Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nije mitkko tajnovit, znamo se mi dugo, ali sigurno je poboljšao socijalne vještine otkad se vratio na ovaj forum.

Ha na znam Yield, jel ovo vani lažni pad prije Christmas rally-a ili smo stvarno tek u drugoj fazi bear marketa prije konačne kapitulacije. Povećanje kamata će svakako naškoditi bilancama firmi. Ne dijele tehnološke kompanije po 10000 otkaza bez razloga, već zato jer je novac sve skuplji, a to je pogonsko gorivo za burzu.

Također ako se vani nastavi pad, bude to u nekom obimu zahvatilo i ZSE, pogotovo na bluechip dionicama, osim možda na onima koje su već dosta pale zbog ovih ili onih razloga.

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

mitkko, 14.11.2022. u 19:56

 









mitkko, 06.11.2022. u 19:44




Onda sa druge strane imamo ATGR čiji graf izgleda kao da bismo napokon mogli vidjeti odbijanac. Zadnjih par dana sam zbog toga i ja kupio ATGR. Cijena je došla vrlo blizu 320 kn, što mi je bio prvi target u ovom downtrendu, tu vidimo povećani zeleni volumen uz istovremeno zadnja 3 tjedna bullish divergenciju na RSI. Buy signal bi bio breakout iznad ove downtrend linije i targeti 350, odnosno 370 kn, ali ja sam malo požurio. Pojačat ću poziciju kada/ako vidimo taj breakout.

.

Dakle, dilema je jasna – koji je od ova dva grafa promašen? Nije baš vjerojatno da će ATGR rasti dok CROBEX pada, ali je recimo moguće da ATGR poraste dok istovremeno CROBEX ode u nekakvu stagnaciju.

 

ATGR i dalje izgleda potentno. Vidjeli smo u međuvremenu još jedan manji pad koji je dosta dobro kupljen, cijena je dobro reagirala na tu cjenovnu zonu od 320 kn, RSI je i dalje u bullish divergenciji. 320 kn je meni osobno bila “linija u pijesku”, već sam ranije komentirao da sam malo preuranjeno kupio na 330 kn, ponijelo me, nekada je teško “sjediti na rukama”.

.

Cijena trenutno koketira sa trendlajnom i 20EMA, treba nam taj preskok 330 kn i onda dalje imamo prazan prostor do 350 kn.

.

Targeti su i dalje isti. We shall see.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

kratio JDPL, LKRI do kraja i više od pola VIRO.

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.

Zbog ‘stabilnih’ obveznica odgodite odlazak u mirovinu

 

Zanimljiv osvrt Gatare. ZSE plese kako mirovinci sviraju, a cini mi se da ni oni ne znaju koji ritam dalje svirati.

Ovako cu samo nabacati mogucnosti:

– prodaju pozicije radi povratka novih umirovljenika u I. stup

– prodaju pozicije kako bi umanjili razliku izmedju C i A kategorije i tako smanjili propitkivanja koliko ima smisla ulaganje u drzavne obveznice, posebno RH

– prodaju pozicije da se obitelj i prijatelji natrpaju po povoljnim cijenama prije ulaska u eur

– prodavali su kako bi sad u 12. mjesecu mogli ponovo u kupnji i popraviti rezultat na kraju godine

– zele umanjiti inflaciju malim dionicarima pa spustanjem CROBEXA daju priliku ljudima da prodaju svoje skupe nekretnine i zarade na burzi

….










KOLUMNA – Dow Jones nastavio je rasti prošli tjedan, skočivši 20 posto u samo mjesec i pol dana, što je odličan početak prosinca, tradicionalno najboljeg mjeseca Wall Streeta.











Prosinac je općenito veselo raspoloženje na Wall Streetu, s prosječnim dobitkom mjerenim širim indeksom S&P 500 od 1,6%, što je najviše u bilo kojem mjesecu (najgori mjesec je rujan, s prosječnim padom od 0,7%). Kad bi prosinac doista donio daljnji rast, indeksi bi još više smanjili ovogodišnje gubitke, a Dow Jones bi se mogao popeti i u zelenu zonu (trenutno je dobrih pet posto niži nego na ulasku u 2022.). Puno će ovisiti o Fedu i njegovom sastanku sredinom prosinca, trenutno tržišta vjeruju da nakon četiri uzastopna povećanja kamatnih stopa od 75 baznih bodova, slijedi “samo” još jedno povećanje od 50 baznih bodova.

