Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Premješteno iz teme: Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize



Crobex, test PRZ zona, na PRZ1 moguc manji odbijanac, PRZ 2 i 3 bi po meni bile moguce i konacne PRZ zone, izlazak iz kanala i pocetak veceg rasta. Ne vjerujem da cemo do 1000 u ovom koraku, male su mogucnosti IMHO.

Nećemo do 1000 ne zbog TA već zbog dividende HT u dva dijela koje će smanjiti kroničnu nelikvidnost
na ZSE.Čak bi se moglo dogoditi da i neki "investitori"koji su kupili EUR da se odluče na kupnju
HT u ponedjeljak jer ipak HT i po cijeni od 240 bi u dvije godine mogao donijeti 60 kn dividende
/30 za 2008 i isto toliko za 2009/.Ipak je to lijepih 25%.
Devalvacije nema.Banke su u svijim špekulacijama pritiska na pad kune spušile,jer je NBH otkupila
preko 300 mil EUR.I to podiže likvidnost na tržištu.
O pozitivnim psihološkim efektima antirecesijskih mjera treba voditi računa.
Dakle,na dosadašnje trendove mislim da sve treba korigirati barem za dvadesetak posto,a što znači
da bi u slijedeće dvije sedmice trebao uslijediti rast na preko 1.700.
[/quote]

Ne znam odakle ideja da banke žele deprecijaciju kune! Pa ako kuna devalvira sve velike banke u Hrvatskoj pucaju. Ako Vlada potiče kupnju stanova (kakva ideja za rješenje krize!?), to znači da ima puno neprodanih stanova, prevedeno na bankarski rječnik, puno neotplaćenih kredita. S deprecijacijom kune, taj broj bi još eksponencijano narastao i banke bi dobile gomilu mrtvog kapitala i na kraju, i same krepale… No, da ne duljim, ova priča nije ta TA i skroz je offtopic.

nisam bob, ali dylan ...

Premješteno iz teme: Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize


dakle,
danas je za grobić 8. dan TD combo.

Ovaj pristup je pravilan jer je on odraz naših lokalnih prilika.
Velika TA koja vrijedi za svijet je neprimjenjiva na ZSE.Ovaj novi pristup će sigurno donijeti
povoljnija predviđanja nego ranije metode.

Ovih dvije milijarde kuna dividende HT ,od kojih bi se petina mogla pojaviti kao inekcija
na našoj nelikvidnoj bari bi moglo imati veći utjecaj nego tisuće milijardi u Americi.Ipak je bitno
da će značajan dio ovih sredstava doći u ruke ulagaća na hrvatsku burzu ili barem smanjiti povlačenje
sredstava.
Mišljenja sam da će biti veliki odbijanac poslije desetog,iako bi se moglo dogoditi da rast počme i nešto ranije s obzirom na očekivanja sredstava od HT.
Dakle,već od ponedjeljka bi se moglo dogoditi da se osijeti taj optimizam i da vlasnici keša postanu
nervozni.
Ne mogu razumijeti ulagačku logiku da i pored saznanja o dividendi HT nisu koristili priliku da
ulaze u petak.Pali smo 2%.Malo morgen.Bila je to kataklizma gotovo na svim dionicama.
Protrgovano jako malo,a padovi veliki.Prilika za jeftinu kupnju propuštena.Možda već u ponedjeljak bude
značajno skuplje.
Kod velikog broja dionica u drugom redu likvidnosti ogromna razlika između kupnje i prodaje.
Kod THNK od 1000 do 1700/
LPLH 50 do 100
TNPL 1050 do 1.350
Sa stotinjak tisuća kuna dionica pada tridesetčetrdeset posto ili toliko raste.
Rijetki su kupovali na niskim cijenama pa bi rast mogao biti strelovit.jer ti kupci,a njih je malo mogu biti jedina brana rastu.

