Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kad drvo padne, majmuni se razbjeze – Kineska

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Niti jedan iole dobar upis koji bi odgovorio na naslov teme.

Jeste malo prespavali? Još mislite da je mogućnost izbora između 2. stupa u državnom okrilju ili 2. stupa kod dinkeca koji ima veće troškove od dobiti loša?

Ja gibam u okrilje države, pa makar to bili lijenjivci koji po cijeli dan kopaju nos. Rađe da mi oni uzmu lovu, nego špicpapci u fensišmenski odijelima. [bye]

Let’s give shot

U ovoj zemlji živi cca 4,5 milijuna ljudi. Radno aktivno je 1,76 milijuna ili cca 39% populacije. Zaposleno je 1,53 milijuna (na kraju godine) ili 34% populacije. Kada odbijemo sve one koji rade u državnoj administraciji i kada odbijemo sve one koji rade u firmama koje država subvencijama održava na životu, ispada da maksimalno 1 M ljudi stvara vrijednost. To bi bilo 22% posto populacije u najoptimističnijoj procijeni.

Tih milijun koji stvaraju vrijednost nemože osigurati trenutni standard življenja za svih 4,5 milijuna stanovnika. Potrebna razlika se nadoknađuje konstantnim dotokom kredita i investicija iz inozemstva. Kada se zaustavi taj dotok novaca izvana onda političari imaju zadatak da preraspodjele novonastalo opterećenje. Oni mogu još više opteretiti ekonomiju bilo povećanjem poreza, bilo preusmjeravanjem novčanih tokova koji financiraju ekonomiju u korist državne potrošnje (nacionalizacija mirovinskih fondova). Također, oni mogu ići i na rezanje državne potrošnje. To će naravno pogoditi ekonomiju, ali će šanse za opstanak biti puno bolje nego ako se sav teret krize ne prebaci isključivo na ekonomiju. Prema tome ja mislim da je rezanje državne potrošnje preduvjet da hrvatska ekonomija ne doživi totalni kolaps. To bi bilo kratkoročne mjere, i to je uglavnom sve što možemo napraviti u ovom trenutku.

Što se tiče dugoročnih mjera. Iz gore navedenih podataka jasno je da se ovaj standard života nemože dugoročno održati uz ovako nepovoljnu starosnu strukturu stanovništva. Kada se tome doda i katastrofalna obrazovna struktura onda je stanje još gore. Po meni postoje samo dva realna scenarija. Jadan scenario je da štancamo domovnice, a drugi da štancamo kune.

U prvom scenariju trebali bi osnovati ministarstvo imigracija i poticati imigraciju. Svake godine bi trebali uvesti oko 45000 (1% populacije, Kanadski model) mladih, obrazovanih i radno motiviranih ljudi ljudi čime bi popravili starosnu i obrazovnu strukturu zemlje. Neko mora raditi da bi se prehranili svi ovi koji ne rade, a taj neko može doći jedino izvana. Drugim riječima umjesto da uvozimo novac , uvozili bi ljude koji će stvarati novac.

Drugi scenarij je da štancamo kune odnosno smanjijemo standard življena. Na taj način ćemo, ovisno o dubini i trajanju krize, brže ili sporije svesti standard života u Hrvatskoj na razinu koji može poduprijeti domaća ekonomija u uvijetima smanjenog dotoka novca izvana.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


U ovoj zemlji živi cca 4,5 milijuna ljudi.

Nazalost, prica je jos gora posto u ovoj zemlji zivi 4,3 milijuna ljudi.



Jel gleda neko Branimira Bilića? Gosti su Lovrinović sa EFZG i neki g.Domazet čiji su ekonomski prijedlozi moderni koliko i frizura koju nosi :

Conan počinjem se brinuti za tebe. Konzumiranje Branimira Bilića nije nimalo zdravo za mozak.

Inače tip na slici me jako podsjeća na Carla Levina, američkog senatora

[/quote]

Slažem se ovo za Bilića, al konzuimram u malim dozama, 2-3 puta godišnje, pa se nadam da neće ostavit trajne posljedice.

Inače, na slici je Carl Levin, al istu takvu frizuru, čak možda i malo lošiju ima g.Domazet

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Jeste malo prespavali? Još mislite da je mogućnost izbora između 2. stupa u državnom okrilju ili 2. stupa kod dinkeca koji ima veće troškove od dobiti loša?

