PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

minimaxi, 05.09.2012. u 15:03
koja crna inflacija??
ako je SR Hrvatska bila dužna 3,5mlrd $ …

Čovjek ti govori da uračunaš inflaciju od 1990 do danas tj. da bi taj dug u današnjem omjeru iznosio 10-15 mld $, daj se malo smiri s tim glupim filozofijama da je sve bilo ”naše” od seljaka, radnika i ”poštene inteligencije” …

Ti ili si bio sin nekog moćnika iz CK ili tad još nisi bio ni rođen pa se ne sjećaš vožnja par/ne par, bonova i točkica za trgovine, nedostatka kave, ulja, deterdženta i ostalih elementarnih potrepština i da ne nabrajam dalje.

Malo se preispitaj o toj filozofiji koju danas zazivaš, većinu stvari ljudi su radili na radnim akcijama i besplatnim radom, npr. autocesta ”Bratstva i jedinstva”, mnoge tvornice i sl. Misliš da je u redu ljude tjerati da rade za 0 kn? A pljuckate po Mrsićevom modelu gdje se praksa stječe za 1600 kn u humanim uvjetima (ne fizičkim radom na izgradnji ceste npr.) … previše licemjerja u tvojim postovima prijatelju.

Ne kažem ja da je danas krasno i bajno, dapače, jedan je od najtežih trenutaka u kojima smo se našli, ali izlaz treba tražiti drugačijim rješenjima a ne tom trulom filozofijom koja nas je i dovela do ratova i ostalog …

I tko si ti da si daješ za pravo tako razgovarati o MOJOJ imovini i imovini ostalih dioničara? I mi smo kroz razna davanja i u bivšem ali i u sadašnjem sistemu financirali izgradnju ove firme a poslje i vašu nesposobnost da s njom upravljate kako treba. Otkud ti pravo da moju teško stečenu imovinu koju sam uložio u ovu dionicu omalovažavaš i prisvajaš!? To je kruh moga djeteta, njegova budućnost ako već hoćeš na taj način razgovarati!

Da je mogla Petrokemija bi pozitivno poslovala sa raznim vodstvima koja je imala, ali pod državnom kapom kod nas to NEIDE! I ako treba otpustiti određen dio radnika da bi ostatak ostao raditi i vjerovatno i više zaraditi nego sad, onda to treba napraviti bez ikakve rasprave, jer u suprotnom ćete se SVI dovesti na ulicu, i to vrlo brzo … a odobrenje za vaše ”spašavanje” iz državnog proračuna (NAŠIH novaca) ja ne dajem!

A i ti si isto našao gdje češ vrijeme gubiti. Bolje da si otišao na seminar o razmnožavanju jednojajčanih algi, nego na BRA

@minimaxi, potpisujem.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."



@minimaxi
, potpisujem.

Također.




@minimaxi
, potpisujem.

Također.
[/quote]
Me too!

Ma daj…lipo si objasnia na adpl…i tebi nije bilo ok na 60 ni na 120,200…pa si uzea tek na 300…

U jutarnjem listu David Wootton gradonačelnik Citya poručuje slijedeće:
"Drugi je sektor energetika. Hrvatska uvozi 60 posto struje, a to može biti skupo. Energija vam treba i za razvoj industrije. Stoga bi trebalo povećati kapacitete za proizvodnju energije, bilo da je riječ o solarnoj energiji, vjetru, vodi, plinu ili ugljenu. Mi s time imamo iskustva i naše će tvrtke za to biti zainteresirane."

