Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Koliki će rast BDP-a biti u prvom kvartalu 2010. uzimajući u obzir činjenicu da je deficit smanjen za 1,2 milijarde kuna?


Bit će nulti rast…tj. neće ga biti… [wink]
[/quote]

Čini mi se da si i ti na tragu onih koji kada nešto ne mogu izračunati lupe da će padati.
Ti si malo blaža varijanta – neće ni padati ni rasti – nula%.
DAJ izračunaj – 1,6% na mjesečnoj je 4,8% na tromjesečnoj razini – dakle da bi bilo nula treba jaka inflacija ili pad ostalih vidova potrošnje.
A TOGA ČINI MI SE NEMA! [cool]

Ti bi sava bio u pravu kada bi se to kretalo linearno. A znamo da nije tako. Ne znam na osnovu čega će ti rasti BDP ako u prosjeku 150 ljudi dnevno ostane bez posla. Uz velike napore bi mogli završiti na pozitivnoj nuli.
Uostalom pročitaj analize i predviđanja bankarskih ekonomista pa onda demantiraj i računaj.
Manje više su svi složni da ove godine nema plusa ni s turizmom.

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus


Ti bi sava bio u pravu kada bi se to kretalo linearno. A znamo da nije tako. Ne znam na osnovu čega će ti rasti BDP ako u prosjeku 150 ljudi dnevno ostane bez posla. Uz velike napore bi mogli završiti na pozitivnoj nuli.
Uostalom pročitaj analize i predviđanja bankarskih ekonomista pa onda demantiraj i računaj.
Manje više su svi složni da ove godine nema plusa ni s turizmom.

Jasno da neće biti takvog rasta tijekom čitave godine jer dobar dio smanjenja deficita rezultat je isporuke brodova – da ih isporučuju svaki mjesec onda bi to bilo super.
Glede naših slavnih prognostičara po njima mi smo bankrotirali prije godinu dana – naši prognostičari su vrlo loši matematičari pa ne znaju izračunati kako i koliko će poticajne mjere utjecati na BDP.
A glede turizma manje čitaj novine a više gledaj financijska izvješća ključnih kompanija.
Uglavnom su povećali prihode.



Koliki će rast BDP-a biti u prvom kvartalu 2010. uzimajući u obzir činjenicu da je deficit smanjen za 1,2 milijarde kuna?


Bit će nulti rast…tj. neće ga biti… [wink]
[/quote]

Čini mi se da si i ti na tragu onih koji kada nešto ne mogu izračunati lupe da će padati.
Ti si malo blaža varijanta – neće ni padati ni rasti – nula%.
DAJ izračunaj – 1,6% na mjesečnoj je 4,8% na tromjesečnoj razini – dakle da bi bilo nula treba jaka inflacija ili pad ostalih vidova potrošnje.
A TOGA ČINI MI SE NEMA! [cool]
[/quote]

Ako u sijecnju smanjenje deficita u odnosu na sijecanj prosle godine doprinese rastu 1.6%, te ako se to nastavi i u veljaci i ozujku, tada ce kroz cijeli prvi kvartal doprinos tog segmenta rastu (u odnosu na isti kvartal prosle godine) biti 1.6%, a ne 4.8%.

Jasno da neće biti takvog rasta tijekom čitave godine jer dobar dio smanjenja deficita rezultat je isporuke brodova – da ih isporučuju svaki mjesec onda bi to bilo super.
Glede naših slavnih prognostičara po njima mi smo bankrotirali prije godinu dana – naši prognostičari su vrlo loši matematičari pa ne znaju izračunati kako i koliko će poticajne mjere utjecati na BDP.
A glede turizma manje čitaj novine a više gledaj financijska izvješća ključnih kompanija.
Uglavnom su povećali prihode.


Hvala na savjetu, možda potpuno prestanem čitati novine. Oni i onako ne znaju ništa.
Šta ti vrijedi da su 3 dobra hotela dobro poslovala, kad je ostala 793 poslovala na rubu rentabilnosti.
A i nisam baš siguran da su ti rezultati prepoznati kroz cijene dionica hotelskih kuća.
Bit će da mi gledamo financijska nekim drugim očima? [smiley]

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus




Koliki će rast BDP-a biti u prvom kvartalu 2010. uzimajući u obzir činjenicu da je deficit smanjen za 1,2 milijarde kuna?


