PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Uništena je firma sa zdravim potencijalom zbog razno raznih lopova, nesposobnjakovića, manipulatora, aparatčika i slične bagre, uništena su ulaganja mirovinskih fondova i dioničara, radnici će uskoro ostati bez posla itd.

A sada se javlja glas naroda koji bi tužio Bakića, koji je, osim što je i sam izgubio pare, bio u stvari jedini koji je pokušao pokrenuti ovu priču u pozitivnom smjeru.

A šta reći nego da narod ima vlast kakvu zaslužuje.

I ako nekom nije jasno – gotovo je. U ovakav dokap mogu uložiti samo mirovinci po političkom diktatu. PTKM će još neko vrijeme raditi dok se ne potroše pare na računu, a onda ide ključ u vrata. Ili eventualno po 1kn nekom strancu. A i to će ići teško, jer nisu ni oni blesavi da se idu boriti sa ovim genijalcima u državnom aparatu.

Vlasnici dionice shvatite vec jednom da dionica predstavlja udio u vlasništvu. To zanči da ste i vi (u odgovarajućem omjeru) odgovorni za stanje ove firme. Nitko tu nikoga ne pljačka. Fin. izvještaji su na vrijeme dostavljani i svako ih je mogao pročitati. Cijena od 1, 30 ili 100kn uopće nije bitna. U ovom trenutku bitno je naći nekoga ko će uložiti svoje neovce i spasiti ovo od propasti. Što je cijena dokapa niža lakše ce naci nekoga. Tješite se da je bolje ima ti 1000-ti dio nečega što vrijedi nego 200-ti dio nečega što vrijedi 0. Dijeljenje nule je uvijek bilo nezahvalno.

Može i oklada da će sutrašnji kupci ljepo zaraditi ako nebudu prepohlepni. Ponude na PM.


džizus kakav će ovdje potop biti na cijenu od 30 kn [emo_beztona][emo_vrtimise]

A ja kupio na 40,pa na 38 i na kraju po 36.A ako kupujem namjeravam zaraditi!!!!
Med i mlijeko će poteći nama koji smo kupovali po 40 i niže!!!!!!!!!!!!!
Istina,malo nas je,ali smo bili hrabri!!!!

Ono što je nejasno, bar meni je ovih 30 kuna koje su odredili. Po istom ključu su mogli staviti 10 kuna, i sad bi cijena dionice bila 15-16 kn-a.
Naravno mogli su ići i s dokapom od 1 kn po dionici.

Ako već smanjuješ cijenu upisa (btw koja nije 30, već raspon od 30-100kn) svim postojećim dioničarima si nanio ogromnu štetu. Da li je netko o tome mislio ? Mislim da nije…

Nadalje u prospektu se govori o rasponu cijene (30-100), govori se o minimalnom i maximalnom broju dionica koje postojeći dioničar može upisati i uplatiti ?
A po kojoj cijeni ?

1. Zašto 30kn? => Zadnja nominala je bila 170kn, pa su od nje otkinuli 140kn što će staviti u kapitalne rezerve za pokrivanje prenesenog gubitka nataloženog do zaključno 31.12.2013. Dakle, nije baš da je nova nominala proizvoljna, da je nataloženo manje gubitaka, kidalo bi se manje od temeljnog kapitala, pa bi i nova nominala bila viša.

2. Naravno da je šteta učinjena svim postojećim dioničarima, svjesni su oni toga itekako, pogotovo mirovincima, a tada posredno i svima nama čiji su novci spaljeni zahvaljujući ulaganju tih istih mirovinaca u PTKM.

3. Provest će se djelomičan upis novih dionica – neće svi imati priliku na dokap, jer je početna cijena paketa jednaka 100 000 eura što isključuje nas male dioničare. Stoga, ponovno naše mirovine lete prema Kutini u neizvjesnost.

Nije XZ kriv za niciji gubitak. Cinjenica je da je on upozoravao na cijenu plina kao kljuc uspjeha PTKM, vlada je trebala donjeti jednu jednostavnu odluku i liberalizirati trziste plina i cijela prica bi bila drugacija..no nije…Nadvladali su neciji osobni interesi i lopovluk, uprava PTKM je potpisala katstrofalan ugovor s INAom koji je idalje na snazi i koji ce i ove godine prouzrociti enormne gubitke PTKM i stjerati ju u potencijalnci stecaj..to nije kriv XY

Njegova jedina greska je sto nije na vrijeme pobjegao iz ove dioncie, kao i iz DDJH kada je vidio da tu razum i poslovna logika ne caruju nego privatni interesi pojedinaca i nesposobnost drzave kao vlasnika, te Klausove manipulacije.