Ima li netko u Kutini i Ministarstvu gospodarstva toliko pri sebi da bar shvati što i ovaj gospodin govori.
Dajte se konačno pokrenite i napravite kogeneraciju u Kutini. Još jednom, struju trebamo jer je masovno uvozimo. Kogeneracija osigurava istu tu struju i još neke druge benefite. Petrokemija je veliki pogon i može vraćati tu investiciju, a ne kao recimo sjajna investicija u dvoranu u Splitu. Na projektu može raditi hrpa domaćih firmi i naših radnika.Krenite raditi ili nestanite iz Kutine.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

dakle, svi oni od jučer drukeri kupovali Petricu i po 213…lijepo, lijepo….
danas su stigli dobri podaci iz SAD vezano za tržište rada….i ISM….Draghi je objavio svoj plan….cijena US obveniza pada, od Italije i Španjolske raste, a čak je i EUR/CHF porastao na 1.2050….ali to sve ne mora biti dobro ako u Kutini sjedi upitan kadar….dakle najbolje to na bubanj….
http://img221.imageshack.us/img221/6687/podaci.png

i skoro zaboravih..jučer nam je Fitch poboljšao izglede u svojoj ocijeni….


dakle, svi oni od jučer drukeri kupovali Petricu i po 213…lijepo, lijepo….
danas su stigli dobri podaci iz SAD vezano za tržište rada….i ISM….Draghi je objavio svoj plan….cijena US obveniza pada, od Italije i Španjolske raste, a čak je i EUR/CHF porastao na 1.2050….ali to sve ne mora biti dobro ako u Kutini sjedi upitan kadar….dakle najbolje to na bubanj….
http://img221.imageshack.us/img221/6687/podaci.png

i skoro zaboravih..jučer nam je Fitch poboljšao izglede u svojoj ocijeni….


Ja sam je prodavao i izasao sa manjim minusom, pitam se kako cete vi reagirati kad dode do vaseg kupovnog prosjeka i pocme panika i rasprodaja. Ne ocekujem dobro izvjesce ni privatizaciju uskoro, cjena ce nastaviti kliziti pa se vidimo opet na 170 !!!

http://www.2shared.com/photo/_ppdjI-H/ptkm_log.html

He who overcomes others is strong, but he who overcomes himself is mighty.



dakle, svi oni od jučer drukeri kupovali Petricu i po 213…lijepo, lijepo….
danas su stigli dobri podaci iz SAD vezano za tržište rada….i ISM….Draghi je objavio svoj plan….cijena US obveniza pada, od Italije i Španjolske raste, a čak je i EUR/CHF porastao na 1.2050….ali to sve ne mora biti dobro ako u Kutini sjedi upitan kadar….dakle najbolje to na bubanj….
http://img221.imageshack.us/img221/6687/podaci.png

i skoro zaboravih..jučer nam je Fitch poboljšao izglede u svojoj ocijeni….


Ja sam je prodavao i izasao sa manjim minusom, pitam se kako cete vi reagirati kad dode do vaseg kupovnog prosjeka i pocme panika i rasprodaja. Ne ocekujem dobro izvjesce ni privatizaciju uskoro, cjena ce nastaviti kliziti pa se vidimo opet na 170 !!!
[/quote]

Mislim da je 170 previsoka cijena s obzirom na aktualno i buduće poslovanje. Utoliko je odluka prodati ili ne na cca 220 prilično jednostavna.

No, što se tiče privatizacije, ne razumijem što se to toliko promijenilo nabolje da PTKM više nije potrebno privatizirati. Poslovni rezultati su loši s tendencijom da budu još gori, vanjski dug države raste, a bit će superiška ako nam ovogodišnji deficit proračuna bude samo 10 milijardi kuna.

Jasno, nitko tko se do sada kladio na razboritost hrvatskih Vlada nije dobio okladu, no u tome i jest čar.

U svakom slučaju, osim današnje potencijalno zanimljive emisije Nulta točka na HRT-u 1, mislim da nije loše pričekati do listopada, kada bi javnosti trebale biti poznate prve projekcije proračuna za 2012. godinu.

Inače, relativno nezapaženo, u sjeni odluke o davanju jamstva Turcima za Dioki, prošao je prijedlog smjernica ekonomske i fiskalne politike za razdoblje 2013.-15., gdje se spominjala i privatizacija državnih firmi, istinabog, ne poimence.

I čisto informacija koja se može smatrati drukom, iako je pitijska:

Ovoga sam petka doslovno presreo ministra poljoprivrede Jakovinu, te ga direktno upitao kada ide prvi krug prodaje Petrokemije. Njegova reakcija može se usporediti s onom ribe koju izvadite iz mora. Otvaranje usta u nizu. Smuvao se i gotovo pobjegao.

