PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Sve stoji.
No onaj tko uspoređuje Petrokemiju pod dušebrižništvom Klausa i Petrokemiju danas ima ozbiljnih problema sa shvaćanjem ekonomije.
Sadašnjim vlasnicima sigurno nije do marifetluka već prihoda (ma što se govorilo o privatizaciji). Sadašnji rezultati govore da je Petrokemija spašena od propasti. Meni je to bio dovoljan razlog za kupovinu. E sad jel vrijedi ko Yara i oćel iz bunara na 30 il 300 manje bitno. Pa ljudi ta firma je bila kandidat , doslovno, za staro željezo. Pretopili bi je u gusene šporete.


Na pola godine:

Neto dobit bez jednokratnih stavki: 88 miliona kuna
EBITDA bez jednokratnih stavki: 152 mil. Kuna

Inace, CEGH index (prema njemu ovisi cijena plina koju PTKM placa) je danas pao ispod 10 eura/MWh i tako nisko nije bio nikada. Prosjecno za prethodni kvartal je bio preko 17.

wow, hvala i za taj info, 3. kvartal će biti sjajan.

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.

my,

Sve stoji.
No onaj tko uspoređuje Petrokemiju pod dušebrižništvom Klausa i Petrokemiju danas ima ozbiljnih problema sa shvaćanjem ekonomije.
Sadašnjim vlasnicima sigurno nije do marifetluka već prihoda (ma što se govorilo o privatizaciji). Sadašnji rezultati govore da je Petrokemija spašena od propasti. Meni je to bio dovoljan razlog za kupovinu. E sad jel vrijedi ko Yara i oćel iz bunara na 30 il 300 manje bitno. Pa ljudi ta firma je bila kandidat , doslovno, za staro željezo. Pretopili bi je u gusene šporete.

Kada plin promijeni trend i ode gore sadašnji vlasnici mogu jedino subvencioniranom cijenom čuvati profitabilnost. Nije tu toliki problem Klaus nego sustavna nebriga za sam pogon i ulaganja, ekološke standarde i slično kojih opet nije moglo biti jer nije bilo dovoljno novaca. Ta tvornica je napravljena u bivšoj Jugoslaviji kao jedna od najvecih investicija ikad, a napravljena je za potrebe tadašnje drzave i prijateljskih odnosa sa SSSR-om koji su dobavljali jeftin plin i trampili ga za druge proizvode i usluge. Netrzisno.

Da nije bilo price o samoodrživosti i potrebama nutrijenata i gnojiva za YU nitko ne bi nikada napravio takvu tvornicu na prostoru gdje nema izvora jeftinog plina. Samim time, u dugom roku ta tvornica nikad neće biti snažnije profitabilna. Tu se vise radi o povremenim povoljnim ciklusima koji traju od nekoliko mjeseci do godine, dvije, a ne o dugoročnom zaokretu. IMHO

Naravno i PPD-u i Ini i ostalima je interes da tvornica radi i korisiti njihov energent, al njima je osnovni biznis ipak plin, a sako sporedni pakiranje plina u gnojivo.

Brodosplit bi i danas bio gubitaš da njime upravlja država. Isto vrijedi za Petrokemiju. Cijena sirovine je naravno vjetar u leđa poslovanju. U perspektivi otvaranje LNG terminala može poslužiti kao alternativi pravac dobave jeftinijeg plina. Glavni posao je restrukturiranje firme, povećanje produktivnosti, rezanje privilegija šatorašima za obranu Petrokemije i modernizacija. Može to i dugoročno biti dobra priča.

Pa imamo mi vlastita plinska ležišta u Jadranu, pa je taj plin skuplji nego ruski. Yara, jedan od vodećih svjetskih proozvođaca gnojiva svoj nitritni kompleks proizvodi u Qataru kroz joint venture odnosno equity ulaganje kao manjinski suvlasnik.

http://www.qafco.qa/Satellite/Qafco/en/Home/

Proizvodi i drugdje u svijetu. Čak i u Nizozemskoj i Finskoj gdje su napravljene nove tvornice uree.

Petrokemija je zastarjeli kompleks koji zahtjeva velika ulaganja za povećanje efikasnosti i udovoljavanje ekološkim standardima. Tko god bio vlasnik tu fazu ne može izbjeći ukoliko dugoročno računa na povećanje efikasnosti i profitabilnosti.

Od prošle godine kada je PTKM skoro završila u stečaju, do danas, najjači trigger za poboljšanje rezultata bio je pad cijene plina, a na dugi rok to mogu biti, racionalizacija i otpuštanja, ulaganja i sve ostalo sto može povoljno utjecati na poslovne rezultate. Al to je proces koji se neće dogoditi preko noći. Ja ne znam kakve planove imaju postojeći vlasnici i ne bih spekulirao kakvi su njihovi interesi jer sigurno ne zele izgubiti na svome ulaganju. No, činjenica je da su i nevoljko ušli u proces dokapitalizacije i da im ta ideja “na prvu”, ako se dobro sjećam, nije bas najbolje sjela. Dakle, preostaje nam da cekamo i vidimo sto nam budućnosti nosi. A do tada će i većina ulagaca kapitalizirati svije kratkoročne dobitke ili postati dugoročnim ulagacima.

Zna li netko iz podataka sa SKDD koliko PTKM ima ukupno dioničara? Zanimaju me ovi mali što su im ostale dionice još otprije?

