Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Kako prebroditi svjetsku krizu uz što manje posljedica – makroekonomski pogled

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Žalosno da nitko od njih kao ključni čimbenik nije spomenuo INFLACIJU.
Usporavanje gospodarske aktivnosti je koincidiralo s visokom inflacijom.
Normalno je da odgovorna fiskalna i monetarna politika HLADI gospodarstvo povlačeći novac iz opticaja nizom restriktivnih mjera.


Ne bih se baš složio da to tako funkcionira. Inflacija se pojavljuje kao opasnost u ekspanzivnoj monetranoj. A kako smo sada u kontrakciji, a količine kuna se doziraju zbog povećane potražnje za valutama i održanja tečaja, sada sigurno nije inflacija problem. Ako postane, mjere kod nas su jednostavne i ona će se vjerojatno pojaviti na završetku kontrakcije, tj. na izlasku iz krize.

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus



S inflacijom od 9% koliko smo imali prošle godine glupo je oćekivati da Vlada i HNB ne ohlade gospodarstvo restriktivnim politikama. Ovo je borba s inflacijom a ne s financijskom krizom.
Kada se inflacija stavi pod kontrolu HNB i Vlada će povećati količinu novca u opticaju. I to postupno već rade jer je inflacija sada na oko 3,5%. A za 3-4 mjeseca više nitko neće spominjati recesiju a posebice ne ovako kako se to sada čini kao da se radi o smaku svijeta a ne normalnoj pojavi u kojoj dolazi do usporavanja a ne zaustavljanja gospodarske aktivnosti. Pa i recesija u svijetu je počela kada su bili veliki inflatorni pritisci.

Nama s našom vladom nije ni potrebna recesija…
Pokraj financijskih mjera trebalo bi poduzeti druge korake da se problem malo skreše.
Da premijer i vlada imaju "cohones" i malo integriteta, za čas bi mogli napraviti takve rezove da bi uštedjeli barem milijardu svake godine. Ali zašto bi to radili ako ne moraju? Ovako je dobro njima a i ostalim pijavicama na državnoj blagajni koju puni konstantno opadajući broj radnika. Loše je samo prosječnom Hrvatu koji će kao i obično pognuti glavu i šutjeti.

[/quote]

Imaš krive predodžbe o Vladi a amnestiraš bankare i poduzeća.
Dio poduzeća u HR je jednostavno prezadužen pa se postavlja pitanje zašto su neke banke kreditirale neke poduzetnike? Te banke i ti poduzetnici su dijelom isisali likvidnost iz sustava.
Ima toliko kvalitetnih projekata koji ne mogu ugledati svijetlo dana a banke istovremeno kreditiraju svoje povlaštene klijente po povlaštenim uvjetima. Sve se može vidjeti iz kvartalnih izvješća.


Žalosno da nitko od njih kao ključni čimbenik nije spomenuo INFLACIJU.
Usporavanje gospodarske aktivnosti je koincidiralo s visokom inflacijom.
Normalno je da odgovorna fiskalna i monetarna politika HLADI gospodarstvo povlačeći novac iz opticaja nizom restriktivnih mjera.


Ne bih se baš složio da to tako funkcionira. Inflacija se pojavljuje kao opasnost u ekspanzivnoj monetranoj. A kako smo sada u kontrakciji, a količine kuna se doziraju zbog povećane potražnje za valutama i održanja tečaja, sada sigurno nije inflacija problem. Ako postane, mjere kod nas su jednostavne i ona će se vjerojatno pojaviti na završetku kontrakcije, tj. na izlasku iz krize.
[/quote]

Pogledaj koje je sve mjere donio HNB prošle godine, razmisli zašto je Šuker neutralizirao novce od prodaje INE…Uostalom razmisli zašto je došlo do slabljenja kune!
Većina misli da je to zbog potražnje za eurima a istina je da se spriječi da rast plaća od 6% cjelokupan pređe u potrošnju i pojača inflaciju.