Premješteno iz teme: Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize


@lopina

Kolega lopina,koliko bi trebao pasti Crobex i vaše dionice da vi shvatite neke stvari u životu?
99% ?
Ili ćete i nakon pada od 99% vi i dalje pričati o propuštenoj jeftinoj kupnji, o strelovitom rastu,
optimizmu ulagača,itd,itd.
Daj shvatite, kad još niste, da je GOTOVO.
FAJRUNT.
NEMA VIŠE.
Imali ste priliku izvaditi novce na vrijeme, dosta nas je upozoravalo ljude, govorili smo što će se dogoditi,govorimo i dalje, ali ne, i dalje ima dovoljno dioničara-samoubojica poput vas.
NHF, simpatični ste mi, ali ste žrtva nerealnih očekivanja.

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE

Premješteno iz teme: Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize


[q

Ne znam odakle ideja da banke žele deprecijaciju kune! Pa ako kuna devalvira sve velike banke u Hrvatskoj pucaju. Ako Vlada potiče kupnju stanova (kakva ideja za rješenje krize!?), to znači da ima puno neprodanih stanova, prevedeno na bankarski rječnik, puno neotplaćenih kredita. S deprecijacijom kune, taj broj bi još eksponencijano narastao i banke bi dobile gomilu mrtvog kapitala i na kraju, i same krepale… No, da ne duljim, ova priča nije ta TA i skroz je offtopic.

Franjo Luković je prije dvadesetak dana otprilike istovremeno kada su Šuker I Drivo srušili Crobex
sa izjavama o ukidanju 2.stupa dao izjavu o neophodnosti devalvacije kune.Slućajno.Ne to je odrađeno ciljano i da NBH nije imala dostatnih dev.rezervi i intervenirala na dev.tržištu prodajom
deviza dogodilo bi se samoispunjavajuće proročanstvo.U tom trenu Zaba je imala velike devizne
plasmane i njoj odgovara da raste cijena onoga ćega su puni/Eura/.
Sada je NBH kupila eure jer su se svi nakrcali eura očekujući devalvaciju.Nadam se da su u toj
transakciji bankari spušili i prodali jeftinije nego su kupili.Kunska nelikvidnost i velike prekonćne
kamate od preko 30% su izazvale banke koje su isprovocirale kunsku nelikvidnost s obzirom da su u
kratkoročnim špekulacijama kupovali devize očekujući brzu zaradu.
Pa ionako to nisu naše nego strane banke i njih ne intersiraju hrvatski interesi.
Kada bi i na tržištu kapitala imali jednog pametnog i jakog igrača kao NBH i ROHU situacija bi bila
daleko povoljnija.Nažalost čak i ROHA smatra da tržište kapitala nije važna domena za Hrvatsku.
Prepustili su to područje financijskom inžinjeringu stranih mešetara na ćelu sa bankama koje
kontroliraju preko 90 % hrvatskog kapitala.U svim tim špekulacijama nama troškovi,njima dobit.
Oprostite tehničari što vam zagađujem temu.

Premješteno iz teme: Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize



@lopina

Kolega lopina,koliko bi trebao pasti Crobex i vaše dionice da vi shvatite neke stvari u životu?
99% ?
Ili ćete i nakon pada od 99% vi i dalje pričati o propuštenoj jeftinoj kupnji, o strelovitom rastu,
optimizmu ulagača,itd,itd.
Daj shvatite, kad još niste, da je GOTOVO.
FAJRUNT.
NEMA VIŠE.
Imali ste priliku izvaditi novce na vrijeme, dosta nas je upozoravalo ljude, govorili smo što će se dogoditi,govorimo i dalje, ali ne, i dalje ima dovoljno dioničara-samoubojica poput vas.
NHF, simpatični ste mi, ali ste žrtva nerealnih očekivanja.