Danas panika na cijelom marketu, ali najvise ovdje na Petrici… Ako dolazi recesija, kako najavljuju, kes je kralj…

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!

https://www.rast.hr/hr/trziste/vrijednosnica/ptkm-r-a

A gdje ti vidiš paniku?

I inače, dosta vas piše nekakve osobne dojmove. Da bi billi vjerodostojni ubuduće kad postavite neku tezu onda je i dokažite.

@naimxs

To je bio moj ironican post na danasnju rasprodaju…Nema neko dublje znacenje…

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!

Ne brinite , zna ministar gospodarstva pravu vrijednost PTKM .

Jel mirovinski fond napokon završio rasprodaju?

Ako je ministar gospodarstva izjavio da PTKM vrijedi bar 100kn,
pritom opomenuo mirovince, tko smo mi da mu ne vjerujemo.
Mirovinci su kupovali PTKM po 300 kn u dokapu prije 2 cijepanja, a
sada rasprodaju na 20 – 30 kn, da im PTKM ne narušava uravnoteženi
portfelj.

“U trenutku kada smo zaključili privatizacijski ciklus vrijednost dionice bila je 10 kuna. Danas burzovno dionica Petrokemije vrijedi negdje oko 66 kuna. Želja je i namjera da i tih 17,8% vlasništva država u jednom trenutku stavi u privatne ruke, ali ne kada je vrijednost dionica 66 kuna. Želimo da dionica dobije svoju tržnu vrijednost iznad 100 kuna i tada ćemo raspolagati s portfeljom države u Petrokemiji.”

https://vijesti.hrt.hr/533441/horvat-za-hrt-kljucne-odluke-za-3-maj-na-sjednici-vlade-228

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!

Jesen stiže i svima treba NPK itd … , uz jeftiniji plin …

Ovdje su mali ulagači u nekoliko navrata razvodnjeni do boli. Ali bilo je bolje i to nego stečaj. Prvo su im 30.10.2017 sa nominale od 30 kuna spustili na 10 kuna i to na način da su za tri dionice u vlasništvu dobili samo jednu. A onda ni to nije bilo dovoljno, pa su im 13.11.2018 za pet dionica u vlasništvu dali opet jednu.
Ajmo to pojednostaviti: Uzmimo da ste do 2017 god. imali 100 dionica radi lakšeg izračuna. Nakon prvog cijepanja 2017. dobili ste samo 33 dionice (nećemo uzimati decimale radi lakšeg izračuna jer ta razlika je isplaćena u sići). A nakon drugog cijepanja 2018. tih 33 dionice pretvoreno je u 6,6 dionica. Radi lakšeg izračuna uzmimo da ste dobili u drugom cijepanju 7 dionica. Znači to je ono što Vam je ostalo od prvobitnih 100 dionica nominalne vrijednosti 30 kuna prije cijepanja.
Tada Vam je ukupna nominalna vrijednost vaših 100 dionica bila 3 tisuće kuna. I sa tih 3000 kuna mali dioničari spadoše na 7 dionica nominale 10 kuna ili ukupno 70 kuna vrijednosti.
Pošto je sada trenutna cijena nekih 27 kuna, znači vaših 7 dionica sada vrijedi 189 kuna. A znamo da je prije cijepanja 100 dionica PTKM vrijedilo dosta dugo vremena (Vrijeme robota) 20 000,00 kuna, a bogme sam ih prodavala u to vrijeme i po 250 kn komad.
Ovo su epski razmjeri razvodnjavanja, ali neki kažu da je bolje i to nego stečaj. I čini li Vam se nakon ovoga svega ova trenutna cijena dionice visokom. To neka svatko za sebe sračuna jer firma nije više onaj gubitaš, spaljivač. Postaje tvornica keša, ako Bog da!

Ako ne vjerujete evo linkovi pa provjerite:
prvo cijepanje
http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/g1kguWrG0zygyPdTCJAJig==.pdf
drugo cijepanje
http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/21On2dc8a1Fadl1OFfqxGg==.pdf


Jel mirovinski fond napokon završio rasprodaju?

Ako je ministar gospodarstva izjavio da PTKM vrijedi bar 100kn,
pritom opomenuo mirovince, tko smo mi da mu ne vjerujemo.
Mirovinci su kupovali PTKM po 300 kn u dokapu prije 2 cijepanja, a
sada rasprodaju na 20 – 30 kn, da im PTKM ne narušava uravnoteženi
portfelj.

"U trenutku kada smo zaključili privatizacijski ciklus vrijednost dionice bila je 10 kuna. Danas burzovno dionica Petrokemije vrijedi negdje oko 66 kuna. Želja je i namjera da i tih 17,8% vlasništva država u jednom trenutku stavi u privatne ruke, ali ne kada je vrijednost dionica 66 kuna. Želimo da dionica dobije svoju tržnu vrijednost iznad 100 kuna i tada ćemo raspolagati s portfeljom države u Petrokemiji."

https://vijesti.hrt.hr/533441/horvat-za-hrt-kljucne-odluke-za-3-maj-na-sjednici-vlade-228

Bas taj lik ima pojma o vrijednosti. Na 100 kuna, cijela PTKM bi imala kapitalizaciju od 5,5 milijardi kuna, a EV preko 6 milijardi kuna.

To bi bila poprilična cijena za firmu koju godinu dana ranije nitko nije htio dobrovoljno kupiti na natjecaju.

Treba razlikovati cijenu od vrijednosti. To dvoje može biti u popriličnom nesrazmjeru i to dulje vrijeme.

New Report

Close