Gdje Fed vidi napredak u tome da svoj stav učini malo manje jastrebovim? Podaci pokazuju da će rast stope inflacije biti umjeren. Veća povećanja kamatnih stopa također bi mogla ugroziti stabilnost američkog gospodarstva. Tržište rada i dalje je snažno, unatoč sve češćim otpuštanjima, a mogući preokret mogao bi dovesti i do recesije. Na američkom tržištu nekretnina već se osjećaju povećanja kamata jer je u listopadu u SAD-u deveti mjesec zaredom zabilježen pad prodaje rabljenih nekretnina koje si mnogi potencijalni kupci zbog viših kamata više ne mogu priuštiti. Međutim, cijene nekretnina su porasle.

Nakon veselog prosinca, nad tržištima bi se opet vrlo brzo mogli nadviti crni oblaci. Otrežnjenje bi moglo nastupiti s početkom objave poslovnih rezultata za posljednje ovogodišnje tromjesečje, što bi moglo otkriti ili skrenuti pozornost na probleme koje mnoge tvrtke imaju sa servisiranjem postojećih dugova.

Očekuje se da će broj stečajeva poduzeća zbog nemogućnosti servisiranja dugova i dalje rasti. Agencije za kreditni rejting očekuju da će američki trend dosegnuti vrhunac krajem ljeta 2023. U ovom trenutku vrijedi naglasiti da je sada potrebno više opreza pri posuđivanju novca, budući da tvrtke imaju manje manevarskog prostora u servisiranju duga uz niže prihode, čime se povećava rizik, koji prihvaćate uvelike se povećava.

U proteklom tjednu Dow Jones ojačao je 1,8 posto, popevši se na najvišu razinu od travnja. Od 13. listopada, kada je bio na najnižoj ovogodišnjoj razini, već se odbio za 19,975 posto, ako se u izračunu uzme u obzir najviša točka od petka od 34.386. Ostale investicijske klase također su se oporavile, jedina iznimka bila je nafta, čiju su cijenu snizile rekordno visoke infekcije u Kini i planovi Zapada da postavi gornju cijenu ruske nafte. Cijene crnog zlata sada su otprilike tamo gdje su bile krajem studenoga prošle godine, no zanimljivo je da su dionice kompanija iz energetskog sektora skočile u prosjeku nešto ispod 70 posto u ovih 12 mjeseci.



 

 

https://seebiz.eu/kolumne/prosinac-ce-biti-optimistican-no-bolno-otreznjenje-moglo-bi-uslijediti-vec-u-sijecnju/284835/

 

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

prognoza za zse je otprilike pretakanje iz šupljeg u prazno dok se ne odnesu geće na štapu…..   a sve pri mantri da nismo skupi sa ignoriranjem ćinjenice da sve to može i puno jeftinije dok i zadnji optimistićni dodo ne proda jel na kraju balade neće više znat ni kak se zove……e to bear market radi……..previše je još optimista na marketu koji pojma nemaju kako će ih medo presvući……..ovo do sad ove godine je bilo ružno ali ja kamilica u odnosu na respoloženog medu……ovaj će dovmwn izmoriti i najveće atlete…

hugh, 29.11.2022. u 22:39

prognoza za zse je otprilike pretakanje iz šupljeg u prazno dok se ne odnesu geće na štapu…..   a sve pri mantri da nismo skupi sa ignoriranjem ćinjenice da sve to može i puno jeftinije dok i zadnji optimistićni dodo ne proda jel na kraju balade neće više znat ni kak se zove……e to bear market radi……..previše je još optimista na marketu koji pojma nemaju kako će ih medo presvući……..ovo do sad ove godine je bilo ružno ali ja kamilica u odnosu na respoloženog medu……ovaj će dovmwn izmoriti i najveće atlete…

Iz tih razloga imam politiku bivanja najmanje 50% u cashu kroz cijelu 2023. Tko zna kakva će biti i 2024. godina.

