PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Sindikati u PTKM su uplašeni .

Nova TV .

@ Lynx.

Samo kažem – najbolja godina(2011) za PTKM sa svim promjenama(kako ti kažeš – nije ista firma) a opet nema slobodnog novca dok ostali komparativni sustavi imaju(koji u kalkulaciji ne očekuju vječni rast cijene goriva u budućnost)

Taj pogled u retrovizor me i plaši jer po gotovom novcu ne vidim promjenu!

Samo to kažem. I da se net income ne gleda unifromno jer je mali dio priče u kapitalno intenzivnoj industriji.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

ako je netko gledao dnevnik na tv novoj, a razumije se u to, mogu li i kako utjecati sindikati, radnici i stanovništvo na privatizaciju?

Evo što kaže NB na blogu:
"Bezveze. Kad bi Rusi mogli plasirati svoje gnojivo i kad bi ono bilo konkurentno, bili bi već ovdje. Plus priča oko plina itd.
Ali jasno moguće je malo sindikalne demagogije. Ali nisu ljudi glupi. Kad bi dobili 500, ili čak 700 ili možda 1000 kuna po dionici, plus veće plaća i zagarantirana radna mjesta, ne bi se oni bunili.
A i na koncu, firma nije njihova. Svatko tko misli da neki drugi ne bi trebao imati vlasnišvo u PTKM, neka sam kupi. Evo već svatko takav može sutra čak i od mene kupiti. Sve je stvar cijene.
Ipak, mislim da se radi prvenstveno o trgovini, nešto najave ucjenjivanja, kako bi radnici prošli što bolje u neizbježnoj privatizaciji."


ako je netko gledao dnevnik na tv novoj, a razumije se u to, mogu li i kako utjecati sindikati, radnici i stanovništvo na privatizaciju?

Sindikalci su već jednom uspješno spriječili privatizaciju PTKM. Onome tko ne zna kakva je to bila priča i je li pozitivno ili negativno to što su sindikalci tada učinili preporučam da se malo raspita ne samo o povijesti poslovanja PTKM itd.

Sindikalci naravno da su preplašeni jer im vjerojatno nitko nije ni rekao da PTKM ide u privatizaciju, što je loše.

Međutim, država namjerava zadržati kontrolni paket u PTKM, a sindikalci se sada trebaju izboriti za što bolje uvjete s budućim vlasnikom.

Sve u svemu, ukoliko novi gazda ponudi državi veliku lovu, sindikalci će, čak i ako pokušaju, teško uspjeti organizirati prosvjede.

A ako netko ponudi malu lovu, onda ćemo i mi s njima na barikade. 😀


Međutim, država namjerava zadržati kontrolni paket u PTKM, a sindikalci se sada trebaju izboriti za što bolje uvjete s budućim vlasnikom.

Dakle plan je da PTKM bude social paradise samo se jos treba rijesiti da li ce ga financirati Rusi, Yara, Agrium, CF ili netko peti. A da stvar ne izbjegne kontroli pazit ce prvi potpredsjednik ?

Zbog cega bi netko investirao u high-cost producera u kome nema kontrolu i gdje ne moze rezati troskove ?

Ja ne vidim logike da itko investira, ako ce drzava zadrzati kontrolni paket. Jedino sto ima smisla i sto moze privuci interes je da drzava proda sve svoje dionice. Onda novi vlasnik smanji troskove poveca produktivnost i profit.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Dakle plan je da PTKM bude social paradise samo se jos treba rijesiti da li ce ga financirati Rusi, Yara, Agrium, CF ili netko peti. A da stvar ne izbjegne kontroli pazit ce prvi potpredsjednik ?

Zbog cega bi netko investirao u high-cost producera u kome nema kontrolu i gdje ne moze rezati troskove ?

Ja ne vidim logike da itko investira, ako ce drzava zadrzati kontrolni paket. Jedino sto ima smisla i sto moze privuci interes je da drzava proda sve svoje dionice. Onda novi vlasnik smanji troskove poveca produktivnost i profit.

U Hrvatskoj mnogo toga nema smisla, pa ovo ne bi trebao biti izuzetak. Kad već pričamo, ne treba smetnuti s uma niti da je ugovor s Inom potpisan do kraja iduće godine. Kakav god bio, vjerujem da se ne može tako lako poništiti.

