PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Mene zanima, prije nego sto (ako?!) dode taj strateski, kak' ce ici dokapitalizacija.

“Nadzorni odbor dopustio je Upravi da pokrene proces dokapitalizacije. Kako stoje stvari, to je nužno da se preživi ova godina, vrlo malo sredstava će se iskoristiti za potrebe restrukturiranja. Bilo bi dobro skupiti 250,300 milijuna kuna”, kaže jedan član NO-a.

Sada barem znamo zašto je dokapitalizacija potrebna i na što će se taj svježi novac utrošiti.

Gadno su nas uvalili (umalo napisah “se”).
Gdje je sada pravednik klaus da se oglasi. Njemu je očito sve do sada štimalo a jedino se boji privatizacije. ZAŠTO?

Čekam da vidim kakvu rolu će odigrati Vlada s mirovincima.
Svi oni s Upravom i sindikatima uvijek nađu optimalno rješenje za sebe a na štetu ostatka društva i dioničara.

Pošteno je reći da sam izašao prošli tjedan da vidim pošto će mirovinci dokapitalizirati.

Evo što piše u Globusu: “Do kraja godine u tvrtku bi ušao strateški partner, Vlada bi zadržala kontrolni paket od 25 posto plus jedna dionica, a broj radnika u idućih pet godina smanjio bi se za trećinu. U modernizaciju bi se uložilo 500 milijuna kuna i od 2016. ostvarivala bi se godišnja dobit od 300 milijuna

Upravi i sindikatima Petrokemije uvijek je netko drugi bio kriv za milijunske minuse na kraju godine.

Preskup plin koji su morali kupovati od INA-e.

Tržište jer se smanjila potražnja za mineralnim gnojivima.

Čak i samo nebo – jer da nije bilo loših vremenskih uvjeta za proljetnu sjetvu, prodaja bi sigurno bila bolja.

I taman kad se, upravo zbog ovih razloga krajem prošle godine u kutinskoj tvrtki zbrajao minus od 187,2 milijuna kuna, u Petrokemiju je ušla jedna od najuglednijih konzultantskih tvrtki na svijetu.

Financijski stručnjaci AtKearneya brzo su shvatili ono što Petrokemiji nije bilo jasno desetljećima – način poslovanja treba mjenjati iz temelja. I ne krene li se odmah, neće je spasiti nijedan Gazprom ili Borealis.

Jer previše je radnika.

Prestari su.

Izvozni prodajni tim ne zna svoj posao, ne razumiju veleprodaju.

Nema discipline u planiranju investicija.

Projekti se preklapaju.

Remonti su potpuno krivo tempirani.

Javna nabava preskupa.

Troškovi održavanja također.

A sve to samo je manji dio zastarjelih poslovnih modela u Petrokemiji koje je otkrila dubinska analiza AtKearneya. Nova uprava, na čelu sa starim predsjednikom Josipom Jaguštom, temeljem alarmantnih uputa stranog konzultanta krenula je u izradu programa restrukturiranja kompanije.

U zadnjih mjesec dana tako je nastao “Plan 21”, strategija s 21 ključnom točkom za spas Petrokemije.

Tajnu strategiju na stotinjak stranica, koju ima možda desetak ljudi u Petrokemiji, prvi je dobio Globus.

Optimistična su predviđanja da bi se za tri godine, prihvate li se sve predložene promjene, gubitak od oko 200 milijuna kuna na godinu, trebao izokrenuti u više od 300 milijuna kuna dobiti prije oporezivanja.

Vrijedna kutinska tvrtka lider je na domaćem tržištu. Izgradnja neke nove Petrokemije, procjenjuju stručnjaci, stajala bi nevjerojatnih sedam milijardi kuna. Tvrtka okrene tri milijarde kuna na godinu i uspije prodati više od milijun tona mineralnih gnojiva.

Umjesto da bude strateška okosnica hrvatskoj poljoprivredi i možda naš najvažniji izvoznik, Petrokemija je prošlu godinu završila u velikom minusu.”

samo bih nadodao…
Gdje su sad oni što su doslovno “vikali” pustite nas da radimo svoj posao ,mi to znamo…
smiješno zar ne !!!

bjane
To je prije tragikomično.

Evo danas sam završio svoj izlaz, mojih 4000 kom. je u tuđim rukama. Inače ne bih izlazio ali rješavam ostale privatne probleme 🙂

Sretno svima koji ste ostali u Petrici, a možda se i vratim uskoro ako bude viška love [emo_palacg]

A i ti si isto našao gdje češ vrijeme gubiti. Bolje da si otišao na seminar o razmnožavanju jednojajčanih algi, nego na BRA

Ne znam jesi li pročitao što sam napisao ali da ponovim:

Inače ne bih izlazio ali rješavam privatne probleme 🙂

A i ti si isto našao gdje češ vrijeme gubiti. Bolje da si otišao na seminar o razmnožavanju jednojajčanih algi, nego na BRA