Ne amnestiram ih, ali bankari i poduzeća nisu vlada i logično je da rade isključivo u svom interesu. Ili interesu direktora pojedinih poduzeća i banaka. Čime se vraćamo na gospodarski kriminal a kojeg treba riješiti… tko? Vlada.

Vlada je dužna brinuti se za dobrobit cijelog naroda (znam da to zvuči naivno i optimistično) a zaista ne primjećujem da to rade.


Upravo sam pogledao Otvoreno. Dijana Čuljak je vodila emisiju a gostovali su Novotny, Jurčić, Lokin i Babić. Ni ostala trojica gostiju me nisu ni malo impresionirali ali Jurčić je bio daleko najgori. Sa svojim utopijskim komunističkim idejama nije uspio parirati čak ni voditeljici koja se samo služila normalnom ljudskom logikom

Ali je jedino Jurčić imao podatke za konkretno analizirat primjere, ostali su se uglavnom zadržavali na teorijskoj razini. Složili su se da je problem u neefikasnoj državi, iako je svatko imao drugačije rješenje i prioritete. Ne bi škodilo da je voditeljica malo ekonomski potkovanija, pa da je mogla usmjeriti raspravu. Mišljenja sam da bilo kome od njih četvorice daš da smisli nekakav plan, prošli bi bolje nego ovako improvizacijom.

When speculation has done its worst, two and two still make four.

Pozdrav svima. Vidim zanimljiva tema.


Ne amnestiram ih, ali bankari i poduzeća nisu vlada i logično je da rade isključivo u svom interesu. Ili interesu direktora pojedinih poduzeća i banaka. Čime se vraćamo na gospodarski kriminal a kojeg treba riješiti… tko? Vlada.

Vlada je dužna brinuti se za dobrobit cijelog naroda (znam da to zvuči naivno i optimistično) a zaista ne primjećujem da to rade.

Vlada vodi odgovornu politiku i nema se šta prebaciti Vladi da se nije priredila i da ne provodi određene mjere kako bi se problemi nadvladali. Ali ponavljam trebaju se neki gospodarstvenici zapitati šta se događa ako ja ne plaćam po pola godine dobavljače? To je za mene kriminal.
Treba se zapitati šta se događa kada dugujem 2 milijarde kuna svojim dobavljačima za isporučenu robu i usluge.

Pogledaj koje je sve mjere donio HNB prošle godine, razmisli zašto je Šuker neutralizirao novce od prodaje INE…Uostalom razmisli zašto je došlo do slabljenja kune!
Većina misli da je to zbog potražnje za eurima a istina je da se spriječi da rast plaća od 6% cjelokupan pređe u potrošnju i pojača inflaciju.


Ma ne mislimo, čitamo mjesečna i kvartalna izvješća.
Osim toga zašto misliš da im treba inflacija?

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus



http://www.seebiz.eu/hr/politika/jurcic-zeli-uci-u-predsjednicku-utrku,36018.html
Ma ovo mora bit šala, on mi je totalni antikandidat.

Upravo sam pogledao Otvoreno. Dijana Čuljak je vodila emisiju a gostovali su Novotny, Jurčić, Lokin i Babić. Ni ostala trojica gostiju me nisu ni malo impresionirali ali Jurčić je bio daleko najgori. Sa svojim utopijskim komunističkim idejama nije uspio parirati čak ni voditeljici koja se samo služila normalnom ljudskom logikom
[/quote]
Koji je ona meni komad.
Kad ušutka Čačića, hebranga ili nekog sličnog lajavca….grrrrrrr.


Koji je ona meni komad.
Kad ušutka Čačića, hebranga ili nekog sličnog lajavca….grrrrrrr.

Šukera, šukera [lol] [lol] [lol]

When speculation has done its worst, two and two still make four.


Vlada vodi odgovornu politiku i nema se šta prebaciti Vladi da se nije priredila i da ne provodi određene mjere kako bi se problemi nadvladali. Ali ponavljam trebaju se neki gospodarstvenici zapitati šta se događa ako ja ne plaćam po pola godine dobavljače? To je za mene kriminal.
Treba se zapitati šta se događa kada dugujem 2 milijarde kuna svojim dobavljačima za isporučenu robu i usluge.

