Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Istina kolega NaBiduAsku, ali prije rasta, uslijed će prvo pad…

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/udruga-poslodavaca-narudzbe-iz-njemacke-su-zaustavljene-recesija-stize/2411805.aspx

 

 

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

Evo par ulomaka iz članka sa indexa kakva je trenutno situacija u gospodarstvu

 

”Situacija je dramatična”


”Koliko je situacija dramatična, najbolje opisuje podatak da su narudžbe prema hrvatskim kompanijama koje stižu iz Njemačke u velikoj mjeri zaustavljene. U ovom razdoblju u prijašnjim godinama narudžbe s našeg najvažnijeg izvoznog tržišta bile su u punom jeku, dok je sad situacija u potpunosti drugačija. Isti je scenarij s narudžbama iz Austrije, Italije i ostalih najvećih hrvatskih izvoznih tržišta.


Posljedica je to krize koja se događa europskom gospodarstvu pa je prijetnja krize, koja je pred vratima Hrvatske, i više nego ozbiljna. Zato apeliramo na vladu da razgovaramo o rješenjima koja će hrvatskom gospodarstvu pomoći da se izbori sa snažnim udarcem koji nam slijedi. To je važno za daljnje investicije i čuvanje radnih mjesta u zahtjevnim godinama koje dolaze”, poručila je glavna direktorica HUP-a Irena Weber.


 

 

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

NaBiduAsku, 14.11.2022. u 15:44

Iskreno kako je krenula prva polovica ove godine vrlo sam zadovoljan sa ovogodišnjim prinosom. +23% a što je dosta dobro s obzirom na okolnosti. I još je dosta dobra stvar ta što je Crobex na 1900 bodova i ima lufta do 2200… dakle bit će zarade u budućnosti.

U što ste ulagali za takav buffetovsko-lynchovski povrat, kolega?

Da, CROBEX ima lufta, a pogotovo što je pao sa 2100 i kusur 03. siječnja ove godine do ovih sadašnjih razina, dakle nekih desetak posto. Vi ste ga nadmašili preko 30%, a još potegne do 2200, potegnut će sigurno i Vaša ulaganja pa ćete biti na preko 30% povrata za 2022. godinu.

Ja ako iscijedim kakvih 2,5 – 3 % do Stare godine, mogu biti sretan. A nisam nešto gubio ove godine, osim na ATGR.

NaBiduAsku, 14.11.2022. u 10:34

jel ovo najslabijih sat vremena naše burze od nastanka? samo nek vlada ganja ekstraprofit, evo što tržište misli o tome. A puna su im usta demagogije o oživljavanju TK po domjencima i panelima… eto im ekstraprofita, valjda all time low imamo danas.

 

Porez na ekstraprofit hahahahaha 🙂 , za sve koji zarađuju, a ne samo za firme koje trguju sa plinom i naftom kao ostatak EU. To me podsjeća na onaj krizni porez od Jadranke Kosor, koji smo svi plaćali, a njen predhodnik je još prije par mjeseci govorio da kriza neće doći do nas..pa je poslije rekao da smo u banani..

Sada smo približno u istoj situaciji, naravno sa vremenskim odmakom.

Jako su kreativni kada treba uzeti svima, a podijeliti sebi i svojim istomišljenicima hahahaha 🙂

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

mitkko, 06.11.2022. u 19:44

 








Na Crobex daily grafu vidimo da je trokut popustio, prošli tjedan smo gledali retest, za očekivati je daljnji pad prema 1.860 i 1.830.

Weekly graf je u skladu sa monthly grafom koji sam ranije postao. I tu vidimo trokut koji, ukoliko index padne ispod zone podrške kao što je pao na daily grafu, ukazuje na target na oko 1600-1.620, što je isti target kao i na tom ranijem mjesečnom grafu.

.

Malo sam u dilemi. Gledam Crobex i vidim da za sada napreduje prema očekivanju, sve kako sam ucrtao na prethodnom grafu. Vidjeli smo breakdown iz tog trokuta i sada gledamo retest prije nastavka pada, barem se sada tako čini.

.