Ja gibam u okrilje države, pa makar to bili lijenjivci koji po cijeli dan kopaju nos. Rađe da mi oni uzmu lovu, nego špicpapci u fensišmenski odijelima. [bye]

U 2 stupu pod imenom fazan stoji možda i manje nego što si uplatio ali ipak ima nešto. A shvati da u prvom stupu pod imenom fazan stoji jedna velika nula. I te novce koje prebaciš u 1.stup će država već dan kasnije isplatit nekome i onda si na totalnoj nuli.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.




Jel gleda neko Branimira Bilića? Gosti su Lovrinović sa EFZG i neki g.Domazet čiji su ekonomski prijedlozi moderni koliko i frizura koju nosi :

Conan počinjem se brinuti za tebe. Konzumiranje Branimira Bilića nije nimalo zdravo za mozak.

Inače tip na slici me jako podsjeća na Carla Levina, američkog senatora
[/quote]
Slažem se ovo za Bilića, al konzuimram u malim dozama, 2-3 puta godišnje, pa se nadam da neće ostavit trajne posljedice.
[/quote]
Mene je dida teroriziro bilićevim emisijama dok sam još bio manji, pa sam sad možda već izgubljen slučaj… [lol]
Ali ne čine mi se te emisije tako lošima kako bi čovjek pomislio, tj. sigurno ima prostora za takvu vrstu rasprave u našim medijima…bilić uvijek forsira više filozofije, morala, etike, patetike, skakanja s teme na temu ali ih tako i poveže i može stvorit širu sliku…jer ovih – treba proizvodt! izvozt! "nisam nikad ništa proizveo pa šta bi o tome onda znao reć al sam s instuta paš me čut" šupljih lamentiranja je meni dosta 5, 6 svakodnevno….isti ljudi, iste teme, iste floskule već godinama.
I bilić i gosti su mu definitvno politički obojeni, al barem imaju boju za razliku od ovih sivih mrlja koje svaki dan truju tv…

Zašto se Luković obrušio na Rohatinskog tj monetarnu politiku?
Traži deprecijaciju do 10%. To sam ja zagovarao prije nekoliko mjeseci ali obzirom da je uvoz prepolovljen nisam siguran da bi neka monetarna mjera slična Lukovićevim traženjima imala nekog pozitivnog učina na gospodarstvo. Mogla bi samo dovesti do rasta cijena a to je opet visoka inflacija a to je loše za gospodarstvo.

obri, ajmo sad ozbiljno …

Svjetsku financijsku krizu zakuhali su financijski stručnjaci, dakle superdobro plaćeni ljudi. I sad mi očekujemo da će ovo malo jade od političara + državni zaposlenici sa 6% godišnje većom plaćom riješiti to u 2 mjeseca. Kao krivi su što nisu bolje reagirali. Daj ljudi malo mućnite glavom prije nego što pišete takve gluposti.

Slažem se da je državna uprava preglomazna, neefikasna i da nije trebalo podizati plaće za 6%. Ne samo da nije trebalo dizati plaće, već ih je trebalo sniziti za 6%. Osobno mislim da bi ukidanjem svih županija život se nastavio kao da se ništa nije dogodilo. Županije su uludo bačen novac, ničemu ne služe, već samo za transfer love. Od svih mjera koje mu se predlažu, Ivo bi trebao samo prihvatiti uravnoteženje proračuna (i to na način da se smanje izdavanja za plaće državnih službenika). Ostalo su totalne gluposti.

Dalje, privatni sektor. Svi se krijete iza naziva privatni sektor, a 80% privatnog sektora čine uvoznici i davatelji usluga. Neka mi netko objasni utjecaj trgovca uzvoznih dijelova za automobile na rast hrvatskog GDPa? Što se mene tiče, makroekonmski gledano, neka propadne i on i svi njemu slični. Svu uštedu koja se može napraviti u proračunu, sve, apsolutno sve treba gurnuti ka proizvođačima, izvoznicima i turizmu. To su djelatnosti koje hrane, ne samo javni sektor, nego i sektor usluga (ja ih volim zvati prodavateljima magle, a pri tome mislim na revizore, financijske stručnjake i ine bez kojih se može u životu).

Jedini koji bi dobili 6% povećanja su nastavnici u srednjim školama i profesori na fakultetima. Oni odgajaju našu budućnost i njih ne treba dirati.