Kako vlada vodi odgovornu politiku? Pa tko je najveći dužnik u HR? Upravo država…
To što su u ovoj konkretnoj situaciji poduzeli nekoliko ispravnih mjera ne opravdava zanemarivanje ostalih stvari.
Kad bi država, to jest državna poduzeća poplaćala sve dugove svojim dobavljačima siguran sam da bi to dalo itekakav zamah gospodarstvu.
Pitaj recimo nekoga iz Dalekovoda, Končara ili iz bilo kojeg malog poduzeća koje radi sa HEP-om koliko dugo trebaju čekati naplatu. A probaj ti HEP-u ne platiti na vrijeme.

Neplaćanje dobavljača po pola godine jest kriminal. A tko je zadužen za sprječavanje kriminala? Možda sami gospodarstvenici? Ili ipak vlast tu ima nekog udjela?

Neće se gospodarstvenici nikad savjesno ponašati sve dok im počne visiti sjekira nad vratom.
Ajde neka netko u Njemačkoj proba pola godine ne platiti dobavljača… Neće ni dočekati pola godine a već će mu vrlo efikasno utjerati taj dug.

Evo jedan dobar članak o javnoj potrošnji.

Sandra Krtalić: JAVNA POTROŠNJA: ARITMETIKA VS. GEOMETRIJA
Vaš link

Izvadak:

"Skupa država kao jedna od metafora za oslikavanje naše gospodarske stvarnosti morala bi ustupiti mjesto racionalnoj i organiziranoj državi koja mora imati na raspolaganju znatno manja sredstva i biti lišena mogućnosti svakog i najmanjeg oblika manifestiranja rastrošnosti. Na kraju zaključak za Hrvatsku mogao bi glasiti: rješenje problema javne potrošnje treba tražiti u reformama pojedinih sustava, ali ponajprije u racionalizaciji državne uprave i povećanju efikasnosti državnih rashoda. Trenutno i kratkoročno (ras)prodavanje državne imovine («obiteljskog srebra») i transfer tih sredstava kao i sredstava ostvarenih zaduživanjem u trenutnu potrošnju nije dobro i niti će moći održati status quo hrvatskih javnih financija. U Hrvatskoj su apetiti nekome u stalnom porastu, a morali bi na dijetu, i to strogu!!"


Vlada vodi odgovornu politiku i nema se šta prebaciti Vladi da se nije priredila i da ne provodi određene mjere kako bi se problemi nadvladali. Ali ponavljam trebaju se neki gospodarstvenici zapitati šta se događa ako ja ne plaćam po pola godine dobavljače? To je za mene kriminal.
Treba se zapitati šta se događa kada dugujem 2 milijarde kuna svojim dobavljačima za isporučenu robu i usluge.

Sam sebe demantiraš u postu. Vlada je odgovorna za stvaranje gospodarskog okruženja u kojem posluju poduzeća. Da su zakoni takvi da onemogućuju neplaćanje tog problema ne bi bilo, ako i jesu dobro sročeni u nadležnosti je MUP-a da se provode. Ista stvar je s korupcijom i gospodarskim kriminalom. Recimo ova reforma zdravstva, onih 7 mlrd kn za "provizije" je trećina cijele reforme…


@Rocky5

Vanjski dug sam po sebi nije problem, problem je ono gdje se plasiraju sredstva. Dvorane, ceste i sl. će imati povrat tek za 20 godina. Da su dio tih sredstava usmjerili u klasterizaciju određenih gospodarskih grana ili jednostavno dali privatnicima preko Hbora povrat bi bio u roku 3-5 godina.

When speculation has done its worst, two and two still make four.

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=64807a46-ae75-4483-ad3c-11a31fe17c5f&ref=lastadd

Za one koji nisu imali prilike gledati otvoreno…

When speculation has done its worst, two and two still make four.

http://www.tportal.hr/biznis/gospodarstvo/7350/Bez-kresanja-placa-tecaj-neodrziv.html

Slučaj letonije…

When speculation has done its worst, two and two still make four.

New Report

Close