PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Može li netko argumentirati zašto je ova dionica toliko precjenjena,to su zlovenski fondovi poćeli pumpati prije par godina.isto se dogodilo s LKRI,zlovenci izašli i papire uvalili našim špekulantima,u obje priće država je glavni dioničar,zašto vam je to atraktivno a jedan Franck ili Adris nisu?

obožavam strvine-posebno ovce



Kad će Petrokemija u stečaj???

Nikad.
[/quote]
Argumenti???

obožavam strvine-posebno ovce


Joj kolega kakav vam je to odgovor, nijednog argumenta. Zar vi ne vidite da gomilaju gubitke??
ROE negativan, plin poskupljuje, kupci u banani, Akrokor ne plaća……

Nije dobro nije [bye]


Ne znam zašto se ne slažete – ali meni ovi gubici djeluju sasvim "izdržljivo".
Inače, zar je netko ozbiljan i očekivao pozitivan rezultat ove godine??
Ovi rezultati su očekivani, a ono što je važno: izdržljivi. PTKM nema problema sa solventnošću i ne očekujem da će ih imati prije nego li se poslovanje stabilizira i više ih ne bude niti trebala imati.

Kupci trenutno jesu u banani (ne samo Agrokor, nego jednako tako i mali kupci, poljoprivredni sektor je trenutno u jednoj od najgorih situacija od svih grana gospodarstva u RH) ali to je vrlo vrlo privremena stvar. Po meni je pričanje o bilo kakvim problemima solventnosti Petrokemija unatoč svemu pretjerana. A dugoročno gledano ovo sve što se u zadnje vrijeme ovdje piše je sve irelevatno. Bitno je da ne bankrotira u ovom nezgodnom vremenu – a ja sam uvjeren da neće. Dalje će biti odlično!

Petrokemiji je trenutno glavni problem slično kao i ostalim državnim firmama upravo taj državni utjecaj (uplitanje u cjenovnu politiku i sl.). Inače što se tiče poslovanja oni bi uvijek mogli podizanjem cijene prebroditi svaki udar na strani inputa. Koliki god da je pad prodaje porastom cijene, marže se mogu vratiti u pozitivu – samo da je slobodnog formiranja cijena.

Petrokemija po meni, bolje da posuje sa manjim obujmom prodaje, ali pozitivno, nego li ovako sa većim pa negativno. No to je koliko vidim nažalost stvar politike još uvijek…

Ali kako je ovo strateški prevažana grana, mislim da u duhu nove klime koja se rađa u Lijepoj našoj, neće biti prihvatljivo državnim upletanjem remetiti rad ovog poduzeća a što može biti po njega opasno.

Država će morati dopustiti Petrokemiji da se ponaša tržišno, a u tom slučaju, koliko god seljaci bili nezadovljni… koliko god im objektivno bilo teško… Petrokemija će poslovati uspješno – sa malo manjim ili malo većim objujmom kroz kratkoročno razdoblje. Dugoročno, svi koji nešto znaju o domaćoj (i regionalnoj) poljoprivredi, znaju da potrošnja gnojiva mora bitno rast – a time je za očekivati da će dobar dio toga rasta nositi upravo Petrokemija tj. dugoročno slijedi porast količinskih plasmana, porast prihoda u svakom slučaju (cijene će sigurno rasti, o tome nema dvojbe) a sve će to biti moguće uz kakvu takvu profitabilnost.

Bitno veći prihodi (dugoročno) uz kakvu takvu profitabilnost = ova dionica je na ovim razinama (dugoročno gledano) podcijenjena. Neki se boje bankrota. E tima ja ne mogu ništa – njih će vrijeme razuvjeriti.

kad plin dođe na realne (tržišne) cijene odoše traktori u Mađarsku po umjetno gnojivo. I Slovenci su imali tvornicu gnojiva pa ….., a privatizirani poljoprivredni giganti u RH najviše vole zaradu.

Kolega Lynks, nemamo mi izgleda niti jedne strateške grane, jer ako smo rasprodali energetiku, financije i telekomunikacije, ne vidim kako bi mala Ptkm firma bila od strateške važnosti.

