PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Alien: ” nklecak: “drugim rijecima boje se privatnog vlasnika da nebi ugasio proizvodnju i jeftino dosao do trzista ” Kakve li nelogicnosti u ovoj recenici. Ako bi privatni gazda ugasio proizvodnju onda mu ne bi trebalo trziste. Dakle, ako zeli trziste onda nema teorije da bi gasio proizvodnju. ” evo sto tocno pise: Mesaric: “Povlacenjem drzave iz vecinskog vlasnistva PTKM nosi opasnost da neka inozemna kompanija preuzme PTKM, ugasi proizvodnju i uzme si trziste, ne samo HR nego i SLO te BIH” pa se sad ti frende misli

Ako je ovo stvarno rekao onda mu svi nisu doma. Petrokemija već pokriva najveći dio Bosne i Slovenije i nije mi jasno kako bi to novi gazda preuzeo nešto što već ima. A ugasiti proizvodnju umjetnog gnojiva u jednoj od najefikasnijih tvornica u svijetu i na tržištu koje ima strahovit porast potražnje za gnojivom i onda gnojivo dobavljati iz Rusije ili Skandinavije ne bi napravio niti legendarni gangster Joe iz Čikaga, a bio je poznat po kvocijentu inteligencije oko 30. Mesarić se boji za svoju guzicu jer nije lako u njegovim godinama eventualno tražiti novi posao. Ne samo da novi gazda neće ugasiti proizvodnju nego kad vidi kolika je potražnja u idućim godinama graditi će nove kapacitete. Petrokemija je najjača tvornica na tržištu od 25 milja ljudi čiji proizvod se zbog kvalitete kupuje po čitavom svijetu.Gospodo, privatizaciju diktira EU jer tržišna privreda funkcionira u Evropi. Petrokemija mora plaćati tržišnu cijenu plina i isto tako mora moći slobodno formirati cijenu gnojiva koju će krajnji kupac platiti. Tada će petrokemija vrijediti i preko 1300 kuna pogotovo ako Ruski kapital (plin) uđe u Kutinu. Država mora izaći iz svega, a pogotovo iz velikih sustava i prepustiti privatnom kapitalu razvoj gospodarstva. Država se mora baviti drugim stvarima koje će privatnicima omogućiti normalno poslovanje.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

Koliko se sjećam te su priče pričali i za INU – gasiti će se rafinerije …
Uvijek foteljaši i janjičari brinu za svoje stolice … sad su malo morali početi raditi jer su im riti već bile na propuhu (što se, naravno, već vidi na FI) a što će tek biti kad dođe pravi gazda …
Samo to je poanta cijele priče …
Novi vlasnik će debelo platiti onog tko bu mu stvaral debele nofčiće a to vrlo, vrlo, vjerojatno nisu postojeći (čast iznimkama u ekipi koja danas vodi PTKM) …
Pa njima najviše odgovara ovakav status – državne jasle. dogovaraju cijene kak’ im se svidi (tipa ”nije se moglo bolje”) nitko ih ništa ne pita osim da li je remont prošao u redu da ne stane cijela poljoprivreda …

Imam ruku k'o Alija Sirotanović; sitna lova mi samo klizi kroz prste, a do velike ne mogu ...

ISPUNJEN PLAN PRODAJE
31. listopad 2007

Do 24. listopada u PC Proizvodnji gline prodano je, odnosno otpremljeno bentonita u 2007. u istoj količini koliko je prodano u cijeloj 2006. godini. Istog dana ispunjen je i plan prodaje bentonita za ovu godinu. Do kraja listopada bit će ispunjen i ukupni godišnji plan prodaje glinarskih proizvoda za 2007. godinu.

Svaki dan stižu vijesti o probijanju količina proizvodnje i prodaje. Sve to garantira brutalne rezultate u zadnjem kvartalu. To govori da ne treba brinuti za cijenu dionice jer kod ovakvih rezultata prije ili poslije dolazi na svoju realnu vrijednost. Uz ovakve brojke samo promet zadnjeg kvartala biti će skoro 70% tržišne kapitalizacije. Ili laže promet ili je cijena dionice preniska!!!!