Dakle, ima tu stvari za napraviti, odnosno dogovoriti. Evo, recimo, MOL ima u Ini 47%, a meni sve pari kao da je većinski vlasnik. Kako to?

Postoji razlog zašto je Hrvatska tu gdje je, i zašto je cijena dionice PTKM tu gdje je. Odnosno, gdje je bila sve do sutra. 😀

Moguće je da se novi vlasnik obveže zadržati radnu snagu do kraja iduće godine, pa se na taj način diskontira prodajna cijena. Moguće je da se država obveže da se do 2015. godine izbaci u potpunosti iz PTKM.

Svašta je moguće, ali i sve je bolje od toga da država inzistira na većinskom vlasništvu u PTKM, te da svoje vlastito vlasništvo obezvrijeđuje stopiranjem cijene gnojiva i izmišljanjem vaučera, što je bila praksa prethodne vlade.

Onaj tko je dugo na tržištu kapitala zna da se ovdje kao i prije skoro 6 godina, upravo, preko vikenda desila upravo ista stvar, najava nečeg velikog. Sjećam se petka 2006. godine kada je točno poslije zatvaranja burze stigla vijest kako je Petrokemiji država obrisala dugove i tada je cijena otišla (u ponedjeljak) nekih 20% i u sljedećem periodu ukupno 50%. Kasnije cijena se vratila nazad jer su rezultati ipak bili katastrofalni (ne ulazim zašto). Tako je i sada kao i prošlog vikenda, vijest kao vijest pušta se preko vikenda da dobro zacopra ekipu, ipak je to duga tri dana, to je kao da gladnim lavovima ispred kaveza pokazuješ, a ne daješ, gomilu fine mesina, pa kada otvoriš kavez, meso nestaje u sekundi.
Eto, malo sam objasnio psihologiju i ono što majstori rade (profesionalci), znaju kada i gdje pustiti vijest.
Trgovanje je ionako čista psihologija, a primjer Petrokemije je upravo taj primjer. Sretno svima!!!!
Ipak, mi je draže da se tržištu daje vjetra, pa i takak iako to nema veze sa zdravom pameću….. neka samo potraje jer u suprotnom[bye]

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

Raspisati natjecaj, pozvati sve relevantne igrace i prezentirati im benifite ulaganja u PTKM.

Koji su benefiti ako Hrvatska nema plina – nema niti jedne stvari koja bi privukla ulagača.

No stvar se drastično mijenja s osiguranim hrvatskim plinom pa stoga i preporučam da se što prije raspišu natječaji za koncesije – dobri koncesionari su benefit za PTKM.

Jer neki prtpostavljaju – prema konzervativnim procjenama – u HR ima minimalno 200 milijardi m3 plina.


Evo što kaže NB na blogu:
"Bezveze. Kad bi Rusi mogli plasirati svoje gnojivo i kad bi ono bilo konkurentno, bili bi već ovdje. Plus priča oko plina itd.
Ali jasno moguće je malo sindikalne demagogije. Ali nisu ljudi glupi. Kad bi dobili 500, ili čak 700 ili možda 1000 kuna po dionici, plus veće plaća i zagarantirana radna mjesta, ne bi se oni bunili.
A i na koncu, firma nije njihova. Svatko tko misli da neki drugi ne bi trebao imati vlasnišvo u PTKM, neka sam kupi. Evo već svatko takav može sutra čak i od mene kupiti. Sve je stvar cijene.
Ipak, mislim da se radi prvenstveno o trgovini, nešto najave ucjenjivanja, kako bi radnici prošli što bolje u neizbježnoj privatizaciji."

Mislim da u privatnim firmama ne postoji nesto sto se zove "zagarantirano radno mjesto". Ja sam gubio posao dva puta.

Inace ovo znaci da on sutra prodaje ?

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Od sutra sjedaju poljoprivrednicima poticaji na račune dio če dobiti u vaućerima za gnoivo,,,već sam čuo od prevoznika da se iduči tjedan spremaju put Kutini. [wink]

Pustite priče,memojte da vas prevedu žedne preko vode

@milušiću, bili tiću, nema više vaučera.

New Report

Close