Bit će nulti rast…tj. neće ga biti… [wink]
[/quote]

Čini mi se da si i ti na tragu onih koji kada nešto ne mogu izračunati lupe da će padati.
Ti si malo blaža varijanta – neće ni padati ni rasti – nula%.
DAJ izračunaj – 1,6% na mjesečnoj je 4,8% na tromjesečnoj razini – dakle da bi bilo nula treba jaka inflacija ili pad ostalih vidova potrošnje.
A TOGA ČINI MI SE NEMA! [cool]
[/quote]

Ako u sijecnju smanjenje deficita u odnosu na sijecanj prosle godine doprinese rastu 1.6%, te ako se to nastavi i u veljaci i ozujku, tada ce kroz cijeli prvi kvartal doprinos tog segmenta rastu (u odnosu na isti kvartal prosle godine) biti 1.6%, a ne 4.8%.
[/quote]

BDP u 1q2009 je bio oko 77 milijardi kuna.
1,2/77 = 1,6%.
Dakle pad deficita u 1. mjesecu 2010. povećao bi BDP u 1q2009. za 1,6%!!!!
Sada treba vidjeti pokazatelje u ostala dva mjeseca 1q20010!

Samo ako je smenjenje deficita uzrokovano rastom izvoza. Ako je zbog smanjenja uvoza, onda ce paralelno sa deficitom pasti domaca potrosnja za otprilike isti iznos (uz sve ostale stvari iste). Vjerovatno je istina negdje izmedju 0 i 1,6%. [tongue]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Ako ovako nastavimo…….Koliki će rast biti????? [cool]

Ovo smanjenje deficita je kontribucija rastu od oko 1,6% a to je veće od CPI-a u istom periodu pa ako su ostale komponenete BDP-a na prošlogodišnjoj razini imamo i nominalni i realni rast?


Ako hoćeš da se deficit dodatno smanji, navijaj za recesiju. [cool]

No respect


Glede naših slavnih prognostičara po njima mi smo bankrotirali prije godinu dana – naši prognostičari su vrlo loši matematičari pa ne znaju izračunati kako i koliko će poticajne mjere utjecati na BDP.

Glede tvojih i Šukerovih najava za 2009., BDP je bio u plusu. Drukeri obojica. [lol]

No respect



Ako ovako nastavimo…….Koliki će rast biti????? [cool]

Ovo smanjenje deficita je kontribucija rastu od oko 1,6% a to je veće od CPI-a u istom periodu pa ako su ostale komponenete BDP-a na prošlogodišnjoj razini imamo i nominalni i realni rast?


Ako hoćeš da se deficit dodatno smanji, navijaj za recesiju. [cool]
[/quote]

Recesija je prošlost….Treba navijati za realan tečaj kune.
Koliko je ljudi na ulicu potjerala precjenjena kuna?
[cool] [cool] [cool] [cool]




Ako ovako nastavimo…….Koliki će rast biti????? [cool]

Ovo smanjenje deficita je kontribucija rastu od oko 1,6% a to je veće od CPI-a u istom periodu pa ako su ostale komponenete BDP-a na prošlogodišnjoj razini imamo i nominalni i realni rast?


Ako hoćeš da se deficit dodatno smanji, navijaj za recesiju. [cool]
[/quote]

Recesija je prošlost….Treba navijati za realan tečaj kune.
Koliko je ljudi na ulicu potjerala precjenjena kuna?
[cool] [cool] [cool] [cool]
[/quote]
Nabroj barem jednoga… [tongue]

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus





Ako ovako nastavimo…….Koliki će rast biti????? [cool]

Ovo smanjenje deficita je kontribucija rastu od oko 1,6% a to je veće od CPI-a u istom periodu pa ako su ostale komponenete BDP-a na prošlogodišnjoj razini imamo i nominalni i realni rast?


Ako hoćeš da se deficit dodatno smanji, navijaj za recesiju. [cool]
[/quote]

Recesija je prošlost….Treba navijati za realan tečaj kune.
Koliko je ljudi na ulicu potjerala precjenjena kuna?
[cool] [cool] [cool] [cool]
[/quote]
Nabroj barem jednoga… [tongue]
[/quote]

Ciceron misli da se monetarna politika HNB-a može voditi kao u vrijeme rimskih careva.
Koliko je ostalo bez posla – taj jedan i još pet nula iza! [cool]


….

BDP u 1q2009 je bio oko 77 milijardi kuna.
1,2/77 = 1,6%.
Dakle pad deficita u 1. mjesecu 2010. povećao bi BDP u 1q2009. za 1,6%!!!!
Sada treba vidjeti pokazatelje u ostala dva mjeseca 1q20010!

sava – ne potcjenjuj auditorij. Pad deficita nema nikakve veze s BDP-om, ni uzročne ni posljedične – na način kako si to prikazao.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]



Recesija je prošlost….Treba navijati za realan tečaj kune.
Koliko je ljudi na ulicu potjerala precjenjena kuna?
[cool] [cool] [cool] [cool]

sava – još jedan žuti karton (drugi) za potcjenjivanje auditorija. Tvoj realni tečaj kune u uvozno ovisnoj privredi, najprije i najjače udara po domaćim cijenama – dakle onima na ulici za koje se zalažeš.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

sava – jasno mi je da istina boli. A bol nas spašava. Jer da nas ne boli, ne bismo znali što trebamo liječiti! A samo zdrav čovjek (privreda i društvo) uljevaju optimizam, sami po sebi.

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

New Report

Close