PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Petrokemija očekuje 150 milijuna kuna gubitaka
izvor: http://www.business.hr/

evo ga sada još jedan razlog ,zašto van iz ove dionice .

comment email print save

Petrokemija očekuje 150 milijuna kuna gubitaka

Nina Domazet
nina.domazet@business.hr

(objavljeno 31.10.06 13:03)

Boris Mesarić, predsjednik Uprave Petrokemija, izjavio je na današnjoj tiskovnoj konferenciji da zbog očekivanog poskupljenja plina na 1 kunu po prostornom metru, na čemu inzistira INA, očekuje godišnje gubitke veće od 150 milijuna kuna.

Mesarić je demantirao Inine navode da se radi o 20 postotnom poskupljenju plina, napomenuvši kako cijena od jedne kune po prostornom metru plina u odnosu na 2006. godinu predstavlja povećanje cijene od 40 posto, budući da je prosječna nabavna cijena plina Petrokemije u 2006. bila 0,71 kuna po prostornom metru.

„Svoje gubitke djelomično možemo nadoknaditi poskupljenjem na domaćem tržištu od minimalno 10 posto. No, s obzirom da nam je INA plin poskupila 40 posto, gubitke je nemoguće prevaliti na tržište jer bi to značilo poskupljenje gnojiva od 25 posto, što kupci ne mogu podnijeti,“ kazao je Mesarić, te je nadodao kako je Nadzorni odbor o tim okolnostima izvjestio vladu.

Mesarić je najavio racionalizaciju u proizvodnji kojom bi se moglo pokriti 50 posto novonastalih troškova , ali je također najavio i povećanje cijena mineralnih gnojiva. Mesarić je predložio postupno povećanje cijene plina kroz više godina, kako bi cijenovni udar lakše podnio, no Petrokemija će vjerojatno biti prisiljena potpisati ugovor s Inom, dok ulazak u takve gubitke ne može biti trajan.

Inina cijena od 1 kune za prostorni metar plina sada će za Petrokemiju biti ista i za ljetnu i zimsku sezonu, za razliku od prijašnjih godina kada su postojale dvije cijene. U Petrokemiji također negoduju zbog činjenice da im kao velikom potrošaču Ina nameće nabavnu cijenu plina gotovo istu kao i malim distributerima od 1,07 kuna po prostornom metru. Unatoč činjenici kako u Europskoj uniji veliki potrošači plin plaćaju daleko manje od malih potrošača.

Mesarić je također istaknuo kako će Inine isporuke plina trajati do 31. prosinca ove godine, nakon čega se Petrokemija stajati, a iz Ine su ih izvjestili kako se do temperature od -10 stupnjeva Celzijusa ne očekuju poremećaji u isporuci plina. Na nižim temperaturama reducirati će se isporuka plina Petrokemiji i HEP-u. Petrokemija troši godišnje između 650 i 700 milijuna prostornih metara plina. Ovogodišnji gubici iznose 85 milijuna kuna.


sappy: ” “davorine” ti od velikog optimista ispao glavni pesimist – što te muči…, dokupljuješ ili si utopio pa kaniš ponovo ulaziti… ” Mislim da je pola – pola, sudeći po komentarima trgovanja, koji se nekim čudom nalaze na temi PTKM?

Da li sam ja odgovoran za finan. izvješće, da li sam ja član Uprave, da li sam dio nekog fonda, da li sam htio da tako danas ispadne, zovite one koji su to napravili, dokupljivanje mi ne pada na pamet. Da povećaju cijenu gnojiva i uz to im ne poskupe plin, gubitak će im biti u visini temeljnog kapitala.

ovaj post ne poziva na kupnju/prodaju dionica

Pusti ti to, sjeti se Belja, izašlo izvješće, ništa posebno se nije dogodilo, napisao netko članak u poslovnom i odmah se strmoglavilo skoro pa na 180,00 kuna. Ne bih zanemario činjenicu da TV nema utjecaja, i nisam mislio na dnevnik, već na novac, poslovni ili kako već.

——————————————————————————–

ha čuj, ozbiljniji i veći igrači sigurno ne čekaju da neku vijest čuju na televiziji, a ovi mali paničari nisu niti bitni, osim što dižu živce svima nama….

sve je lako kad si mlad :)

Ovo su postovi od kolege , davorina , od prošloga petka 27.10.2006 , na večer (čisto radi autentičnosti i mogućnosti provjere iznosim)

Kako su samo kamate na dug za prošlu godinu iznosile više od cijelog gubitka, u suprotnom bi stvarala dobit, te kako zbog zastoja (neisporuke plina) nije mogla imati proizvodnju tijekom cijele godine te stvarala gubitke, nakon otpisa duga + cjelogodišnje isporuke plina, uz povećanje cijene, Petrokemija će poslovati pozitivno.
Onaj financijski plan nije rađen bez razloga. Znali su oni zato, ussotalom, država zna što radi država.

sizif:
” poštovani g. hakela, kako procijenjuje sutrašnje kretanje cijene PTKM, s obzirom na današnje dobre i loše vijesti”

Te dobre i loše vijesti neće utjecati na vrijednost dionica jer one su već davno zaračunate u cijenu.

Naravno, vidiš da ni nema nigdje vijesti o tome da je Vlada prihvatila i prijedlog stjecanja državnog udjela u temeljnom kapitalu kutinske “Petrokemije” d.d. radi prebijanja duga državi od 241 milijun kuna pa bi državni udio porastao na 67,81 posto.

