KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Evo da pomognem s matematikom. Znaci ako je rast godišnji po 15% to je u 10 godina ukupno 404,55% viša cijena od sadašnje. Znaci s 1050 na 4247.83kn. eto pomoć

Wrong!! Kad ćete više naučiti postotke!
[/quote]
Nemojte me nasmijavati. Za svaki slučaj sam provjerio u dvije knjige. kojom vi formulom to radite? kontinuirano ukamačivanje e ili koje?

Školovana budala je veća budala od one neškolovane

Istom kao i ti. Samo što ti to nije +404,55 % nego +304,56 % 🙂






– a za vaše buduće mirovine bi bilo puno bolje kada bi ovo kupovali mirovinci.
– jer ova dionica u narednih desetak godina ima minimalni potencijal godišnjeg rasta 10-15%.

Mozes li prevesti na hrvatski jezik "u narednih 10 godina imati minimalni potencija godisnjeg rasta"

Da li postoji i potencijal pada i koliko on iznosi ?
[/quote]

Mislila je reć da dionica ima potencijal da raste u narednih 10 godina, svake godine 10-15%, što nakon 10 godina iznosi 100-150%, a to znači da onaj tko danas uloži neku lovu, za 10god. bi trebao imati najmanje duplo više.

Ako je mišljenja da dionica ima potencijal za rast onda u istom trenutku ne može imati i potencijal za pad.
[/quote]
E moj prijatelju, slabo tebi ide matematika i kamatni račun………….
[/quote]
Evo da pomognem s matematikom. Znaci ako je rast godišnji po 15% to je u 10 godina ukupno 404,55% viša cijena od sadašnje. Znaci s 1050 na 4247.83kn. eto pomoć
[/quote]

naravno može se i ovako računat.
razlika u početnoj cijeni i porast na godišnjoj razini od 15%…

samo što ja nisam sklon vjerovanju da će ova dionica za 10god biti na 4247kn, ja bih bio zadovoljan i sa onih mojih 2000kn.


@Lynx

u čemu je problem? račun?


Istom kao i ti. Samo što ti to nije +404,55 % nego +304,56 % 🙂

Ne želim se praviti pametan ali nije tako. Kod složenog kamatnog računa imamo C=C*r^n. Znaci 1050 * 1.15^10 = 4247.83 . Pa nije to nuklearna fizika.

Školovana budala je veća budala od one neškolovane

Računaš kao naši novinari [lol] Negdje si zaboravio oduzeti neku jedinicu, ili samo krivo čitaš. Ti si dobio da je konačni iznos cca. 4 puta veći od početnog i to je točno, ali si to pročitao kao "+400 %", ali nije tako, 4 puta znači +300 %, kao što uduplanje nečega znači rast za 100 % a ne 200 %, dakle fali ti taj "-1" prije pretvaranja u postotke. Naši novinari stalno rade takve i slične smiješne greške, molim Vas pazite malo, to nije nuklearna fizika, slažem se.

Sve 5. Naravno da je 100% porast od 1000kn = 2000kn a ne 1000kn. Ali sam zbrojio ovako pa sam napisao 400%. Stavio sam zato cijenu da se ljudi ne zamaraju. Vidim vi ste se jadni zamarali [rolleyes]. Inace nuklearnu fiziku sam imao 5 [shocked]

Školovana budala je veća budala od one neškolovane

Nisam se ja ništa zamarao, ali kad vidim da ispravljaš druge, pa bode u oči kako ispravljaš krivo, odlučih i ja tebe ispraviti da ne bude zabune.

KODT, kamatni račun rasta dionice.

– sasvim nebitno, ali za razliku od Ingre koja može u 2 smjera na 30kn ali i na nula kuna, ova dionica ima samo jedan smjer, a sada se možemo zabavljati pretpostavkama koliko bi to bilo.

– jedno jako dobro izvješće, ispaćivanje sve dobiti u dividendi, izvanredna velika dividenda, ulaz nekog poznatog investitora np. gospona xy, bilo što od navedenog diže cijenu dionice 100%.
– sama dionica je nezgodna za trejdanje ali pruža veliku maržu sigurnosti.

