Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.











mitkko, 27.11.2022. u 22:54




 



 

Evo ga SPX jucer dosao tocno do te spominjane zone otpora… naznacen je i taj rising wedge.

[/quote]

SPX je ocekivano zastao na toj trend liniji, danas vidimo pad 2%, taman do dna tog rising wedge-a.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Kutjevo – divka 0.91 kn , dionica poraste 6.5 kn. Aj dobro..

U svakom slučaju čestitke imaocima.

Investitori obicno krajem godine zatvaraju svoje pozicije koje su im u minusu kako bi realizirale taj gubitak i smanjili si poreznu osnovicu. Kakva je ova godina bila mogla bi na strani prodaje biti prilicna guzva.

.

Koliko je izgledno, uz ovo navedeno i uz ostale (ne)prilike na trzistu, da ce trziste dalje rasti? Jos svi ocekuju christmas rally… ja se ne bih kladio na to.

.

Da se ogradim, tu pisem o stranim trzistima, nas ZSE vjerojatno nece nikud. Da bi se trziste kretalo u bilo kojem smjeru mora uopce postojati trziste – grupa ljudi koji su uopce voljni nesto kupiti ili prodati – kod nas izgleda nitko ovu burzu vise ne shvaca ozbiljno.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Kod nas igraju samo stock picking, dividende i vrebanje u cashu u nastojanju da se zaradi na volatilnosti.

Sve ostalo je puno zujanja, a malo meda.

Strana efikasna TK, pogotovo američko, e to je već druga priča. Tamo indeksiranje ima smisla, kao i kad je svijet u pitanju. Ja bih čak Svijetu dao prednost nad Amerikom kao takvom. Po meni je trenutno precijenjena.

Od ETFova dakle VTI > VOO.

Nisam dugo gledao graf krivulje prinosa… ovo je sad vec prilicna inverzija 😬

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Kaj je pjesnik inverzijom htio reči.

mitkko, 05.12.2022. u 20:45

 











mitkko, 27.11.2022. u 22:54




 

 



 

 

Evo ga SPX jucer dosao tocno do te spominjane zone otpora… naznacen je i taj rising wedge.

SPX je ocekivano zastao na toj trend liniji, danas vidimo pad 2%, taman do dna tog rising wedge-a.

[/quote]

Naisao sam na jedan zgodan graf za SPX, ima i naznacenu srednjerocnu prognozu.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

@plavi01

Inverzija prinosa 2y i 10y obveznica je povijesno uvijek ukazivala na skoru recesiju (recesije su sivom bojom oznacene na grafu), zato je to zgodan indikator za popratiti. Dugorocne kamate su inace u normalnim okolnostima uvijek vece od kratkorocnih, a ovdje sada imamo obrnutu situaciju.

.

Danas nam pak govore da je “ovaj put drugacije”, da ovo nije nista zabrinjavajuce, ali ja se, kada cujem takve price, tek onda stvarno zabrinem. Nekako vise vjerujem ovakvim grafovima i zdravom razumu.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

mitkko, 04.12.2022. u 13:08

 










 

Dok se mi bavimo predstečajnim nagodbama i naganjanjem lopte, ATGR je potiho napravio breakout.

 

ATGR je taj breakout i potvrdio, vidjeli smo follow-through na velikom volumenu. Bid se u međuvremenu pristojno popunio, ask se povlači.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Svaki put kad je inverzija, došlo je do snažnog pada američke burze.. 1982., 1987., 2000., 2008. i sada. U Americi ni Shiller P/E ni Buffet Indicator ni taj yield curve inversion ne idu na ruku trenutnim valuacijama tržišta. Opasan trenutak za biti tamo nakrcan dionicama. Ne mora se ništa dogoditi još dvije godine, ali kad se dogodi, bit će krvavo. Po meni, puno je bolje biti u par kvalitetnih izdanja i barem 40% casha, nego All in. 2022. godina nam jasno pokazuje da cash definitivno nije trash. Kolega @mittko je priložio i dokaze.

Da se nadovezem na kolegu Yielda, evo graf projekcije pada EPSa za nagodinu. Graf i projekciju je radio Morgan Stanley.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Imam osjecaj da “ste” u cashu.

Ali i imam osjecaj da ce Hrvatska proci Brazil.

Kazu da su neki od leading indikatora recesije: ponuda novca, proizvodne narudžbe i građevinske dozvole.

.

Ponuda novca svi znamo kakva je i kuda ide. Imamo QT i snazno podizanje kamatnih stopa. Check!

.

Proizvodne narudzbe takodjer padaju, dovoljno je samo pogledati manufacturing PMI neworders, u padu je cijelu godinu, a zadnja 3 mjeseca i sluzbeno u kontrakciji (ispod 50). Check!

.

Za gradjevinske dozvole nemam svjeze podatke i ne da mi se traziti. Znamo da cijrne nekretnina vec neko vrijeme padaju, vidimo da sirovine za izgradnju kuca  snazno padaju (graf cijene drva je u prilogu, drvo je u SADu najvazniji gradjevinski materijal), ali uz to je bitno napomenuti da gradjevinarstvo zbog prirode tog posla uvijek malo kasni ta ovim drugim indikatorima, zato ocekujem da ce se pad u nekretninskom sektoru tek zalaufati. Check!

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

@diokidina

Znas da sam u keshu, nije to nikakva tajna, bio bih stvarno shizofren da ovako pricam i istovremeno srljam u dionice. Ali nisu sve dionice generalno lose, ima uvijek dobrih prilika i u ovakvim losim trzisnim uvjetima.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

@diokidina

Nevezano za ovo… neki dan sam trazio neke podatke medju svojim starim postovima na drugom forumu pa sam naisao na jedan tvoj komentar gdje posprdno komentiras moj izracun NAVa i optimisticne projekcije poslovanja JDPLa. Morao sam si screenshotati taj post, bas me nasmijao. To je bilo 02.ozujka 2021., tada je cijena JDPL bila 12 kn 🤦‍♂️.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

New Report

Close