Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Na temelju potražnje s kojih tržišta je njemačko gospodarstvo prošle dvije godine raslo najbrže od ujedinjena i nezaposlenost bila najniža od ujedinjena tj. zadnjih 20 godina?

Njemacka ostvaraju dvije trecine svojeg izvoza u zemlje EU. Zato je sad zabiljezila kvartalni pad, jer se pad prije dogodio u EU zemljama, odnosno one su manje trosile i kupovale od Njemacke.

Ocito ti nije poznato. EU najvise medju sobom trguje. EU je (za sada, a cini mi se u dogledno vrijeme) trgovinska unija, postoje samo tragovi politicke tvorevine. Dakle, to se odnosi i na ostale navedene europske zemlje. Za Australiju ne znam, ne znam koji je omjer u BDP-u rudaca koje plasira u Kinu, odnosno koji je udio u trgovini sa SAD-om.

Jos nesto sto se inace ne zna izvan akademskih krugova. Nije tocno da najvise trguju razvijene i ne razvijene zemlje. Naime, najvise trguju razvijene medju sobom i nerazvijene medju sobom. Logika nam je govorila da ce vise trgovati razvijene s nerazvijenima jer se nadopunjuju sa proizvodima koje svakoj nedostaju. Ali nije tako. Zasto? Zato jer nije ista struktura potraznje odnosno struktura trazenih proizvoda. Visokotehnoloske proizvode kupuju bogate i razvijene zemlje jer imaju takvu potraznju. Svi podatci o tome govore. Dakako mainstream mediji to ne obradjuju pa se o tome ne govori.

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti



Na temelju potražnje s kojih tržišta je njemačko gospodarstvo prošle dvije godine raslo najbrže od ujedinjena i nezaposlenost bila najniža od ujedinjena tj. zadnjih 20 godina?

Njemacka ostvaraju dvije trecine svojeg izvoza u zemlje EU. Zato je sad zabiljezila kvartalni pad, jer se pad prije dogodio u EU zemljama, odnosno one su manje trosile i kupovale od Njemacke.

Ocito ti nije poznato. EU najvise medju sobom trguje. EU je (za sada, a cini mi se u dogledno vrijeme) trgovinska unija, postoje samo tragovi politicke tvorevine. Dakle, to se odnosi i na ostale navedene europske zemlje. Za Australiju ne znam, ne znam koji je omjer u BDP-u rudaca koje plasira u Kinu, odnosno koji je udio u trgovini sa SAD-om.

Jos nesto sto se inace ne zna izvan akademskih krugova. Nije tocno da najvise trguju razvijene i ne razvijene zemlje. Naime, najvise trguju razvijene medju sobom i nerazvijene medju sobom. Logika nam je govorila da ce vise trgovati razvijene s nerazvijenima jer se nadopunjuju sa proizvodima koje svakoj nedostaju. Ali nije tako. Zasto? Zato jer nije ista struktura potraznje odnosno struktura trazenih proizvoda. Visokotehnoloske proizvode kupuju bogate i razvijene zemlje jer imaju takvu potraznju. Svi podatci o tome govore. Dakako mainstream mediji to ne obradjuju pa se o tome ne govori.
[/quote]
Znači njemačko tržište je raslo iznadprosječno zahvaljući ispodprosječnom rastu europskog tržišta? Ima smisla.

bravo švicarci, tako se to rješava.
bratko, imaš problem i ne može da ga rešiš s pare. ke ga rešiš s mnogo pare!

S mnogo bezvrijedne pare [rolleyes]

evo malo (puno) štiva [yawn]
http://mpettis.com/2011/08/some-predictions-for-the-rest-of-the-decade/


S mnogo bezvrijedne pare [rolleyes]

Koliko vrijedi šarm i spika kod žena?



S mnogo bezvrijedne pare [rolleyes]

Koliko vrijedi šarm i spika kod žena?
[/quote]
U švicarcima? [wink]

If something is too good to be true...it probably is.


bravo švicarci, tako se to rješava.
bratko, imaš problem i ne može da ga rešiš s pare. ke ga rešiš s mnogo pare!

Nisam siguran jel ovo sarkasticno ili zaista tako mislis?

Inace ovako nekonvencionalna odluka, kako kaze Santic, da je donesena kod nas ili u nekoj ne tako pozitivno percipiranoj zemlji bila bi docekana na noz. Svicarcima se aplaudira.

Inace, nije mi jasno kako oni to misle neograniceno kupovati strane valute odnosno braniti franak?