No, ima dobrih izdanja, pogotovo dividenduša i kao na svakome bearu, može se zarađivati kroz tzv. total return strategiju, a ima i bit će prilika za solidne trejdove.

LKRI ode u nebo…tu netko ozbiljno ulazi možda netko od fondova ta dionica je nekada bila preko 230 kn ako se dobro sječam…priča se da tu sljedi dobar razvoj događaja u budućnosti.

https://www.vecernji.hr/biznis/kako-je-ruska-invazija-na-ukrajinu-utjecala-na-poslovanje-hz-a-i-luke-rijeka-1586847

Bila je blizu 1000 kn. Slabo se sjećaš.

Ma ja sam na burzi od 2010.g prije ne znam.

mitkko, 27.11.2022. u 22:54

 





plavi01, 27.11.2022. u 11:30



 

Graf spx zamolio bi da napišete par riječi.

 



 

SPX je vrlo blizu znacajne zone otpora, zato je za ocekivati da ce tu, u najboljem slucaju, barem zastati. Na ovom grafu nisu posebno naznacene dvije bearish stvari – ovaj zadnji rast se dogadjao na vrlo malom volumenu te cijena je formirala rising wedge, bearish pattern.

.

Uz ovo, sljedeci tjedan imamo objavu zadnjih ekonomskih pokazatelja te FOMC.

.

Ako na ovo gledam kao trejder, vrijeme je za poceti zatvarati sve pozicije i cekati da se pokaze u kojem smjeru ce ovo dalje ici.

.

U prilog sam stavio jos jedan graf koji jednostavno stavlja danasnji nivo indeksa u kontekst prijasnjih bear marketa. Tako se vide naznacene razine do kojih je ocekivano da ce SPX pasti u raznim slucajevima – median bear market, avg bear market, bear market sa ili bez recesije…

.

Treci graf zanimljivo pokazuje da je povijesno indeks najvise pao tek nakon sto je FED napravio pivot. Ovo je posebno zanimljivo jer vidimo da trziste svaki mjesec pozitivno reagira na samu natruhu mogucnosti da bi FED mogao svakog trena napraviti okrenuti plocu.

.

I cetvrti graf, pokazuje jednu zanimljivost. Znate onu pricu kako je pametnije biti stalno u dionicama i kontinuirano pomalo kupovati, bilo prilikom rasta bilo pada, raditi takozvani dollar-cost-averaging, jer eto, nikada ne znamo kada ce se trziste okrenuti i onda cemo propustiti dobar dio tog pocetnog rasta jer cemo cucati u kesu. Argument za to je bio graf koji nam je jasno pokazao koliko bi nam portfelj kroz povijest imao manji prinos u odnosu na indeks ako bismo propustili svega 10 dana u kojima je indeks ostvario najveci rast. I stvarno, to izgleda kao dobar argument jer bi nam u tom slucaju prinos bio ugrubo upola manji nego da nismo radili nista osim DCA.

Ali, nisu nam pokazali kako bi nam portfelj izgledao da je obrnuto, da smo u kesu proveli 10 najgorih dana koje je indeks imao i tako se postedili pada. A to je bas zanimljivo jer u ovom slucaju bi nam portfelj bio oko 2,5 puta veci nego da smo samo cucali u dionicama.

.

Ja osobno ocekujem recesiju, zato nisam previse optimistican.

 

 

nema ni razloga za ikakav optimizam a pogotovo ne  veliki…..upside potencijal ogranićen je toliko da je gotovo unaprijed osuđen na propast…….čudo bi se moralo dogoditi da indexi zabilježe ikakav ozbiljan rast sa ovih razina u bližoj budućnosti……market i dalje previše vrednuje dionice, Fed i dalje diže dok se u međuvremenu markat između meetinga zabavlja šupljim prićama u želji pivota koji je zapravo poćetak kraja…….nema valjda niti jednog razloga za daljni rast osim da se dogodi ćudo a oni loši retulzltati u ekonomijama tek trebaju doći početkom sljedeće godine pa nadalje….do tad se na zse zabavljamo prićama kako se dionice jeftine a onda ćemo vidketi kako mogu biti još jeftinije i koliko to može potrajati…..

https://www.investing.com/indices/major-indices

Ameri dobro potegli.