Jedino još imamo Podravku a i to ćemo vjerovatno prodati za siću, nekom Kutleraju

Gomilanje gubitaka mi baš ne ulijeva povjerenje u opstanak, a privatizacija se čeka od stoljeća sedmog naovamo [huh]

http://www.kucilooro.webs.com/

ma ovdje se vode perfridne igre gdje mirovinci posto poto pa cak i u suradnji sa upravom petrokemije ruse cinu da bi dosli do 25pct petrice a sto se tice madjara ako se bavis poljuprivredom gnoji zemnju sa njihovim gnojem pa ces vidjeti prinose na jesen


Kolega Lynks, nemamo mi izgleda niti jedne strateške grane, jer ako smo rasprodali energetiku, financije i telekomunikacije, ne vidim kako bi mala Ptkm firma bila od strateške važnosti.

ništa od ovoga se ne jede – a bez gnojiva: nema hrane! 😀

Jedino još imamo Podravku a i to ćemo vjerovatno prodati za siću, nekom Kutleraju

Podravka niti po čemu nije "strateška" (nema nikakvu monopolnu ulogu, i djeluje na poptuno otvorenom tržištu krajnjih proizvoda a ne kao izvor vrlo važnog/osjetljivog inputa za široku bazu daljnih gospodarski aktivnosti) ali kao niti PTKM, ne smije biti državna. I jedna i druga se moraju privatizirati čim prije. U slučaju Podravke navijam za domaćeg kupca. U slučaju Petrokemije bih iznimno čak prihvatio i neke strane kupce. Na dobrobit svih nas.


Gomilanje gubitaka mi baš ne ulijeva povjerenje u opstanak, a privatizacija se čeka od stoljeća sedmog naovamo [huh]

Naravno. To se nikome ne može sviđati. I to je kriva naša Država, i to me smeta. Ali bitno je ono što ja kažem "da je izdržljivo". Znam da neće bankrotirati. Ali naravno da bih bio neuspredivo puno sretniji da gubitka nema. No to je sad možda bilo i nemoguće, bila je samo stvar koliko velik gubitak. Mogao je biti malo manji, to istina.

PTKM bi mogla funkcionirati čak i bez strateškog partnera (ali to bi bilo loše po naše poljoprivrednike – skuplja cijena, ali u početku sa carinama a kasnije bez carina ne skuplja nego u Mađarskoj za istovrsno gnojivo!), a kada bi kupac bio strateški parner sa jeftinim plinom – tada bi se moglo i uz jeftinije gnojivo imati i profitabilniju firmu… to bi se više isplatilo domaćim investitorima (mirovinci, mali dioničari koji ostanu mali dioničar/ne prihvate ponudu) i potencijalno poljoprivrednicima, zbog toga je PTKM jedina firma u RH u kojoj mi strani kupac teoretski može imati prednost pred domaćim.



Kad će Petrokemija u stečaj???

Nikad.
[/quote]

To su govorili i za DKVS, pa….
Treba lijepo sačekati stečaj pa kad bude PTKM po 10-15 kn fino se nakrcati [thumbsup]

moje pisanje nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica, nego osobni stav i razmišljanje




Kad će Petrokemija u stečaj???

Nikad.
[/quote]

To su govorili i za DKVS, pa….
Treba lijepo sačekati stečaj pa kad bude PTKM po 10-15 kn fino se nakrcati [thumbsup]
[/quote]

Pisao sam o ovome već,

stečaj je samo teorijska mogućnost a o tome je napisano na 1000 postova i navedeno je 1000 razloga zato je stečaj skoro pa nemogući ishod . jer su gubitci i prije ovoga sanirani dokapitalizacijama odnsono pretvaranjem duga u vlasnički udio od strane države pa je danas nominala 270 kn a prije 10- tak godina bila je i po nekoliko puta veća.

Jedina realna opasnost za dionice ptkm-r-a imaju komercijalni zapisi petrokemije i nemogućnost ispunjavanja obveza izdavatelja u zadanom roku, tu je zakon jasan a da li se poštuje ili ne u praksi je pokazao primjer hg spota.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.


Petrokemija po meni, bolje da posuje sa manjim obujmom prodaje, ali pozitivno, nego li ovako sa većim pa negativno. No to je koliko vidim nažalost stvar politike još uvijek…

Petrokemija skoro da nemože poslovati pozitivno na niskim obujmima proizvodnje jer su fiksni troškovi enormni a isti se mogu pokriti samo pri visokim obujmima proizvodnje bliskim max kapacitetima od 1,35 milijuna tona.