Nakon ove izjave vjerujem da su spekulanti u sekundarne sirovine dobrano zaradili. Cijena papira je zasigurno dobrano skocila. [lol]

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti



bravo švicarci, tako se to rješava.
bratko, imaš problem i ne može da ga rešiš s pare. ke ga rešiš s mnogo pare!

Inace, nije mi jasno kako oni to misle neograniceno kupovati strane valute odnosno braniti franak?
[/quote]
Jedino čega na svijetu ima beskonačno je novaca.
Svi žele njihov proizvod, a oni ga imaju u neograničenim količinama.
Vrlo jednostavno, nešto kao Apple, samo bez problema s dobavljačima.


Jedino čega na svijetu ima beskonačno je novaca.

Posebno nakon ere racunala i elektronike kada se novcem racunaju i bitne jedinice.

P.S. Nadam se da ne mislis ozbiljno (u protivnom bih ti sugerirao da se ostavis trzista kapitala), jer se vracamo na nasu raspravu prije 2-3 mjeseca kada sam rekao da je sustav truo jer novac nema pokrice. Ni jedna nacija, tako ni Svicarci, ne mogu imati neogranicene kolicine novaca. To je sve fiat novac.

P.S.S. I nije istina da svi zele njihov novac. Puno njih zele nesto sto moze biti dostojna i mozda jedina zamjena za fiat novac – zlato.

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti



Na temelju potražnje s kojih tržišta je njemačko gospodarstvo prošle dvije godine raslo najbrže od ujedinjena i nezaposlenost bila najniža od ujedinjena tj. zadnjih 20 godina?

Njemacka ostvaraju dvije trecine svojeg izvoza u zemlje EU. Zato je sad zabiljezila kvartalni pad, jer se pad prije dogodio u EU zemljama, odnosno one su manje trosile i kupovale od Njemacke.

Ocito ti nije poznato. EU najvise medju sobom trguje. EU je (za sada, a cini mi se u dogledno vrijeme) trgovinska unija, postoje samo tragovi politicke tvorevine. Dakle, to se odnosi i na ostale navedene europske zemlje. Za Australiju ne znam, ne znam koji je omjer u BDP-u rudaca koje plasira u Kinu, odnosno koji je udio u trgovini sa SAD-om.

Jos nesto sto se inace ne zna izvan akademskih krugova. Nije tocno da najvise trguju razvijene i ne razvijene zemlje. Naime, najvise trguju razvijene medju sobom i nerazvijene medju sobom. Logika nam je govorila da ce vise trgovati razvijene s nerazvijenima jer se nadopunjuju sa proizvodima koje svakoj nedostaju. Ali nije tako. Zasto? Zato jer nije ista struktura potraznje odnosno struktura trazenih proizvoda. Visokotehnoloske proizvode kupuju bogate i razvijene zemlje jer imaju takvu potraznju. Svi podatci o tome govore. Dakako mainstream mediji to ne obradjuju pa se o tome ne govori.
[/quote]
Znači njemačko tržište je raslo iznadprosječno zahvaljući ispodprosječnom rastu europskog tržišta? Ima smisla.
[/quote]

Nisam na ovo odgovorio. Rast kojeg spominjes je bio zbog niskog eura (na samom pocetku krize sa Grckom) kada je Njemcima izvoz bio konkurentan na svjetskim trzistima. Tada je kriza jos uvijek bila na periferiji Europe. Sada je u sredistu Europe.

Spominjes zadnje dvije godine, daj mi reci koliko je Njemacka privreda rasla 2008. i 2009. godine?

Uglavnom, stojim iza onoga sto govorim. Najveca trgovinska razmjena se dogadja unutar EU. I mi (Europa) smo postali trziste za azijske proizvode. Zato se sada razmatra kako da Njemci povecaju unutrasnju potrosnju i tako izadju iz ove stagnacije.

P.S. Koliki je trgovinski suficit Njemacke sa Kinom zadnjih nekoliko godina? Koliki je trgovinski suficit EU27 sa Kinom? Ili ipak trebamo govoriti o deficitu?

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti

Euro je konstantno precijenjen prema svim fx pokazateljima zadnjih godina, u prosjeku preko 20% prema PPP. Švicarac je precijenjen 80% u prosjeku, to je zato što ga nitko ne želi. I to je ta mala suptilna razlika zbog koje švicarcima nitko ne prigovara za razliku od kine i amerike čije su valute dvoznamenkasto podcijenjene a provode jednaku monetarnu politiku.
Što je dozvoljeno Jupiteri, nije volu.