Onda sa druge strane imamo ATGR čiji graf izgleda kao da bismo napokon mogli vidjeti odbijanac. Zadnjih par dana sam zbog toga i ja kupio ATGR. Cijena je došla vrlo blizu 320 kn, što mi je bio prvi target u ovom downtrendu, tu vidimo povećani zeleni volumen uz istovremeno zadnja 3 tjedna bullish divergenciju na RSI. Buy signal bi bio breakout iznad ove downtrend linije i targeti 350, odnosno 370 kn, ali ja sam malo požurio. Pojačat ću poziciju kada/ako vidimo taj breakout.

.

Dakle, dilema je jasna – koji je od ova dva grafa promašen? Nije baš vjerojatno da će ATGR rasti dok CROBEX pada, ali je recimo moguće da ATGR poraste dok istovremeno CROBEX ode u nekakvu stagnaciju.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Recesija tek dolazi, očekuje se gospodarski pad u uvjetima visoke inflacije, sve zajedno deflacija iliti noćna mora svih ekonomista…

 

Sada kada sam to sve kao papagaj ponovio, zašto bi sada ljudi kupovali dionice, kada Crobex u odnosu na druge svjetske indekse nije niti upola toliko pao?!

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

@Budfox3

Vise je razloga, barem kako ja to vidim.

.

Prvo, tko je cekao da mediji pocnu pisati o recesiji, taj nije dobro prosao na burzi. Oni tek sada pricaju o kataklizmi, sada nakon sto su dionice vec brutalno pale.

.

Drugo, i u bear marketu imamo rallyje, i to jako lijepe rallyje na kojima se moze fino profitirati ako ih se na vrijeme prepozna.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

mitkko, 14.11.2022. u 19:56

 





mitkko, 06.11.2022. u 19:44



 

 








Na Crobex daily grafu vidimo da je trokut popustio, prošli tjedan smo gledali retest, za očekivati je daljnji pad prema 1.860 i 1.830. 

Weekly graf je u skladu sa monthly grafom koji sam ranije postao. I tu vidimo trokut koji, ukoliko index padne ispod zone podrške kao što je pao na daily grafu, ukazuje na target na oko 1600-1.620, što je isti target kao i na tom ranijem mjesečnom grafu.

 



 

.

Malo sam u dilemi. Gledam Crobex i vidim da za sada napreduje prema očekivanju, sve kako sam ucrtao na prethodnom grafu. Vidjeli smo breakdown iz tog trokuta i sada gledamo retest prije nastavka pada, barem se sada tako čini.

.

Onda sa druge strane imamo ATGR čiji graf izgleda kao da bismo napokon mogli vidjeti odbijanac. Zadnjih par dana sam zbog toga i ja kupio ATGR. Cijena je došla vrlo blizu 320 kn, što mi je bio prvi target u ovom downtrendu, tu vidimo povećani zeleni volumen uz istovremeno zadnja 3 tjedna bullish divergenciju na RSI. Buy signal bi bio breakout iznad ove downtrend linije i targeti 350, odnosno 370 kn, ali ja sam malo požurio. Pojačat ću poziciju kada/ako vidimo taj breakout.

.

Dakle, dilema je jasna – koji je od ova dva grafa promašen? Nije baš vjerojatno da će ATGR rasti dok CROBEX pada, ali je recimo moguće da ATGR poraste dok istovremeno CROBEX ode u nekakvu stagnaciju.

Teza je oke, iako ne vidim trenutno u ATGR tako dobru priliku kao u “small cap” kompanijama poput Lenca i Spana. Jače su podcijenjeni, itd. Zadnji kvartal je ATGR bio jak, ali vidimo da su im rashodi žestoko narasli..jače nego što je prihod rastao.

ATGR na 40€ bi mi bio zanimljiv za dokup. Držim jako malo, a VLEN i SPAN imam namjeru još pojačati.

BudFox3, 14.11.2022. u 23:08

Recesija tek dolazi, očekuje se gospodarski pad u uvjetima visoke inflacije, sve zajedno deflacija iliti noćna mora svih ekonomista…

 

Sada kada sam to sve kao papagaj ponovio, zašto bi sada ljudi kupovali dionice, kada Crobex u odnosu na druge svjetske indekse nije niti upola toliko pao?!

O čemu ti to?  Hoćeš od 2007. Crobex je pao za dvije trećine. Hoćeš zadnju godinu dvije nije porastao ništa a vani su porasli za 30  %. Ne varaj ljude.