– očekivani rast je izostao jer imamo 2 velika prodavača koji imaju preko 20.000 dionica.
– a to je preko 20 milijuna kuna, tog novca sada jednostavno nema.
– zbog toga ne trebate drukati na gore ili skidati dionice s prodaje.

– fundamenti su i više nego dobri.
– iz aviona vidljivo veliko povećanje posla i marži.
– za godinu dvije tu će sve doći na svoje,
– kome se žuri zbog brze zarade na tržištu postoji Ingra.
– kad bi tu imali u 3 dana promet kao na Ingri ovo bi bilo na 1.500kn ali toga prometa tu nema.

– usporedbom stambene štednje ili 3. mirovinskog stupa ova dionica sigurno će u narednih desetak godina imati puno bolji prinos.
– u ovoj dionici se investira kao gospon Florinčić koga trenutna cijena sigurno ne zanima, ali ga zanima 500.000kn koje će dobiti na ime dividende i jako je dobar osjećaj kada iz iskustva zna kako ta dividenda iz godine u godinu raste po stopama od 10%.
– kod ove dionice je to sasvim suprotno nego kod HT-a koji isto daje dobru dividendu, ali mu pada prihod i dividenda, svake godine sve manje i manje.

– I love this game.
Pozdrav !


samo što ja nisam sklon vjerovanju da će ova dionica za 10god biti na 4247kn, ja bih bio zadovoljan i sa onih mojih 2000kn.


@Lynx

u čemu je problem? račun?


Njemu je bio problem račun/postoci, a tebi je problem puno veći. Ne vjeruješ da će ova dionica za 10god biti na 4247kn? Misliš tek baš sama cijena dionice ili u anologiji ukupnog povrata (sa reinvestiranim dividendama)?

Ako ne vjeruješ da ćeš dugoročno imati povrat bar 15 %, zašto pobogu uopće ulažeš ovdje?? Zar ima smisla u hrvatske dionice ulagati sa očekivanom povratom manjim od 15 %?! Pa gdje ti misliš da mi živomo, u USA? Koliki je rizik naše države??, kakvu equitiy premiju na to stavljaš?

Tko god ulaže u domaće dionice sa očekivanim povratom ispod 15 %, taj čini mi se ne zna što radi. Nisam pratio ovu raspravu jer mi se činilo da je opet neka trejderska spika, mislio sam da je ovo 15 % ovdje pro forma, da nitko ne očekuje tako nizak povrat, a tebi čak i to puno?! [lol]

Legitimno je misliti da je to puno (iako se ja nikako neću složiti), ali onda ne možeš u to ulagati, to bi bilo suludo.

Pa ovdje bismo prema svemu sudeći, prema nekim najrealnim procjenama, već za 3-4 godine trebali imati cca. milijardu kn prihoda i marže dobiti oko 10 %. Naravno da je budućnost nepredvidiva, ne tvrdim ja da će to baš tako biti, ali "vjerojatnosti" su vrlo velike, a za takvo što očekivati da je trenutno na fer cijeni (ovo bi bila fer cijena kada bi stvarno realno bilo očekivati od nje na dalje povrat oko 15 % anualizirano) meni je prilično smiješno.

Ako mislite da je ovo fer cijenjeno, pa onda prodajte i kupujete one podcijenjne dionice, puna ih je burza. Ja ne mislim tako, meni je ovo jedna od top stvari!

Pitanje za milijun dolara: Tko se nalazi iza skrbničkog računa u Zabi i koje su njegove namjere?

Kad se taj kupac odluči pokazati, vrednovanje će biti puni drugačije. Za sad mogu samo reći da se ne radi o institucialnom investitoru, odnsono investicijskom fondu.



samo što ja nisam sklon vjerovanju da će ova dionica za 10god biti na 4247kn, ja bih bio zadovoljan i sa onih mojih 2000kn.


@Lynx

u čemu je problem? račun?


Njemu je bio problem račun/postoci, a tebi je problem puno veći. Ne vjeruješ da će ova dionica za 10god biti na 4247kn? Misliš tek baš sama cijena dionice ili u anologiji ukupnog povrata (sa reinvestiranim dividendama)?