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

Izjave g.Mesarica nemojmo shvacati ozbiljno jer kad sam to procitao nasmijao me do suza a dao mi je za misliti .Zalosno je da kada vidite kakvi po meni nesposobnjakovici vode ovakvu firmu jer je ocito da se firma izvukla iz gubitka zahvaljujuci svojim proizvodima i svojom kvalitetom a ne sposobnoscu uprave.[smiley1]Bitno da je uprava nedavo sebi isplatila dodatne bonuse……….N


Ili laže promet ili je cijena dionice preniska!!!!

Svi poznati svjetski analitičari i svi pobornici fundamentalne analize uvjek su govorili kupjete firmu a ne dionicu.
Tržište vrlo često sporo reagira na novonastale promjene, na cijenu neke dionice utječe jako puno faktora zato se je bitno fokusirati na firmu.
Prije ili poslije sve dođe na svoje.

Primjer brodara i jedne uspješne priče o Atlanskoj plovidbi.
Mnogima je bila skupa na 1300 kn, karoje je pljuvao po njoj na 2400kn i rugao se svima koji su je tada kupovali jer je predsjednik uprave Jerković otpustio svojih 1000 kom. Svi oni koji su je tada kupovali danas su bogato nagrađeni.

Mnogi će kasno shvatiti potencijal Petrokemije a onda će cijena dionice biti na samom vrhu, vjrerujući da će još puno puno gore, stavljat će linkove o poskupljnju hrane, i pozitivnim promjenama u makrookruženju te velikim poslovima i impresivnim rezultatima.
Prijatelji nije se Buffet bez veze obogatio na burzi i sugerirao da kupujemo potcjenjene dionice jer kad rast dionice krene prinosi su nadprosječni.

Da li je Petrokemija potcjenjena ili nije najbolje govori članak iz business. hr od prije mjesec- dva dana kad je Petrokemija imala polugodišnju dobit od 1.7mil kuna a danas je 13,7 milijuna kuna.
http://www.presscut.hr/web%20Sharing/CLIP_PDF/2007/09-2007/13-09-2007/Presscut_6810474.pdf
http://www.presscut.hr/web%20Sharing/CLIP_PDF/2007/08-2007/17-08-2007/Presscut_6711868.pdf

Samo da podsjetim
3Q 2006 iznosio – 85.278 mil kuna, Vrijednosno usklađenje i rezerviranja + 24.194 mil. kn
3Q 2007 iznosi + 13.714 mil kuna. Vrijednosno usklađenje i rezerviranja + 73.913 mil. kn
izvor
http://www.petrokemija.hr/Portals/0/Financije/Finizvj092007.xls

Činjenica je da je vrlo teško naći firmu na ZSE koja je napravila toliki preokret u zadnjih godinu dana.
Za usporedbu prošle godine cijena PTKM je bila u ovom periodu cca 240 kn i nakon korekcije početak godine dočekala je na cca 180 kn.
Danas je cijena 292 kn.

Da li će cijena PTKM dionice gore ili dolje ne ovisi o nama na forumu već o institucionalnim investitorima.
Na nama je samo da čekamo.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

gorane, ne bih se složio da treba kupovati firmu a ne dionicu. to je rekao buffet, no bitno je na kojim cijenama kupuješ. ja više volim dobru dionicu nego dobru firmu. neki smatraju da je bolje kupiti dionicu loše firme koja ima šanse za oporavak od precijenjene dionice dobre firme (naši građevinari). naravno, ovo što pišem ne odnosi se nužno na PTKM, ali nemoj pisati da “svi” nešto tvrde jer to nije točno. to tvrdi buffet, a za ostale ne bih znao.


Prijatelji nije se Buffet bez veze obogatio na burzi i sugerirao da kupujemo potcjenjene dionice jer kad rast dionice krene prinosi su nadprosječni.