Meni od trenutka izlaska iz margina ide sasvim dobro.Od 2.12.do danas portfelj mi je porastao 35%.
Koristim povremene valove i uglavnom pogađam.Tako i sada ide rast koji ja ne mogu zaustaviti.
HT inekcija će djelovati.A dolazi vrijeme izvještaja i potencijalne nove dividende koje će ćiniti
visoki postotak s obzirom na cijenu koje su na desetinu ATH.
ADRS 7 kn 5%
TNPL 55 kn 5%
LPLH 10 kn 12,50%
KOES 153 kn 30%
THNK 100 8%
ERNT 270 kn 30%
Naravno ovo su omjeri sadašnjih cijena i prošlogodišnje dividende.
Ovogodišnje dividende bi mogle biti i veće jer očekujem iste ili bolje poslovne rezultate firmi u 2008.
nego u 2.007.To je bitni razlog mog optimizma.
Čak da cijene i dodatno padaju bitno je da dividendni prinos bude velik,a sada je prevelik i uz ovakav
crobex izvrsna šansa za zaradu na dividendi i čekanju da se dionice počmu vračati na svoje fair vrijednosti.Naravno,neke nikada neće doći na ranije cijene jer će ova kriza neke i pomesti,ali
postoji veliki broj jeftinih dionica dobrih firmi.Treba pronaći samo firme kioje imaju sigurnu budućnost kai INA i HT,ali tu se može zaraditi samo 100% u dvije tri godine.Treba naći one koje
će donijeti petsto posto.A ima ih.Neke su bile precjenjene 100%,a sada su pale deset puta,što
znaći da su podcijenjene pet puta.Ali bitno da su stabilne i da prebrode ovu krizu.





No,nije kraj svijeta!Doći će i naših pet minuta.Čuvajte novce.

Samo čuvajte novce.Oni vam u čarapi donose pušionu u visini inflacije.
Ako ste kupili EUR imat ćete manje,jer u turističkoj sezoni EUR ioonako pada.Spušiti ćete i pad
tečaja i inflaciju.
Oročavati i kupovati EUR je trebalo kada je crobex bio preko 5000.Još bolje USS.A i sada može
biti unosno ,ali i vrlo rizično.
Investitor koji je jučer kupio HT na 225 na svoj ulog je zaradio 30 kn tj.13,33% ,a za godinu dana
ako dividenda bude ista i više ako postojeću dividendu iskoristi za kupnju HT po diskontu nakon
isteka div.day.Otprilike u jednu godinu 30%.Pa to je financijski inžinjering.
Tragično je da mirovinci ovo ne kupuju,nego brane neka svoja potenkinova sela.
[/quote]
da dodam… svi smatraju da ce de ovaj deflatorni trend nastaviti. Hoce neko vrijeme. Usput se u TISINI stvara paralelni sustav trgovanja od Japana do Njemacke koji vec funkcionira i kad "majstori" sljedeci put zaljuljaju svijet (a to ce biti brzo) – ljudi u cashu ce ostati u klopci iz koje nece biti izlaza
[/quote]

Jel ti znaš koliko danas vrijedi cash? Pogotovo kad su svi prezaduženi i pod kreditma, a kamata

za dizanje novog casha je previsoka.

Kakva klopka, kolega!? Klopku su odradili dioničari, poput vas, na kojima se slomila čitava financijska

država, mirovinci, branitelji, Ht, firme na TK……itd.
[/quote]
Kolega, valjda ti pricas o sadasnjem momentu a ja o buducnosti. Kazes SLOMILA. Tocno, past tense … odiigrano. Gledacemo neke nastavke al to je to.
A koliko ti vrijedi cash? – ovisi koliko i gdje si ga plasirao. Mislis da ako ga cuvas da ces profitirat? Ha ha ha [lol]
Dok ga ti gladis, ONI gledaju kako da ti ga uzmu. A ONI uvijek uspiju. Danas je jedan od najvecih problema je kako copiti ZDRAV kapital jer nasa i slicne vlade nemaju mogucnost dolijevanja bad money.

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.






No,nije kraj svijeta!Doći će i naših pet minuta.Čuvajte novce.