Pa si mislim, da se kutinski div ne namjerava prodati, valjda bi mi odbrusio nešto u tom stilu. Ili bi barem rekao da to nije u njegovu resoru. No, ovakva reakcija, hvatanje zraka, meni osobno učinila se dovoljno upečatljivom da je podijelim s forumašima.




dakle, svi oni od jučer drukeri kupovali Petricu i po 213…lijepo, lijepo….
danas su stigli dobri podaci iz SAD vezano za tržište rada….i ISM….Draghi je objavio svoj plan….cijena US obveniza pada, od Italije i Španjolske raste, a čak je i EUR/CHF porastao na 1.2050….ali to sve ne mora biti dobro ako u Kutini sjedi upitan kadar….dakle najbolje to na bubanj….
http://img221.imageshack.us/img221/6687/podaci.png

i skoro zaboravih..jučer nam je Fitch poboljšao izglede u svojoj ocijeni….


Ja sam je prodavao i izasao sa manjim minusom, pitam se kako cete vi reagirati kad dode do vaseg kupovnog prosjeka i pocme panika i rasprodaja. Ne ocekujem dobro izvjesce ni privatizaciju uskoro, cjena ce nastaviti kliziti pa se vidimo opet na 170 !!!
[/quote]

Mislim da je 170 previsoka cijena s obzirom na aktualno i buduće poslovanje. Utoliko je odluka prodati ili ne na cca 220 prilično jednostavna.

No, što se tiče privatizacije, ne razumijem što se to toliko promijenilo nabolje da PTKM više nije potrebno privatizirati. Poslovni rezultati su loši s tendencijom da budu još gori, vanjski dug države raste, a bit će superiška ako nam ovogodišnji deficit proračuna bude samo 10 milijardi kuna.

Jasno, nitko tko se do sada kladio na razboritost hrvatskih Vlada nije dobio okladu, no u tome i jest čar.

U svakom slučaju, osim današnje potencijalno zanimljive emisije Nulta točka na HRT-u 1, mislim da nije loše pričekati do listopada, kada bi javnosti trebale biti poznate prve projekcije proračuna za 2012. godinu.

Inače, relativno nezapaženo, u sjeni odluke o davanju jamstva Turcima za Dioki, prošao je prijedlog smjernica ekonomske i fiskalne politike za razdoblje 2013.-15., gdje se spominjala i privatizacija državnih firmi, istinabog, ne poimence.

I čisto informacija koja se može smatrati drukom, iako je pitijska:

Ovoga sam petka doslovno presreo ministra poljoprivrede Jakovinu, te ga direktno upitao kada ide prvi krug prodaje Petrokemije. Njegova reakcija može se usporediti s onom ribe koju izvadite iz mora. Otvaranje usta u nizu. Smuvao se i gotovo pobjegao.

Pa si mislim, da se kutinski div ne namjerava prodati, valjda bi mi odbrusio nešto u tom stilu. Ili bi barem rekao da to nije u njegovu resoru. No, ovakva reakcija, hvatanje zraka, meni osobno učinila se dovoljno upečatljivom da je podijelim s forumašima.
[/quote]

E ovo se zove aktivni dioničar, zaskakati ministre, to je već jedan viši nivo.
Kakva FI i TA.
Nekoliko kvalitetno odrađenih sačekuša i da vidiš kako portfelj raste
[thumbsup]


@lebowski
, bez zlih primisli, ali ova ideja me stvarno nasmijala.
Da li funcionira vidjeti ćemo uskoro.
Nadam se da si točno isčitao reakciju.





dakle, svi oni od jučer drukeri kupovali Petricu i po 213…lijepo, lijepo….
danas su stigli dobri podaci iz SAD vezano za tržište rada….i ISM….Draghi je objavio svoj plan….cijena US obveniza pada, od Italije i Španjolske raste, a čak je i EUR/CHF porastao na 1.2050….ali to sve ne mora biti dobro ako u Kutini sjedi upitan kadar….dakle najbolje to na bubanj….
http://img221.imageshack.us/img221/6687/podaci.png

i skoro zaboravih..jučer nam je Fitch poboljšao izglede u svojoj ocijeni….