Za one koji žele znati nešto više o povjesti dionice, tvrtke i svega što je bilo neka pogledaju jedan od starijih dokumenta.
http://www.aztn.hr/slike/PETROKEMIJA.pdf

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.



Kolega Lynks, nemamo mi izgleda niti jedne strateške grane, jer ako smo rasprodali energetiku, financije i telekomunikacije, ne vidim kako bi mala Ptkm firma bila od strateške važnosti.

ništa od ovoga se ne jede – a bez gnojiva: nema hrane! 😀

Jedino još imamo Podravku a i to ćemo vjerovatno prodati za siću, nekom Kutleraju

Podravka niti po čemu nije "strateška" (nema nikakvu monopolnu ulogu, i djeluje na poptuno otvorenom tržištu krajnjih proizvoda a ne kao izvor vrlo važnog/osjetljivog inputa za široku bazu daljnih gospodarski aktivnosti) ali kao niti PTKM, ne smije biti državna. I jedna i druga se moraju privatizirati čim prije. U slučaju Podravke navijam za domaćeg kupca. U slučaju Petrokemije bih iznimno čak prihvatio i neke strane kupce. Na dobrobit svih nas.


Gomilanje gubitaka mi baš ne ulijeva povjerenje u opstanak, a privatizacija se čeka od stoljeća sedmog naovamo [huh]

Naravno. To se nikome ne može sviđati. I to je kriva naša Država, i to me smeta. Ali bitno je ono što ja kažem "da je izdržljivo". Znam da neće bankrotirati. Ali naravno da bih bio neuspredivo puno sretniji da gubitka nema. No to je sad možda bilo i nemoguće, bila je samo stvar koliko velik gubitak. Mogao je biti malo manji, to istina.

PTKM bi mogla funkcionirati čak i bez strateškog partnera (ali to bi bilo loše po naše poljoprivrednike – skuplja cijena, ali u početku sa carinama a kasnije bez carina ne skuplja nego u Mađarskoj za istovrsno gnojivo!), a kada bi kupac bio strateški parner sa jeftinim plinom – tada bi se moglo i uz jeftinije gnojivo imati i profitabilniju firmu… to bi se više isplatilo domaćim investitorima (mirovinci, mali dioničari koji ostanu mali dioničar/ne prihvate ponudu) i potencijalno poljoprivrednicima, zbog toga je PTKM jedina firma u RH u kojoj mi strani kupac teoretski može imati prednost pred domaćim.
[/quote]

Ma daj, da dođe strani kupac u Petrokemiju digao bi cijene i poljoprivrednici bi bankrotirali i za Friščića ne bi glasovao nitko osim Marijane Petir i punice……..

Možda da pakiraju plin u boce i prodaju po duploj cijeni, izbjegli bi gubitke …………smanjili bi fiksne troškove i radili s dobiti [rolleyes]
Tako i tako Ina tvrdi da im plinski biznis nije isplativ [wink]

http://www.kucilooro.webs.com/


Petrokemija skoro da nemože poslovati pozitivno na niskim obujmima proizvodnje jer su fiksni troškovi enormni a isti se mogu pokriti samo pri visokim obujmima proizvodnje bliskim max kapacitetima od 1,35 milijuna tona.


Zar ovdje nije ključna riječ skoro?
To je točno tako pri ovakvim cijenama. Međutim kada bi se cijene nešto jače korigirale prema gore, uz adekvatnu stopu carine, domaći poljoprivrednici bi i dalje većinu (naravno nešto smanjenje) potrošnje uzimali iz Petrokemijne proizvodnje pa bi time rast cijene relativno bio jači nego li je pad količinske prodaje i time bi se moglo ostvariti pozitivno poslovanje…
A ključno je to da bi pad prodaje bio ograničenog vijeka trajanja, jer bi već sljedeće godine "morali" naći način kako se prilagoditi cijenama i trošiti više (stara razina).

Mislim da je cjenovna politika ovdje ipak vrlo važna i jedan od glavnih problema što je pod utjecajem države. Kada bi Petrokemiji jedini plafon cijeni bili proračuni kako bi to utjecalo na pad prodaje i koliko bi isplativo bilo uvoziti sve skupa sa carinom i troškovima prijevoza tada bi bili malo fleksibilniji u tome i lakše bi se poslovalo pozitivno.

Velika je razlika kada je gornja granica cijene ograničena i nekim drugim "ne tržišnim" faktorima.

New Report

Close