Ne zanima me bilanca stanja 20. stoljeća (njemačka trguje s eu) nego trendovi 21. stoljeća (njemačka trhuje s kinom). Stvarno si otkrio toplu vodu s tom intra EU trgovinom. Koliko je ona porasla, a koliko je porasla trgovina s azijom? Već sljedeće godine će njemačka trgovati više s kinom nego ijednom eu zemljom, ali ti ćeš o tome pričat za 5 godina kad izađu revidirani statistički podaci u nekom akademskom godišnjaku. Uglavnom pričaš o prošlosti, a mene to ne zanima, pričaš o akademskim teorijama/iluzijama koje me još manje zanimaju.

Ne zanima me bilanca stanja 20. stoljeća (njemačka trguje s eu) nego trendovi 21. stoljeća (njemačka trhuje s kinom). Stvarno si otkrio toplu vodu s tom intra EU trgovinom. Koliko je ona porasla, a koliko je porasla trgovina s azijom? Već sljedeće godine će njemačka trgovati više s kinom nego ijednom eu zemljom, ali ti ćeš o tome pričat za 5 godina kad izađu revidirani statistički podaci u nekom akademskom godišnjaku. Uglavnom pričaš o prošlosti, a mene to ne zanima, pričaš o akademskim teorijama/iluzijama koje me još manje zanimaju.


Hebiga kad još nije izmišljena Monte Carlo simulacija za ubuduće. [wink]

If something is too good to be true...it probably is.

Za Lynxa i ostale neoliberale: Tea Party Movement

If you don’t pay, die

Welcome to dreamland!

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti


If you don’t pay, die

Postoje ljudi na ovome svijetu, koliko god tebi to nije jasno, koji cijene/poštuju svoj život. Ako misliš da je tvoj život vrijedan valjda ćeš platiti neko zdravstveno osiguranje. Ako te baš briga što će ti biti sa životom, to je tvoj izbor, ali vjeruj mi puno je ljudi čiji to nije izbor. Puno ljudi svoje zdravlje/život stavljaju na vrh liste prirotiteta i prije svega ostaloga uplatiti će osiguranje, a tek onda "luksuziranja" raznih vrste.

Ne znam što je tebi vrijenije od zdravlja pa da bi ti na ti spiskao svoju plaću? Što ti vrijedi bilo što ako nemaš zdravlje? Kakava je to hedonistička kultura? Žderati, piti, uživati, "dok traje traje", i onda umrijeti za vrijeme tog partyija? Ja to ne razumije. Ali tko voli nek izvoli.

Odgovorni ljudi će najprije uplatiti zdravstveno osiguranje a potom sve ostalo. Odgovorni ljudi neće izabrati smrt, ali kao što kažem i to je dio slobode izbora, onaj koji baš želi može i to izabrati, pa on neće "pay" nego će "die", nakon što party na kojemu je spiskao sve što ima prođe.

P.S.A možda još jednu stvar ne vjeruješ, čak postoji i još jedna tebi neshvatljiva grupa ljudi! Naime, čak i ovi koji spiskaju sve što zarade na "gluposti", čak i oni a ne samo "pravi" socijalno ugroženi, bi u zemlji jakog slobodnog tržišnog gospodarstva ("velikog bogatstva" svojih građana) dobrim dijelom upali (iako vjerojatno nezasluženo…, ali eto iz nečije "samilosti nad budalom") u financiranje svojeg liječenja od strane neke od humanitarnih zaklada/programa jer zaista vjerovao ili ne postoje ljudi koji žele pomagati onima koji su potrebiti, i čak toliko puno su spremni izdvojiti da bi u slučaju takvog gospodarstva bilo i "viška" u tim fondovima da bi i mnogi takvi "koji nisu zaslužili pomoć" čak i svjedno dobili, jer nitko ne želi ostaviti čovjeka da umre ma kakva bio budala, ako je ikako moguće mu pomoći bez da time ugroziš ostale ljude. Tako da kada bismo zaista radili onako kako ja govorim, kada bismo imali takvo slobodno gospdodarstvo, ne samo da bi ljudi koji su odgovorni prema sebi imali vrhunsku medicinsku skrb, nego bi čak i oni koji su svojom krivnjom ostali neosigurani vjerojatno i više nego su zaslužili dobro prošli, upali bi u isti koš sa onima kojima se pomaže jer su pomoć zaslužili, ali kada to privatna osoba čini svojom voljom to je ok. Jedino što nije ok je ako nekome protiv njegove volje nešto uzmeš i bilo kome drugom daješ, dakle ono što rade socijalisti tobože sa dobrim namjerama a nesvjesni da rade vrlo nemoralne stvari, koji ne shvaćaju da je krađa krađa, da nema opravdanja za nekome ukrasti.

New Report

Close