Ako ne vjeruješ da ćeš dugoročno imati povrat bar 15 %, zašto pobogu uopće ulažeš ovdje?? Zar ima smisla u hrvatske dionice ulagati sa očekivanom povratom manjim od 15 %?! Pa gdje ti misliš da mi živomo, u USA? Koliki je rizik naše države??, kakvu equitiy premiju na to stavljaš?

Tko god ulaže u domaće dionice sa očekivanim povratom ispod 15 %, taj čini mi se ne zna što radi. Nisam pratio ovu raspravu jer mi se činilo da je opet neka trejderska spika, mislio sam da je ovo 15 % ovdje pro forma, da nitko ne očekuje tako nizak povrat, a tebi čak i to puno?! [lol]

Legitimno je misliti da je to puno (iako se ja nikako neću složiti), ali onda ne možeš u to ulagati, to bi bilo suludo.

Pa ovdje bismo prema svemu sudeći, prema nekim najrealnim procjenama, već za 3-4 godine trebali imati cca. milijardu kn prihoda i marže dobiti oko 10 %. Naravno da je budućnost nepredvidiva, ne tvrdim ja da će to baš tako biti, ali "vjerojatnosti" su vrlo velike, a za takvo što očekivati da je trenutno na fer cijeni (ovo bi bila fer cijena kada bi stvarno realno bilo očekivati od nje na dalje povrat oko 15 % anualizirano) meni je prilično smiješno.

Ako mislite da je ovo fer cijenjeno, pa onda prodajte i kupujete one podcijenjne dionice, puna ih je burza. Ja ne mislim tako, meni je ovo jedna od top stvari!
[/quote]

Nije potrebno da pišete tako duge postove.
Iz nekoliko rečenica se da vidjet da su vam obzori jako suženi.
Ova dionica će vam prije za 2-3god doći do 2500kn, nego za 10god do 4500kn.
I ja mislim da je dionica vrlo dobra.


Nije potrebno da pišete tako duge postove.
Iz nekoliko rečenica se da vidjet da su vam obzori jako suženi.
Ova dionica će vam prije za 2-3god doći do 2500kn, nego za 10god do 4500kn.
I ja mislim da je dionica vrlo dobra.

A iz Vaših da ne razumijete vrednovanje kompanije.
Cjenovna kretanja ne komentiram. Cijena za 10god nije sama po sebi bitna nego "total return" (ono kada se reinvestira dividenda… ;)).
Dionica za 2-3 godine "do 2.500" (ukoliko mislite da će tada to biti fer vrednovano, ja ne mislim – tada bi to po meni bilo podcijenjeno) vam je analogno tvrdnji "za 10 godina će cca. 6.000" (ne doslovno, nego sa uključenim dividendama).

Kada investirate tada vas ne zanima samo "10 godina", niti samo "20 godina", zanima vas SVE. U današnju vrijednost ulazi SVE, današnja vrijednost implicira nominalne vrijednosti u cijelu budućnost.
Ukoliko vaša implicirana nominalna vrijednost u nekoj budućnosti nije u skladu sa vašim očekivanim vrijednostima u nekom kraćem razdoblju to znači da ste nešto pogriješili odnosno da NE investirate nego špekulirate sa cjenovim oscilacijama.

Ne može netko investirati na način da kaže "za 2-3 godine vrijediti 2.500", ali za "10 godina neće 4.500", od 2-3 godine do 10 godina promjena sa 2.500 na 4.000 implicira anualizranu promjenu i manju od 10 % , što već previše na knap i uz neki pad domaće risk-free na recimo 5 % i dioničke premije na 5 % ukupno dakle 10 %, lijepih normlanih 10 % kao nekih dugoročni svjetski prosjek.

Dakle to je taman na granici (ma i malo ispod nje), ne može manje od toga, tj. ne možete reći (kao investitor, eventualno možete kao špekulant) da će vrijediti za 2-3 godine 2.500 a ne za 10 godina 4.500 (sa reinv.div.). Iil ćete povećati ono za 10 godina, ili ćete smanjiti ovo za 2-3 godine, ali NE mogu u istoj rečenici zajedno jer to znači da NE investirate. Naravno i špekuliranje je legitimna metoda, ali nisam pretpostavio da se o tome ovdje radi kao intenciji, a ako da, ok, ja se time ne bavim.

New Report

Close