LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Konkretno da sve investicije gledaju kroz tu prizmu. Na hcvt je to vec vidljivo, a na portorozu cemo vidjeti na kraju 3Q. Na ulozenih 100 milijuna kuna imaju prihod od 45-50 mil i dobit od 15-20mil. Tako ce obnoviti i hotel palace itd.

Pa evo vam konkretno za HCVT
Kupljeni su za manje od 25 mil eur (20 mil za 80%, pa je kasnije skupljano i po manje) Tvrtka po prošlogodišnjem izvješću ima EBITDA 4,4 mil eur a mislim da su u troškovima plaća sjele i neke otpremnine tako da je EBITDA i veći.
25/4,4= 5,7 godina
Kako će biti sa Portorožom.
Cijena 25 mil eur. Prihod 9 mil eur, marža 40% = 3,6 mil
25/3,6 = 7 godina
Kod Portoroža ne očekujem da baš ovu prvu godinu daju maksimalni efekt. Lako moguće da marža ne bude još na nivou grupe. No vremenom mogu oni tu prihod podići pa se godine povrata smanjuju.

Imate i projekt koji kreće na jesen: Palace-Bellevue
Pisao sam svojevremeno koja je procjena investicije i kakave je procjene dala LRH za popunjenost nakon obnove. Opet ispada da je povrat investiciji manji od 7 godina.

Nemoj misliti na m2!

Zgodan kometar zbivanja oko LRH
Vaš link …[/url]
Nadao sam se da će tekst iz novog lista osvanuti za koji dan u cijelosti na web izdanju ali nije. Novinarka me je zvala ali na kraju nisam ni ja vdio što je izašlo u članku.
Nemam ništa protiv prodaje nekretnina koje se ne koriste pa ni ovih koje se koriste ali ne daju maksimum. Kao dioničar vidim da uprava dobro vodi društvo, ali mi kao suvlasnici ipak bi trebali znati i nekakve planove, i smjer gdje društvo ide.

Za koji dan izlazi izvješće po 1H.
Za sada znamo da imamo značajan porast fizičkog prometa u prvih pola godine.
Opatija ima 11% više noćenja u hotelima, Dubrovačka županija 4%, a u Slovenskom primorju za prvih 5 mjeseci rast noćenja je bio oko 6,4%.
Od Opatije trebamo očekivati 10 mil kuna prihoda više što je oko 12% rasta.
Cavtat ako je u prosjeku trebao bi imati prihod oko 27 mil kn pa je moja procjena da bi bez Portoroža prihod bio negdje od 120-125 mil kuna.
Portorož mi je za sada teško procjeniti ali onako u grubo trebali bi imati nekih 3 mil eur prihoda. Ukupno je to onda nekih 140-150 mil kuna prihoda po 1H
Kad to usporedimo sa prošlom godinom rast bi bio 20-25%, a ako izuzmemo prošlogodišnje izvanredne prihode (presuda) rast bi bio 30%-40% !!!!

Ajde da vidimo za 10ak dana koliko sam blizu

Usput da kažem da se u GHA rade dubinska snimanja. Puno je zainteresiranih jer cijena je primamljiva, no tko zna što se krije iza svega. Kockarnica je ponovo otvorena ali to je sada u najmu i nije više prihod hotela. Malo mi je neobično da netko tko prodaje hotel sklapa ugovor o najmu kockarnice.
Sve mi nekako izgleda da je slovenski model vlasništva fondova bliži našem državno-koruptivnom modelu vlasništva nego pravom privatnom.

Nemoj misliti na m2!

Nije novost ali krenulo je i u drugim medijima:

Opatija prestigla Dubrovnik s prosječnom cijenom nekretnina od 3043 €/m2!

Gledam, Karisma otvorila hotel u Živigošću
Izgleda vrlo lijepo i atraktivno, a cijene nisu baš male. Uloženo kažu 50.000 eur po sobi, no pitanje je po koliko su kupili. Koliko sam ja pratio bila je samo dokapitalizacija što će reći da su platili sami sebi? Sad sam otišao pogledati, nije valjda istina da su im to dali za samo 21 mil kuna dokapitalizacije????? 3 mil eur za 266 soba ? Ok dug tvrtke je 9 mil eur, pa su imali obvezu od tih 3 mil eur odmah platiti 2,5 i ostatak na 5 godina ali opet to je smiješno.