Objavljuju ono što im odgovara. Svejedno, kako je to samo prijedlog o poskupljenju tako on mora proći proceduru, tek Vlada treba razmotriti i usvojiti to, a pitanje je da li će, tako da smo još uvijek imamo situaciju u korist Petrokemije, a kako je danas donijela ovu odluku, možda je i namjerno pustila tu vijest kako bi štopala daljnji rast cijene. Sve ima svoje zašto.

Preveliki je potencijal, da je bespredmetno razgovarati o tome, sutrašnji članak govori o prijedlogu povećanja cijene, a nikako o tome da će to i biti. Kada bude izglasano tada se može razgovarati ozbiljno o tome.

Povećanje cijene plina još nije izglasano.
Čak i da bude, povećanje plina konkretno ne znači povećanje troškova 20%. Gubitak koji je stvarala Petrokemija bio je za posljedicu velikih kamata koje je imala na dug koji će biti otpisan i zbog kontinuirane neisporuke plina nije mogla imati proizvodnju.
Kada bi i ako bi se povećala cijena plina, tada bi ospkrba tijekom cijele godine bila potpuna i zadovoljavajuća te bi time Petrokemija ne bi više proizvodila gubitke. Kako ne bi proizvodila gubitke i ne bi više bilo tih kamata na dug, čak i po cijenu poskupljenja ne bi se dogodilo ništa negativno. Ta vijest može biti gledana kao pozitivna vijest.
Na kraju, to je samo prijedlog, a nikako nešto sigurno.
ovo navodim jer je dosta da se na ovome forumu , ispaljuju gluposti koje nemaju veze sa pameti , i da se preko njih olako prelazi .

lijepi pozdrav
lijepi pozdrav

Možda se ovo priprema teren za Todu – pa će kao majstor sve to pokupovati za 1,00 Kn…

P.S. ne napadam ja to tebe davorine, no ponavljam zašto sve što je ponuđeno na prodaju se i kupuje…, da je sve tako crno nitko ne bi kupovao iznad 200…

Moji postovi su takvi i dalje stojim iza njih, jer u tome trenutku je bilo tako. Odakle sam ja mogao znati da će napraviti rekordni gubitak, odakle sam ja mogao znati da će toliko loših vijesti doći u samo 2 sata.
I dalje mislim da su sve samo trikove Vlade i Mesarića, ali investitori to ocjenjuju na tržištu prodajom portfelja.

To što se tebi da gubiti vrijeme copy/paste umjesto da malo ručicama drmaš po nekoj ženskici ocjenjujem tvojim nezadovoljstvom nenalaskom ja se nadam nekoga suprotnog spola.[smiley2]

ovaj post ne poziva na kupnju/prodaju dionica


Možda se ovo priprema teren za Todu – pa će kao majstor sve to pokupovati za 1,00 Kn… P.S. ne napadam ja to tebe davorine, no ponavljam zašto sve što je ponuđeno na prodaju se i kupuje…, da je sve tako crno nitko ne bi kupovao iznad 200…

Pa zašto bi mene netko napadao, i ja bilježim minuse verojatno kao i drugi. Htio sam najbolje za sebe i druge, ali ne možeš uvijek biti u pravu.

ovaj post ne poziva na kupnju/prodaju dionica


” Je sina, povećale su se zalihe, ali su se isto tako povećale obveze prema dobavljačima.

Da, ali će se te zalihe prodati i to po 15% većoj cijeni, a obveze će ostati iste!

Zalihe i obveze se nalaze u bilanci.
Dok se troškovi proizvodnje nalaze u računu dobiti i gubitka i predstavljaju rashode, a zalihe će tek nakon što budu prodane ići u prihode.

Ptkm je smanjila kratkoročne financijske obveze, a povećala dugoročne obveze, što je u svakom slučaju pozitivno.

He who overcomes others is strong, but he who overcomes himself is mighty.

U svakome je zlu i nečeg dobrog. Slična situacija je bila i možda je i danas s dioničarima ATPL. Izazovi paniku na bilo koji način, i samo kupi vrhnje! Tako da je bolje da paničari odu što prije.

Artificial Intelligence stands no chance against Natural Stupidity.

To što se tebi da gubiti vrijeme copy/paste umjesto da malo ručicama drmaš po nekoj ženskici ocjenjujem tvojim nezadovoljstvom nenalaskom ja se nadam nekoga suprotnog spola.[smiley2]


ovo je čisti , primjer , glupiranja od strane čovjeka , koji je uhvaćen u tome da na ovome forumu iznosi, neprovjerene i netočne informacije.
na isti ste našin kolega , u petak počeli vrijeđati kada ste , ostali bez argumenata , samo ste tada preispitivali moju nacionalnost.
što se tiče moga privatnoga života to ne namjeravam iznositi jer je to privatno, ali nebi bilo ni primjereno jer ovo nije neki chet, vec , poslovni forum di bi se trebalo razmjenjivati mišljenja.

još ste jednom prikazal elementarna neznanja .

lijepi pozdrav


ovo je čisti , primjer , glupiranja od strane čovjeka , koji je uhvaćen u tome da na ovome forumu iznosi, neprovjerene i netočne informacije.

Koje sam ja infromacije iznosio? To su bile neke moje pretpostavke koje bih opet ponovio, da nema danas ovog užasa na tržištu. Skupljajte gaće polijećemo svi, ali na dolje.

ovaj post ne poziva na kupnju/prodaju dionica

New Report

Close