Osobno sam imao dosta PTKM kupljene po cijeni oko 180kn, drzao na cijeni 350kn i nisam prodavao, bio sam na drugoj strani svijeta i cekao sam rasplet price..kada sam vidio kuda to sve vodi prodao sam sve na cijeni oko 240kn i to napisao tu na forum zajedno s scenarijem koji se trenutno dogadja. Zao mi je sto sam na kraju ispao u pravu, bilo bi mi puno draze kad HR nebi bila ovako nesposobna drzava kao sto je.

...

Prestrašno.

Par riječi ….

Nitko nije kriv što ste izgubili novce, već vi sami.
Postavio bih pitanje vama koji optužujete N.B. koje glasi: A na temelju čega ste vi uložili vaš novac u Petrokemiju, na temelju bloga dotićnoga????

Po meni, a nažalost pokazalo se da sam u pravu, još od 180 kuna, pa svakih nekoliko mjeseci, kada sam upozoravao na opasnosti na ovoj dionici ( isto kao i na DDJH ), od ove dionice trebali ste bježati iz dva najvažnija razloga:

1. U trenutku kada ste vidjeli da tvrtka iskazuje ogroman gubitak i posredno gubi vlastiti kapital u bitnome, a da se u međuvremenu ništa ne radi kako bi se situacija promijenila ( pojednostavljeno ).

2. Dolazak na ćelo NO bivšeg sindikalca i mrzitelja kapitala, kako je sam izjavio poznatog ljepotana malih i velikih ekran. Što ste mogli očekivati od dotičnoga? Koga će on nadzirati, vaš novac koji ste uložili? Pa on je prodao svoje dionice davno, a ako se ne varam svađao se sa N.B. Jeste mislili da će misliti na vas male dioničare? Lijepo vas se u.ebalo. Ako se spasi tvrtka i radna mjesta to će biti prikazano kao njegova zasluga, to što ćete / jeste izgubili vaš uloženi kapital, to je njega najmanje briga. Pa nije on učio da kapitalizam i privatno vlasništvo, učio je socijalizam i doktrinu komunizma. Ako je učio naravno.Možete prozvati nadređene i postaviti pitanje tko je njega predložio, kao i Upravu / Uprave Petrokemije koje su dovele do ove situacije. Sramota.

N.B. je imao najbolje namjere ali je u nekim stvarima pogriješio kao i na nekim drugim dionicama, a još bitnije, bio je naivan, misleći da je zadaća Uprave u Petrokemiji , Đuri i sl. tvrtkama ista kao i ona u sl. kompanijama u privatnom vlasništvu ili onima u EU ili USA. O kompetencijama da ne govorimo.Nažalost ovo je Hrvatistan.

Ne slažem se niti sa pisanjem nekih koji tvrde da ih je netko opljačkao. Uložili ste vlastiti novac, a na temelju čega??
Tvrtka je u 2012. spalila 32 % sviježeg kapitala a u 2013. 76 % svojeg kapitala. Tvrtka ne da ne zarađuje nego ima negativan EBITDA. Dug u odnosu na kapital je reko 300 %.

Još ima tj. stalno dolaze novi mladi i naivni, koji misle da će zaraditi novac na tvrtki koja gomila ovakve gubitke, samo zato jer je cijena pala u velikim postocima.

Uopće me ne iznenađuje dokap po 30-90 kuna ( vjerojatno bliže razimi ili na razini 30 – pretpostavljam ). Zar ste mislili da će mirovinci ili itko pametan uložiti novac po 90 kuna u ovakvu tvrtku u trenutku dok je cijena na burzi 65 i u trenutku dok nema niti nagovjštaja poboljšanju poslovanja??Ono što je ipšak neobićno je da nije bilo na burzi protuprijedloga za skupštinu več je sve na skupštini napravljeno, na licu mjesta i time srušena nadanja mnogih o dokapitalizaciji po 90 kuna kako je prvotno predloženo.

Sl kao i na DLKV ovo je propast za sve postojeće dioničare.