Plus Ameri su za trećinu porasli u odnosu na vrh iz 2007. A mi za dvije trećine pali. Razlika deveterostruka na našu štetu.

Kupi dionice i počni pisati istinu.

 

yieldchaser, 14.11.2022. u 17:25

 





NaBiduAsku, 14.11.2022. u 15:44



 

Iskreno kako je krenula prva polovica ove godine vrlo sam zadovoljan sa ovogodišnjim prinosom. +23% a što je dosta dobro s obzirom na okolnosti. I još je dosta dobra stvar ta što je Crobex na 1900 bodova i ima lufta do 2200… dakle bit će zarade u budućnosti.

 



 

U što ste ulagali za takav buffetovsko-lynchovski povrat, kolega?

Da, CROBEX ima lufta, a pogotovo što je pao sa 2100 i kusur 03. siječnja ove godine do ovih sadašnjih razina, dakle nekih desetak posto. Vi ste ga nadmašili preko 30%, a još potegne do 2200, potegnut će sigurno i Vaša ulaganja pa ćete biti na preko 30% povrata za 2022. godinu.

Ja ako iscijedim kakvih 2,5 – 3 % do Stare godine, mogu biti sretan. A nisam nešto gubio ove godine, osim na ATGR.

Slabo ulažem, većinom sam 50% dionice 50% keš… naravno ako je trend dobar. Ako je sentiment loš rijetko sam izložen više od 20% Recimo dan prije napada Rusije na Ukrajinu nažalost bio sam cca 30% u pozicijama i naravno drugi dan pokolj. To mi je odnijelo barem 5% profita ove godine. Sreća pa sam sljedeći mjesec sve to nadoknadio. Trgujem većinom po trendu, ako je neka dionica u fokusu to se odmah da vidjeti, ili je neka vijest ili je jednostavno tehnički trenutak… onda kako je malo takvih prilika dosta nakrcam, odem i sa 50% portfelja u dionicu i lagano kratim kako raste… a ove godine je bilo takvih… Vlen, Tpng, Ingr, Atpl, Jdpl, Viro sa 32-50 kratio… evo neki dan PODR 610-655… ne znam, recimo TUHO reakcija sa 4300 na 4500, skoro all in je bio u igri. Što god sam keša imao slobodnog sam upucao, digao 5% u pol sata.. uglavnom držim dok je trend i nikad ne prodam sve… osim ako je zaista dionica odradila svoje i ne vidim neku svrhu dalje… Prodao sam stan takođe je rmislim da su cijene sulude… to namjeravam prebaciti početkom sljedeće godine na brokerski pa da vidimo kako će to izgledati. Vjerojatno je teže sa većim portfeljem ostvarivati takve povrate. Uvijek sam na oko 400 000-500 000…  a sad će to biti mnogo više. S tim novcem planiram imati neku strategiju samo trgovanja blue chipovima pa čak i koketirati sa dužim držanjem, nazovimo to ulaganjem.

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.

Prema ovome danas  na Zabi i ona bi uskoro mogla nestati sa burze. A već se i otprije o tome šuška. 🙁

pa da nema prilka na ZSE… treba biti strpljiv, evo primjera LKRI… šta učini u par minuta 😀

a nešto sam načuo i za LRH, ponavljam samo načuo i kupovao i dokupovao. Kako god bilo prodana je Gitoneu pred par godina po 4700 a danas cijena 2300 kn. Nadam se da nisu glasine.

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.

Ovo prica oko Luke Rijeka i Maerska… pa jel nije to ona stara prica da PPD i Maersk planiraju zajednicko ulaganje na nekom valjda terminalu u luci, ali to nema veze sa firmom Luka Rijeka?

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

A možda netko zna za nešto više u budućnosti. Uglavnom lijepa zarada onih koji sada prodaju.

Ljudi moji, tko jos nije maknuo svoje coine sa mjenjacnica i spremio na cold storage, preporucam da to napravi ASAP. I treba do daljnjega izbjegavati sve stablecoine. Ovo sr.nje sa FTX-om se rasplice i, kako sada izgleda, imat ce dalekosezne posljedice. Evo prije par sati je i Genesis blokirao sve isplate. Sad cemo vjerojatno vidjeti i paniku korisnika Geminia.

.

FTX nije bio samo mjenjacnica, vec i veliki custodian drugim velikim fondovima. Strava.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

New Report

Close