Kratko olakšanje za Europsku središnju banku: Inflacija u eurozoni napokon usporava (lidermedia.hr)

Wall Street porastao nakon Powellovih komentara o kamatnim stopama (lidermedia.hr)

 

hugh, 30.11.2022. u 12:23

 





mitkko, 27.11.2022. u 22:54



 

 





plavi01, 27.11.2022. u 11:30



 

 

Graf spx zamolio bi da napišete par riječi.

 

 



 

SPX je vrlo blizu znacajne zone otpora, zato je za ocekivati da ce tu, u najboljem slucaju, barem zastati. Na ovom grafu nisu posebno naznacene dvije bearish stvari – ovaj zadnji rast se dogadjao na vrlo malom volumenu te cijena je formirala rising wedge, bearish pattern.

.

Uz ovo, sljedeci tjedan imamo objavu zadnjih ekonomskih pokazatelja te FOMC.

.

Ako na ovo gledam kao trejder, vrijeme je za poceti zatvarati sve pozicije i cekati da se pokaze u kojem smjeru ce ovo dalje ici.

.

U prilog sam stavio jos jedan graf koji jednostavno stavlja danasnji nivo indeksa u kontekst prijasnjih bear marketa. Tako se vide naznacene razine do kojih je ocekivano da ce SPX pasti u raznim slucajevima – median bear market, avg bear market, bear market sa ili bez recesije…

.

Treci graf zanimljivo pokazuje da je povijesno indeks najvise pao tek nakon sto je FED napravio pivot. Ovo je posebno zanimljivo jer vidimo da trziste svaki mjesec pozitivno reagira na samu natruhu mogucnosti da bi FED mogao svakog trena napraviti okrenuti plocu.

.

I cetvrti graf, pokazuje jednu zanimljivost. Znate onu pricu kako je pametnije biti stalno u dionicama i kontinuirano pomalo kupovati, bilo prilikom rasta bilo pada, raditi takozvani dollar-cost-averaging, jer eto, nikada ne znamo kada ce se trziste okrenuti i onda cemo propustiti dobar dio tog pocetnog rasta jer cemo cucati u kesu. Argument za to je bio graf koji nam je jasno pokazao koliko bi nam portfelj kroz povijest imao manji prinos u odnosu na indeks ako bismo propustili svega 10 dana u kojima je indeks ostvario najveci rast. I stvarno, to izgleda kao dobar argument jer bi nam u tom slucaju prinos bio ugrubo upola manji nego da nismo radili nista osim DCA.

Ali, nisu nam pokazali kako bi nam portfelj izgledao da je obrnuto, da smo u kesu proveli 10 najgorih dana koje je indeks imao i tako se postedili pada. A to je bas zanimljivo jer u ovom slucaju bi nam portfelj bio oko 2,5 puta veci nego da smo samo cucali u dionicama.

.

Ja osobno ocekujem recesiju, zato nisam previse optimistican.

 



 

 

 

nema ni razloga za ikakav optimizam a pogotovo ne  veliki…..upside potencijal ogranićen je toliko da je gotovo unaprijed osuđen na propast…….čudo bi se moralo dogoditi da indexi zabilježe ikakav ozbiljan rast sa ovih razina u bližoj budućnosti……market i dalje previše vrednuje dionice, Fed i dalje diže dok se u međuvremenu markat između meetinga zabavlja šupljim prićama u želji pivota koji je zapravo poćetak kraja…….nema valjda niti jednog razloga za daljni rast osim da se dogodi ćudo a oni loši retulzltati u ekonomijama tek trebaju doći početkom sljedeće godine pa nadalje….do tad se na zse zabavljamo prićama kako se dionice jeftine a onda ćemo vidketi kako mogu biti još jeftinije i koliko to može potrajati…..

Evo ga SPX jucer dosao tocno do te spominjane zone otpora… naznacen je i taj rising wedge.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

New Report

Close