OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Koji je trenutak kad se radi presjek prosječnih cijena na burzi u zadnja 3 mjeseca? Jeli to datum predaje obvezujućeg ponude ili nešto drugo?

Datum objave obvezujuće ponude, je krajnji datum za izračun tromjesečnog prosjeka.

Ako dobro računam, evo kako se došlo do fer vrijednosti od 7,31 kn. Na dan 30.6.2017 EBIDTA je bila 105.597000,00 kn (1.7.2016-30.6.2017), broj dionica 63.556.808.
C=(5x EBIDTA)/broj dionica= 5×105.597.000/63.556.808=8.307 kn.
Čisto sumnjam da će prodaja ići ispod 7x EBIDTA, a i da ide po ovoj formuli to je početna cijena od minimalno 11,36 kn.


Ako dobro računam, evo kako se došlo do fer vrijednosti od 7,31 kn. Na dan 30.6.2017 EBIDTA je bila 105.597000,00 kn (1.7.2016-30.6.2017), broj dionica 63.556.808.
C=(5x EBIDTA)/broj dionica= 5×105.597.000/63.556.808=8.307 kn.
Čisto sumnjam da će prodaja ići ispod 7x EBIDTA, a i da ide po ovoj formuli to je početna cijena od minimalno 11,36 kn.

Nadodajte još premiju prilikom preuzimanja koja bi ovdje trebala biti znatna.


Ako dobro računam, evo kako se došlo do fer vrijednosti od 7,31 kn. Na dan 30.6.2017 EBIDTA je bila 105.597000,00 kn (1.7.2016-30.6.2017), broj dionica 63.556.808.
C=(5x EBIDTA)/broj dionica= 5×105.597.000/63.556.808=8.307 kn.
Čisto sumnjam da će prodaja ići ispod 7x EBIDTA, a i da ide po ovoj formuli to je početna cijena od minimalno 11,36 kn.

nemoj se ljutiti kolega al ovaj račun je malo naivan i prejednostavan, da ne kažem i pogrešan jer 8,3 nije isto kao i 7,3.

ebitdu ove godine trenutno nitko osim insajdera ne zna sve do objave izviješća, po meni sudeći po trendu prošlih godina trebala bi biti oko 120 milj kn, iako je prošle godine u q4 bila neobično veća nego proteklih godina pa možda i ove iznenadi.

nemožete samo uzeti ebitdu pomnožiti sa 5 , 6 i li 7 i reći evo broja, gdje su dugovi firme i ostali faktori?

nitko sretniji od mene da zainteresirani ponude 20 kn po dionici, no to se ne čini realno. s obzirom na ponašanje na burzi zadnjih par tjedan dana, a posebno u petak kada je nakon fantastičnih vijesti cijena ostala ispod 9 kn rekao bi da će se prosječna cijena u sljedećih dva mjeseca biti zadržavana oko razine 9 do 10 kn , kako prosječna cijena u zadnja 3 mjeseca prije obvezujuće ponude nebi pokvarila plan preuzimanja, po meni od strane A1 jer sve upućuje na njihov deal sa Htom i ZBom ovde. Dakle da zavrsim, prodaja bi mogla ići po nekih 10ak kn u najgorem slučaju za nas gdje su i Ht i ZABA dobili svoje novce a zaradili su na kamatama, do 13ak kuna umješa li se u ovo neko sa strane pa im pomrsi račune i nabije cijenu.

Nakon uvođenja novela po MSFI 16, financijski dug je veći, kao i Ebitda koja za prošlu godinu po mojoj procjeni neće biti ispod 150 milijuna kuna. To bi bila i neka normalizirana Ebitda.

Cijena će po mojem sudu biti u rangu maksimalno do 220 milijuna eura s uključenim dugom.. Odnsono umanjeno za neto dug oko 150 milijuna eura sto daje do 16 kuna po dionici. Ako A1 da sam ponudu očekujem cijenu od cca 12 kuna po dionici, a ako bude vise ozbiljnih konkurenata ja očekujem konačnu cijenu od oko 15-16 kuna po dionici.

Može li mi netko pojasniti što u najgorem scenariju ako ne bude ni jedne ponude?
Trebaju li Ht i zaba prihvatiti bilo koju ponudu, pa cak i neku tipa 4 do 5 kn?

Ne morauj prihvatiti bilo kakvu ponudu. nakon 6 mjeseci ide nova runda prodaje koju organizira odabrana banka.

“U slučaju da u roku od šest mjeseci od utvrđenog početka prodaje dionica ne bude interesa za preuzimanje Optime odnosno ako podnesene ponude za kupnju dionica Optime ne budu objektivno prihvatljive, HT se obvezuje angažirati investicijsku banku s mandatom za vođenje prodaje Optime.”

Šta bi u tenderu znacilo da se proces odvija u dvije faze:

“Predviđeno je da će se natječajni postupak odvijati u dvije faze.

U prvoj fazi procesa od Ponuđača se očekuje da podnesu svoje ponude u skladu s ovim
Pozivom. Prodavatelj će ocijeniti ponude te po svojoj isključivoj diskreciji može pozvati
Ponuđače da sudjeluju u sljedećoj fazi postupka. Pozvani Ponuđači primit će dopis o postupku
koji će sadržavati daljnje upute za natječaj te pregled sljedeće faze.”

Znaci li to da ce u tom postupku u drugoj fazi biti moguce podebljati ponude? Jel druga faza due dilligence pa onda obvezujuce ponude?

@leont
čemu razbijati glavu što bi bilo kad bi bilo i hoće li biti i što će biti. proces prodaje ide svojim tokom i ovaj mjesec više neće biti nikakvih bitnih vijesti.treba biti strpljiv i sačekati početak ožujka te moguće ponude pa ćemo vidjeti na čemu smo.

@hrvalin
Pa eto, zanima me ako netko zna.

Biti ce FI za 2019. 17.2. To je zanimljiva vijest.

Prodaja jedni drugima, nebi li što ulovili, no nestali i s ove burze naivčine. Platiti ćete puno puno veću cijenu bar što se nas velike većine tiče. Tko čeka dočeka a ima nas koji smo strpljivi. Mirno more i duga plovidba.

dan je pametniji od noći!

Ključan će biti ‘tajming’ prodaje Optime

Ivezic je mogao provjeriti koliko su plaćene transakcije Metroneta, hrvatskog dijela Amisa pa onda zaključivati o cijenama. S druge strane, A1 ako ne plati premiju i izgubi tender za Optimu definitivno gubi poziciju drugoga i generalno značajniji utjecaj i polozaj na trzistu. A to grade vise od 20 godina.

Članak je površan i pretenciozan. Temelji se na površnim spekulacijama kad je oglas objavljen. Kao da je objavljen 3 dana ranije to bi nešto bitno promijenilo?!

Ključ je u strategiji i borbi za 2 i 3 poziciju na trzistu. Ali i gubitku potpune dominacije HT-a na dugi rok.

treba smiriti tenzije i pričekati tih mjesec dana pa ćemo vidjeti na čemu smo.sve ostalo je mlaćenje prazne slame tj piskaranje da bi se piskaralo jer su svi scenariji ovdje napisani već 10x

….posao se mora sklopiti unutar 6 mjeseci ako HT želi kontrolirati prodaju…a naravno da želi…inače posao preuzima investicijska banka….HT isto tako može prihvatiti ili odbiti ponudu…ali teško bi mogli opravdati ZABI-i ….odbijanje izdašne ponude ako je bude….

New Report

Close