenjenoj dionici, a Pevec to vise nije i osim ako ga možeš zafrkavati odnosno imaš dovoljan broj glasova za raditi probleme. U suprotnom, ne treba se upuštati u kojekakve borbe jer to oduzima vrijeme i novac. Svijet je velik. Ima i drugih prilika.

da nadopunim Gunnerovu analizu, mislim da je stvar još jednostavnija ako gledamo EV/EBITDA za Pevec, koja je uostalom multipla koja se koristi kao benchmark za retailere (točnije EV/EBITDAR, ali R možemo izbaciti u ovom slučaju).

ako pogledamo brojke situacija je sljedeca:
EBITDA ~ 113m
MCAP ~ 261m (cijena dionice 200kn)
interest bearing debt = 0m
cash i ekvivalenti ~ 78m

….šta daje EV/EBITDA ~ 1,6

po Damodaranu benchmark za Retail (Building supplies) za Europu je 6,74, što bi dalo cijenu od 643kn, dakle upside potencijal od 221%… i to sa rezultatima od 2016.
ako uzmemo double digit CAGR koji Pevec ostvaruje i napravimo projekcije za 2017. nekakva realna cijena dionice bi bila još veca (promatrajuci iskljucivo poslovanje), kalkulacije ostavljam vama…

sad kad znamo koliki je diskont i koliki potencijal dionica posjeduje, možemo o rizicima pa nek svatko za sebe zakljuci isplati mu li se držati dionicu ili ne.

po meni su dva rizika/pitanja na koje triba odgovorit:
a) rizik izvlacenja love – mogu li tunelirat lovu na štetu Peveca a u korist dobavljaca i u kojoj mjeri?
b) rizik izbacivanja malih dionicara – dakle, koji je end game, koliko dugo mogu igrati ovu igru i mogu li nas na kraju potpuno istisnuti?

a) ovaj rizik po meni nije toliko znacajan. ne bi se iznenadio da dio love izvuku, ali Dicentra ima svega 20m prihoda, a Filir cca 130m kn, i koliko vidim biznis mu se ne vrti primarno oko Peveca, tako da nisu nešto posebno veliki dobavljaci u kontekstu koliko Pevec love generira… osim toga, “game theory” mentalna vježba, za Dicentru racionalna strategija sigurno nije uništavanje Peveca na ovaj nacin, to nema nikakvog smisla. sitno izvlacenje love je moguce i vjerojatno ali to je po magnitudi skoro pa beznacajno uz ovakav diskont, dalo bi se živjeti s tim. osim toga, u 2016. nisan primjetio neki znacajan pozitivan skok u poslovanju za Dicentru i Filir nauštrb Peveca, da se golim okom može primjetiti nekakvo izvlacanje love.

b) puno veci rizik i pitanje za milijun dolara, koji je end game Dicentre u ovoj prici? hoce li im nakon određenog postotka i konsolidacije moci biti dovoljno pa ce se odluciti otvoriti ili ce pokušati ic do kraja, do potpunog izbacivanja dionicara? te koliko su vjerojatni pojedini scenariji?

moram priznati, nisam pratio detaljno pretumbacije i tko stoji iza kojeg računa, pa me ispravite, ali ako su prva cetiri racuna njihova onda imaju 55,45% i to je neko pocetno stanje prije ove ponude (s tim da je uvijek moguce da imaju dealove i s nekim drugim manjim dionicarima).

e sad, dolazimo do ponude za kupnju,… teško je predvidjeti što ce ljudi napraviti i kako ce reagirati na ovu ponudu jer ljudi znaju bit poprilicno [nedopuštena riječ] (primjer Jadranke je dovoljan, kad je vecinski sa 51% dao ponudu i skupio na kraju više od 80%, što mi je tada bilo potpuno neocekivano… ljudi prodali dionice u bescijenje, s tim da je i direktor izmanipulirao ESOP), ali da se vratimo na Pevec teško mi je zamisliti da po ovoj cijeni mogu nešto značajno skupiti… osim toga, ono što trenutno ide u prilog nama malim dioničarima je jako disperzirano vlasništvo, velik broj ljudi koji možda ni ne znaju da imaju dionice, niti razumiju to, niti im se da zezati… status quo je uvijek najjednostavnija opcija. zapravo ne postoji neka bitna granica koja bi znacila negativni scenarij za nas osim 95% i squeeze out, šta mislin da je skoro pa nemoguce, a 75% i delistiranje isto ne znaci ništa jer dionica može bit na CE ENTERU na bilo ciji zahtjev.

uglavnom, Dicentra standardno zastrašuje i pokušava što više skupiti po ovim cijenama, ali manje su vjerojatni scenariji u kojima oni s ovom akcijom nešto bitno minjaju, ovo je vec neko vrijeme “war of attrition” i iskljucivo stvar strpljenja… koliko dugo ta igra može trajat i koliko smo spremni cekati je zapravo pitanje na koje svatko pojedinacno treba odgovoriti, upside je velik, downside je po meni iskljucivo oportunitetni trošak.

osim toga, iako mislimo da se stvari ne mijenjaju, da dionica ne napreduje cak i po ponudama vidimo da nije tako (kao što je netko vec napisao):
Samoborka 2016.g. 105,80 kn za dionicu
Dicentra 2017.g. 199.00 kn za dionicu.
to je sve samo ne trivijalan rast u rasponu od godinu dana… istina, i dalje daleko od pravog potencijala dionice.

mislim da ako žele skupiti vece kolicine morat ce pljunuti puno više love, a nisam siguran da imaju toliko love da nas sve otkupe, tako da bih IMHO kao najvjerojatniji scenarij u long run-u stavia onaj u kojem Dicentra ulazi u zasicenje, shvacaju da ne mogu potpuno ovladati firmom i pocinju se lagano otvarati prema malim dionicarima, izlaze na uređeno tržište i postaju role modeli korporativnog upravljanja i odnosa prema dionicarima:D moguci su i neki vanjski katalizatori otkljucavanja vrijednosti, u prvom redu ponude za preuzimanje (poput ovih amera). napomena, osim svih mogucih scenarija i vjerojatnosti koje ulaze u izracun,tu je i vremenska komponenta koja je jako bitna, velika je razlike hoce li se neki od ovih scenarija realizirati za godinu ili pet godina.

napomena: imam dionice Peveca, ovo nije nagovor na kupnju/prodaju, sami evaluirajte sve moguce scenarije, a i izracune iz prethodnog posta, ne jamcim tocnost:)

New Report

Close