Samo čuvajte novce.Oni vam u čarapi donose pušionu u visini inflacije.
Ako ste kupili EUR imat ćete manje,jer u turističkoj sezoni EUR ioonako pada.Spušiti ćete i pad
tečaja i inflaciju.
Oročavati i kupovati EUR je trebalo kada je crobex bio preko 5000.Još bolje USS.A i sada može
biti unosno ,ali i vrlo rizično.
Investitor koji je jučer kupio HT na 225 na svoj ulog je zaradio 30 kn tj.13,33% ,a za godinu dana
ako dividenda bude ista i više ako postojeću dividendu iskoristi za kupnju HT po diskontu nakon
isteka div.day.Otprilike u jednu godinu 30%.Pa to je financijski inžinjering.
Tragično je da mirovinci ovo ne kupuju,nego brane neka svoja potenkinova sela.
[/quote]
da dodam… svi smatraju da ce de ovaj deflatorni trend nastaviti. Hoce neko vrijeme. Usput se u TISINI stvara paralelni sustav trgovanja od Japana do Njemacke koji vec funkcionira i kad "majstori" sljedeci put zaljuljaju svijet (a to ce biti brzo) – ljudi u cashu ce ostati u klopci iz koje nece biti izlaza
[/quote]

Jel ti znaš koliko danas vrijedi cash? Pogotovo kad su svi prezaduženi i pod kreditma, a kamata

za dizanje novog casha je previsoka.

Kakva klopka, kolega!? Klopku su odradili dioničari, poput vas, na kojima se slomila čitava financijska

država, mirovinci, branitelji, Ht, firme na TK……itd.
[/quote]
Kolega, valjda ti pricas o sadasnjem momentu a ja o buducnosti. Kazes SLOMILA. Tocno, past tense … odiigrano. Gledacemo neke nastavke al to je to.
A koliko ti vrijedi cash? – ovisi koliko i gdje si ga plasirao. Mislis da ako ga cuvas da ces profitirat? Ha ha ha [lol]
Dok ga ti gladis, ONI gledaju kako da ti ga uzmu. A ONI uvijek uspiju. Danas je jedan od najvecih problema je kako copiti ZDRAV kapital jer nasa i slicne vlade nemaju mogucnost dolijevanja bad money.
[/quote]

Vidim da se razvila polemika oko moje rečenice "Čuvajte novce".
Da samo pojasnim šta sam pod tim mislio.
Radi se o novcima koji mi svi svaki dan ulažemo u dionice,a ruku na srce sve ga je manje na računu.
Daj Bože da nisam u pravu,ali mislim da nam ne dolaze nimalo ružičasti dani,tjedni pa i mjeseci.
Mislim da bi nas mirovinci mogli još jedanput "oženiti" kao u 10 i 11 mjesecu prošle godine.
Neki su to izgleda brzo zaboravili.Kada jednog dana napokon napipamo to j….. dno,mnogi će do tada ostati bez casha ili bar većine.
Mislim da još nije vrijeme da se zaletavamo,jer ćemo u datom momentu biti suhi(cash),a onda ćemo opet proklinjati i državu i mirovince i babe na placu i koga sve ne,samo mi nismo krivi.
Na kraju krajeva svatko je kovač svoje sreće pa nek’ izvoli po vlastitom razmišljanju


Premješteno iz teme: Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize


@lopina

Kolega lopina,koliko bi trebao pasti Crobex i vaše dionice da vi shvatite neke stvari u životu?
99% ?
Ili ćete i nakon pada od 99% vi i dalje pričati o propuštenoj jeftinoj kupnji, o strelovitom rastu,
optimizmu ulagača,itd,itd.
Daj shvatite, kad još niste, da je GOTOVO.
FAJRUNT.
NEMA VIŠE.
Imali ste priliku izvaditi novce na vrijeme, dosta nas je upozoravalo ljude, govorili smo što će se dogoditi,govorimo i dalje, ali ne, i dalje ima dovoljno dioničara-samoubojica poput vas.
NHF, simpatični ste mi, ali ste žrtva nerealnih očekivanja.


Samoubojica sam bio kada je crobex bio na 5.000 i kao većina izgorio.
Sada je veća vjerovatnost da je gubitnik onaj tko je u gotovini nego vlasnik dioničkog portfolia
hrvatskih poduzeća.NAGLAŠAVAM portfolia jer će ova kriza pomesti neka poduzeća i zato je
disperzija uloga vrlo bitna.Nažalost tog pravila disperzije uloga nisam se pridržavao i pratio TNPL
od 4.000 pa sve do 1.000 izlazio iz svih pozicija i bio gotovo 100% u TNPL kada je bila na 1.500.
Stravično iskustvo,sa velikim gubicima.Sreća da su mi margini isticali na cijeni TNPL 3.000 pa na 1.850 pa na 1.400 tako da sam gubio manje.