Ja sam je prodavao i izasao sa manjim minusom, pitam se kako cete vi reagirati kad dode do vaseg kupovnog prosjeka i pocme panika i rasprodaja. Ne ocekujem dobro izvjesce ni privatizaciju uskoro, cjena ce nastaviti kliziti pa se vidimo opet na 170 !!!
[/quote]

Mislim da je 170 previsoka cijena s obzirom na aktualno i buduće poslovanje. Utoliko je odluka prodati ili ne na cca 220 prilično jednostavna.

No, što se tiče privatizacije, ne razumijem što se to toliko promijenilo nabolje da PTKM više nije potrebno privatizirati. Poslovni rezultati su loši s tendencijom da budu još gori, vanjski dug države raste, a bit će superiška ako nam ovogodišnji deficit proračuna bude samo 10 milijardi kuna.

Jasno, nitko tko se do sada kladio na razboritost hrvatskih Vlada nije dobio okladu, no u tome i jest čar.

U svakom slučaju, osim današnje potencijalno zanimljive emisije Nulta točka na HRT-u 1, mislim da nije loše pričekati do listopada, kada bi javnosti trebale biti poznate prve projekcije proračuna za 2012. godinu.

Inače, relativno nezapaženo, u sjeni odluke o davanju jamstva Turcima za Dioki, prošao je prijedlog smjernica ekonomske i fiskalne politike za razdoblje 2013.-15., gdje se spominjala i privatizacija državnih firmi, istinabog, ne poimence.

I čisto informacija koja se može smatrati drukom, iako je pitijska:

Ovoga sam petka doslovno presreo ministra poljoprivrede Jakovinu, te ga direktno upitao kada ide prvi krug prodaje Petrokemije. Njegova reakcija može se usporediti s onom ribe koju izvadite iz mora. Otvaranje usta u nizu. Smuvao se i gotovo pobjegao.

Pa si mislim, da se kutinski div ne namjerava prodati, valjda bi mi odbrusio nešto u tom stilu. Ili bi barem rekao da to nije u njegovu resoru. No, ovakva reakcija, hvatanje zraka, meni osobno učinila se dovoljno upečatljivom da je podijelim s forumašima.
[/quote]

E ovo se zove aktivni dioničar, zaskakati ministre, to je već jedan viši nivo.
Kakva FI i TA.
Nekoliko kvalitetno odrađenih sačekuša i da vidiš kako portfelj raste
[thumbsup]


@lebowski
, bez zlih primisli, ali ova ideja me stvarno nasmijala.
Da li funcionira vidjeti ćemo uskoro.
Nadam se da si točno isčitao reakciju.
[/quote]

Ja mislim da je Jakovina čuo samo za DINA PETROKEMIJU [cool]

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table



@lebowski
, bez zlih primisli, ali ova ideja me stvarno nasmijala.
Da li funcionira vidjeti ćemo uskoro.
Nadam se da si točno isčitao reakciju.

Bloggger njeguje aktivistički, a ja gerila pristup. 😀

Kao vlasnik dionica PTKM, dovoljno sam objektivan da mogu shvatiti da iznimno subjektivno tumačim Jakovinino hvatanje zraka. Ali ako ništa drugo, čovjek je reagirao iskreno. Novi je u politici pa se još uvijek ne snalazi najbolje.

Ne znam je li itko pratio Bolkovića na 2u9, gost je bio Radimir Čačić, bilo je razgovora o Petrokemiji. S obzirom na ostale političare, Čačić je ipak relativno dobro upućen u poslovanje i probleme, i svjestan je da je bez ulaganja pitanje trenutka kada ćemo otići u stečaj. Napominje kako je trenutno situacija okej i da PTKM posluje pozitivno (znam, čudno zvuči, ali valjda čovjek ima bolje informacije od mene).

Valja napomenuti i kako je gledatelj koji je Čačiću postavio pitanje o PTKM ujedno spomenuo i da PTKM plaća najskuplji plin u Hrvatskoj iako ga najviše troši, na što je Čačić odgovorio da će uskoro doći do tržišnih cijena plina u svim segmentima. To je dosta važna izjava, nadajmo se da će se ostvariti.