Buffett ima PGP oko 17%.
[smiley1][smiley1][smiley1]


gorane, ne bih se složio da treba kupovati firmu a ne dionicu. to je rekao buffet, no bitno je na kojim cijenama kupuješ. ja više volim dobru dionicu nego dobru firmu. neki smatraju da je bolje kupiti dionicu loše firme koja ima šanse za oporavak od precijenjene dionice dobre firme (naši građevinari). naravno, ovo što pišem ne odnosi se nužno na PTKM, ali nemoj pisati da “svi” nešto tvrde jer to nije točno. to tvrdi buffet, a za ostale ne bih znao.

Mislim da nisi dobro pročitao ono što sam napisao
citat
1 . Svi poznati svjetski analitičari i svi pobornici fundamentalne analize uvjek su govorili kupjete firmu a ne dionicu. slažem i nek ti bude da bi riječ svi[mogao napisati gotovo svi
2. Prijatelji nije se Buffet bez veze obogatio na burzi i sugerirao da kupujemo potcjenjene dionice jer kad rast dionice krene prinosi su nadprosječni.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

PTKM već sada ima dobit veću od svih građevinara (premda nekima to još nije jasno vidljivo).

I ne govorite mi da uspoređujem kruške i jabuke, jer to namjerno radim[smiley1]

Hell is Empty and all the Devils are Here


PTKM već sada ima dobit veću od svih građevinara (premda nekima to još nije jasno vidljivo).

I ne govorite mi da uspoređujem kruške i jabuke, jer to namjerno radim[smiley1]


ovo je samo pocetak
ROE my friend ROE je zakon !
a kad ROE bude 10% onda smo na 1500kn-2000kn

Hoćeš točno, 15.01.2007 buy 198,00, 27.02.2007 sell 244,99,
244.99/198.00=23,7% a mogao sam i bolje.

1. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 1.210.822 36,24 Osnovni račun
2. MINISTARSTVO GOSPODARSTVA, RADA I PODUZETNIŠTVA 869.396 26,02 Osnovni račun
3. PBZ D.D./THE BANK OF NEW YORK AS CUSTODIAN 208.022 6,23 Skrb. račun
4. HPB D.D./KD INVESTMENTS – VICTORIA FOND 101.814 3,05 Skrb. račun
5. HPB D.D./KAPITALNI FOND D.D. 68.581 2,05 Skrb. račun
6. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 59.415 1,78 Skrb. račun+
7. HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./HYPO ALPE-ADRIA-BANK AG 48.849 1,46 Skrb. račun
8. RH,VLADA,SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA UPRAV.DRŽ.IMOV 40.000 1,20 Osnovni račun
9. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 38.750 1,16 Skrb. račun
10. HPB D.D. 37.203 1,11 Skrb. račun
Ukupno: 80,30

Ja vjerujem da mnogi još plin koji INA prodaje po cijeni od 0,71kn /m3 smatraju veliki problemom za poslovanje Petrokemije

U nekom članku je navedeno da INA od rusa nabavlja plin po 16 centi po prostornom metru plina što znači da bi ga i Petrokemija mogla nabavljati po tim cijenama kao jedan od najvećih potrošača plina u Hrvatskoj (0,16*5,2=0,83kn)
Ina je želila povećati cijenu plina Petrokemiji na 1kn što je u tim trenutcima nekontinuirane dostave plina tvornici i nepromjenjenoj cijeni gnojiva bilo ravno katastrofi.
Sad se vremena mijenjaju Petrokemija ima kontinuiranu dobavu plina za cijelu godinu i prebacuje sve planove proizvodnje i prodaje

Sada kako stvari stoje Petrokemija ima prihode od 1.500.580.000 kn a rashode 1.486.866.000
Ako se nastavi ovim tempom prihodi bi mogli doći i do 2,1 milijarde kn a rashodi 2,08 milijardi kn (gdje se nalazi amortizacija i rezerviranja po 100 miliona kn)

