PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Mauricije nije mi jasno zašto to slavonac radi. Istina da je ulazio u neke dionice jako rano, ali zašto izlazi prije daljnjeg rasta[smiley10]

Ne znam zašto radi, ali sa svojim velikim količinama koje prodaje, kao na primjer na Đuri, dionicu čini likvidnom. Petrokemija livkidnost ima, ali očekujem rast od najmanje 20-30% u sljedećem periodu jer je KD Victoria ušla opet među prvih deset, a oni ne izlaze bez zarade.


… nije mi jasno zašto to slavonac radi….zašto izlazi prije daljnjeg rasta[smiley10]

Recimo da je Slavonac na ovoj dionici zaradio 50% i da mu lova treba za neku drugu dionicu , možda ATPL . Ništa posebno ni čudno. Ono što je bitno je da netko drugi kupuje te velike količine koje Slavonac prodaje i to bez rušenja cjene,dapače uz rast cjene sa 200 KN an 215 KN . Onaj tko to kupuje također računa na solidnu zaradu na ovoj dionici od minimalno 15% a to je iznad 240 KN . To je cjena oko koje se može razmišljat o prodaji kad do nje dođemo .[smiley2]

Ignore: KressoM, delux


Mauricije nije mi jasno zašto to slavonac radi. Istina da je ulazio u neke dionice jako rano, ali zašto izlazi prije daljnjeg rasta[smiley10]

Razlog je vrlo jednostavan i lako uocljiv, zif ocekuje znacajan pad cijene kao posljedicu povecanja cijene plina te izuzetno negativnog financijskog izvjesca. Prije nije zelio izaci jer nije mogao naci kupce koji su spremni riskirati i kupiti dionice ptkm, a poklapanje kupnje s 80tak tisuca dionica bi srusilo cijenu na 100kn, sto mu, naravno, nije pogodovalo.

A ovih nekoliko malcice vecih dionicara koji su kupovali dionice su ocito zakljucili da na trzistu nema dovoljno njima zanimljivih dionica tj. ili su vec napuhane, ili su vec usli u te dionice pa diverzificiraju portfelj i na ove riskantnije dionice.


inquirer: ” … nije mi jasno zašto to slavonac radi….zašto izlazi prije daljnjeg rasta[smiley10] ” Recimo da je Slavonac na ovoj dionici zaradio 50% i da mu lova treba za neku drugu dionicu , možda ATPL . Ništa posebno ni čudno. Ono što je bitno je da netko drugi kupuje te velike količine koje Slavonac prodaje i to bez rušenja cjene,dapače uz rast cjene sa 200 KN an 215 KN . Onaj tko to kupuje također računa na solidnu zaradu na ovoj dionici od minimalno 15% a to je iznad 240 KN . To je cjena oko koje se može razmišljat o prodaji kad do nje dođemo .[smiley2]

Slavonac ovde nije zaradio skoro ništa ,obzirom koliko su dugo unutra
oni su je dobili pod 203,50 kn
sad izračunajte koliko su zaradili
A mogli su puno više ali ,
sad bježe van
htjeli mi to priznati ili ne.

Cartmanne, teza ti nije ispravna. Postoji dobar razlog zbog kojeg će PTKM biti još likvidnija nego do sada a cijena će se vrlo polagano dizati. Ipak ovom prilikom ću biti sebičan pa neću objaviti razloge zbog kojih dva strana fonda kupuju PTKM.

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]

KD tu igra sporednu ulogu ali nije isključeno da ima povlaštenu informaciju i pomaže u sakupljnju za spomenuta dva fonda.

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]


KD tu igra sporednu ulogu ali nije isključeno da ima povlaštenu informaciju i pomaže u sakupljnju za spomenuta dva fonda.

sve to stoji, ali dok ne objave izvješće za 2006 rast je upitan
a postoji realna bojazan da gubitak bude velik i to će se morati odraziti na cjenu dionica.
može se desiti i čudo pa da budu u malom ili nikakvom gubitku
jer kako su mogli frizirati veliki gubitak u 3Q tako i sad mogu biti u dobiti
ali nevjerujem
zato opet kažem bez ishitrenih zaključaka
možda će se moći kupiti opet ispod 200 kn.

30.09.2005. PETROKEMIJA D.D. 60000 kom 12.210.000,00
znači 203,50 kn


…” Slavonac ovde nije zaradio skoro ništa ,obzirom koliko su dugo unutra oni su je dobili pod 203,50 kn sad izračunajte koliko su zaradili A mogli su puno više ali , sad bježe van htjeli mi to priznati ili ne.


30.09.2005. PETROKEMIJA D.D. 60000 kom 12.210.000,00 znači 203,50 kn

Ne razumjem o čemu ti ovdje pričaš?! Slavonac je prodao 60.000 pa je pao na 123.994 dionice . Dakle nije kupio po 203,50 KN nego je prodao 60.000 komada! Krajem 2005. imali su 183.994 dionice PTKM.
Prema tome njihova zarada nije 10 KN kako to ispada po tvome nego daleko veča

Ignore: KressoM, delux

Koji su to razlozi?
Ili bolje pitanje, zašto strani fondovi mogu kupiti kod nas dionice a mi ne možemo udjele u tim stranim fondovima, osim posredno preko kupnje udjela u domaćim fondovima?