Ovo nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica PTKM.

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Uzmimo da vrijednost dokapa prođe i po najmanjoj ponuđenoj od 30kn, koliki je to prosjek mirovincima koji su prijašnji dokap imali po 170kn?? Hoće li uopće proći ova dokapitalizacija od mirovinaca? Njihov prosijek samo iz ove dvije dokapitalizacije bi bio cca. 68kn! Možda nisam u pravu?

“Maksimalan broj dionica koje postojeći dioničar može upisati u prvom krugu
(Maksimalno pravo na upis) dobiva se na način da se 16.666.666 podjeli s 4.436.447 te pomnoži s brojem dionica koje postojeći dioničar ima na dan objave poziva za Glavnu skupštinu u Narodnim novinama, zaokruženo na prvi niži cijeli broj”

ma neka dionica ,uopće nije bitno koliko vrijede 😉

[b]PATOKRATI VLADAJU SVIJETOM I BURZOM.Izmanipuliranog, zombiziranog medijskog čovjeka u današnjem svijetu čeka izravna klopka đavla[/b]


A ja kupio na 40,pa na 38 i na kraju po 36.A ako kupujem namjeravam zaraditi!!!!Med i mlijeko će poteći nama koji smo kupovali po 40 i niže!!!!!!!!!!!!!Istina,malo nas je,ali smo bili hrabri!!!!

lako je sada biti “hrabar” na 35-40 kn, tu je mogućnost gubitka zanemariva jer je donja granica dokapa 30 kn (30-100), no ovdje su tisuće dionica kupovane po 180-280-350 kn…to su pušione da boli glava. ne sumnjam da će do kraja tjedna cijena biti vraćena na 50-60 kn jer preveliki su ulozi (gubici) u igri

[b]moderatori na forumu provode političku CENZURU, uvode verbalni delikt te krše slobodu govora zajamčenu Ustavom jer brišu forumaške nickove i poruke s čijim se političkim stavovima ne slažu !!![/b]

Nakon preranog uzleta Petrokemije slijedi pad

Nakon preranog uzleta Petrokemije slijedi pad

KOMENTARI26.3.2012. 22:00
24
Sama najava prodaje Petrokemije razbudila je tržište, ali i potaknula nerealna očekivanja. Ruski kapital daleko je još od Hrvatske, a Petrokemija nije prva na njihovoj listi želja

Ponovno smo, po ne znam koji put, svjedočili kako je plitko naše tržište kapitala. Prvi potpredsjednik Vlade pri odlasku u Moskvu najavio je da će velikim ruskim kompanijama ponuditi sudjelovanje u privatizaciji kutinske Petrokemije. Istina, nada se i interesu za brodogradilišta, za energetske projekte (Plomin) i/ili Dioki, no najkonkretnije je govorio o Petrokemiji i “privatizacijskoj priči teškoj nekoliko stotina milijuna eura”.

Rezultat najave i niza novinskih priloga inspiriranih Čačićem jest rast cijene dionice Petrokemije na Zagrebačkoj burzi 13,6 posto uz promet od 6,7 milijuna kuna i skok tržišne vrijednosti tvrtke sa 761,8 milijuna kuna u petak na 865 u ponedjeljak, ili 13,5 posto. Kao i uvijek, “dobro upućeni” vjeruju da će Petrokemija biti prodana nekoliko puta, barem dvostruko, iznad knjigovodstvene vrijednosti i stoga im izjave prvoga potpredsjednika Vlade idu u prilog. No, nominalna je vrijednost Petrokemije 902 milijuna kuna, a nominalna vrijednost dionice 270 kuna (knjigovodstvena je pak oko 229 kuna). Tvrtka dobro posluje i za 2011. je iskazala dobit veću od 107 milijuna kuna. Ipak, tržišna cijena ostaje ispod nominale. Najava privatizacije Petrokemije, o čemu ništa ne zna ni vodstvo tvrtke, odmah je alarmirala sindikate, koji su najavili reaktiviranje stožera za obranu tvrtke. Sama prodaja daleko je još od realizacije, ne znamo ni jesu li Gazprom i Zarubežnjeft ili Lukoil uistinu i zainteresirani za kutinsku tvrtku. Najvjerojatnije jesu, no prema prvim izjavama iz Moskve, čini se da ih više zanimaju neki drugi projekti, od naftovoda i plinovoda do elektrana i Hrvatske poštanske banke. Da razočaram i one koji na Petrokemiji očekuju veliku zaradu, još su tri bitna “detalja” izuzetno važna u cijeloj priči o Petrokemiji. Prvo, Hrvatska ne smije više tvrtke prodavati bez javnoga natječaja, što Rusi preferiraju (prodaja sisačke Željezare Mečelju valjda nam je bila dobra škola). Drugo, ruske tvrtke u regiji svoje akvizicije nikad nisu preplatile, čak su ih plaćale i puno manje od prvih procjena (primjera je dosta, od Naftne industrije Srbije i Gazproma do Zarubežnjefta u BiH i Sberbanka za Volksbank International). I treće, ne manje važno, ne treba zanemariti ni utjecaj SAD-a, kojem se neće svidjeti da “ključni igrač u regiji” široko otvara vrata ruskim državnim tvrtkama. Ne pretjerujem, dovoljno se sjetiti pritisaka prilikom Adrisova investiranja u Iran ili ranijih pokušaja privlačenja ruskog kapitala.