Da se vratimo na plin Petrokemija kada radi punim kapacitetom troši od 650 do 700 miliona prostornih metara plina što je po cijeni od 0,71kn/m3 od 461,5 miliona kn do 497 milona kn(zaokružimo na 500 milona)
Ukupni rashodi cijelu godinu iznosili bi cca 2.080.000.000 umanjeno za trošak plina je 1.580.000.000 koji možemo uzeti kao kao osnovicu za računanje sljedeće godine
Cijena plina koju INA želi je 1kn/m3 i prema tome bi Petrokemija plaćala Ini od 650 do 700 milona kn
To pridodamo na ostala troškove i iznosi 2.230.000.000 do 2.280.000.000
Rashode od 2,3 milijarde kn uzmimo kao maximum


Evo imam jednu informaciju koja nije provjerena, ali se špekulira da će cijena gnojiva biti dignuta počev od sljedeće godine do 30 posto, jer cijena pšenice, kukuruza i dr. kultura je išla uvelike gore a cijena gnojiva je ostala ista, ovo je za naredni preriod od 2008..
Primite puno pozdrava[smiley2]

Ja ne preporučam ulaganje na temelju informacija s foruma bez dodatne provjere istih.

Vjerovatno zbog povećane cijene plina će rasti i ostali proizvodi Petrokemije
Prihod ove godine uvećan za 30% 2.100.000.000+30%= 2.730.000.000
2.730.000.000-2.300.000.000= 430.000.000 je dobit prije oporezivanja

Kao što je i mika pisao seljaci i svi ostali će navaliti kupovati u 4Q 2007 zbog diskonta i očekivanih poskupljenja iduće godine.

Autor teksta je nakrcan dionicoma PTKM i ovo nije poziv na kupnju ili prodaju.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.


1. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 1.210.822 36,24 Osnovni račun 2. MINISTARSTVO GOSPODARSTVA, RADA I PODUZETNIŠTVA 869.396 26,02 Osnovni račun 3. PBZ D.D./THE BANK OF NEW YORK AS CUSTODIAN 208.022 6,23 Skrb. račun 4. HPB D.D./KD INVESTMENTS – VICTORIA FOND 101.814 3,05 Skrb. račun 5. HPB D.D./KAPITALNI FOND D.D. 68.581 2,05 Skrb. račun 6. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 59.415 1,78 Skrb. račun+ 7. HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./HYPO ALPE-ADRIA-BANK AG 48.849 1,46 Skrb. račun– 8. RH,VLADA,SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA UPRAV.DRŽ.IMOV 40.000 1,20 Osnovni račun 9. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 38.750 1,16 Skrb. račun 10. HPB D.D. 37.203 1,11 Skrb. račun Ukupno: 80,30

Bank Austria je kupila još 4513 dionica. Definitivno imamo jakog kupca koji bez jačeg dizanja cijene fino tovari dionice. Sad osim Bank of New York i KD-a imamo još jednog jakog kandidata zainteresiranog za napredak cijene u budućnosti.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

Bank Austria je kupila još 4513 dionica. Definitivno imamo jakog kupca koji bez jačeg dizanja cijene fino tovari dionice. Sad osim Bank of New York i KD-a imamo još jednog jakog kandidata zainteresiranog za napredak cijene u budućnosti.

da nije još jedan kandidat za stopiranje cene….
[smiley15]
poslije svega nismo dotakli ni ATH………….
dok se ne ustanovi, kako če proči i kada radničko dioničarstvo, nema tog kandidata, koji če plačat više, ne gledaju oni kod velikih iznosa samo na 1 kunu nego 1 lipu pa zato cijena xxx,98 i xxx,99 kn
tako da brze rasti tu još neče biti…
najbolji odgovor do sada traži g. cartmann a ostalo je sve več rečeno i napisano….možda je stvarno najbolje za one koju vjeruju u dionicu,(a ima nas dosta), da u tišini skupljamo na ovim cijenama sa velikimi igračima..[smiley11]

New Report

Close