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.


KD tu igra sporednu ulogu ali nije isključeno da ima povlaštenu informaciju i pomaže u sakupljnju za spomenuta dva fonda.

KD, istina, ima sporednu ulogu, ali isto tako malo, malo uđe, pa izađe iz prvih deset. Vjerojatno ima dosta dionica, a jednim dijelom trguje, pa zato malo unutra, pa malo van iz prvih deset. Ali koliko sam uočio obično zaradi nekih 20% i tada opet iskoči što ne znači da će i ovaj puta.
U svakom slučaju KD Victoria nikad ne napušta Petrokemiju skroz, kao ni večina vjernih dioničara.

No dobro, kad već zahtijevate: ove godine nekoliko većih europskih banaka u nekoliko zemalja, započinje s prodajom certifikata u koju spada košarica hrvatskih dionica. Evo vam jedan konkretan primjer, za nekoliko drugih čitao sam u tiskanim izdanjima: http://www.rcb.at/fileadmin/user_upload/rcb/Sonstiges/Produkt-Factsheets/2007/WP_Ostbasket_NG.pdf
Dakle ova košarica se sastoji od : ADRIS, ATPL, DLKV, INA, KOEI, PTKM, TNPL i VIRO
Kod drugih košarica koje sam analizirao, svoje stalno mjesto nalaze ADRS, INA i PTKM – ostale dionice u košarici se mijenjaju.
Ako su europski znalci Petrokemiju svrstali uz bok INI i ADRISU tada vidim razlog samo rastu cijene (nitko nije lud da kupuje nešto na čemu će gubiti)
Osim toga čini mi se da je i sljedeći članak prošao prilično nezapaženo a vrlo je značajan za naše tržište kapitala (obavezno pročitati do kraja) http://www.poslovni.hr/32366.aspx

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]


No dobro, kad već zahtijevate: ove godine nekoliko većih europskih banaka u nekoliko zemalja, započinje s prodajom certifikata u koju spada košarica hrvatskih dionica. Evo vam jedan konkretan primjer, za nekoliko drugih čitao sam u tiskanim izdanjima: http://www.rcb.at/fileadmin/user_upload/rcb/Sonstiges/Produkt-Factsheets/2007/WP_Ostbasket_NG.pdf Dakle ova košarica se sastoji od : ADRIS, ATPL, DLKV, INA, KOEI, PTKM, TNPL i VIRO Kod drugih košarica koje sam analizirao, svoje stalno mjesto nalaze ADRS, INA i PTKM – ostale dionice u košarici se mijenjaju. Ako su europski znalci Petrokemiju svrstali uz bok INI i ADRISU tada vidim razlog samo rastu cijene (nitko nije lud da kupuje nešto na čemu će gubiti) Osim toga čini mi se da je i sljedeći članak prošao prilično nezapaženo a vrlo je značajan za naše tržište kapitala (obavezno pročitati do kraja) http://www.poslovni.hr/32366.aspx

Ima li verzije na engleskom za pdf dokument?

Osim toga čini mi se da je i sljedeći članak prošao prilično nezapaženo a vrlo je značajan za naše tržište kapitala (obavezno pročitati do kraja) http://www.poslovni.hr/32366.aspx

http://www.poslovni.hr/32366.aspx

Certifikati i za hrvatske dionice
Osim za slovenske, dvije investicijske banke (Erste i Raiffeisen) su krajem godine izdale indeksne certifikate i na košaricu hrvatskih dionica. Košarica sadrži dionice Adris grupe, Ine (svaka s 25-postotnim udjelom), Privredne banke Zagreb, Podravke (15 posto), Dalekovoda (10 posto), Lagune Poreč i Petrokemije (5 posto). Moguće je kupiti i turbo-certifikat na dionice Ine.

Sa Internet stranice Petrokemije: Vaš link

U PROSJEKU CIJENE GNOJIVA VEĆE 10 POSTO
Thursday, February 08, 2007

Cijene gnojiva u prosjeku povećane su za 10 posto. Među njima najniže je povećanje za najtraženije NPK-a gnojivo 5 posto, dok je cijena KAN-a veća 11, te uree 15 posto. Prvenstveni razlog je povećana cijena plina, osnovne sirovinu u proizvodnji gnojiva, kako na inozemnom tako i domaćem tržištu, ali i drugih ulaznih sirovina. Inače stabilnije poslovanje uvjetovano znatnim povećanjem ulaznih troškova proizvodnje zahtijevalo bi povećanje veće i od 20 posto. No razumijevajući položaj hrvatske poljoprivrede Petrokemija d.d. se i pod cijenu ovogodišnjeg gubitka u poslovanju odlučila za potrošačima prilagodljivije povećanje. Tim potezom, a koji je neophodan uvjet daljnje proizvodnje kao i unutrašnjim uštedama Petrokemija d.d. želi zadržati tradiciju kvalitetne opskrbe gnojivom, posebno domaće poljoprivrede. Inače nakon godišnjim planom nedavno uspješno obavljenih radova postrojenja su u punom radu. U pripremi za nadolazeću proljetnu sjetvu proizvodno stanje i usluge otpreme jamče kvalitetnu opskrbu gnojivom.

New Report

Close