Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.






travanj 2010. kumulativno

izvoz +4,8% yoy
uvoz -9,0% yoy

zatvara se gap.

A s Amerikom smo u trgovinskom plusu!

A ovo?

Do kraja svibnja bilo je 296.438 nezaposlenih, a mjesec ranije 309.000. Od svih novozaposlenih 30 posto otpada na sezonsko zapošljavanje, izvijestila je danas na sjednici Vlade premijerka Jadranka Kosor.
[/quote]

Ostalih 70% se zaposlilo u Njemačkoj.

Smanjio se broj nezaposlenih. To ne znači da se povećao broj zaposlenih. U stvari ne znači da su se svi oni zaposlili. Jadranka, odnosno HZZO bi nam trebali preciznije reći gdje su tih 70% sada.
[/quote]

Da imamo Zakon o radu kao npr Ameri onda bi nezaposlenost bila duplo manja!
[/quote]

Bila bi vjerojatno dosta manja, nisam siguran za duplo.

Međutim US ima i puno višu zaštitu radnika od Hrvatske. Tamo se nemože desiti da ne dobiješ plaću ako si legalno zaposlen. Država ti isplati 70% posto potraživanja odmah, a onda ona sjedne na račun poslodavca. Ako nema novaca na računu dobio si 70%, a poslodavac ide u stečaj. Ako ima novaca na računu dobiješ i onih 30%. U Hrvatskoj jedan dio zaposlenih ne prima plaću ili je prima sa velikim zakašnjenjem ili prima nekakvu kompenzaciju. I svi takvi se u Hrvatskoj računaju kao zaposleni dok u US radnik kome plaća kasni jedan dan ne ide na posao nego na sud.
[/quote]

Malo tko shvaća da nije toliko važno što piše u zakonu o radu, već da se to što piše doista i poštuje. U USA su formalno radnička prava manja nego kod nas, npr. imaju samo dva tjedna plaćenog godišnjeg, a porodiljni su dopusti znatno kraći itd, ali ona prava koja su zajamčena se konzumiraju 100 posto. Za sitno kašnjenje plaće tamo se dižu tužbe, dok je kod nas super ako plaću dobiješ i s mjesec-dva zakašnjenja, a šutiš i kad ti pola plaće daju na ruke. Ako te poslodavac krivo pogleda, tamo ga tužiš za zlostavljanje, a ovdje trpiš i batine. Kod nas ti država jamči sve, ali to ne znači da ćeš ostvariti išta od toga.
Sjetio sam se jednog slučaja koji to ilustrira, sestra mi je radila godinu dana u USA u turističkom sektoru, jednom prilikom joj je nokat malo nakrivo izrastao, znači prava sitnica, otišla je kod liječnika i dobila tjedan dana bolovanja, a poslodavac tu odluku nije smio niti komentirati. Kako bi se to kod nas tretiralo znamo svi. Tako da bih ja radije imao američki zakon o radu, ali da se i poštuje kao u Americi, a ne da su kod nas u javnom sektoru zaštićeni kao lički medvjedi, a nas ostale tko šiša.

Da imamo Zakon o radu kao npr Ameri onda bi nezaposlenost bila duplo manja!


Da imamo tržište rada kao amerikanci onda bi nezaposlenost bila dosta manja. Tamo izgubiš posao lako, još lakše nađeš drugi.
Iako je malo i to poremećeno u zadnjih 2 godine. Mi o tome možemo samo sanjati.
Kod nas ako nisi u plemenu ili u stranci, moš se j…..

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus






travanj 2010. kumulativno

izvoz +4,8% yoy
uvoz -9,0% yoy

zatvara se gap.

A s Amerikom smo u trgovinskom plusu!

A ovo?

Do kraja svibnja bilo je 296.438 nezaposlenih, a mjesec ranije 309.000. Od svih novozaposlenih 30 posto otpada na sezonsko zapošljavanje, izvijestila je danas na sjednici Vlade premijerka Jadranka Kosor.
[/quote]

Ostalih 70% se zaposlilo u Njemačkoj.

Smanjio se broj nezaposlenih. To ne znači da se povećao broj zaposlenih. U stvari ne znači da su se svi oni zaposlili. Jadranka, odnosno HZZO bi nam trebali preciznije reći gdje su tih 70% sada.
[/quote]

Da imamo Zakon o radu kao npr Ameri onda bi nezaposlenost bila duplo manja!
[/quote]

Bila bi vjerojatno dosta manja, nisam siguran za duplo.