Radi se o novcima koji mi svi svaki dan ulažemo u dionice,a ruku na srce sve ga je manje na računu.
Daj Bože da nisam u pravu,ali mislim da nam ne dolaze nimalo ružičasti dani,tjedni pa i mjeseci.
Mislim da bi nas mirovinci mogli još jedanput "oženiti" kao u 10 i 11 mjesecu prošle godine.
Neki su to izgleda brzo zaboravili.Kada jednog dana napokon napipamo to j….. dno,mnogi će do tada ostati bez casha ili bar većine.
Mislim da još nije vrijeme da se zaletavamo,jer ćemo u datom momentu biti suhi(cash),a onda ćemo opet proklinjati i državu i mirovince i babe na placu i koga sve ne,samo mi nismo krivi.
Na kraju krajeva svatko je kovač svoje sreće pa nek’ izvoli po vlastitom razmišljanju

Zasto mislis da bi nas mirovinci mogli ozenit? Ako ruknu na ask … na bidu nema nikoga pa cemo ic ravno na 300-400. Usrali bi i ovu godinu profitnu stopu. U 10-11.mjesecu je jos bio relativno solidan bid (vidi graf) pa su mogli iskrcat govna. Tu je i prica sa fondom branitelja, HTom, HDZtom, politicka stabilnost itd … moglo bi ih ukinit budu li se jos jednom preseravali.
Crobi je polumrtav. Vidi promete i anemicne izlaske fondica iz dionica. Ostali samo dugmici … [lol]
Tj. brokercici. A i oni ce brzo podobijat otkaze

Wall Street i banke protiv ljudi. Drzave i vlade izmedju.

Ja san isto jedno vrijeme mislija da je točna ta parola cash is king.Mislim da nije.Znanje i prava informacija su king.Ako uđeš na tržište u pogrešno vrime…adio novci [sealed]

Ako uđeš na tržište u pogrešno vrime…adio novci sealed

O tome se i radi.Rijetki nešto ušićare trejdanjem,jer je u zadnje vrijeme prevelika razlika između bida i aska.U biti je to dobro,ali kada je velika likvidnost.Nemaš kome prodati.Mislim imaš,ali to je neznatno više nego što si platio.Ne pokriva čak ni brokersku uslugu.
Šta misliš koliko ih je u zadnjih 4-5 mjeseci ušlo i izašlo u pravo vrime.
Koji im je saldo tada bio i danas.
Radi se o tome da kada jednog dana(tjedni,mjeseci) dođe "pravo vrime" mnogi neće imati "sape".


Ja san isto jedno vrijeme mislija da je točna ta parola cash is king.Mislim da nije.Znanje i prava informacija su king.Ako uđeš na tržište u pogrešno vrime…adio novci [sealed]

Cash is king.Da sada kada je crobex na 1.400,a ako bude na troznamenkast bit će i car.
Kada ulaziš trebaš imati i sreće,ali s vremenom faktor sreće je sve manje važan,a sve više na važnosti
dobiva znanje.
Sada bi se trebalo usmjeriti na kupovinu d.d.koja imaju šansu da prebrode ovu krizu ili da iz nje izađu jače.Zaduženost kratkoročna ili dugoročna,kratkoročna likvidnost,višestruko veći buk od
cijene dionice,višegodišnja dobit prije ove krize,dividendni prinos ali možda najbitnije pametan
i pošten menađment.I tada vrijednosni papir sa malo strpljenja postaje najvrijednosnija investicija.
Kako napraviti pravilan izbor.Najveća zabluda je površna TA i razmišljanje da će najviše narasti
ono što je najviše palo.Dionica nije pe..s da se diže poslije pada.Pokoji put ona postaje zauvijek
impotentna.Ali kako nikada ne možeš biti siguran da je neka dionica prepotentna najbolje je
odabrati nekoliko favorita da nebi došli na ništa.

New Report

Close