Evo što piše u Globusu: "Do kraja godine u tvrtku bi ušao strateški partner, Vlada bi zadržala kontrolni paket od 25 posto plus jedna dionica, a broj radnika u idućih pet godina smanjio bi se za trećinu. U modernizaciju bi se uložilo 500 milijuna kuna i od 2016. ostvarivala bi se godišnja dobit od 300 milijuna

Vrijedna kutinska tvrtka lider je na domaćem tržištu. Izgradnja neke nove Petrokemije, procjenjuju stručnjaci, stajala bi nevjerojatnih sedam milijardi kuna. Tvrtka okrene tri milijarde kuna na godinu i uspije prodati više od milijun tona mineralnih gnojiva.


http://globus.jutarnji.hr/hrvatska/strategija-privatizacije-kutinskog-diva–plan-21-za-spas-petrokemije

ovo je samo potvrda svih prijašnjih pisanja o mogućnosti da firma generira 300 milijuna kuna dobiti…i da je njezina vrijednost velika…tj. da postoji potencijal da ova dionica vrijedi pa i 1000 kn..naravno kada se promjeni način vođenja firmom…oduvijek sam znao da mi jednostavno ne možemo voditi ovo poduzeće i ta do treba preuzeti strateški partner i stranac…

OBJAVA: 18.05.2013 / 10:45
TRŽIŠTE KAPITALA LEVITIRA: DNEVNO SE OBRNE JEDVA 10 MILIJUNA KUNA
Država daje poticaj burzi prodajom 25 posto udjela u čak 507 tvrtki
Impuls na tržištu kapitala može dati samo država privatizacijom preostalog državnog portfelja.

Mladen Pejnović, predsjednik Ureda za upravljanje državnom imovinom, najavio je da će država u roku od dvije godine “počistiti” sve svoje udjele do 25% u 507 tvrtki, a u roku od tri godine privatizirat će se državni udjeli u 86 tvrtki u kojima je država vlasnik više od četvrtine dionica.
http://www.vecernji.hr/biznis/drzava-daje-poticaj-burzi-prodajom-25-posto-udjela-cak-507-tvrtki-clanak-555417

po pisanju globusa za 3 godine firma bi mogla stvarati 300 milijuna kuna…taman se poklapa i sa ovim rokom za privatizaciju….

http://www.mojedionice.com/fund/IzvFundOsn.aspx?sifSim=PTKM-R-A
aj ti meni pokaži ovdi di je ta famozna dobit od 2007
misliš da će se ikad promjeniti !

[b]#Samo mi nemoj pokazivati krivulje!” jer je obolila od celebralne divergencije[/b]

Citizam iz Globusa, od 18-21. stranice…između ostalog…

“…ali predviđanja su sljedeća: mirovinci će nastojati povećati svoj udio sa 15 na 25% dionica, a država se neće uključivati u kupovinu jer za to nema novca. Drugim riječima, udio države uskoro bi se mogao smanjiti i ispod 50,63 posto, koliko sada ima. …..

…Uprava i Nadzorni odbor imaju odriješene ruke da provedu restrukturiranje, pripreme promjene, a onda na jesen krećemo u potragu za velikim strateškim partnerom koji će kupiti dio Petrokemije. Zasad je još rano govoriti o kandidatima, ali očekujemo jednog velikog ruskog igrača koji bi prije ljeta trebao doći u posjet Hrvatskoj. Treba reći i to da će država nastojati zadržati kontrolni paket, dakle 25 posto plus 1 dionicu”, otkriva nam upućeni sugovornik iz Vlade.

Koliko kod se sindikati borili da spriječe privatizaciju, Vlada, Uprava i Nadzorni odbor tvrtke potajno rade upravo na tome. Pripremaju teren za privatizaciju tvrtke, a polazišna točka je upravo “Plan 21″.”

Andrija Rudić, SDP, HNS, HDRS, DSU 49,43%
http://www.izbori.hr/2013Lokalni/rezult/rezultati.html

Evo što je N.B. napisao na blogu. “Mislim da bi svim sadašnjim i potencijalnim ulagačima u PTKM bilo zanimljivo vidjeti tko nam se pojavio na mjestu 164 , mislim da bi za ulagača takve veličine bilo glupo pretpostaviti da je ovdje zbog tog broja dionica. Znači, vjerujem da je to tek početak građenja poziicje ili stjecanje statusa dioničara kako bi se moglo sudjelovati u dokapitalizaciji ako u prvom krugu bude samo za postojeće dioničare.

Slučajno baš danas, upozorili su me (hvala D.!) da je i jedan od najvećih svjetskih ulagača (4.370 milijardi kuna!) ušao unutra: http://www.nbim.no/, što možete lako ustanoviti ako poprčkate malo po gornjem linku.” 😉 🙂

Još malo o nafti i plinu….
http://www.seebiz.eu/nafta-i-plin-u-nizu-propustenih-hrvatskih-prilika/ar-64315/

marcello

http://zse.hr/userdocsimages/novosti/MniAyd4W0dc9ctBbHepdFg==.pdf

?? Kakvi su komentari?

Moje pisanje na forumu je samo iznošenje mojeg mišljenja i nije nagovor na nikakvo djelovanje na tržištu kapitala! .I.

New Report

Close