Međutim US ima i puno višu zaštitu radnika od Hrvatske. Tamo se nemože desiti da ne dobiješ plaću ako si legalno zaposlen. Država ti isplati 70% posto potraživanja odmah, a onda ona sjedne na račun poslodavca. Ako nema novaca na računu dobio si 70%, a poslodavac ide u stečaj. Ako ima novaca na računu dobiješ i onih 30%. U Hrvatskoj jedan dio zaposlenih ne prima plaću ili je prima sa velikim zakašnjenjem ili prima nekakvu kompenzaciju. I svi takvi se u Hrvatskoj računaju kao zaposleni dok u US radnik kome plaća kasni jedan dan ne ide na posao nego na sud.

[/quote]

Upravo se taj zakon sprema u Sabor .

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.


Da imamo Zakon o radu kao npr Ameri onda bi nezaposlenost bila duplo manja!


Da imamo tržište rada kao amerikanci onda bi nezaposlenost bila dosta manja. Tamo izgubiš posao lako, još lakše nađeš drugi.
Iako je malo i to poremećeno u zadnjih 2 godine. Mi o tome možemo samo sanjati.
Kod nas ako nisi u plemenu ili u stranci, moš se j…..
[/quote]

Moram na ovo hvalisanje Amera uskočiti. Znam da Twixer radi i živi u USA ili Canada, ali i pola moje rodbine je tamo.
Činjenica je da su nedavno bili kod mene i svi do jednoga se požalili na USA i njihove mogućnosti, nekada ili danas.
Poznato je i da Ameri grade svoju demokraciju i sreću na tuđem robovanju i nesreći gledano s globalnog stajališta ili socijalnih prava, ali pojedinačno imaju više prilika od nas.
Ono što nikome od moje rodbine nisam dopustio je da mi pametuju s 8-10.000 km udaljenosti što je dobro za nas, uvijek imaju priliku i na samom terenu u RH se dokazati.
Vidim da je Tvixer OK osoba, ali postoji želja, teorija i sl., a prije svega treba shvatiti da Ameri određuju tko će nam biti na čelu Države, što ćemo jesti i koliko slobodu imati, a onda s druge strane od nas očekivati rezultate ili nas kritizirati.
Mi imamo Bankovnu državu s izvršnom vlasti ili Vlada RH, a svi zajedno u službi GoldenSacsa i JP Morgana, a neki ih još zovu Svjetska banka pa i MMF.
Kada se desio potres u Haiti-u nisam im pisao pisma iz svoju udobne fotelje, već sam se i osobno ponudio, ali uzalud. Bar znam da sam pokušao.
Bilo bi dobro i konkretno kada bi Tvixer i ostali animirali Amere da ulažu u vrlo perspektivnu zaradu ili Crobex i to bi nama bila najbolja pomoć, ali i samoj Državi jer Država vrijedi koliko i dionice njene burze. Ta pravila svjetske ekonomije davno su ucrtali Anglosaksonka skupina, City group-a.

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.


U Hrvatskoj jedan dio zaposlenih ne prima plaću ili je prima sa velikim zakašnjenjem ili prima nekakvu kompenzaciju. I svi takvi se u Hrvatskoj računaju kao zaposleni dok u US radnik kome plaća kasni jedan dan ne ide na posao nego na sud.

Krajem ožujka registrirano je ukupno 28,9 milijardi kuna nepodmirenih obveza
što je za 4,6% više u odnosu na veljaču ove godine. U odnosu pak na isto razdoblje prethodne
godine nepodmirene obveze su veće za 9 milijardi kuna ili za 45,4%. Te obveze se odnose na
66.922 subjekta koji zapošljavaju 72.147 radnika. Nepodmirene obveze za poreze i doprinose iznose u ožujku 11,4 milijarde kuna i veće su za 4,5% u odnosu na veljaču ove godine, a na godišnjoj razini rast iznosi 45,6%.

No respect


Da imamo tržište rada kao amerikanci onda bi nezaposlenost bila dosta manja. Tamo izgubiš posao lako, još lakše nađeš drugi.
Iako je malo i to poremećeno u zadnjih 2 godine. Mi o tome možemo samo sanjati.

Istina, ali o fleksibilnosti US trzista rada malo koja zemlja u svijetu ne moze sanjati.


