LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Iskreno meni se ne sviđa to što se na našem tržištu gleda samo jedna stvar, a to je kad će biti preuzimanje tvrtke čiji smo dioničar!?
Ako pogledamo ove podatke koje sam ja postao i to samo od 2012 vidi se koliko tvrtka napreduje, a u ovoj projekciji kako bi izgledala tvrtka nakon preuzimanja Portoroža jasno je da je za tvrtku bolje da se ona širi i preuzima nego da ju netko preuzme.

Ovo je suludo sad prodavati, sad treba kupovati. Sve je manje toga što se može povoljno kupiti. Nebi ni ovo u Portorožu bilo tako povoljno da vlasnici nisu u banani. Nakon te akvizicije i nakon što LRH dovede i tu destinaciju na razinu profitabilnosti koju ima sada za 2 godine od sada govorit ćemo o vrijednosti tvrtke koja će na 10 EBITDA biti dobro preko 6.000 kn.
Na ovakvo poslovanje tek premija na razini cijene od 12-13 EBITDA bi me možda mogla zadovoljiti, tj da sada dobijem ono što će tvrtka sama po sebi vrijediti za 2-3 godine, a ne koliko vrijedi već sada.
Sumnjam ja da će većinski drugačije razmišljati, pa on vidi najbolje koliko to vrijedi.

Nemoj misliti na m2!

U današnjem Delu (pisanom izdanju) pod naslovom: RAZPRODAJA Slovenije piše se o hrvatskim akvizicijama. Piše se o interesu nekih hrvatskih tvrtki za Žito, Triglav, mljekarsku industriju, spominju preuzimanja Droge i Mercatora te po Delu izvjesnu kupnju hotela Bernardin od strane LRH:

“Zdaj bo Darko Ostoja (Liburnia Riviera hoteli) kupil štiri hotele v Portorožu, z najbolj znanim Metropolom na čelu. “

Nemoj misliti na m2!

Možda se ovo sa Bernardinom malo otegne.:

“Krim policija češlja Hotele Bernardin”

LJUBLJANA – Slovenska kriminalistička policija češlja poslovanje Hotela Bernardin. Istodobno, revizori Ernst&Younga počeli su reviziju poslovanja te hotelske kompanije.
Poznato je da su Hoteli Bernardin prisiljeni zbog visokih obveza prodati imovinu hotela. Među zainteresiranima su i opatijski Liburnia Riviera Hoteli (ZSE:LRH-R-A).

Ponuda koju je dala opatijska grupacija niža je od 29,5 milijuna eura, koliko je iznosila prva postavljena cijena, a u Portorožu ocjenjuju da bi se za četiri hotela na kraju pregovora moglo dobiti oko 26 milijuna eura.

http://www.seebiz.eu/krim-policija-ceslja-hotele-bernardin/ar-97520/

Češljaju njih već dugo, no naravno da ne češljaju hotele nego poslovanje i upravu, najviše većinske vlasnike.
No što god isplivalo to neće puno promijeniti po pitanju prodaje. Nemaju oni izbora, hoteli će se prodati i to mora biti gotovo relativno brzo. Dali će ih dobiti LRH ili netko drugi naravno da ja ne znam, ali izgleda prema svim dostupnim informacijama da je jedino LRH dala kompletnu ponudu pa je najizgledniji kupac.

No kad bolje razmislim nebi bilo loše da ponove “igru” kao kod Mercatora, možda za godinu dana hoteli budu u pola cijene 🙂

Nemoj misliti na m2!

Složio bi se s Daliborom, a ovdje bi čak mogla LRH i bolje proći ukoliko će im hitno trebati sredstva. Jako puno tvrtki u Sloveniji je u sličnim problemima, u premalo ruku su koncentrirali cijelo gospodarstvo i sada se međusobno i sistemski povlače prema dole

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Ostoja to dobro zna. Cijena je bila postavljena na 29,6 mil eur a on je ponudio 26 mil eur i opet je najizgledniji kupac.
I drugi veliki vlasnik hotela u Portorožu je u problemima te rasprodaje imovinu.