Što se tiče privatizacije, kaže da su Rusi potegnuli tu temu, a ne on. Je li to sad spin ili ne, pitanje je. Ponovio je da su za PTKM zainteresirani Rusi, Talijani, EBRD i Norvežani, jer su svi oni svjesni potencijala. Nedavno je bio u Turskoj pa je kazao da PTKM tamo može prodati puno više nego sada, a oni koji su bili na skupštini znaju koliko PTKM prodaje u Tursku.

On se zalaže za ulaganja u povećanje kapaciteta i ispunjavanje ekoloških normi. Postoji tri načina da se to ulaganje izvrši:

1) privatizacija, odnosno strateški partner
2) dokapitalizacija putem mirovinskih fondova
3) kombinacija

Kako je predsjednik NO-a iz Erste investa, a i revizor je promijenjen na inicijativu mirovinaca, opcija dva mi se čini najizglednijom.

E sad, ono što je najteže u ovome trenutku jest odrediti hoće li i kako eventualna kapitalizacija utjecati na cijenu dionice.

Krenimo depresivno…

– PTKM ima velike gubitke iz prethodnih razdoblja, pa je moguće smanjenje temeljnog kapitala. Pošto se u taj dio ne kužim previše, ne znam je li za tu odluku potrebno 75% na skupštini. Ako jest, drugovi, morat ćemo da se organizujemo, a mislim da će nam kao komesar rado pripomoći bloggger koji je unutra do balčaka.

… Prema boljemu…

– Ukoliko mirovinci dokapitaliziraju po nominali (koja je najčešće spominjana kao nekakvo sidro u novinarskim člancima onomad kad se pričalo o privatizaciji PTKM), to može biti i negativna i pozitivna vijest. Bit će negativna ako će vlasnici i dalje zatvarati oči pred problemima u poslovanju,, a pozitivna ako se to izmijeni.

KPMG je, čini mi se, trenutno najbolja konzultantska kuća u Hrvata, koja je, među ostalim, zadužena i za nastavak Pevecova poslovanja. Dakle, mislim da oni u PTKM nisu samo zaduženi za reviziju, već i za snimku postojećeg stanja, kao i prijedloge kako bolje poslovati.

… Pa optimističan scenarij (i prilično realan)…

To je svakako mogućnost zajedničkog djelovanja strateškog partnera i mirovinskih fondova na način da država zadrži kontrolni paket od 25%, a ostatak proda putem međunarodnog javnog natječaja. To bi impliciralo i javnu ponudu, ali ono što je najvažnije, i što je neminovno, s mirovinskih fondova bi skinulo teret operativnog upravljanja.

E sad, za sve protivnike prodaje državnog udjela – ako se PTKM dokapitalizira, sumnjam da će u tomu direktno sudjelovati država, a u tom slučaju država pada ispod 50%, što omogućuje da mirovinci postanu "pravi" vlasnici. Njima je pak u interesu oplemenjivanje vrijednosti dionica.

Edit: Čak bih se kladio da država prema EU zakonima ne smije sudjelovati u dokapitalizaciji.

Sve u svemu, gledatelj koji postavio pitanje zadovoljan je znanjem i odgovorima Radimira Čačića, pogotov u dijelu gdje se spominje tržišno određivanje cijene plina, te neminovnost ulaganja nasprama stečaju. Odluka u biti uopće nije teška za prelomiti.

Još jedna stvar koja mi je zapela za uho…

Čačić je kazao da PTKM troši 18% ukupno uvezenog plina u Hrvatsku. To je potpuno novi podatak, a on ga je rekao pretpostavljam upravo zbog toga što je gledatelj kazao da je PTKM najstabilniji, najveći i anticiklički potrošač.

Dakle, PTKM plaća 100% utrošenog plina po cijeni uvezenog (tako se, među ostalim, formira cijena plina, hvala Sanaderu), a troši tek 18%. Preostalih 82% troši domaći plin, čija je proizvodnja jeftinija.

New Report

Close