Moram na ovo hvalisanje Amera uskočiti. Znam da Twixer radi i živi u USA ili Canada…

Osobno imam odredjeno (doduse puno manje od kolege Twixera) iskustvo rada u US i mogu potpisati sve sto je kolega dosad spomenuo.

You either do it right or you get eliminated!

Što će biti više restriktivnih mjera za poslodavce, to će biti više nezaposlenih.
Pošaljite sve firme koje nisu platile doprinose ili PDV u stečaj. Dodajte tome i one firme koje kasne s isplatom plaća. Prisilite državu da plati sve svoje obaveze unutar 30 dana. Dajte javnim poduzečima da nakon 30 dana prisilno naplate svoja potraživanja od pravnih subjekata i građana ….. imate kaos, ulicu, kriminal.
A sve u skladu s "pravnom državom" i pravom, Zakonom i propisima.
No, daleko smo od jednog osmišljenog pametnog i svrsishodnog puta. Još uvijek olako (nerazumno) trošimo državni novac. Bez jasnog programa razvoja. Koliko samo poticajnog novca ode za ništa …


Istina, ali o fleksibilnosti US trzista rada malo koja zemlja u svijetu ne moze sanjati.

Azija, tj. neke zemlje su im vrlo blizu.
Prednost amera što su im socijalna shvatanja takva da ih mjesto ne drži pa su stoga vrlo mobilni.
Već je u EU drugačije, o našim krajevima nema smisla trošiti vrijeme.
Osobno mi je sve jasno ali niti ja se ne bih preselio u neki drugi grad zbog boljeg posla.
Ipak postoje i neke druge vrijednosti osim malo više novca za koji bi se ostalo moglo olako žrtvovati.
Američka kultura kontakta je laka i jednostavna ali vrlo površna.
Oni jednostavno ne stvaraju dublje veze pa ih niti ne vežu u životu. Kod njih je osobni hedonizam kultura razmišljanja. I sve dok to bude patern na koji se ostali trebaju ugledati, nikad ih nećemo dostići.
Eurpoa je druga kultura, drugi način razmišljanja pa posljledično nosi sa sobom i druge navike i opredjeljenja. Posao i novac je puno ali ne sve u životu.

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus

U amera je mantra živi da bi radio a u EU radi da bi živio. U Hrvatskoj skoro 90 % stanovništva ima svoju nekretninu dok je vani taj postotak znatno manji. Dosta je teško napustiti didovinu a starce strpat u staračke domove. Kod ljudi koji nemaju ništa svoga stvarno ga ništa ne koči da iz Dalmacije ode u ZG ili u eventualno EU ili neko drugo područje gdje se nude bolji radni uvjeti.


Oni jednostavno ne stvaraju dublje veze pa ih niti ne vežu u životu. Kod njih je osobni hedonizam kultura razmišljanja. I sve dok to bude patern na koji se ostali trebaju ugledati, nikad ih nećemo dostići.

a koja je kultura razmišljanja u HR? mi smo kao na nešto višem nivou? moš’ mislit.

državno uređenje je uvijek odraz mentaliteta stanovništva koje živi u toj državi. s ekonomskog aspekta gledano američki mentalitet je miljama ispred europskog, a da ne govorimo hrvatskog. da iselimo sve hrvate i na naše mjesto dovedemo 4,5 miliona random amerikanaca ova država bi za 20 godina bila među najrazvijenijima u Europi

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.



Oni jednostavno ne stvaraju dublje veze pa ih niti ne vežu u životu. Kod njih je osobni hedonizam kultura razmišljanja. I sve dok to bude patern na koji se ostali trebaju ugledati, nikad ih nećemo dostići.

a koja je kultura razmišljanja u HR? mi smo kao na nešto višem nivou? moš’ mislit.

državno uređenje je uvijek odraz mentaliteta stanovništva koje živi u toj državi. s ekonomskog aspekta gledano američki mentalitet je miljama ispred europskog, a da ne govorimo hrvatskog. da iselimo sve hrvate i na naše mjesto dovedemo 4,5 miliona random amerikanaca ova država bi za 20 godina bila među najrazvijenijima u Europi

[/quote]

Previše filomova gledaš, probaj na izlet u USA pa ponovo ovo gore napiši.