ZAGREB, 01. LISTOPADA 2014.
Slovenski hoteli na prodaju

Vlasnici hotela prisiljeni su prodati neke od najprestižnijih i najboljih hotela u Slovenijii, te je trenutno više od 30 vrhunskih hotela na prodaju. Većina hotela u vlasništvu je financijskih korporacija poput Istrabenz turizma, ACH ili Save, koji su na prodaju prisiljeni zbog nemogućnosti vraćanja dugova. Istrabenz turizam prodaje Hotel Palace u Portorožu za 40 milijuna EUR-a, iz grupe Hoteli Bernardin prodaju se četiri hotela u Portorožu: Grand Hotel Metropol za 11,5 milijuna EUR-a i hotel Barbara (za koji su kupci najviše zainteresirani) za 1,5 milijuna EUR-a, Grand Hotel Union za 25,8 milijuna EUR-a i Grand Hotel Rogaška za koji cijena nije javno objavljena.

Meni bi bilo zanimljivije da se LRH okuša u kontinentalnim destinacijama, tj da pokuša doći do nekih SPA termi i sl., to bi bilo jako zgodno komplemetarno širenje. Susjedi su u nevoljama, prije koju godinu situacija je bila obrnuta, slovenske su se kompanije pokušavale proširiti u Hrvatsku.
Samo treba paziti da se ne ponove njihove greške. Oni su se zaigrali monopoly-a, nisu pazili na poslovanje nego su po principu rasta poslovanja akvizicijama postali zarobljenik svojih vjerovnika. Sad su dugovi krenuli u naplatu i piramide se ruše.
Zato mi se sviđa ovo kod LRH, jer oni za sada uspijevaju održati minimalnu zaduženost, a ozbiljno su se koncentrirali da poslovanje bude maksimalno efikasno jer treba moći kredite vraćati i u lošim godinama i kad cijena novca poraste.

Nemoj misliti na m2!

Mislim da bi se mnogi novinari poslovnih novina mogli ugledati na novinara i NL
Rijetko dobro prezentirano izvješće tvrtke u jednim dnevnim novinama:

IMPRESIVNI POSLOVNI REZULTATI U ZADNJIH DEVET MJESECI – LRH ima veće prihode uz manje turističkih noćenja

Nemoj misliti na m2!

Slovensko Delo:

Portorož – Vse več je znakov, da bo družba Hoteli Bernardin Metropolove hotele prodala opatijski družbi Liburnia Riviera Hoteli, v večinski lasti hrvaškega SN Holdinga, ki ga obvladuje Darko Ostoja. Dokončne odločitve še ni. V ožjem krogu naj bi bila dva ponudnika, s katerima se prodajalci še pogajajo.

To nam je potrdil Miran Kraševec, predsednik NS Hotelov Bernardin, ki je dejal, da bo odločitev o prodaji, o kateri smo prvi poročali v Delu, predvidoma padla do konca leta, posel bo izpeljan prihodnje leto.

Dakle do kraja godine se očekuje konačna odluka.
Interesantno da iako se piše da ima dva kupca, drugi se negdje ne spominje i svi preferiraju LRH, a prema dosadašnjim informacijama jedino je LRH dala ponudu za sve hotele u kompletu.
Sama realizacija bi bila očekivano iza nove godine tj operativno preuzimanje za slijedeću sezonu.

Izašao je i članak u talijanskom Il Piccolu, također drže izvjesnim da je kupac LRH. Hvale LRH i rezultate: Il Piccolo..

Nemoj misliti na m2!

Portoroz jos uvijek drzi ljetne cijene. Trenutno je skuplji i od dubrovnika.


Po mojoj racunici je oko 250 kila po kljucu,ali to nije bitno. Strpite se jos desetak dana pa cemo onda racunati ponovno sto sve LRH ima.

Dalibore ovo sto pises smo apsolvirali vec 15.9. Portoroz je gotova prica. Kod dionica se gleda buducnost pa mene interesira sto ce LRH dalje kupovat.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

Hotele u Austriji.

I ponovo 25 crveno! Izgleda da 25 crveno uvijek dobiva!

Ma i ja sam ih već stavio u svoje tablice. Samo sam si ostavio 2015 kao rezervu i u starom obliku ali sve na dalje brojim sa tih 460 soba plus.
Austrija?
Pa bilo bi zgodno ali čini mi se da tamo nije baš tako povoljno kao kod nas.

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close