Nemoj misliti na m2!


Nije novost ali krenulo je i u drugim medijima:

Opatija prestigla Dubrovnik s prosječnom cijenom nekretnina od 3043 €/m2!

Gledam, Karisma otvorila hotel u Živigošću
Izgleda vrlo lijepo i atraktivno, a cijene nisu baš male. Uloženo kažu 50.000 eur po sobi, no pitanje je po koliko su kupili. Koliko sam ja pratio bila je samo dokapitalizacija što će reći da su platili sami sebi? Sad sam otišao pogledati, nije valjda istina da su im to dali za samo 21 mil kuna dokapitalizacije????? 3 mil eur za 266 soba ? Ok dug tvrtke je 9 mil eur, pa su imali obvezu od tih 3 mil eur odmah platiti 2,5 i ostatak na 5 godina ali opet to je smiješno.

Zato je Linić legao…

Dok još ima hotela koji se mogu kupiti po cijeni plaćenoj za Živogošče, Pejnovićeva privatizacija ne će stići daleko.

Pogledajte kako danas izgleda kultno opatijsko kupalište Lido[/url]

Nemoj misliti na m2!

Živogošće,pa tamo se sarma odmrzava na suncu.
sve što je Toda kupio do sada je za plakati,Koločep,Plat ecc

Cisto ako nekoga zanima, danas tokom cijelog dana se vodi zanimljiva usporedba firmi na grupi od Suncanog Hvara. Pa ako netko ne zna sto da radi sa sobom, zanimljiva stiva nikad dosta:)

Pročitao bez da ulazim u analizu podataka i poslovanja Sunčanog Hvara.
Neki su si dali truda i to je ok, pogotovo oko prpravljanja EBITDA što svakako treba uzeti u obzir. Sličnu stvar ćemo imati npr na svim turističkim tvrtkama koje su prošle predstečajnu gdje su otpisi jednokratni prihod. Pa i kod LRH smo to imali sa prodajama nekretnina.
No tu je i jedna bitna razlika. Prodajom dobijemo novac na račun pa se isti može upotrebiti za investicije koje donose nove prihode.

No mislim da bi dečki trebali krenuti i jedan korak dalje. Neki su tamo i pisali o “perspektivi” tvrtke i time opravdavali neku cijenu. No to je “mutno” bez brojki. Treba biti precizan u projekcijama. Visina investicija, povećanje prihoda, marža i povrat na uloženo, pa pokušati dobiti bilancu za 2016, 2017. Onda kad procijenimo kakav će EBITDA biti za godinu ili dvije možemo i “predviđati” kretanje cijene dionica na temleju toga.

Nije isto ako sagradite sobu za 150.000 eur, radite 30.000 eur prihoda u istoj sa 30% marže, ili kupite 3 sobe za iste novce, radite 15.000 eur po sobi sa 40% marže. Investicija je jednaka, ali povrat nije.
Razlika je da je povrat u prvom slučaju 6%, a u drugom 12% pa vam prvi slučaj čak spušta vrijednost dionice, a drugi podiže (pod uvjetom da tržište vrednuje turizam sa 11 EV/EBITDA)

Nemoj misliti na m2!

Kako u RIVP dolazi sviježi kapital i diže cijenu tako se i očekivanja oko valuacije sektora penjaju više

Naravno, LRH nema te likvidnosti kao ni takvog odnosa sa ulagačima, koje je osvojio RIVP nakon spajanja. Ali svejedno, kad gledaš sektor, tada i neki ulagači biraju strategiju da menjaju pozicije unutar sektora – npr. ako če RIVP doći do 25 ili do 30, pa ako ostali turisti “miruju” onda možemo očekivati, da će prodavaći RIVP kupovati ostale turiste u nadi, da će isti barem u jednom dijelu pratit RIVP.

Prošle godine 16.7 bilu su već rezultati za 1H. Ako bude isti timing ove godine, onda već ovaj tjedan ćemo moć vidjeti šta su prvi rezultati/očekivanja akvizicije u Portorožu…

http://www.liburnia.biz pa stisnite novosti

I ponovo 25 crveno! Izgleda da 25 crveno uvijek dobiva!

Jedva čekam daliborov komentar na odvajanje

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

Evo i link:

Plan podjele društva

http://www.remisens.com/cms_media/web/biz/news/plan-podjele-drustva.pdf

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

New Report

Close