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.

kakva amerika, kakva azija.
danska ima najfleksibilnije tržište rada, iza nje su joj skandinavske sestre.
dakle kultura i mentalitet nema značajnog utjecaja, nego je funkcioniranje pravne države ključno.
a kod njih je to na najvišoj razini.

http://finance.yahoo.com/focus-retirement/article/109728/great-places-to-retire-youve-never-heard-of;_ylt=AkQwn_0ZhqA9zUbN32DjvsFO7sMF;_ylu=X3oDMTE1amQwMWx2BHBvcwMzBHNlYwNmaWRlbGl0eUZQBHNsawM4Z3JlYXRwbGFjZXM-?mod=fidelity-readytoretire

evo nas opet, na finance.yahoo….najposjećeniji finance portal. [thumbsup]


U amera je mantra živi da bi radio a u EU radi da bi živio. U Hrvatskoj skoro 90 % stanovništva ima svoju nekretninu dok je vani taj postotak znatno manji. Dosta je teško napustiti didovinu a starce strpat u staračke domove. Kod ljudi koji nemaju ništa svoga stvarno ga ništa ne koči da iz Dalmacije ode u ZG ili u eventualno EU ili neko drugo područje gdje se nude bolji radni uvjeti.

Hoćeš reći da ljudi koji nemaju nekretninu nemaju ništa svoga?? (čekaj, a koliko je to onda nekretnina u RH, 3-4 po obitelji? 😀 – strašno)

Nekretnine kao klasa imovine čija vrijednost ili preciznije rečeno, cijena, dugoročno ne raste bitno brže od inflacije… (neka nas ne zavaraju povremeni baloni!, kada se ispušu, napušu, ispušu, napušu… dugoročno se to uprosiječni na te neke stope od 3-4 % dugoročno) nisu baš najpametnija klasa imovine za držati… svakako ne u nekom velikom postotku osobne imovine, druga stvar ako imaš neku primjerenu diverzifikaciju u druge klase gdje je nekretnina tek skromnog udjela…

Ljudi čiji je net worth recimo cca. 1 miljun kn, puno im se više isplati da je ta imovina u drugim klasama imovine obzirom da ne mogu kupiti nekretinunu na način da im bude tek npr. 10 % imovine jer ne postoji stan od 100.000 kn… recimo na način da bar pola bude u vlasničkim vrijednosnim papirima, najjednostavnije domaćih d.d.-ova "blue chip" reputacije po nekom vlastitom izboru…, ili još pametnije: indeksni fond, pa onda bez brige… nego li da po našem starom običaju 100 % upucaju u nekretninu.
Više im se isplati plaćati stanarinu a imovinu držati u nečemu boljem nego sve zamrznuti u tako nezgodnu i nefleksibilnu klasu imovine a i ne baš sjajnog povrata kombinirano rastom vrijednosti + godišnje uštede na staniraini.

Da ne govorim o tome što tek ljudi koji nemaju 1 milijun kn da kupe nekretninu nego bi uzimali kredit za kupit stan… ti ljudi kao prvo: nemaju ništa (do dana kada evenutalno otplate to, ako im prije ne oduzmu zbog nemogućnosti plaćanja rate npr….), a kao drugo: u međuvremenu dok još uvijek zapravo nemaju ništa jedino što imaju: dužni su milijun kuna! To baš i nije neka ugodna situacija…
Da ne govorimo samo koliko je važna ta razlika između rate kredita i cijene mjesečne rente… pa što im je manji "net worth" to im je manje pametno si priuštiti avanuturu kupovanja nekretnine na kredit… To jedino ima smisla ako imaš toliko da ti je nekretina primjerenog udjela u diverzificiranoj osobnoj imovini. Za one koji "nisu multi-milijunaši" kupovati nekretinu u svakom slučaju ispada recept za i dalje ostati siromašni.

Tko ima milijun kuna keša… nitko mu ne brani da kupi nekretinu – ali to je glupo, u nekim državama to ljudi ne bi tako često napravili kao naši (i baš zato "su bogatiji"!), ali tko nema milijun kuna keša, tko bi to radio na kredit… taj radi još 100 puta gluplju stvar nego ovaj prvi potez lošeg investiranja svog keša. Investirati tako loše tuđi keš kojega skupo plaćaš … zapravo je i smiješno a ne samo glupo/žalosno.

tozla

http://www.seebiz.eu/hr/valute-i-robe/i-hrvati-poludjeli-za-zlatom-u-sest-mjeseci-poluga-donijela-zaradu-od-4590-kuna,80461.html

New Report

Close