ovaj čovjek je bio vizionar, SVAKA ČAST!

U PTKM i slično u DDJH ima barem 90% onih koji odluku o investiranju donose čitajući jedan izvor. Ono što je razvidno u PTKM da je dionica vrlo dugo nakon iznimno negativnog poslovanja i dalje držala nerealno visoku cijenu raspirivanjem priča o preuzimanjima, strateškom preuzimanju i sl. Kao što to uvijek slijedi potop je brutalan i iznenadan ali nikako neočekivan.

Što donosi dokapitalizacija?
FI 31.03.2014.
sadašnji broj dionica 4.436.477 ,kapital i rezerve 377.035… BVPS=84,99
dok se provede dokapitalizacija proći će barem jedan kvartal,a to za
PTKM znači 15 kn gubitka po dionici
Dakle, očekivani BVPS oko 70 prije dokapitalizacije
Dokapitalizacija:minimalno 8.333.333 dionica ,minimalna cijena 30
očekivani BV =520 mil:12.769.810=40,71

Uz dokapitalizaciju po 100 BV=1143:12.769.810=80,51

Što potražnja bude manja jasno je da je vjerovatnija prva varijanta i dokapitalizacija po 30 pa bi tih 40,71 trebao biti najmanji mogući BV.

U varijanti da bude 100% potražnja za dionicama logično bi bilo da cijena dokapitalizacije bude veća tj da ide prema 100

kapital0(70 x 4.436.477+100X16.666.666)=310,5 mil +1.666,7 mil=1.977,2 mil

BV=1.997,2mil:21.103.143=94,6

ne vjerujem da se može dogoditi da prođe dokapitalizacija 100% a da cijena ostane 30.Što već potražnja cijena bi trebala biti veća.

Dakle,izvjesno je da će novi Bv nakon uračunatog standardnog kvartalnog gubitka
biti između 40 i 96 kn po dionici.

Med i mlijeko današnjim kapcima ispod 50??????

@lopina
Meda i mlijeka će možda i biti,samo je li dogovoreno s mirovincima, hoće li uopće biti preko 50% za dokap! Puno puta su oni već izvarani svašta se tu još može očekivati. Naša lova gori kak god se okrene!

Ipak imamo jedan dosta konstantan podatak,a to su prihodi.
Prihodi od 2,5 do 3.mlrd kn.
Nakon dokapitalizacije,možemo očekivati dodatne prihode,više para više muzike
vjerovatno će prihodi biti na 3 mlrd kn.
MCAP dionice bi trebao biti na barem trećini prihoda tj na cca 1 mlrd kn.
Dakle,vrijednost po dionici bi u slućaju munimalne dokapitalizacije trebala
biti oko 80 kn ..1 mlrd:12.769.810
u slućaju ful dokapitalizacije 1.mlrd :21.103.143=47,xx
Dakle,uz diskontiran omjer P/S cijena od 47 do 80.

Da li će veliki kupci ući u kupovinu.Neće jer sadašnja PTKM sa ovlikim MCAP
prije sliči prodavaonici gnojiva,nego velikoj kompaniji.

Med i mlijeko na sadašnju cijenu,ali uvijek može niže,naročito ako vrijedi više.

New Report

Close