KRAS (Kraš d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KRAS (Kraš d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Iskljućujem mogućnost da konkurentski ili treći igrač kupuje na burzi. Zakon (ZPDD) je tu jasan čl.10. stavak 5)
"…ništetno je svako stjecanje dionica s pravom glasa ciljnog društva od strane budućeg konkurentskog ponuditelja od trenutka objave NAMJERE ZA PREUZIMANJE PRVOG PONUDITELJA".
Meni je sada sve puno jasnije.

meni ne – tko kupuje. i još važnije – kako misli zaraditi

jer ako ode iznad pivčeve ponude, bit će gadno ošišan

vajda nije usporediva jer vajda nije bila na pravoj burzi – tamo nije bilo ponude

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Pa treći ne može dati ponudu, jer kupuje nakon objave namjere od strane MI. ESOP pa i KRAŠ u tako kratko vrijeme nisu mogli osigurati sredstva i odluke za tako agresivnu kupnju. Ostaje MI. Inače prema ZPDD čl.14. st.9) MI nije obvezna davati ponudu ako izvrši prijenos dionica ESOPa. Možda kupuje i kamikaza, ali mora se priznati da je dobro upućen jer 5. i 6.9. kad je kupnja krenula malo tko je znao što se sprema.

Prema pisanjima ovdje ispada da “RBA” baca novac u bunar i da im je gubitak na stjecanju dionica neminovan i jos k tome ogroman. Bas me interesira jesu i oni to shvatili i hoce li sutra prestati s kupnjom ili idu dalje ostro po asku. Mozda ne citaju ovaj nas forum pa su se previse zaletjeli, a nisu nas nista pitali, pa da im objasnimo!


Prema pisanjima ovdje ispada da "RBA" baca novac u bunar i da im je gubitak na stjecanju dionica neminovan i jos k tome ogroman. Bas me interesira jesu i oni to shvatili i hoce li sutra prestati s kupnjom ili idu dalje ostro po asku. Mozda ne citaju ovaj nas forum pa su se previse zaletjeli, a nisu nas nista pitali, pa da im objasnimo!

ma z na kupac zasto kupuje

ali ne znamo mi. a nase pare puno vrijede jer on kupuje

to je lijepo. dok traje.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Ne znate/znamo ništa o tome tko kupuje, sigurno je jedino da zna vrijednost Kraša malo bolje od sitnih riba.
Možda se i iznenadimo, treći igrač je po meni realna opcija…


Pa treći ne može dati ponudu, jer kupuje nakon objave namjere od strane MI. ESOP pa i KRAŠ u tako kratko vrijeme nisu mogli osigurati sredstva i odluke za tako agresivnu kupnju. Ostaje MI. Inače prema ZPDD čl.14. st.9) MI nije obvezna davati ponudu ako izvrši prijenos dionica ESOPa. Možda kupuje i kamikaza, ali mora se priznati da je dobro upućen jer 5. i 6.9. kad je kupnja krenula malo tko je znao što se sprema.

smije li mi kupovati.

neki kazu smije, neki ne jer da namjera ponude nije prava ponuda

ajmo reci da mi kupuje

1. ako su mislilo ponuditi 600, onda to sto su kupili npr u po po 500 nista ne znaci – i te dionice ce morati platiti 600

2. ponudit ce 600 a sad kupuju da ojacaju svoju pioziciju kako vg9od da ponuda prođe

onda je samko jedno pitanje – moraju li oni obznaniti svako stjecanje i otpuštanje ili samo pragovima npr iznad 35, iznad 40 itd

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Ne znate/znamo ništa o tome tko kupuje, sigurno je jedino da zna vrijednost Kraša malo bolje od sitnih riba.

lupetanje čisto

nema ovo veze s vrijednoscu nego s infom koji nije javan iliti – ramljak-shema

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


Prema pisanjima ovdje ispada da "RBA" baca novac u bunar i da im je gubitak na stjecanju dionica neminovan i jos k tome ogroman. Bas me interesira jesu i oni to shvatili i hoce li sutra prestati s kupnjom ili idu dalje ostro po asku. Mozda ne citaju ovaj nas forum pa su se previse zaletjeli, a nisu nas nista pitali, pa da im objasnimo!

Pa RBA ili tko se krije iza skrbničkog računa ne može objaviti ponudu i tu je zakon jasan. Da se iza njega krije KRAŠ (dd ili ESOP), PIAC bi po meni brzo reagirao pa bi imali dva jaka kupca. Zato i favoriziram MIBP. Posebno je zanimljiv zadnji odlomak iz obavijesti o objavljivanju ponude za preuzimanje, a ukoliko se ne uspostavi zajedničko djelovanje sa ESOPom, vezano za članak 24.a. ZPDD-a.

onda nam treba pravnik da presudi – smijen ili ne smije mi kupovati

mozda nikad ne saznamo kupca ali ovo možemo saznati jer kako kaže zakon tako je

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Nina, da to je i mene malo zaintegriralo u njihovoj ponudi… taj clanak 24a. Iako daju ponudu samostalno ili sa ESOP! Jedini nacin da ovo preuzimanje ne uspije je da netko nekoga izigra, sve druge opcije nisu vjerojatne. E sada ispada da ESOP nece sigurno s ovim iz RBA, onda koji je zakljucak? Kras preko ESOP-a zeli sigurnost za radnike zato su i omogucili dokap Pivcima na koji nacin su skupili preko 30% bez obveze za preuzimanje.


onda nam treba pravnik da presudi – smijen ili ne smije mi kupovati

mozda nikad ne saznamo kupca ali ovo možemo saznati jer kako kaže zakon tako je

Članak 40. ZPDD kaže:
1) OD TRENUTKA NASTANKA OBVEZE OBJAVLJIVANJA PONUDE za preuzimanje do isteka roka trajanja ponude, ponuditelj i pajdaši ne smiju steći dionice ciljnig društva. Koliko znam obveza još nije nastala pa mogu kupovati.

Pivci smiju kupovati a kupnjom stvaraju obvezu za davanje ponude. S obzirom da s esopom jos nije zakljucena suradnja nije nastala obveza davanja zajednicke ponude.
Ali ako kupuju sami nastaje obveza davanja samostalne ponude. Tako da mislim da su trebali ako kupuju obavijestiti Hanfu i zse.
Da li sad trenutno objavljena najava ponude ovu samostalnu ponistava ne znam. Nekako mi se čini da nastala obveza sukladno zpdd ima veću težinu od najave ponude jer se za zajedničku ponudu još nisu stekli uvjeti, nije pitpisan sporazum s esopom.

New Report

Close