Za kraj jedan dobronamjeran savjet za sve: glasajte ili za SDP ili za HDZ. Bit će nam svima bolje. Ne ćemo morati udovoljavati umirovljenicima, srbima, i drugim interesnim skupinama preko proračunu. Uštedit ćemo si tako sigurno milijardu dvije.

I love the Smell of Profits in the Morning


U 2 stupu pod imenom fazan stoji možda i manje nego što si uplatio ali ipak ima nešto. A shvati da u prvom stupu pod imenom fazan stoji jedna velika nula. I te novce koje prebaciš u 1.stup će država već dan kasnije isplatit nekome i onda si na totalnoj nuli.

a zašto ti brineš moju brigu ? ne živimo li u demokraciji ? ja hoću imati pravo izbora: i moj izbor će biti država … a vi koji hoćete povjeravatje novce ekipi čiji su troškovi veći od zarade i koji se prodaju za vrloumne financijske stručnjake … a na znak prve krize u njihovim životima, sakrili su se u mišje rupe kao glodari …

bolje ću financirati mladež SPD-a, ogranak Slavonski brod, nego Dinka i njegove šmokljavce sa Zagrebačkog fakulteta …

I love the Smell of Profits in the Morning

Da živimo u pravoj demokraciji bila bi i treća opcija, a to je ne ostaviti sredstva niti u jednom stupu
nego zatražiti povrat sredstava i raditi sa njima što je koga volja.
Kako je priča o lošem upravljanju sredstvima budućih umirovljenika ( makar bilo to djelomice i točno) samo floskula i paravan za nešto posve drugo, onda je možebitan slijedeči potez financijsikih stručnjaka iz Vlade RH, odluka da i osiguravatelji loše upravljaju prikupljenim premijama od recimo osiguranja auto-odgovornosti pa bi i to trebali građani povjeriti Vladi jer je Vlada RH vjerojatno kompetentnija za upravljanje i tim sredstvima. [thumbsup]
Zapravo nije mi jasno zašto Vlada RH toliko želi u EU kad je ovakvim odlukama bliže Savezu Nesvrstanih ( Castro, Chavez i ostala bratija). [bye]

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 



U 2 stupu pod imenom fazan stoji možda i manje nego što si uplatio ali ipak ima nešto. A shvati da u prvom stupu pod imenom fazan stoji jedna velika nula. I te novce koje prebaciš u 1.stup će država već dan kasnije isplatit nekome i onda si na totalnoj nuli.

a zašto ti brineš moju brigu ? ne živimo li u demokraciji ? ja hoću imati pravo izbora: i moj izbor će biti država … a vi koji hoćete povjeravatje novce ekipi čiji su troškovi veći od zarade i koji se prodaju za vrloumne financijske stručnjake … a na znak prve krize u njihovim životima, sakrili su se u mišje rupe kao glodari …

bolje ću financirati mladež SPD-a, ogranak Slavonski brod, nego Dinka i njegove šmokljavce sa Zagrebačkog fakulteta …

[/quote]

Tako je.
Slažem se s kolegom fazanom.
Ja želim plaćati samo prvi stup.
1000 kuna penzije, 1000 kuna
A ostatak novaca ću sigurno sam puno bolje uložiti od Dinka i ekipe.
Pa nemrem bit gori od njih da se i zainatim
[bye]

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE



U 2 stupu pod imenom fazan stoji možda i manje nego što si uplatio ali ipak ima nešto. A shvati da u prvom stupu pod imenom fazan stoji jedna velika nula. I te novce koje prebaciš u 1.stup će država već dan kasnije isplatit nekome i onda si na totalnoj nuli.

a zašto ti brineš moju brigu ? ne živimo li u demokraciji ? ja hoću imati pravo izbora: i moj izbor će biti država … a vi koji hoćete povjeravatje novce ekipi čiji su troškovi veći od zarade i koji se prodaju za vrloumne financijske stručnjake … a na znak prve krize u njihovim životima, sakrili su se u mišje rupe kao glodari …

bolje ću financirati mladež SPD-a, ogranak Slavonski brod, nego Dinka i njegove šmokljavce sa Zagrebačkog fakulteta …

[/quote]

Naravno da ljudima treba dati mogućnost izbora. Samo bi trebalo dopustiti i onima koji se žele prebaciti iz prvog stupa u drugi da to učine. Dajmo ljudima mogućnost da isključivo uplaćuju u prvi, ali dajmo im i mogućnost da isključivo ulažu u drugi stup. Sloboda izbora znači da svi imaju slobodu izabrati.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

New Report

Close